31 Mars 2020

Vetëvendosje: Vendimet e Gjykatës Kushtetuese antishqiptare

Prishtinë, 9 prill - Sot në ditën e dyvjetorit të  Kushtetutës së Kosovës, aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje! organizuan një aksion simbolik përmes së cilit shprehën kundërshtimin e tyre ndaj sipas tyre "Kushtetutës së imponuar të Kosovës si dhe vendimeve antikombëtare të Gjykatës Kushtetuese".

Vetëvendosje e cilësoi Gjykatën Kushtetuese si gjykata më e lartë e Planit të Ahtisaarit ku sipas tyre me vendimet e saj të para ajo ka treguar se sa e etur është që t’i shkojë zbatimit të këtij plani antishqiptar deri në fund.

Fatin e stemës së Kuvendit Komunal të Prizrenit sipas Vetëvendosjes do ta kenë edhe ato pak institucionet të mbetura me simbolikë kombëtare shqiptare.

"Mision i kësaj gjykate është që Kosova të bëhet joshqiptare ku kjo gjykatë me vendimet e veta po e sulmon dhe fyen popullin shumicë të Kosovës, po na e përdhos identitetin dhe historinë", kanë thënë udhëheqës të Vetëvendosjes.

Vendimet e saj sipas tyre gjykata po i arsyeton me “interpretimin dhe zbatimin e Kushtetutës”.

"Kushtetutë Kosova ka pasur edhe në kohën e Rankoviçit, por ajo nuk ka qenë jona. Ligj ka pasur edhe në kohën e Rrahman Morinës, por ai ka qenë i huaj. Në çastin që  gjithçka arsyetohet me “zbatim të ligjit”, njerëzit bëhen robotë. Ligji duhet të  jetë yni, jo i Ahtisaarit", drejtues të kësaj levizje.

Ata po ashtu kanë thënë së Gjykata Kushtetuese nuk është marrë asnjëherë me veprimet e përditshme antikushtetuese të strukturave paralele të Serbisë. Kjo sipas tyre do të thotë që ose gjykata i konsideron këto struktura të drejta, ose vetë e shkel Kushtetutën të cilën e zbaton vetëm kur është nevoja kundër shqiptarëve.

Gjykata Kushtetuese nuk është marrë as me postet e dyfishta antikushtetuese të Kryeministrit e të Presidentit.

"Drejtësia selektive është padrejtësi. Padrejtësia është ekskluzivisht antishqiptare. Kjo gjykatë, ashku sikurse edhe të gjitha gjykatat tjera të EULEX-it dhe Planit të Ahtisaarit, janë për faqe të zezë. Ato na e qitën faqen e zezë", ka vlerësuar në fund Vetëvendosja.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 mars 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me propozimin për mbështetjen e sektorit privat pas përhapjes së pandemisë COVID-19. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit Komunal. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovecit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë "AKB reagon ndaj Propozimit të Pakos së Qeverisë për mbështetjen e bizneseve". (Zyret e AKB-ës, ora 12:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe njëkohësisht koordinator i shtabit emergjent, Visar Shehu, dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari mbajn konferencë për media lidhur me masat e ndërmarra nga Komuna e Prizrenit kundër pandemisë COVID-19. (Shtëpinë e Bardhë ora 14:00)

 

- Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë në prani të Kryeministrit në detyrë, Albin Kurti dhe Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. (Ceremonia e sotshme e nënshkrimit do të transmetohet drejtpërdrejt në Facebook përmes faqes së BE-së në Kosovë @EuropeanUnionInKosovo, ora 17:00)