15 Prill 2021

Ambasadori Dell lavdëron punën e Qendrës Emergjente

Prishtinë, 19 mars - Ambasadori i Ambasadës Amerikane në Prishtinë, Christopher Dell, përmes një letre zyrtare, ka falënderuar Qendrën Emergjente për punën e bërë, ndihmën  dhe kujdesin profesional, pas aksidentit që ka pasur një shtetas amerikan në Prishtinë.

 “Ambasada amerikane ju përgëzon thellësisht për intervenimin dhe shpëtimin e jetës së shtetasit amerikan, i cili qe aksidentuar gjatë festës së Krishtlindjeve”, thuhet mes tjerash në letrën falënderuese, e cila i është drejtuar drejtorit të Qendrës Emergjente, Mr.dr. Basri Lenjnai. 
 
Në letër sqarohet se personeli i i ambasadës ka qenë në vendngjarje dhe  ka vërejtur se personeli i QKUK-së, e ka kryer punën me përkushtim dhe profesionalizëm të lartë, duke shpëtuar jetën e qytetarit amerikan me lëndime multiple dhe ka qenë në gjendje të rëndë. 

Në letër, thuhet se puna është kryer me shpejtësi dhe koordinim me kampin Bondstil  ka qenë i mirë, kurse QKUK-ja, ka menaxhuar mirë situatën derisa ka arritur Helikopteri  HELIPAD, përmes së cilit i lënduari është transferuar në kampin Bondstil.

 “ Kosova ka fat që ka profesionistë të tillë, intervenimi i tyre dhe dhënia e ndihmës mjekësore shpëtoj jeta” përfundon letra falënderuese e Ambasadorit Dell.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)