07 Dhjetor 2021

Vet kandidimi për kryetare të LDK-së nga Melihate Termkollit vazhdim i trendit anarkist

Shkruar nga Luan Asllan Dibrani

Anarkia, abuzimet dhe  oportunizmi brenda LDK-po vazhdon me  gardën e vjetër! Humbjet  dhe përgjysmimi i LDK-se  nga klasa se vjetër e LDK-së nuk i dha mësim akoma.

Përplasjet pas  shpartallimit te LDK-se  u përshfaqen menjëherë te  anëtarët  e saj  e njëra ndër to është edhe  Vetkandidimi  për kryetare të LDK-së nga  Melihate Termkollit vazhdim i trendit anarkist që e shkatërroj LDK-në!

Gjendje që krijuan  në shoqëri, kur mungoj pushteti shtetëror i organizuar dhe kur nuk veprojë ligji dhe me rregullat e detyrueshme për interesat e shoqërisë   edhe mohimi i shtetit është e çuditshme se si  ka moral qe një ish anëtare e LDK-së si  Melihate Tërmkolli të kandidoj për kryetare të LDK-së.

 Citojmë me poshtë  deklaratën e saj “Mundem te kandidoj edhe unë  , kur kanë mundur njerëz që kurrë s’kanë qenë në LDK, që kanë qenë anti LDK e anti Rugovë, pse nuk u dashka unë, pse nuk paskam mundësi me qenë unë një prej kandidatëve të mundshme.

Si mund te kandidoj për kryetare te kësaj partie një  kandidate qe as fshati i vet si ka dhënë  vota edhe kur ka qenë  në pyetje  kandidatura e saj për deputete!

A thua ku ke kjo kur, zonja Vjosa Osmani bënte si vetme  rezistence për ta mbrojtur LDK-ne ,rugovizmin dhe vlerat e saj?
 
A thua si të pajtohet  një anëtar i LDK-se ti prij një  gjysmanalfabeteme nj egjuh etejet vulgare   dh ete pa matur me nje personalitet mjaft konfuze, kur  më shumë  del dhe prononcohet  kundër atij e ketij, vetëm sa për me bere ndonjë shau përmes mediave,  duke përçarë shoqërinë edhe ashtu e përçor qe është!.

A thua ku ke kjo kur zonja Vjosa Osmani bënte si vetme  rezistence për ta mbrojtur LDK-ne ,rugovizmin dhe vlerat e saj?

Jo qe e mbrojti  zonjën Vjosa Osmanin, Melihate Tërmkolli, por ajo u prononcua me deklarata ku ka thënë se Vjosa Osmani e ka kryer misionin e saj në shkatërrimin e LDK’së.

Ajo është një profitere”, ka thënë Tërmkolli më tutje se “A ka katastrofë më të madhe kur Vjosa Osmani e valvitë flamurin e Rugovës në çerdhen e Marksis-Leninizmit”.

”Nëse del Vjosa Osmani nga LDK, humb ajo e jo LDK”, thotë ajo! A thua ku jeton kjo injorante ?.A thua nuk po e sheh akoma humbjen katastrofale   qe i solli klasa e saj politike në krye me Isa Mustafen  LDK-së?

A thua çfarë analisteje është Melihate Termkolli qe  kritikon Vjosa Osmanin qe mbi 60 % te votave dhe   të elektoratit dhe  LDK-së plakë  dhe  të karagjozëve bashkë me partinë  e Behxhet Pacollit  i morri  zonja Vjosa Osmani.

Ku i kane sytë këta ish komunist qe me burokracinë  korrupsionin dhe  keqmenaxhimin qe e bënë për 20 vjet  e zhvaten qytetarin  e Kosovës nga çdo shpresë për të jetuar  në Kosovë.  

Vjosa Osmani e përfaqëson atë kauzën e vërtetë të LDK’së dhe  flamurin dardan të Ibrahim Rugovës...
 .
 A nuk po i sheh kjo  mikroborgjeze, se  çdo ditë që lajmërohen njerëz të cilët janë të zhgënjyer me këto lojëra politike të Isa Mustafës e përqafojnë opsionin politik të cilën e përfaqëson zonja Osmani me flamurin dardan të Ibrahim Rugovës...

 Çdo ditë e më shumës po i bashkohen kësaj kauze politike. Vjosa Osmani e përfaqëson atë kauzën e vërtetë të LDK’së. Atë  e dëshmoj  me zgjedhjet  të 14  shkurtit 2021.

 Të gjitha atyre premtimeve që ishin atëherë dhe që janë edhe sot”, ajo  u doli zot  duke i sjell një disfatë  manipulanteve dhe atyre qe i sollën anarki  këtij vendi.

A thua  kësaj gjysme alfabetëje kush i shkon  mbrapa duke pas një rrjet te madh intelektualësh ,akademikësh qe ti prijnë kësaj partie  fillimisht nëse  sjellin reforma.

Halli i yt detyrove shoferët me prit në  xhipa  me i  mbajt ngrohtë  deri sa zgjaten  zefe qefet tua ne Germi  me kompaninë  e hajnave pjese e së cilës ishe edhe ti!!!
 
Ti je Melihate Termkooli qe me morrin tënd  ke  keqpërdor taksapaguesit e Kosovës .Ta sjell ndërmend  një rast kur ke dal ne Gërmi në  një kohe të ftohtë dhe  nuk ke gjet objektin e ngrohtë  për shkaqe te reduktimeve te energjisë elektrike nga Qeveria  e juaj qe ishe edhe ti    dhe  iu reagove personelit  hotelier në atë objekt duke i kërcënuar.

Personeli i hotelit “Restorant Germia” shef  dhe  udhëheqës ishte djali  i axhës tim Halil Dibrani, që  të largoj dhe te përzuri  nga objekti  deri sa erdhën  policia.

Ti me Gjipa prite të dera kur intervenuan policia  hyre brenda  ne një kohë acari,por halli i yt detyrove shoferët me prit në  xhipa  me i  mbajt ngrohtë  deri sa zgjaten  zefe  dhe qefet tua me kompaninë  e hajnave pjese e së cilës ishe edhe ti.

Të kujtoj se në shtetet  e Evropës, kryetaret e komunave në punë shkojnë edhe me  biçikleta, ndërsa ti me përcjellje dhe  dreka  e darka  ke hëngër me parat e taksapaguesve madje edhe  mbi dy ore xhipat i le ndezur!

Turpi s’ka fytyrë, nuk duket por  ai është pasqyre e njeriut prandaj  mos u shqirrë  se din diçka. Je Komuniste,ishe Komuniste dhe  rri atje  ne shtëpi se vendin e  mire  ta kane gjet vet  vota  popullit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 dhjetor 2021

- Zyra e Rregullatorit për Energji organizon konferencën për integrimin e tregut të energjisë elektrike. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 9:00)

-  Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia inauguruese e pranim dorëzimit të detyrës së Kryetarit të Prishtinës ku edhe do të bëhet betimi dhe nënshkrimi i deklaratës solemne për marrjen e detyrës së Kryetarit të ri të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama si dhe betimi i anëtarëve të ri të Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Lëvizja FOL në partneritet me Misionin e Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë bën lansimin e Raportit “Pajisjet elektronike: fokusi në parandalimin e rasteve të dhunës në familje”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjit mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon shënimin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”. (Salla e Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi” udhëheqes të Komunës së Rahovecit vizitojn shkollën e mesme të lartë  "Heronjtë e Kosovës" në Hoçë të Vogel. (Fshati Hoçë, ora 11:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion së bashku me disa organizata të tjera feministe organizon aksion simbolik lidhur me aktgjykimin seksist të Gjykatës Themelore në Gjilan që shfajësoi pesë burra të akuzuar për përdhunim në grup të një vajze 19 vjeçare në vitin 2012. (Para Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik për Pakon e projektligjeve të pronësisë industriale si Projektligji për topografitë e gjysmëpërçuesve; Projektligji për dizajnin industrial, si dhe projektligji për patentat. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton Projektligjin për Odat e Arkitektëve dhe Inxhinierëve në fushën e ndërtimit dhe  planin e performancës për vitin 2022 nga Agjencia për menaxhimin e komplekseve memoriale të Kosovës (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)
 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)