17 Janar 2019

Viti 2018 – I (pa) sukseshëm për Republikën, 2019

Shkruar nga Shpëtim Morina

Padyshim që viti 2018 ishte mjaftë vit sfidues për shtetin më të ri ne Evropë. Si i tillë këtë vit e karakterizuan shumë ngjarje.

Vendi u përball me sfidat e konsolidimit dhe fillimit të punës së qeverisë së Republikës, sfidat e mëdha në arsim, shëndetësi, brishtësine e sistemit Gjyqësor dhe Prokurorial, papunësinë, zhvillimin e ulët ekonomik dhe perspektiva e brishtë për rininë.

Duke mos mjaftuar me gjithë këto problem evidente jetën e qytetarit të Republikës e rënduan edhe problemet politike të cilat u servuan nga bartësit e institucioneve.    
        
Ideja e korrigjimit të kufinjëve ishte ideja që pati jehonën më të madhe gjatë vitit 2018. Ide e cila ishte sponsorizuar nga Presidenti i vendit z. Hashim ThaÒ«i. Ideja si e tillë ngjalli reagime nga më të ndryshmet ku edhe në nivelin ndërkombëtar ishte bërë një temë nëpër tryezat e BE-së dhe vendeve auro-atlantike.

Duket qartë që më këtë ide do të përballemi edhe gjatë vitit 2019. Kjo sfidë ishte edhe një pengesë për hapat e ardhshëm të vendit drejt rrugëtimit në integrimin Euro-atlantik.

Dështimi për pranim në disa organizata ndërkombëtare siq jane: Europoli, Organizata për Telekomuikacion, Organizata për rrjetin eneregjetik,etj, ishin dështime të mëdha të diplomacisë Kosovare.

Diplomacia jonë ka qenë tërësisht e paaftë në lobim në politiken ndërkombëtare duke mos arritur të marrë asnjë njohje mirëpo perkundrazi disa shtete tashmë që e kanë njohur pavarësinë e vendit tonë e kanë tërhequr njohjen.
                            
Liberalizimi i vizave ishte padyshim një zhgënjim i madhë ku qytetarët e vendit u përballen. Bashkimi Evropian në mënyrë të njanshme konstatoi që vendi ynë edhe pse plotësoi 95 kritere dhe miratoi Marrëveshjen për shenjimin e kufirirt shtetëror – Demarkacionin me shtetin fqinjë Republikën e Malit të Zi prapë vendi nuk do të marrë Liberalizim të vizeve.

Kjo ishte një goditje e rëndë për shtetin tonë, në veÒ«anti për rininë e vendit tonë të cilët shpresat për lëvizje të lirë në Evrope u shuan. Institucionet tona padyshim që kanë dështuar në luftën për krim të organizuar dhe korrupsion.

Ky është një fakt mirëpo BE-ja si kusht të vetëm kishte paraqitur shënimin e vijës kufitare me Malin e Zi dhe si i tillë do të duhej të respektohej.

Liberalizimi padyshim do të ishte një shenjë që vendi ynë përfudimisht ka vëmendjen e BE-së dhe do te thyente izolimin e getos në të cilën gjendet Kosova.

Vendi i vetëm në rajon, Ballkan dhe në Evropë i cili përballet me regjimin e vizave përbën një fakt të rëndë për qytetarët e vendit. Pritjet shumë orëshe para ambasadave të shteteve evropiane paraqet një maltretim për qytetarët e vendit ku edhe pas 20 vitesh pas lufte dhe 10 vite pas pavarësisë po përballen.

Arritja që e shënon këtë vit padyshim është miratimi i tri ligjeve peër transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri të Kosovës. Ky hap edhe pse shumë i vonuar ishte hapi i fundit që shënon kompletimin e të gjitha komponentave të shtetit.    

Viti 2019 pritet të jetë një vit sfidues për të ardhmen e vendit. Zhvillimi ekonomik, punësimi i rinisë, reformat në arsim, ngritja e shendetësisë, liberalizimi i vizave, përfundimi i negociatave me shtetin e Serbisë janë vetëm disa nga ngjarjet që priten ta karakterizojne këtë vit të cilin po hyjmë.

Qeveria aktuale nuk ka stabilitet të deputetëve që e përfaqesojnë kualicionin dhe si i tillë pa dyshim i nevojitet një marrëveshje me partitë opozitare në këto procese të mëdha për të cilat do të kaloi vendi.

Urojmë që ky vit të shënon  perfundimisht një model të ri qeverisjeje dhe kthim të shpresës për të rinjët për vendin e tyre. Hapësirat e barabarta për punësim për të rinjët është Ò«elësi kryesor për kthimin e kësaj shprese.

Viti 2019 shpresohet të jetë një vit i frytshëm dhe i ndryshimeve të mëdha në vend.    

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2019 - Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe te Shtatorja e Gjergj Kastriotit Skënderbeut, me rastin e 550 vjetorit të vdekjes. (Shtatorja e heroit Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Prishtinë, ora 9:00)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët e komunës së Malishevës. (Gjimnazi “Hamdi Berisha” në Malishevë, ora 9:15)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe udhëheqësi i Divizionit për Slloveninë, Kroacinë, dhe Ballkanin Perëndimor në Bankën Evropiane për Investime Matteo Rivellini nënshkruaj Marrëveshje Grant për Mbështetje të Projektit për Ndërtimin e Autostradës Kijevë-Zahaq. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 9:30)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët në çerdhen e komunës së Malishevës. (Objekti i çerdhes në Malishevë, ora 9:45)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj zhvillon takim pune me përfaqësuesit e Odës Ekonomike Gjermane. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së do të publikojë raportin mbi gjendjen e strehimoreve për viktimat e dhunës në familje në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:15)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët e shkollës fillore “Ganimete Tërbeshi” në Astrazub të komunës së Malishevës. (Astrazub, ora 10:40)

- Administrata Tatimore e Kosovës nesër do të shënoj 19 vjetorit të themelimit të saj. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00)

- Mbahet takimi i përbashkët në mes kryetarit të Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri dhe Kryeshefit Ekzekutiv të KRU"Hidromorava" Muhamet Suliqi, du do të zyrtarizohet Njësitit për Implementimin e Projektit - Impiantit dhe Kolektorëve  për ujëra të zeza. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në shënimin e 19-vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguese, ish ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të bëjë hapjen zyrtare të Zyrës për programin “Evropa Kreative Kosovë”. (Biblioteka Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Nën organizimin e Grupit Parlamentar të LDK-së dhe Kryetarit të Komunës së Pejës Gazmend Muhaxherit në 17 vjetorin e vrasjes, organizohen homazhe në nderim të jetës dhe veprës së ish-deputetit të Republikës së Kosovës, Komandantit të Shtabit Rajonal Rugova, Heroit Smajl Hajdaraj. (Tek varrezat e fshatit Zahaq të Pejës, ora 12:00)

- Në 37 vjetorin vrasjes së heronjve të kombit Jusuf e Bardhosh Gërvalla, Grupi Parlamentar i LDK-së, në nderim të jetës dhe veprës së tyre do të vendos kurora lulesh tek varrezat e heronjve. (Fshati Dubovik në Deçan, ora 12:30) 

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Komisionerin Evropian për Politika të Fqinjësisë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:45 - vetëm pamje)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e organizuar me rastin e përmbylljes së aktiviteteve në 550 vjetorin e Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Sheshi 21, ora 18:00)

- Dega e LDK-së në Pejë do të bëjë ndezjen e qirinjve në vendin e vrasjes te ish-deputetit të Republikës së Kosovës, Komandantit të Shtabit Rajonal Rugova, Heroit Smajl Hajdaraj. (Lagja “Fidanishte” në Pej, ora 19:50)