01 Dhjetor 2022

Zgjerimi kabinetit qeveritar në Shqipëri, a do të jetë gjithëkombëtar apo interes rajonal?

Shkruar nga Albert Ramadani

Derisa Federata e Futbollit Shqiptar grumbullonte lojëtarët më të mire shqiptarë nga të gjitha viset për ta përforcuar ekipin e kombëtares së Shqipërisë, kryeministri Edi Rama ka filluar një medotë që t'i fusë në ekipin tij në kabinetin qeveritar, shqiptarët që jetojnë e veprojnë jashtë kufirit shqiptarë, ku pjesë e kabinetit pritet të jenë Veton Surroi ose Baton Haxhiu nga Kosova, Rufi Osmani nga Maqedonia, dhe kush do të jetë nga Lugina Preshevës, nga Mali Zi dhe diaspora mbetet të shihet në shtator.

Nuk dihet qëllimi Edi Ramës, pse po e zgjeron në këtë mënyrë kabinetin qeveritar me këta emra. A thua janë sekserë që i kanë ndihmuar në zgjedhjet e fundit që ky të dalë fitues apo t'i tregojë kancelares Merekel se është i gatshëm të luajë rolin kryesor si lider në Ballkan.

Edhe pse dihet se lider kryesor është konsideruar edhe kryeministri turk tashmë president Regjep Taip Erdogan, ky fundit nuk po pëlqehet nga kancelarja gjermane dhe akterët e Bashkimit Evropian pasi Erdogan ka problem me Evropën për kushte dhe çështje të ndryshme strategjike, Edi Rama nga një vend jo shumë i madh por vend strategjik për ta mbajtur balancin gjeopolitik të BE-së dhe politikës së ShBA-së në rajonin evropian e në veçanti në Ballkan, ku dihet mirë shtrimi i një influence ruse, ku kjo e fundit gjithënjë syt i ka nga vendet e Ballkanit sepse sa më shumë që të ketë influencë, ka edhe më shumë mundësi që t'i destabilizojë këto shtete, duke u nisur nga Maqedonia, Mali i Zi, Kosova dhe Shqipëria.

Nëse Edi Rama arrin t'i zbatojë dhe të bëjë ndryshime në refoma në drejtësi apo siç e quan Edi “vetingun”,a tëherë me zbatimin e reformave zhvillimore Shqipëria do të jetë edhe më afër kandidaturës që bëhet antare e BE-së.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 dhjetor 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023, për fushat që janë në fushëveprim të Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Ne kuadër të Ditës botërore të luftës kundër sëmundjes së HIV/AIDS, Drejtoria e Shëndetësisë organizon hapjen e Qendrës Mobile për testim me ç’ rast Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama bashkë me Drejtorin e Shëndetësisë Izet Sadiku do të vizitojnë këtë qendë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton kërkesat buxhetore të institucioneve që i raportojnë Komisionit, lidhur me Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Drejtoria e Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës organizon një panel diskutimi me temë “Barazia - Dita Botërore e HIV/AIDS” me akterët relevant të kësaj teme. (Salla e amfiteatrit në objektin e Qendrës së Studenteve, ora 12:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston dëshmitare nga ZRRE për periudhën 2013-2017 dhenga KEK për periudhën 2018-2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu zhvillon një vizitë në Agjencinë për Ndihmë Juridike Falas. (Objekti i Agjencisë, ora 13:00) 

- Forumi i Gruas i LDK-së mban konferencë për medie. Tema e konferencës është vrasjet e grave dhe nevoja urgjente për reagim institucional e shtetëror. (Selia qendrore e LDK-së, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu zhvillon një vizitë në Strehimoren në Prizren. (Strehimorja në Prizren, ora 14:30)

- Kolegji AAB organizon ceremoninë e ndarjes së Çmimit Ndërkombëtar për Demokraci dhe Integrime, politikanes së njohur gjermane, ish deputete në Parlamentin Evropian, zonjës Doris Pack. (Teatrin AAB “Faruk Begolli”, ora 15:00)

- Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist organizon protestë për të kërkuar që vrasjet e grave nga burrat të trajtohen si urgjencë kombëtare. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 16:00)

- Galeria 17 organizon hapjen e ekspozitës "In the making", nga Yll Xhaferi dhe DYVO. (Galeria 17, ora 18:00)

- Mbahet hapja solemne e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Art Without Limit International Film Festival” edicioni i 3 -të. (Kino Armata, ora 19:00)