22 Prill 2021

Haradinaj: Riformatizimi i qeverisë është i parëndësishëm

Prishtinë, 19 mars -  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka shfrytëzuar një takim me kreun e Partisë Demokratike Shqiptare të Maqedonisë Menduh Thaçi, për të drejtuar kritika ndaj Qeverisë së Kosovës dhe kryeministrit Hashim Thaτi, ndërsa ka kërkuar sërish mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Riformatizimi i qeverisë nuk është ndonjë ngjarje me rëndësi për vendin, vlerësoi lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj.

"Me zgjedh ministra tashmë nuk është ndonjë ngjarje me rëndësi për vendin, ndërsa praktika qeverisëse është me rëndësi. Hetohet se kryeministri Thaçi për shkak të pozicionit personal të involvimit në fenomen të keq, një kancer për vendin ai nuk mund të veprojë, do të thotë pajtoj me një shkrim sot që bëhen me një kolektiv", ka thënë Haradinaj.

Kryetari i PDSH-ës, Menduh Thaçi po ashtu tha se gjendja e Maqedonisë, si shtet, e në veçanti e shqiptarëve, është në krizë për shkak të bllokadës së proceseve integruese dhe krizës ekonomike. Thaçi tha se Kosova ka të drejtë legjitime të interesohet për shqiptarët në Maqedoni.


Thaçi është shprehur edhe për gjendjen aktuale në shtetin e Maqedonisë, sipas të cilit situata është e paqëndrueshme dhe alarmante. “Gjendja në Maqedoni është alarmante si shtet, për shkak të bllokimit të procesit integrues dhe krizës së rëndë ekonomike. Ndërkaq, gjendja e shqiptarëve atje është shumë e rëndë”, ka thënë Thaçi duke shtuar se “kjo gjendje s’ka qenë kështu as në kohën e komunizmit e as në atë të tranzicionit”.

“Përveç shkeljes së të drejtave kolektive që ju bëhen shqiptarëve, tash po përdoret edhe një program i diskriminimit të skajshëm dhe eksploatimit”, është shprehur kreu i PDSH-s


Të dy liderët partiak u pajtuan se këto takime, të cilat tanimë janë bërë të rregullta, do të vazhdojnë edhe në të ardhmen. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)