18 Janar 2021

Demolli kërkon marrëveshje për bashkëpunim juridik ndërkombtar

Prishtinë, 12 tetor - Ministri i Drejtësisë, Haki Demolli, priti në një takim punë, Maryvonne Caillibotte, drejtoresh e Departamentit për Çështje Penale, në Ministrinë e Drejtësisë së Francës.

Në këtë takim, u bisedua për fushat ku Ministria e Drejtësisë së Kosovës dhe ajo e Francës mund të bashkëpunojnë. Sipas tyre, edhe pse struktura organizative e këtyre dy ministrive dallon, qëllimet janë të njëjta.

Ata thanë së ka shumë fusha ku dy ministritë mund të bashkëpunojnë dhe të shkëmbejnë përvojat e tyre, me qëllim të ngritjes së efikasitetit në luftë kundër krimit të organizuar. 

Ministri Demolli kërkoi nga drejtoresha Caillibotte, që Ministria e Drejtësisë e Kosovës dhe ajo e Francës, të fillojnë bisedimet për lidhjen e marrëveshjeve për bashkëpunim juridik ndërkombëtar, në çështje penale dhe civile.

Në anën tjetër, drejtoresha Caillibotte, pasi vlerësoi si shumë të rëndësishme lidhjen e këtyre marrëveshjeve, premtoi angazhimin e saj që marrëveshjet të konkretizohen sa më parë.

Ministri Demolli dhe drejtoresha Caillibotte, u pajtuan që bashkëpunim dhe shkëmbim të përvojave të ketë edhe në mes të Agjencisë për Administrimin e Pasurisë së Konfiskuar dhe Sekuestruar të Kosovës dhe asaj të Francës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)