23 Tetor 2018

Qyqanllëku i liderëve tanë

Shkruar nga Zejdush Kastrati

Javën e kaluar pata fatin qe së bashku me dy zyrtarë të lartë te Kosovës të isha pjesëmarrës i një takimi ndërkombëtar të mbajtur në Podgoricë të MaIit te Zi me pjesëmarrje edhe nga gjitha njësite e ish federatës së Jugosllavisë, tani shtete te pavarura, por, edhe te disa vendeve tjera te rajonit përkatësisht, Evropës.

Ajo që më fascinoi, dhe më la përshtypje te veçantë,është sjellja dhe veprimi shumë impresionues, si burrështetas,me rastin e arritjes në sallën e takimit, që të tre liderëve shtetërorë të Malit të Zi, Presidenti aktual Vujanovit,Kryeministri Markoviq,por edhe Kryeparlamentarit Brajeviq ..., pa bodigardë te shumtë në përcjellje, siç jemi mësuar ti shohim ne liderët tanë,me disponim dhe buzëqeshje që reflektonin akt shumë miqësor e pa komplekse ndaj të pranishmëve,pastaj me një komunikim dhe mesazh,që dërguan tek të gjithë të pranishmit, se kur është në pyetje ndërtimi i shtetit të tyre, qe kanë ndërtuar dhe po e ndërtojnë,nuk ka kompromise...!

Presidenti Vujanoviq pos tjerash përmendi edhe bombardimet e NATO-së në aspektin pozitiv, por edhe ndihmën e ofruar për kosovaret të cilët gjatë luftës se fundit për shkak te dhunës dhe terrorit serb gjeten strehim në këtë shtet fqinje dhe fqinjësinë e mire që pret, dhe dëshiron me Kosovën....!

Në këtë takim, enkas për ketë të pranishëm u emetua edhe një dokumentar i shkurtër që ishte edhe surpriza dhe befasia e radhës ku ne mënyrë faktografike, me data, paraqitej dhuna, presioni dhe kercenimi që në vazhdimësi i behej nga Serbia e atëhershme kësaj Republike, në kuadër te federatës jugosllave gjatë shekullit të kaluar kur Mali i Zi angazhohej të funksiononte, si njësi e barabartë,dhe, edhe pse, ne këtë takim ishte prezent edhe delegacioni nga Sërbia, por nuk pati reagime, refuzime, replika, largim nga salla, kërcenim...!

Nëse bëjmë vetëm një krahasim të këtyre liderëve nga këndi i vrojtuesit, përkatësisht gazetarit me takimet që kanë zhvilluar dhe zhvillojnë delegacionet e Kosovës me të Serbisë, jo vetëm në takimet e mëhershme të Vjenës e së fundmi edhe të Brukselit, por, edhe në takimet e organizuara edhe në Prishtinë, ku pala shqiptare gjithnjë dhe me përjashtime të rralla në raport me Serbinë sillet totalisht e pa dinjitetshme, e përkulur, inferiore dhe e papërgatitur,...!

Janë raste të rralla, kur përmendin edhe emërtimin Shtet e Republikë,por Kosovë me ç'rast, krijojnë një atmosferë, dhe përshtypje, sikur ne shqiptarët,kemi bërë luftën në Shumadi të Serbisë,kemi vra mbi 13 mijë ,kemi zhvendos mbi 1 milion serbë,kemi djeg, shkatërrua e plaçkitë pasuri miliardëshe të sërbëve...dhe jemi fajtor dhe përgjegjës për gjithë luftërat ,e bëra .në ish Jugosllavi..!

E them me rezerva, por fatkeqësisht,kjo është e vërteta edhe pse kemi hyrë ne dekadën e dytë të Pavarsisë,me këto kapacitete e këtë mentalitet,me veprime robi e servili,vështirë e kemi të ndërtojmë, atë që vetëm deklarataivisht po e trumpetojmë,por është mirë, që të marrim shembuj, nga ata ,që në rënd të parë , kanë shtetin e kombin, e jo si ne, hajninë ,hipokrizine e demagogjinë....!

Për mua, si banor i një shteti, që nuk është akoma shtet ,sjelljet dhe deklaratat e liderëve të Malit të Zi, ,janë udhërrëfim dhe shembull konkret , se si duhet dhe si mbrohet e prezentohet shteti ligjor e jo kanunor ....!f

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 tetor 2018  - Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim deputetin e Parlamentit të Gjermanisë, Peter Beyer. (Kabineti i Presidentit, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministri i Mbrojtjes të Malit të Zi, Predrag Boshkoviç viziton Ministrinë për Forcën e Sigurisë të Kosovës. (Ministria për Forcën e Sigurisë të Kosovës në Prishtinë, ora 9:25)

- Misioni i OSBE-së organizon punëtori për gazetarët me titull mediat në gjykatore në Gjykatat Themelore. (Gjykata Themelore në Prizren, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët formimi i grupeve punuese për Projektligjin për Ministrinë e Mbrojtjes, Projektligjin për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe Projektligjin për Shërbimin në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi pret në takim zëvendës-ndihmës sekretarin e shtetit amerikan, Matthew Palmer.  (Kabineti i Presidentit, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Me rastin e vizitës së zotit Peter Beyer, deputet në Bundestag, në Kosovë, Ambasada Gjermane organizon një takim me gazetarë. (Ambasada Gjermane, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon hapjen e  fushatës së titulluar “Dhuna nuk arsyetohet”.  (Sheshi ”Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit për mbështetjen e punës së AKI-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon panelin e diskutimit me temë “Performanca e sistemit gjyqësor dhe prokurorial sipas këndvështrimit dhe vlerësimit të qytetarëve". (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës pret në takim zëvendës ndihmës Sekretarin e Shtetit Amerikan, Matthew Palmer. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:45)

- Ministri për Forcën e Sigurisë të Kosovës, Rrustem Berisha dhe Ministri i Mbrojtjes të Malit të Zi, Predrag Boshkoviç mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa e Ministrisë se FSK-së, ora 10:50)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Propozim - vendimit të Qeverisë për kandidatet për kryesues të Bordit të ZRRE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media në të cilën do të paraqiten rekomandimet e KDI-së, lidhur me të drejtat e punëtorëve në sektorin privat dhe rreziqet me të cilat përballen në vendin e punës. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Ministrin e Mbrojtjes të Malit të Zi,  Predrag Bošković. (Kabineti i Presidentit, ora 11:20 - vetëm pamje) 

- Qendra për Paqe dhe Tolerancë në përkrahje nga OSBE dhe në bashkëpunim me Komunën e Vitisë dhe me shkollat e mesme në këtë komunë organizon aktivitetin e pastrimit të Parkut të Qytetit në Viti. (Parku i Qytetit në Viti, ora 13:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi i kërkesave të Këshillit Gjyqësor të Kosovës dhe Këshillit Prokurorial të Kosovës lidhur me Projektligjin për Pagat dhe Zyrtarët Publik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së parë të Shkollës së Lartë Profesionale - Cacttus Education. (Hotel Sirius, ora 15:00)