03 Mars 2021

Nisma Socialdemokrate në Skenderaj e gatshme për zgjedhje

Prishtinë, 28 dhjetor - Edhe dega e Nismës Socialdemokrate në Skenderaj ka filluar përgatitjet për zgjedhjet nacionale që do të mbahen në fund të janarit apo në fillim të shkurtit të vitit që vjen.

Afrim Kabashi, sekretar i degës, tha se të dielën është mbledhur kryesia e degës me ç’rast u diskutuar për mobilizimin e të gjitha strukturave për zgjedhje. Nisma hyn në zgjedhje me moton “Bashkë për vlera kombëtare”.

“Në funksion të përgaditjes dhe organizimit të elektoratit për zgjedhjet e parakoshme parlamentare, sot (e diele) dega NSD në Skenderaj mbajti mbledhje të zgjeruar të kryesisë me kryetar të nëndegve.''

''Nga i gjithë diskutimi, nga të gjithë të pranishmit u tregua gadishmëri dhe mobilizim për të hyrë fuqishëm ne procesin zgjedhor me  moton: ‘Bashkë për vlera kombëtare’.''

''Po ashtu strukturat e degës njoftuan edhe për procesin zgjedhor që është duke u zhvilluar në degën Nisma Socialdemokrate në Skenderaj, ku deri me tani zgjedhjet janë kryer me sukses në 16 nëndegë dhe ku pritet shumë shpejtë që kuvendet zgjedhore të mbahen edhe në nëndegët tjera”, ka thenë mes tjerash Afrim Kabashi, sekretar i degës së Nisma Socialdemokate në Skenderaj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Mars 2021 - Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit në Mitrovicë inauguron projektin “Fuqizimi i autonomisë universitare dhe rritja e llogaridhënies e transparencës së universiteteve të Ballkanit Perëndimor”. (Selia e Kolegjit IBCM, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Enis Ramadani për vepren penale 'Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj viziton ekspozitën për fëmijët e vrarë gjatë luftës “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani” në Prishtinë, lagjja Dardania, ora 10:00)

- Parlamenti i dytë rural shqiptar organizon konferencë për të diskutuar sfidat dhe veprimet konkrete për mirëqenien e banorëve të zonave rurale. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Gjilan, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, mban konferencë për media pas takimit të Komitetit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. (Zyra e krytarit Haziri, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e shpërndarjes së librave të botuar dhe të blerë me financimin e Departamentit të Kulturës në MKRS. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)