25 Nëntor 2020

Ministri Veliu mori pjesë në tryezën “Reforma e Administratës Publike”

Prishtinë, 29 tetor - Ministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme, z.Agim Veliu, sot mori pjesë në tryezën “Reforma e Administratës Publike”, organizuar nga Grupi për Ballkan, në bashkëpunim me Zyrën e Kryeministrit. 

Gjithashtu, në këtë takim morën pjesë Kryeministri i Kosovës, z. Avdullah Hoti, Ambasadori i Mbretërisë  së Norvegjisë në Kosovë, z. Jens Erik Grondahl, shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë/Përfaqësuesi Special i BE-së, z.Tomas Szunyog dhe drejtori Ekzekutiv i Grupit për Ballkan, z.Naim Rashiti. 

Në fjalën e tij të rastit ministri Veliu shprehi konsideratën dhe vlerësimin e tij më të lartë për punën, profesionalizmin dhe qasjen korrekte në trajtimin e çështjeve dhe temave që janë cekur në këtë Raport, në veçanti të dalat dhe rekomandimet sa i përket reformave në administratë publike (RAP).

Ai theksoi se aprovimi i pakos ligjore për Reformën e Administratës Publike nga Kuvendi i Republikës së Kosovës shënoi kulmimin e viteve të tëra të përpjekjeve për të krijuar një reformë gjithëpërfshirëse të shërbimit civil dhe të administratës shtetërore.

“Këto ligje krijojnë një sistem krejtësisht të ri të procedurave të rekrutimit dhe avancimit në shërbimin civil, duke i‘u bërë ballë në masë të madhe ndërhyrjeve politike në këtë proces, përmes vendosje së një sistemi të unifikuar për mbi 82-mijë nëpunës që janë të punësuar në sektorin publik, si dhe e rritë llogaridhënien e administratës shtetërore dhe të agjencive të pavarura’, tha ministri Veliu.

Gjithashtu, ministri Veliu bëri të ditur se janë ndërmarrë hapat e nevojshëm për të vazhduar tutje me hartimin e Ligjit për Pagat dhe me plotësim-ndryshimet e Ligjit për Zyrtarë Publik.

“Përkundër arritjeve që kemi shënuar, akoma mbesin sfida të cilat presin dhe duhet adresuar nga ana jonë. Zbatimi efektiv i pakos ligjore për reformë në administratë publike është prioritet qenësor për Qeverinë e Republikës së Kosovës. Për këtë dua të falënderoj  në veçanti Komisionin Evropian për mbështetjen e vazhdueshme në tërë këtë proces”, tha ministri Veliu.

Ai potencoi se viti 2020, me pandeminë Covid-19, ka dëshmuar rëndësinë e një administrate publike efektive dhe me kapacitete të mjaftueshme dhe të domosdoshme për tu përballur me sfida të pa-parashikuara, prandaj theksoi se do të mbetet i  përkushtuar në arritjen e qëllimeve. 


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Nëntor 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit njofton me ftesën e Gjykatës Kushtetuese adresuar Kryetarit të Komisionit për Legjislacion, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Hapet edicioni i pestë të Panairit Nacional të Punës dhe të Karrierës, i cili për herë të parë do të organizohet online. (Përmes platformës virtuale: virtual.kosovafair.com, ora 9:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në shënimin e 25 Nëntorit - Fushatës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton raportet vjetore financiar të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut, Zyrës Rregullative për Energji dhe Autoritetit Rregullativ për Komunikimeve Elektronike dhe Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit dhe Shkencës në bashkëpunim me Agjencinë Austriake për Zhvillim, nën përkujdesje të Ambasadorit Austriak, Christoph Weidinger dhe Ministrit Ramë Likaj, do të bëjë lansimin zyrtar të Projektit “Heras Plus”. (https://zoom.us/j/91960516678?pwd=cFRXZXVodTR1Q1ZnQVNIaWtwWTd2QT09, - Meeting ID: 919 6051 6678 dhe Passcode: 167271, ora 10:00)

- Drejtësia Sot, platformë e Grupit për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media me temë “Si dështuan institucionet në trajtimin e rasteve të mosdeklarimit dhe deklarimit të rrejshëm të pasurisë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës mbanë konferencë për shtyp, me qëllim të informimit për keqpërdorimin e punëtorëve në sektorin privat nga pronarët e kompanive dhe vet shteti. (Zyret e kësaj sindikate në objektin Ish Gërmia, ora 11:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport interviston kandidatët për Anëtarë të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit organizon debat publik me temën “Gjendja e përgjithshme e komuniteteve jo shumicë në Komunën e Prizrenit dhe bashkëpunimi”. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, ora 11:00)

- Instituti i Prishtinës për Studime Politike organizon diskutimin “Reforma për Racionalizimin e Agjencive: Faza e Dytë”. (https://us02web.zoom.us/j/89564823471?pwd=VmcwY2J5TVpWZWhZUGl2SVIrTFJ5QT09 - Meeting ID: 895 6482 3471 dhe Passcode: 192988, ora 11:00)

- Shënohet 76 vjetori i themelimit të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës dhe në hapësirat e Bibliotekës do të hapen dy ekspozita për nder dhe kujtim të profesor Anton Çettës, ku do të merr pjesë edhe Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj- Halimaj pret në takim zëvendëskryeministrin e parë të Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Hapet ekspozita “Anton Çetta : 100-Vjetori i lindjes” me libra dhe artikuj të/për Anton Çettën në koleksionet e BKK-së si dhe ekspozita e fotografisë: “Anton Çetta: 30-Vjetori i pajtimit të gjaqeve” ku do të paraqiten fotografi të publikuara për herë të parë. ((Biblioteka Kombëtare, ora 12:40)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve dhe diskuton planin e punës për periudhën e mbetur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion organizon konferencë për media në të cilën do të publikohet analiza për rastin e Suzana Zogëjani Sekiraqa, e cila është shpallur fajtore për vrasje të rëndë të bashkëshortit të saj dhe është dënuar me 25 vjet burgim. (Zyret e organizatës QIKA, në rrugën Hajdar Dushi, C2, Hy2/6, Prishtinë, ora 13:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti nënshkruan deklaratën  kundër ngacmimit seksual në organet  administratës publike të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmin e drejtorit te prokurimit në SHSKUK-së, Selami Krasniqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti i shoqëruar nga përfaqesues të Aleancës Kosovare e Bizneseve  viziton fabrikën Silcapor në Kaçanik ku do të përcjell eksportin e një kontigjenti të prodhimeve vendore në katër shtete regjionale e që kjo është edhe promovim i prodhimeve Made in Kosova në Ballkanin Perendimor. (Fabrika Silcapor, Kaçanik, ora 14:30)
 
- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ceremoninë e ndriçimit të Ndërtesës së Qeverisë me ngjyrë portokalli, pjesë e aktiviteteve të Fushatës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:30)