09 Korrik 2020

Johnson ofroi ndihmë për reformimin e sistemit të drejtësisë

Prishtinë, 11 qershor - Ministri i Drejtësisë, Haki Demolli, priti në një takim punë, Ndihmës Sekretarin amerikan për Çështjet e Zbatimit të Ligjit për Narkotiket në Nivel Ndërkombëtar, David T. Johnson.

Temë kryesor e këtij takimi ishte reformimi i sistemit të drejtësisë dhe sundimi i Ligjit në Kosovë.

Me këtë rast ministri Demolli, njoftoi ndihmës sekretarin Johnson, për punët që janë dukë u bërë në reformimin e sistemit të drejtësisë në Kosovë. “Krijimi i infrastrukturës ligjore, krijimi i infrastrukturës materiale, si dhe përmirësimi i pagave për gjyqtarët dhe prokurorët, janë tri shtyllat kryesore të punës tonë në reformimin e sistemit të drejtësisë”, tha ministri Haki Demolli, dhe shtoi së sistemi i drejtësisë do të jetë unikë për tërë territorin e Kosovës, ku të gjithë qytetaret do kenë qasje të barabartë para ligjit, pa dallim kombësie, race, feje dhe gjuhe.

Sipas ministrit Demolli, të gjitha këto punë janë duke u bërë falë ndihmës dhe bashkëpunimit të miqve tanë, amerikan dhe evropian.

Ndërsa, ndihmës sekretarin Johnson, vlerësoi progresin e arritur në Kosovë dhe njëherit inkurajoi dhe ofroi ndihmën e plotë të shtetit amerikan, për vazhdimin e punës në reformimin e sistemit të drejtësisë. “Ne jemi shumë të kënaqur me lëvizjen tuaj përpara në reformim dhe në ndërtimin e institucioneve ligjore. Ju e dini që ndërtimi i institucioneve të ligjit paraqet bazën kryesore për integrim politik të Kosovës dhe ne kemi kënaqësinë të jemi partner në kryerjen e këtyre punëve”, tha ndihmës sekretari David T. Johnson.

Gjatë takimit u bisedua edhe për krijimin e Agjencisë  për Administrimin e Pasurisë së Sekuestruar dhe Konfiskuar, ku të dy bashkëbiseduesit u pajtuan që krijimi sa më i shpejt i kësaj agjencie, është bazë e mirë për luftimin e veprimeve kundërligjore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- OVL e UÇK-së mban protestë gjithëpopullore me moton “Në mbrojtje të Luftës Çlirimtare”. (Prishtinë dhe qytetet e tjera të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)