25 Nëntor 2020

Katër mijë anëtarë të kishës Shincheonji të Jezusit të shëruar nga COVID-19 dhurojnë plazmën

Seul, 20 nëntor - Makina për dhurimin e plazmës është planifikuar për 3 javë duke filluar nga 16 deri më 11 të muajit tjetër në Stadiumin e Brendshëm të Qendrës së Atletikës Daegu - 4,000 anëtarë të Shincheonji planifikojnë të marrin pjesë duke përfshirë 1,700 që tashmë morën pjesë në dy disqet e mëparshme të dhurimit të plazmës

- Kryetari i Kishes Shincheonji e Jezusit, Tempulli i Tabernakullit të Dëshmisë, Man Hee Lee deklaroi se do të kryejë grupin e tretë të dhurimit të plazmës duke filluar nga 16 i këtij muaji për 3 javë. Rreth 4,000 anëtarë të Shincheonji pritet të marrin pjesë në këtë makinë plazmatike.

- Agjencia e Kontrollit dhe Parandalimit të Sëmundjeve Korea (KDCA) i bëri një kërkesë Kishës Shincheonji të Jezusit muajin e kaluar për pjesëmarrjen e tyre në dhurimin e plazmës duke deklaruar, "necessaryshtë e nevojshme të zhvillohet shpejt trajtimi i plazmës përmes dhurimit të plazmës në grup, në mungesë aktuale të një trajtim efektiv në mes të shfaqjes së vazhdueshme të COVID-19 brenda dhe jashtë vendit. ”

- Kisha Shincheonji e Jezusit tashmë kishte kryer dy grupe dhurimesh plazme në grup korrikun dhe shtatorin e kaluar. Një total prej 2,030 njerëz morën pjesë në dhurimin e plazmës deri më tani për qëllimin e zhvillimit të trajtimit plazmatik, dhe rreth 1,700 mes tyre janë anëtarë të Kishës Shincheonji të Jezusit. Janë 312 persona që morën pjesë të paktën dy herë.
 
- Zëvendës Drejtori i Shtabit të Kundërmasave të Katastrofës dhe Sigurisë Kwon Joon-wook tha gjatë konferencës së fundit të rregullt për të tretin, "Për qëllimin e zhvillimit të trajtimit plazmatik, rreth 4,000 anëtarë të Shincheonji planifikojnë të marrin pjesë në dhurimin e plazmës për tre javë, duke filluar nga i 16-ti. Ne jemi mirënjohës për pjesëmarrjen aktive të Shincheonji dhe për bashkëpunimin e Qytetit të Daegu dhe Kryqit të Kuq Korean ".

- Dhurimi i tretë i plazmës në grup do të bëhet në Stadiumin e Brendshëm të Qendrës së Atletikës Daegu, me vullnetarë në vend për të siguruar një funksionim të qetë. Ashtu si nxitjet e dhurimit të plazmës së parë dhe të dytë, pjesëmarrësit do të refuzojnë marrjen e ndihmës së shpenzimeve të udhëtimit prej 20,000 deri në 30,000 fituara, për të zvogëluar barrën e parave të taksapaguesve.

- Një anëtar i Kishës Shincheonji të Jezusit tha: “Unë isha i lumtur dhe mirënjohës kur dëgjova në lajmet (CG Green Cross) se trajtimi plazmatik po përdoret në situatën e kujdesit. Thingshtë gjëja më e vlefshme që mund të bëjmë (si njerëz që janë rikuperuar nga COVID). " Ai shtoi, “Përmes përvojës sonë të pjesëmarrjes në dhurimin e plazmës, të gjithë anëtarët e kongregacionit tonë kanë kuptuar se fuqia për të kapërcyer COVID-19 është toleranca, dashuria dhe uniteti. Ne do të bëjmë përpjekjet tona maksimale në mënyrë që Koreja e Jugut të kapërcejë COVID-19 përmes trajtimit plazmatik ".

- Ai gjithashtu shtoi, “Unë e kuptoj që shumë janë të shqetësuar për faktin se urdhrat e mbylljes për objektet e kishës janë hequr nga rajone. Ju lutemi sigurohuni që çdo kishë Shincheonji në Korenë e Jugut planifikon të vazhdojë të ketë shërbime në internet derisa situata COVID-19 të bëhet e qëndrueshme, pavarësisht nëse urdhërat për mbylljen e objektit dhe ndalimin e mbledhjes janë hequr ose jo, për të siguruar mbrojtjen e anëtarëve të kongregacionit tonë dhe për për hir të shëndetit dhe sigurisë së komuniteteve tona. "

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Nëntor 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit njofton me ftesën e Gjykatës Kushtetuese adresuar Kryetarit të Komisionit për Legjislacion, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Hapet edicioni i pestë të Panairit Nacional të Punës dhe të Karrierës, i cili për herë të parë do të organizohet online. (Përmes platformës virtuale: virtual.kosovafair.com, ora 9:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në shënimin e 25 Nëntorit - Fushatës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton raportet vjetore financiar të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut, Zyrës Rregullative për Energji dhe Autoritetit Rregullativ për Komunikimeve Elektronike dhe Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit dhe Shkencës në bashkëpunim me Agjencinë Austriake për Zhvillim, nën përkujdesje të Ambasadorit Austriak, Christoph Weidinger dhe Ministrit Ramë Likaj, do të bëjë lansimin zyrtar të Projektit “Heras Plus”. (https://zoom.us/j/91960516678?pwd=cFRXZXVodTR1Q1ZnQVNIaWtwWTd2QT09, - Meeting ID: 919 6051 6678 dhe Passcode: 167271, ora 10:00)

- Drejtësia Sot, platformë e Grupit për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media me temë “Si dështuan institucionet në trajtimin e rasteve të mosdeklarimit dhe deklarimit të rrejshëm të pasurisë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës mbanë konferencë për shtyp, me qëllim të informimit për keqpërdorimin e punëtorëve në sektorin privat nga pronarët e kompanive dhe vet shteti. (Zyret e kësaj sindikate në objektin Ish Gërmia, ora 11:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport interviston kandidatët për Anëtarë të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit organizon debat publik me temën “Gjendja e përgjithshme e komuniteteve jo shumicë në Komunën e Prizrenit dhe bashkëpunimi”. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, ora 11:00)

- Instituti i Prishtinës për Studime Politike organizon diskutimin “Reforma për Racionalizimin e Agjencive: Faza e Dytë”. (https://us02web.zoom.us/j/89564823471?pwd=VmcwY2J5TVpWZWhZUGl2SVIrTFJ5QT09 - Meeting ID: 895 6482 3471 dhe Passcode: 192988, ora 11:00)

- Shënohet 76 vjetori i themelimit të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës dhe në hapësirat e Bibliotekës do të hapen dy ekspozita për nder dhe kujtim të profesor Anton Çettës, ku do të merr pjesë edhe Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj- Halimaj pret në takim zëvendëskryeministrin e parë të Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Hapet ekspozita “Anton Çetta : 100-Vjetori i lindjes” me libra dhe artikuj të/për Anton Çettën në koleksionet e BKK-së si dhe ekspozita e fotografisë: “Anton Çetta: 30-Vjetori i pajtimit të gjaqeve” ku do të paraqiten fotografi të publikuara për herë të parë. ((Biblioteka Kombëtare, ora 12:40)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve dhe diskuton planin e punës për periudhën e mbetur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion organizon konferencë për media në të cilën do të publikohet analiza për rastin e Suzana Zogëjani Sekiraqa, e cila është shpallur fajtore për vrasje të rëndë të bashkëshortit të saj dhe është dënuar me 25 vjet burgim. (Zyret e organizatës QIKA, në rrugën Hajdar Dushi, C2, Hy2/6, Prishtinë, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti nënshkruan deklaratën  kundër ngacmimit seksual në organet  administratës publike të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmin e drejtorit te prokurimit në SHSKUK-së, Selami Krasniqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti i shoqëruar nga përfaqesues të Aleancës Kosovare e Bizneseve  viziton fabrikën Silcapor në Kaçanik ku do të përcjell eksportin e një kontigjenti të prodhimeve vendore në katër shtete regjionale e që kjo është edhe promovim i prodhimeve Made in Kosova në Ballkanin Perendimor. (Fabrika Silcapor, Kaçanik, ora 14:30)
 
- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ceremoninë e ndriçimit të Ndërtesës së Qeverisë me ngjyrë portokalli, pjesë e aktiviteteve të Fushatës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:30)