03 Mars 2021

Kosova feston inaugurimi i Presidentit të 59 të SHBA-ve Joe Biden

Prishtinë, 20 janar - Shoqata "Miqtë e Amerikës" organizon aktivitetin me moton "E para SHBA-ja" në të cilën në mënyrë simbolike do ta festohet inaugurimi i Presidentit të 59 të SHBA-ve Joe Biden dhe Zëvënde Presidentës Kamala Harris.
 
Në këtë aktivitet janë të ftuar edhe zyrtarët kryesor të shtetit dhe kryetarët e partive kryesore politike.

''Pavarësisht simpatisë apo dëshirës ndaj kandidatit/ve, veprimi ynë ka të bëj me respektin ndaj SHBA-ve e institucionit të Presidentit'', thekson Shoqata 'Miqtë e Amerikës'.

Dy kandidatët i kanë përfaqësuar dy partit politike në SHBA të cilat parti-përfaqësuesit e tyre kanë bërë shumë për shtet formimin e shtet ndërtimit të Kosovës e Shqipërisë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Mars 2021 - Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit në Mitrovicë inauguron projektin “Fuqizimi i autonomisë universitare dhe rritja e llogaridhënies e transparencës së universiteteve të Ballkanit Perëndimor”. (Selia e Kolegjit IBCM, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Enis Ramadani për vepren penale 'Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj viziton ekspozitën për fëmijët e vrarë gjatë luftës “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani” në Prishtinë, lagjja Dardania, ora 10:00)

- Parlamenti i dytë rural shqiptar organizon konferencë për të diskutuar sfidat dhe veprimet konkrete për mirëqenien e banorëve të zonave rurale. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Gjilan, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, mban konferencë për media pas takimit të Komitetit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. (Zyra e krytarit Haziri, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e shpërndarjes së librave të botuar dhe të blerë me financimin e Departamentit të Kulturës në MKRS. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)