02 Shkurt 2023

Dyzetepesë zyrtarë Komunal të Prishtinës, vizitë turistike në qytetin e Lezhës

Prishitnë, 24 janar - Lëvizja Vetëvendosje dega në Prishitnë vlerëson se më dërgimin e dyzetepesë zyrtarëve Komunal të Prishtinës për vizitë turistike në qytetin e Lezhës, Kryetari i Komunës vazhdon atë që di të bëjë mirë: udhëtimet.

Në fillim të mandatit, para 1 viti, bashkë me kabinetin e tij ishin për një vizitë 2 ditore në Pejë e për gjatë gjithë vitit sipas LVV-së ai nuk i ndali udhëtimet e tij të shpeshta në Londër.

"Komunën e Lezhës e respektojmë dhe e vlerësojmë për bashkëpunimin e treguar ndër këto vite."

"Por, Kryetari Rama nuk mund dhe nuk bën të shfrytëzojë kapacitetet zyrtare e bashkëpunimet ndërkomunale për promovime e udhëtime për vete e kabinetin e tij", thekson LVV.

Prandaj LVV konsideron se meqenëse Komuna nuk dha detaje të plota për këtë vizitë, është legjitime t’i bëjmë disa pyetje rreth kostos dhe qëllimeve të këtij rrugëtimi:

- Cila ishte arsyeja e vizitës?

- Çfarë fitoi Prishtina nga kjo vizitë?

- Sa mjete të buxhetit të qytetarëve janë shpenzuar për këtë fundjavë?

Në fillim të këtij viti, ky Kryetar me kabinetin e tij nga LDK e PDK, ulën buxhetin dhe përgjysmuan shujtat e ushqimit për personat me gjendje të rënduar financiare, por siç po shihet luksin për vete e vazhduan njësoj.

"Pushteti nuk është i përhershëm, por dinjiteti po. Nuk duhet shfrytëzuar mundësitë që t’i jep pozita, për qejfe personale. Prishtina ka shumë probleme, por edhe Kryetari duket se ka shumë qejfe", deklaron LVV.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)