20 Janar 2021

Hyseni: Gënjeshtra ordinere se LDK ka tradhtuar Amerikën

Prishtinë, 20 tetor - Anëtari i kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Skender Hyseni i ka quajtur gënjeshtra ordinere spekulimet se LDK-ja ka tradhtuar sekretaren e amerikane Hillary Clinton, gjëja se LDK-ja i ka premtuar Clintonit se do ta votojë strategjinë për privatizimin e PTK-së.

 

“Këto janë gënjeshtra ordinere të paskrupullta. Me zonjën Clinton nuk kemi debatuar fare për PTK-në. Kemi debatuar për dy çështje: bisedimet me Serbinë dhe njohjet për shtetin e Kosovës”, tha Hyseni duke iu kundërpërgjigjur nënkryetarit të PDK-së, Bjram Rexhepi që kishte thënë për media se LDK-ja e ka tradhtuar Amerikën.

Hyseni e ka quajtur deklaratën e Rexhepit si fyerje për Clintonin. “Eshtë fyerje për sekretaren Clinton se gjëja ajo ka ardhur të bisedoi për privatizimin e PTK-së. Këto janë gënjeshtra të paskrupullta”, tha Hyseni.

Hyseni përjashtoi edhe mundësin e tërheqjes së Fatmir Sejdiut nga gara për të parin e LDK-së. Ai zërit se Sejdiu do të tërhiqet nga gara për kryetar të LDK-së i quajti lojëra.
“Apsolutishtë nuk është e vërtet ajo që po flitet. Sejdiu nuk do të tërhiqet nga gara për kryetar të LDK-së dhe as që është diskutuar në LDK ky opsion”, tha Hyseni.

Ai gjithashtu përjashtoi mundësin e kthimit të ministrave nga ana e LDK-së prapë në Qeveri për shkak të gjendjes së rënde politike. “Kualicioni ka përfunduar dhe kjo është vendosë unanimisht nga gjithë kryesia e LDK-së dhe nuk ka mundësi të kthehen prapë ministrat e LDK-së në Qeveri, pavarësisht se cfarë spekulohet në opinion”, tha Hyseni në një konferencë për media. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca e parë gjyqësore me rastin e padisë për diskriminim të qytetarit me aftësi të kufizuar, Faruk Kukaj ndaj komunës së Prishtinës. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të bëjnë përurimin e sallës së edukatës fizike në shkollën “Dy Dëshmorët e Zhurit”. (Fshati Zhur, ora 10:00 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:20)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Brahim Krusha për Keqpërdorimi seksual te personave nen moshën 16 vjeçare. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" organizon me moton "E para SHBA-ja" ku do të festohet inaugurimi i Presidentit të 59 të SHBA-ve Joe Biden dhe zëvëndes Presidentës Kamala Harris. (Restauranti "Liburnia" në Prishtinë, ora 12:00)   

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Albert Ramadni për çështjen penale të vrasjes së rëndë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Mbahet seanca për rastin e ish-drejtorit të Policisë, Rashit Qalaj. (Gjykata Themelore në Pallatinë e Drejtësisë, 13:30)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, viziton Qendrën Rekreative Sportive në Brezovicë. (Brezovicë, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, takon bizneset e udhëhequra nga gratë në Komunën e Shtërpcës. (Hoteli “THE ROCK”, Shtërpcë, ora 16:00)