18 Janar 2021

Kosova dhe Austria bashkëpunime të ndërsjella

Prishtinë, 6 tetor - Ministrja e Administratës Publike ka takuar sot të ngarkuarin me punë në Ambasadën austriake në Kosovë, Hubert Beidinger. Ministrja Tahiri dhe Beidinger biseduan lidhur me mundësitë e reja për bashkëpunim të ndërsjellë mes Kosovës dhe Austrisë, në  fushën e administratës publike, shkollimit të saj dhe avancimit të shërbimeve që administrata ofron.

Ministrja e MAP-it, ka informuar të ngarkuarin me punë të Ambasadës austriake lidhur me prioritetet e resorit që ajo udhëheq, duke u ndalur tek arritjet në fushën e qeverisjes elektronike dhe në procesin e reformimit të administratës publike në përgjithësi.

Tahiri ka theksuar faktin se nevoja për kuadro të shkolluara ne fushat specifike për administratë është bërë edhe objektiv në kuadër të reformimit të përgjithshëm në shërbimin civil.

Beidinger ka shprehur gatishmërinë e Austrisë për bashkëpunim në fushat që konsiderohet e nevojshme, duke shfrytëzuar përvojat e mira që shteti austriak ka krijuar përgjatë zhvillimit të tij.

Takimi i ministres Tahiri me të ngarkuarin me punë në Ambasadën austriake, Beidinger u bë në  prag të vizitës së ministres së MAP-it në Austri, ku ajo do të marrë pjesë në Konferencën  “Lidershipi në situatat konfliktuoze, ndërtimi i paqes dhe pjesëmarrja e grave: sfidat dhe përparimi” , me rastin e 10 vjetorit të Rezolutës së Këshillit të Sigurimit 1325.


  
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)