21 Janar 2021

AKR mbledh 40 nënshkrimet, dorëzon mocionin ndaj qeverisë

Prishtinë, 28 tetor - Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës Kosova e Re (AKR), Ibrahim Makolli, pak më parë ka deklaruar së ka mbledhur dyzet nënshkrimet e nevojshme për mocionin të votëbesimin Qeverisë së Kosovës, të cilin ia ka dorëzuar Kryesisë së Kuvendit, ashtu siç kishte paralajmëruar sot para dite. 

 

Ai ka marrë edhe nënshkrimin e fundit, duke arritur kështu të mbledh 40 nënshkrime dhe tani pritet ta paraqes mocionin e votëbesimit tek kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi. 


Kandidati për kryetar të LDK-së, Bujar Bukoshi ka nënshkruar sot listën me të cilën kërkohet votëbesim për Qeverinë Thaçi, iniciativë e Grupit Parlamentar të AKR-së.

Bukoshi bëhet deputeti i 38-të, i cili nënshkruhet në këtë listë, ndërsa nevojiten vetëm edhe 2 nënshkrime, qe kjo iniciativë të hyjë në rend dite në Kuvend, dhe të përcaktohet nëse qeveria do të marrë votëbesimin për të vazhduar punën.

Bukoshi nënshkrimin e bëri në prani të mediave në Kuvendin e Kosovës, ndërsa nuk deshi të deklarohet  për këtë çështje.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti zhvillon homazhe te varri i ish presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Kryesia e Lidhjes Demokratike te Kosovës bën homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e 15 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Objekti i ri i administratës komunale të Rahovecit, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj zyrtaritt te Drejtorisë për Migrim dhe të Huaj, Maxhun Maloku për keqpërdorim te pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në fillimin e punimeve në zgjerimin e rrugës në hyrje të qytetit të Ferizajt. (Ura afër fshatit Bibaj, ora 11:00)

- Ambasadorja suedeze, Karin Hernmarck, dhe Ushtruesi i Detyrës së Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Kilian Wahl, do të organizojnë një konferencë për shtyp në Prishtinë për t’i prezantuar prioritetet e Kryesimit suedez të OSBE-së për vitin 2021. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetarja e KQZ-së, znj. Valdete Daka do të mbajë konferencë për media. (Selia e KQZ, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë ''14 kërkesat e AKB-se, bizneseve dhe konsumatoreve deri me 14 shkurt, kur edhe përfundojn zgjedhjet lidhur me rritjen e mirëqenies qytetare dhe pasurimin dhe implementimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike për vitin 2021''.  (Salla e konferencave të AKB-së, ora 13:00)

 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në akademinë për ish presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i Gjilanit, ora 14:00)    

- PDK dega në Prizren, bën prezantimin e kandidatëve për deputetë, për zgjedhjet e jashtëzakonshme nacionale të 14 shkurtit 2021. (Restaurant ''Rexos'' në Lubizhdë, përballë stacionit të policisë, ora 19:00)