22 Prill 2021

Agani premton Këshill kombëtar për shërbimet emergjente

Prishtinë, 1 prill - Në Ministrinë e Shëndetësisë të Republikës së Kosovës, u mbajt sot  një takim  lidhur me përmirësimin dhe fuqizimin e shërbimeve para-spitalore dhe atyre emergjente mjekësore, në të cilën ekspertë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë kanë prezantuar projektin e kësaj organizate lidhur me shërbimet emergjente në Kosovë si dhe modalitete e zhvillimit të sistemit të këtyre shërbimeve këtu.

Qëllimi i këtij takimi ishte inicimi i diskutimve lidhur me zhvillimet e ardhshme të SHEM (Shërbimeve Emergjente Mjekësore) dhe hartimin e planeve ndër-sektorale, posaçërisht për menaxhimin e aksidenteve te mëdha.

Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, dr. Ferid Agani, pasi ka falënderuar zyrën e OBSH-së në Prishtinë për përkrahjen e saj në zhvillimin e shërbimeve emergjente në Kosovë dhe ekspertët e kësaj organizate për vlerësimet lidhur me gjendjen në këto shërbime në institucionet shëndetësore të vendit tonë, tha se përkrahja e MSh-së për zhvillimin e mëtejme të këtyre shërbimeve nuk do të mungojë, ndërsa do të bëhen të gjitha ato ndërhyrje te domosdoshme edhe në legjislacionin aktual, ashtu që të sigurohet një shtrirje e mirë horizontale në ofrimin e shërbimeve adekuate shëndetësore emergjente.

Ministri Agani tha se MSH bashkë me Komitetin Drejtues të Shërbimeve Emergjente, Shoqatën Profesionale të Mjekëve Emergjent, Zyrën e OBSh-së dhe me konsulenca të ekspertëve të saj, do të formoj Këshillin Kombëtar për shërbimet emergjente, që si institucion do të paraqes gjeneratorin e ideve dhe ndërgjegjen e MSH-së në zbatimin e legjislacionit dhe strategjisë që lidhet me shërbimet emergjente shëndetësore.

Dr. Skënder Syla, shef i Zyrës së OBSH-së në Kosovë, tha se avancimi i shërbimeve emergjente mjekësore duhet të jetë pjesë e reformës në shëndetësi që ka filluar dhe politikat në këtë aspekt duhet të jenë afatgjata.

OBSH, ka theksuar , Syla, do të vazhdojë të ofrojë asistencën e saj teknike në fuqizimin e këtyre shërbimeve në Kosovë.

Ekspertët e OBSH-së, dr. Sergey Koryal dhe dr. Marcel Dubouloz kanë prezantuar projektin e OBSH-së në Kosovë si dhe disa modele të zhvillimit të SHEM në Kosovë, ku ndër të tjera është theksuar se në këto shërbime në Kosovë ekziston një kuadër cilësor, por jo i mjaftueshëm në numër.

Zyra e OBSh-së, në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë së Kosovës dhe me përkrahjen e Qeverisë së Luksemburgut ka filluar projektin 3 vjeçar  “ Përmirësimi dhe fuqizimi i shërbimeve para spitalore dhe atyre emergjente mjekësore” në shtator të vitit 2008,  me qëllim të  përmirësimit të ofrimit të shërbimeve shëndetësore në nivel të kujdesit primar.

Gjatë kësaj periudhe, OBSH-ja zhvilloi një numër të madh të aktiviteteve si planifikimi për blerjen e autoambulancave dhe pajisjeve mjekësore, trajnimi i trajnerëve nacional dhe profesionistëve shëndetësorë si dhe përmirësimi i politikave klinike dhe organizative mjekësore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)