15 Prill 2021

Në Prishtinë po mbahet Simpoziumi i 8-të i Urologjisë

Prishtinë, 6 maj - Organizuar nga Shoqata e Urologëve të Kosovës dhe mbështetur nga Ministria e Shëndetësisë, sot në Prishtinë i ka filluar punimet Simpoziumi i 8-të i kësaj shoqate, me pjesëmarrje edhe të profesionistëve ndërkombëtar të kësaj fushe.

Në hapje të Simpoziumit dy ditor nga fusha e urologjisë, Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Dr. Ferid Agani, tha se Ministria të cilën ai e drejton u jep përkrahje të pa rezervë organizimeve të karakterit profesional sikur ky i urologjisë për të arritur ato nivele shkencore që përkojnë me zhvillimet në këtë fushë nw vendet e zhvilluara.

Si Ministri do të krijojmë bazën e domosdoshme ligjore, që të mundësojë zhvillimin e mëtejmë të urologjisë në baza profesionale, tha Ministri Agani, duke rikujtuar se vitet paraprake të vështira nëpër të cilat ka kaluar sistemi shëndetësor, pa dyshim që kanë dhënë refleksionet e tyre edhe në këtë fushë.

Rektori i Universitetit të Prishtinës, Dr. Mujë Rugova, ka lavdëruar punën e urologëve kosovarë dhe ka thënë se UP mbetet e përkushtuar për krijimin e kushteve sa më adekuate për zhvillimin e punës për personalin akademik dhe atë mjekësor të urologjisë.

Dekani i Fakultetit të Mjekësisë, Dr. Gani Bajraktari, tha se komunikimi ndërmjet urologëve kosovarë dhe atyre ndërkombëtarë është rruga më e mirë për ngritjen e kualitetit të shërbimeve në këtë fushë dhe implementimin e politikave që kanë të bëjnë bazën e evidencave mjekësore.

Kryetari i Shoqatës së Urologëve të Kosovës , Dr. Lutfi Dervishi tha se synimi i këtij simpoziumi dhe i vet shoqatës është zhvillimi dhe ngritja e urologjisë kosovare në nivel të vendeve perëndimore , për çka tha se ka shumë arritje.

 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)