17 Janar 2019

Gjermania do të vazhdoj të mbetet partner i qëndrueshëm i Kosovës

Prishtinë, 14 shkurt - Në prag të 10-vjetorit të pavarësisë, kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka pritur në takim dhe ka falënderuar ministrin e Jashtëm të Gjermanisë, Sigmar Gabriel, për përkrahjen që Gjermania i ka dhënë Kosovës që nga koha e vështirë e deri në ditët e sotme në të gjitha dimensionet.

Në takimin që kryeministri Haradinaj zhvilloi me ministrin e Jashtëm Gabriel, u bisedua për progresin që ka bërë Kosova në këto 10 vjet në shtetndërtim, në zhvillimin ekonomik, por edhe për perspektivën evropiane dhe euroatlantike të Kosovës.

Pas takimit, në të cilin ishin të pranishëm edhe zëvendëskryeministrat Behgjet Pacolli, Fatmir Limaj dhe Dalibor Jevtiq, kryeministri Haradinaj dhe ministri Gabriel, mbajtën një konferencë të përbashkët për media.

“Për mua dhe për Kosovën çdo zyrtarë që vjen nga Berlini është interes, është dobi dhe ndihmë, por sot është një nder i veçantë që në Kosovë ta kemi ministrin e Jashtëm të Republikës Federale të Gjermanisë, Sigmar Gabriel me një delegacion. Kjo ishte një mundësi ideale për t’i shpjeguar ministrit për zhvillimet në Kosovë, për t’i dhënë po ashtu bindjet tona për të arriturat e Kosovës”, tha kryeministri Haradinaj.

Me këtë rast, kryeministri Haradinaj falënderoi Gjermaninë për përkrahjen që i ka dhënë Kosovës si në aspektin ushtarak, në atë ekonomik, të ndërtimit të jetës politike, e po ashtu edhe në perspektivën evropiane dhe euroatlantike të Kosovës.

“Në emër të qytetarëve të Kosovës, shpreh falënderimet më të mira Ju, popullit të Gjermanisë për përkrahjen dhe sot për vizitën tuaj”, tha kryeministri Haradinaj.

Kryeministri Haradinaj, tha se në takim është biseduar për të gjitha temat, njëkohësisht edhe për zhvillimet në rajon, duke ftuar investitorët nga Gjermania që të investojnë, ngase Kosova ka resurse dhe potencial të mjaftueshëm për investime. 

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Sigmar Gabriel, falënderoi kryeministrin Haradinaj për pritjen dhe në emër të tij dhe të Republikës Federale të Gjermanisë, përgëzoi për 10 vjetorin e pavarësisë së Kosovës.

Më tej ministri Gabriel ka thënë se Gjermania do të vazhdoj të mbetet partner i qëndrueshëm i Kosovës, jo vetëm në aspektin politik por edhe në atë ekonomik, si dhe do të ofrojë asistencën e duhur për fuqizimin e sundimit të rendit dhe ligjit në Kosovë.

 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2019 - Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe te Shtatorja e Gjergj Kastriotit Skënderbeut, me rastin e 550 vjetorit të vdekjes. (Shtatorja e heroit Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Prishtinë, ora 9:00)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët e komunës së Malishevës. (Gjimnazi “Hamdi Berisha” në Malishevë, ora 9:15)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe udhëheqësi i Divizionit për Slloveninë, Kroacinë, dhe Ballkanin Perëndimor në Bankën Evropiane për Investime Matteo Rivellini nënshkruaj Marrëveshje Grant për Mbështetje të Projektit për Ndërtimin e Autostradës Kijevë-Zahaq. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 9:30)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët në çerdhen e komunës së Malishevës. (Objekti i çerdhes në Malishevë, ora 9:45)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj zhvillon takim pune me përfaqësuesit e Odës Ekonomike Gjermane. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së do të publikojë raportin mbi gjendjen e strehimoreve për viktimat e dhunës në familje në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:15)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët e shkollës fillore “Ganimete Tërbeshi” në Astrazub të komunës së Malishevës. (Astrazub, ora 10:40)

- Administrata Tatimore e Kosovës nesër do të shënoj 19 vjetorit të themelimit të saj. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00)

- Mbahet takimi i përbashkët në mes kryetarit të Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri dhe Kryeshefit Ekzekutiv të KRU"Hidromorava" Muhamet Suliqi, du do të zyrtarizohet Njësitit për Implementimin e Projektit - Impiantit dhe Kolektorëve  për ujëra të zeza. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në shënimin e 19-vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguese, ish ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të bëjë hapjen zyrtare të Zyrës për programin “Evropa Kreative Kosovë”. (Biblioteka Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Nën organizimin e Grupit Parlamentar të LDK-së dhe Kryetarit të Komunës së Pejës Gazmend Muhaxherit në 17 vjetorin e vrasjes, organizohen homazhe në nderim të jetës dhe veprës së ish-deputetit të Republikës së Kosovës, Komandantit të Shtabit Rajonal Rugova, Heroit Smajl Hajdaraj. (Tek varrezat e fshatit Zahaq të Pejës, ora 12:00)

- Në 37 vjetorin vrasjes së heronjve të kombit Jusuf e Bardhosh Gërvalla, Grupi Parlamentar i LDK-së, në nderim të jetës dhe veprës së tyre do të vendos kurora lulesh tek varrezat e heronjve. (Fshati Dubovik në Deçan, ora 12:30) 

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Komisionerin Evropian për Politika të Fqinjësisë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:45 - vetëm pamje)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e organizuar me rastin e përmbylljes së aktiviteteve në 550 vjetorin e Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Sheshi 21, ora 18:00)

- Dega e LDK-së në Pejë do të bëjë ndezjen e qirinjve në vendin e vrasjes te ish-deputetit të Republikës së Kosovës, Komandantit të Shtabit Rajonal Rugova, Heroit Smajl Hajdaraj. (Lagja “Fidanishte” në Pej, ora 19:50)