30 Shtator 2022

Serbia tjetër po promovohet, Serbia e vjetër po rehabilitohet

Shkruar nga Ali Mehmeti

Prapë më duhet të shkruaj për “Serbinë Tjetër” që me këmbëngulje vazhdon të financohet nga “Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur” – KFOS, që këmbëngul në promovimin e “Serbisë tjetër” që nuk ekziston dhe nuk ka ekzistuar asnjëherë për shqiptarët.

Gjersa “Serbia tjetër 1” kishte për kryepersonazh intelektualin e njohur, ish kryebashkiakun e Beogradit, arkitektin Bogdan Bogdanoviq, libri që doli para pak ditësh “Serbia Tjetër 2” ka për kryepersonazh politikanin serb Millosh Miniq, ish kryetar të Serbisë (1957-62) dhe ministër i punëve të jashtme të Jugosllavisë (1972-78).

Gjersa botimi i parë, jo që nuk e ka merituar Bogdan Bogdanoviqi të shkruhet për të por problemi që e ngrita ishte titulli i librit, i cili ishte ideuar dhe promovuar nga pjesëmarrësit e “klubit beogradas” i cili në pranverën e vitit 1992 mbante takime ku mbaheshin fjalimet që kundërshtonin politikën e Millosheviqit.

Edhe pse fare pak për situatën në Kosovë, por sepse dyshonin në mundësitë e Serbisë për të realizuar planin e Akademisë së Shkencave të Serbisë, pas rrënimit të Bashkimit Sovjetik. Në këtë klub ishte edhe Bogdan Bogdanoviqi.

Ndërsa Millosh Miniqi nuk i takon fare këtij klubi, madje lirisht mund të thuhet se nuk i takon fare as Serbisë, por Jugosllavisë komuniste, sikur pasues besnik i Titos, të cilit i mbeti besnik në të gjitha situatat: në raportin mes çetnikëve serb dhe partizanëve serb gjatë LDB (madje ishte prokuror në procesin gjyqësor kundër Drazha Mihajlloviqit), gjatë krizës së Informbyrosë me Stalinin, në Plenumin e Brioneve ku u dënua Aeksandër Rankoviqi, gjatë demonstratave të vitit 1968 dhe lëvizjes serbe për liberalizim në vitin 1972 me Llatinka Peroviqin. Gjatë viteve ’90 asnjëherë nuk u prononcua publikisht, gjer në vitin 1999, por pasi Serbia i humbi të gjitha luftërat.   

Ky “rrënim kualitativ” nga Bogdanoviqi te Miniqi dhe paralajmërimi se as libri i tretë nuk do ta ketë për personazh dike nga “klubi beogradas”, nuk do më befasonte nëse libri “Serbia Tjetër 10” do ta ketë për personazh Sheshelin apo Millosheviqin?

Për të qenë i qartë, për cilindo personazh që shkruhet, çoftë ai edhe Dimitrije Tucoviqi, librit nuk i takon titulli “Serbia Tjetër”, sepse shqiptarët nuk njohin Serbi tjetër, prej themelimit të saj gjer me sot. Ky titull është djallëzor dhe shërben vetëm për rehabilitimin e Serbisë, apo ndoshta edhe për promovimin e “Ballkanit të hapur” ?!
 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30