18 Janar 2021

FSSHK-ja përkrah protestat për mos pagimin e 44 eurove

Prishtinë, 22 shtator - Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK), me rastin e mbajtjes së protestave të punëtorëve shëndetësorë të kujdesit primar në komunën e Gjakovës dhe Podujevës mbi çështjen e mos pagimit të shtesës së 44 eurove për vitin 2009, shpreh përkrahjen e fuqishme për punëtorët shëndetësor të këtyre komunave.

FSSHK-ja, konsideron se kërkesat e këtyre punëtorëve janë legjitime dhe të drejta, andaj, Federata si përfaqësuese në nivelin më të lartë të vendit, përkrah këto aksione sindikale që kanë për qëllim realizimin e të drejtave të punëtorëve shëndetësorë.

FSSHK-ja konsideron, se të gjitha subjektet relevante duhet të ndërgjegjësohen për plotësimin e këtyre obligimeve, duke marr parasysh në vend të parë interesin e punëtorëve shëndetësor.

Në këtë drejtim, Federata do të përkrah çdo masë sindikale në të ardhmen të organizuara nga Sindikatat përbërëse të Federatës, në rast se këto kërkesa do të neglizhohen nga ana e autoriteteve komunale.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)