26 Janar 2021

MSH përfaqësohet në Kongresin Botëror të Farmacisë

Prishtinë, 17 nëntor - Nga data 13 deri më 18 nëntor në New Orleans tëSHBA-vë, është duke u mbajtur Kongresi i I-rë Botëror i Farmacisë dheShkencave Farmaceutike.

Në këtë kongres është e përfaqësuar edhe Kosova përmes Ministrisë së Shëndetësisë, nga e cila në këtë Kongres po merr pjesë mr. Arbenita Pajaziti, shefe e furnizimit me barna dhe material shpenzues nga Departamenti i Farmacisë.

Ajo ka prezantuar me temën “Sfidat dhe zhvillimi i laboratorit për kontroll te kualitetit te produkteve medicinave”, përfshin sfidat dhe problemet me të cilat është ballafaquar ky laborator prej kohës së themelimit të tij e deri më sot.

Organizimin e këtij kongresi e kane mbështetur rreth 70 kompani farmaceutike amerikane dhe ndërkombëtare, ndërsa gjatë kongresit janë mbajtur rreth 120 sesione, 47 simpoziume si dhe janë bërë rreth 2.900 prezantime të autorëve të ndryshëm nga gjithë bota.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Dhjetor 2020 - Punëtorët teknik  te cilët punojnë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” do të  protestojnë për pagën e tyre të muajit dhjetor 2020 të cilën ende nuk e kanë marr dhe për  mos  pajisje me kontratës së punës. (Para Rektoratit të UP-së”, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti pret në takim përfaqësuesit e shoqatës “Down Syndrome Kosova”, SOS Fshatrave të Kosovës, OJQ “Handikos” dhe përfaqësuesit e strehimoreve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Meliza Haradinaj-Stublla dhe Ambasadorja e Francës në Kosovë, znj.Marie-Christine Butel do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 9:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutim virtual me temë "Rekrutimet jo meritore në sektorin publik: a do ta ndryshojnë institucionet e reja rrethin vicioz në rreth të virtytshëm?”. (https://zoom.us/j/93876352348, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Këshillit Gjyqësor të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Mbledhja mbahet përmes aplikacionit ZOOM, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Reforma zgjedhore në Kosovë: Sa është prioritet në programet e partive politike?”. (https://zoom.us/j/92385065303, ora 10:30)

- Promovohet libri i autorit Faton Mehmetaj ''Deçani Nëpër Shekuj'' - Promovimi i Trashëgimisë  Kulturore. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër teatrit kombëtar. (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në Inaugurimin e Qendrës Kulturore në Vushtrri. (Shtëpia e Kulturës në Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti takon menaxhmentin e Trepçës dhe viziton flotacionin e mineraleve. (Miniera e Trepçës- Stantërg, ora 15:00)