18 Janar 2020

DnV: Prin LDK-ja, e dyta Vetëvendosje

Prishtinë, 6 tetor - Koalicioni i organizatave joqeveritare, Demokracia në Veprim, duke u bazuar në rezultatet preliminare prej 53 për qind të vendvotimeve, ka dalë me rezultate rreth zgjedhjeve parlamentare në Kosovë.

Sipas DnV-së, Lidhja Demokratike e Kosovës ka 24.83 për qind, pasur nga Lëvizja Vetëvendosje me 23.63 për qind të votave.

Partia Demokratike të Kosovës ka 22.83 për qind të votave, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Partia Socialdemokrate 12.08 për qind.

Ndërkaq koalicioni ndërmjet Nismës Socialdemokrate, Aleancës Kosova e Re dhe Partisë e Drejtësisë, sipas DnV-së, ka fituar 5.29 për qind të votave.

Po ashtu, Demokracia në Veprim ka potencuar se Lista Serbe ka fituar 6.35 për qind, koalicioni Liria 0,19 për qind kurse subjektet tjera 4.09 për qind të votave të numëruara deri më tani.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2020 - Federata e Futbollit e Kosovës do të fillojë projektit zhvillimor “Elite Youth Development Programme U15”, i cili do të realizohet në të gjitha regjionet. (Fusha e mbuluar “Prince” në lagjen Arbëri në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”. (Qendra “BogdaniPolis”, Katedralja “Shën Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”.  (Qendra “Bogdanpolis” në Prishtinë, ora 10:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës 'Dodona' shfaq premierën për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha e në regji të Shkurtë Aliut e cila trajton nevojën e përdorimit të fjalëve magjike: “më fal”, “të lutem”, “faleminderit” etj., nga fëmijët. (Teatri Dodona, ora 12:00)