18 Janar 2021

Pack do të vazhdojë të mbështesë Kosovën

Prishtinë, 3 nëntor - Kryeministri fillimisht ka falënderuar zonjën Pack për kontributin e saj shumëvjeçar për çështjen e Kosovës dhe të Evropës Juglindore.

“Doris Pack është mike e vjetër dhe shumë e respektuar e popullit të Kosovës. Zëri i saj në politikën evropiane, në institucionet evropiane, është dëgjuar gjithmonë në përkrahje të paqes, stabilitetit dhe integrimit të Kosovës dhe Evropës Juglindore në Bashkimin Evropian”, theksoi kryeministri Thaçi, duke shprehur se kontributi i saj është i njohur dhe shumë i çmuar nga institucionet dhe qytetarët e Kosovës.

Kryeministri Thaçi tha se për rolin e zonjës Pack për Kosovën, ajo është sot pjesë e çdo familje dhe shoqërisë kosovare. “Ajo do të nderohet sot nga institucionet e Kosovës dhe kontributi i saj mbetet i paharruar. Doris Pack edhe sot po vazhdon të lobojë për interesat e Kosovës në Parlamentin Evropian”, u shpreh Kryeministri.

Kryeministri Thaçi  më tutje theksoi se ne presim ta marrim shpejt raportin e progresit dhe dokumentin gjithashtu shumë me rëndësi për lëvizjen e lirë të qytetarëve të Republikës së Kosovës: strategjinë për liberalizimin e vizave. “Për këtë, mbështetja e zonjës Pack dhe europarlamentarëve të tjerë do të jetë vendimtare”, ka theksuar kryeministri Thaçi.

Zonja Pack, nga ana e saj, premtoi që do të vazhdojë të mbështesë Kosovën dhe rajonin në përpjekjet e tyre për përmbushjen e kritereve për anëtarësim sa më të shpejtë në Bashkim Evropian.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)