12 Gusht 2020

Konfirmohen 119 raste të reja me koronavirus dhe 4 te vdekur

Prishtinë, 15 korrik - Në një konferencë për media të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike u bë e ditur se në Kosovë janë regjistruar katër vdekje nga koronavirusi dhe 119 raste të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton ky virus.

Të dhënat i referohen testimit të 420 mostrave më 14 korrik, me metodën RT-PCR.

Sipas këtyre të dhënave, numri i viktimave ka shkuar në 112 ndërkaq, numri i përgjithshëm i të infektuarve ka arritur në 5237. Ndërkaq, 92 pacientë janë shëruar, duke bërë që numri i të shëruarve të arrijë në 2462.

Raste aktive, sipas të dhënave të IKSHPK-së janë 2663.

“Situata ka filluar të normalizohet, të jetë më e qetë dhe më nën kontroll”, tha drejtori i IKSHPK-së, Naser Ramadani.

Ndërkaq, ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar, Valbon Krasniqi tha se në klinikat e QKUK-së dhe në spitalet rajonale po trajtohen 492 raste të konfirmuar apo të dyshuar me sëmundjen COVID-19.

Prej këtij numri, 314 raste janë të konfirmuara me COVID-19, ku 177 prej tyre po trajtohen në klinikat e Qendrës Klinike Universitare dhe 137 të tjerë në spitalet rajonale.

“Prej numrit të të konfirmuarve kemi 13 pacientë me ventilim mekanik, pra të intubuar që i cilësojmë si në gjendje kritike”, tha Krasniqi.

Krasniqi shtoi se në spitalin e Prizrenit janë shtuar edhe dhjetë shtretër për mjekim intensiv.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Gusht 2020

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Deçanit. (Objekti i Komunës se Deçanit, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve infrastrukturore me kryetarin e komunës së Istogut, Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon ceremoninë e prerjes së shiritit të objektit të Stacionit Policor për Mbikëqyrje të Kufirit në Radavc ku pjesëmarrës do të jenë Drejtori i Përgjithshëm i PK-së, përfaqësues të ICITAP-it Amerikan dhe personalitete të larta vendore, përfshirë epror të PK-së. (Radavc, rruga Vitomiricë - Kullë, ora 11:00)                                              

- Drejtoria e Shëndetësisë e Komunës së Prizrenit do të bëjë hapjen e pjesës së renovuar të QKMF-së, ku do të punojë ndërrimi i tretë ku i pranishëm do të jetë kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DSH-së, Narqize Arënliu Hoxhaj. (QKMF në Prizren, ora 12:00)