18 Janar 2021

Arrestohet ish drejtori i kompanisë së sigurimeve Dardania

Prishtinë, 30 shtator - EULEX-i njofton se ka arrestuar një ish-drejtor të përgjithshëm të kompanisë së sigurimeve “Dardania” dhe ka bastisur kompaninë “PPMD”, për korrupsion.

“Sot në Prishtinë, oficerët e Policisë së Kosovës nga Task Forca Anti Korrupsion e Prokurorisë Speciale të Kosovës (PSRK) arrestuan një ish drejtor të përgjithshëm të kompanisë së sigurimeve "Dardania"  në lidhje me një hetim financiar të udhëhequr nga PSRK-ja. I pandehuri, në prani të avokatit të tij mbrojtës, është duke e marrë në pyetje nga një prokuror i PSRK-së”, thuhet në njoftimin e EULEX-it.

EULEX-i gjithashtu ka njoftuar se sot  ka bastisur kompaninë “PPMD”, në Shtërpcë për hetimin e krimeve ekonomike dhe korrupsionin.

“Sot, Drejtoria për hetimin e krimeve ekonomike dhe korrupsionit e Policisë së Kosovës nga rajoni i Gjilanit ka bastisur kompaninë PPMD në Shtërpcë.  Bastisja është bërë në lidhje me hetimet penale për larje të parave, shmangie të tatimit dhe krim të organizuar”, thuhet një njoftimin e EULEX-it.

Bastisja është autorizuar nga gjykatësi i procedurës paraprake i EULEX-it nga Gjykata e Qarkut në Prishtinë.

Hetimet është duke i udhëhequr Prokuroria Speciale e Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)