17 Shkurt 2020

Populizmi elektoral i mirënjohur midis qytetarit dhe politikës

Shkruar nga Ali Hertica

Tani që "populistët" po vijnë ose mund të vijnë në pushtet, ka vëmendje të përtërirë për termin.

Sepse, me të vërtetë, është një koncept , i përdorur gjatë gjithë kohës, dhe mungesa e saktësisë nuk lejon që politika e një Trump apo një Orban ose një Erdogan të interpretohet siç duhet.

Ajo që u përdor për një kohë të gjatë në mediat kryesore, si një term pejorativ për gjithçka që nuk futet brenda sistemit aktual, tani duket se kontribuon në konfuzion dhe konfuzion.

Koncepti i "populizmit" natyrisht ka qenë për ca kohë, por është bërë i zakonshëm në interpretimin e krizës së rendit politik ekzistues.

Ai urdhër, i quajtur komb-komb demokratik modern dhe marrëdhëniet e tij ndërkombëtare, është një produkt i iluminizmit, revolucionit industrial dhe shekullit XIX.

Në atë revolucion, legjitimiteti i pushtetit është zhvendosur në mënyrë sistematike nga një rend hyjnor dhe fisnikëria dhe kleri i zgjedhur - dhe me një popullsi të subjekteve pa zë - në një shtet modern, me fuqi të veçantë legjislative, ekzekutive dhe gjyqësore të përbëra nga të zgjedhur (ose të zgjedhur) mandatet - dhe me një popullsi të qytetarëve të kontrolluar.

Kjo është ajo që ne e quajmë demokraci përfaqësuese, një organ institucionesh që kryejnë vullnetin e popullit përmes përfaqësuesve të zgjedhur.

Se demokratizimi i këtij sistemi kishte mjaft këmbë në tokë - nga e drejta për të votuar dhe më pas në votim të vetëm, nga burra te të gjithë gjinitë, nga banorë vetëm tek qytetarë të tjerë të BE-së apo të huaj të tjerë, nga vendas në rajonal dhe kombëtar në Evropian, etj. ... - dhe të mos harrojmë se kjo nuk ndodhi pa konflikte dhe luftë. Parimi ishte që vullneti i njerëzve ishte fuqia në shtet përmes shtetësisë.

 Ajo demokraci politike u zgjerua në shekullin XX me një demokraci sociale. Mbi të gjitha, shteti mori përsipër gjithnjë e më shumë rregullime ekonomike përmes rregullimit, taksimit, teknologjisë ose politikës arsimore. Dhe marrëdhëniet shoqërore përparuan gjithnjë e më shumë përmes luftimeve dhe negociatave deri te marrëveshjet kolektive.

Kjo është arsyeja pse shteti jo vetëm që mori përsipër detyra thjesht politike ose ligjore, por gjithashtu u përpoq të garantojë një kontratë shoqërore dhe paqe sociale përmes shtetit të mirëqenies.

 Ky model është vënë nën një presion të fortë nga globalizimi neoliberal. Marrëdhënia midis tregut dhe shtetit ishte kthyer përmbys. Bota u bë një treg i madh. Dhe brenda shtetit, presioni për çrregullim, liberalizim dhe privatizim u rrit nën maskën e "shtetit më pak". Marrëdhënia midis "shtetit" dhe "njerëzve", pra, ka ndryshuar mjaft tërësisht që nga vitet '80 në shumë mënyra.

Ajo analizë e mirë dhe e nuancuar kërkon një libër,bëhet fjalë për stafin e shtetit, mandatet. Ata vijnë gjithnjë e më pak nga shoqëria civile dhe organizatat e tyre, por gjithnjë e më shumë nga vetë administratat, kabinetet apo pajisjet e partisë.

Kjo forcon pjesëmarrjen dhe tregtimin e zgjedhjeve, si rezultat i të cilave përfaqësuesit kanë më pak dhe më pak kontakte me pjesën e organizuar të popullatës dhe gjithnjë e më shumë po merren me një "elektorat" të gjerë përmes mediave dhe reklamave.

Bëhet fjalë për marrëdhëniet e shtetit me, për shembull, ekonominë dhe kulturën. Qeveria gjithnjë e më shumë po bëhet shtresa kryesore e marrëdhënieve konkurruese, ose garantuesi i të drejtave sociale dhe zhvillimi i qëndrueshëm.

Bëhet fjalë gjithashtu për përshkrimin e vendit të punës të vetë shtetit. Përkundrazi, ai po kalon nga shteti i mirëqenies sociale në politikën monetare dhe buxhetore dhe politikën e sigurisë në një kuptim të gjerë. Prandaj është një konvertim shumë i ndërlikuar por thelbësor.

 Si rezultat i këtyre zhvillimeve, "hendeku i mirënjohur midis qytetarit dhe politikës" është rritur. Gjithnjë e më shumë njerëz, veçanërisht ata që janë përkeqësuar ose kërcënuar nga kriza ose ata që e panë pozicionin e tyre në globalizim, humbasin, mendonin se nuk ishin më "të përfaqësuar" dhe gjithnjë e më të vështirë për të fituar qasje në "të drejtat e tyre".

Dhe ky realitet ishte gjithnjë e më frustrues nga një depolitizim në të cilin analiza dhe projekti shoqëror u zëvendësuan nga tregu, përcaktori teknologjik dhe uniteti i mendimit. Në atë dualizim, atë boshllëk, u shfaq një term tjetër i paqartë që ka kuptim sot: "elita".

Njerëzit flisnin për klasa dhe grupe shoqërore, pastaj u bë "klasë e re e mesme" dhe "përjashtim" dhe tani është "populli" kundër "elitës". Një ulje mjaft e thjeshtë e kompleksitetit shoqëror

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 shkurt 2020 - Në 12 vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës Garda ceremoniale bën ngritjen e flamurit nga në prani të dy udhëheqësve shtetërorë, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani. (Oborri i qeverisë, ora 8:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi organizon pritjen e mysafirëve për ndër të pavrësisë. (Zyra e Kryetarit Latifit, ora 8:00)

- Anëtarët e Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës dhe deputetët e PDK-së, bëjnë homazhe në Prekaz, për nder të 12 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Kompleksi Memorial i Jasharajve, ora 8:30)

- Udhëheqës të Komunës së Skenderajt bëjnë homazhe të shtatorja e Adem Jasharit. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në të gjitha vendrëniet dhe pllakat e dëshmorëve të Rahovecit. (Rahovec, ora 09:00)

- Dy udhëheqësit shtetërorë, kryeministri Albin Kurti dhe kryeparlamentarja Vjosa osmani vendosin kurora te kompleksi memorial Adem Jashari.
(Prekaz, ora 9:10)

- Komuna e Skenderajt dhe Komuna e Drenasit organizojnë homazhe të Kompleksi Memorial 'Adem Jashari'. (Prekaz, ora 9:30)

- Komuna e Skenderajt dhe Komuna e Drenasit organizojnë homazhe të Memorial i dëshmorëve në Marinë. (Marinë, ora 9:30)

- Kuvendi Komunal i Skenderajt mban seancë solemne në 12 vjetorin e Pavrësisë. (Objekti i Komunës së Skenderajt, ora 10:00)

- Me rastin e 12 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Kryesia e LDK-së dhe veprimtarë bëjnë homazhe te varri i Presidentit Historit Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Dy udhëheqësit shtetërorë, kryeministri Albin Kurti dhe kryeparlamentarja Vjosa osmani  vendosin kurora pranë varrit të Presidentit Ibrahim Rugova dhe te varri i Veprimtarit Adem Demaçi. (Velani, ora 10:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë solemne nën kujdesin e Znj.Vjosa Osmani Kryetare e Kuvendit të Republikës së Kosovës ku të pranishëm do të jenë kryeministri Albin Kurti, përfaqësues të Familjes Jashari, familjes Rugova, deputetë të këtij legjislacioni dhe të ftuar ndërkombëtarë e vendorë. (Kuvendi i Republikës së Kosovës, ora 11:00)

- Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës dhe Drejtoria e Përgjithshmë e Arkivave të Shqipërisë organizojnë hapjen e ekspozitës “Kosova në arkivin e shtetit shqiptar”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- Në 12-vjetorin e shpalljes së Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri me bashkëpunëtorët bëjnë homazhe tek varrezat e qytetit. (Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Istogut mban seancë solemne me rastin e 12-të vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit Komunal të Istogut, ora 11:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës Vjosa Osmani dhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti vizitojnë Forcën e Sigurisë se Kosovës ku edhe do iu drejtohen me fjalë përshëndetëse trupave të FSK-së. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)

- Kuvendi Komunal i Rahovecit mban seancë solemne për nder të “17 Shkurtit”. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 12:00)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës organizon hapjen e ekspozitës me tematikë arkeologjike “Trashëgimia Arkeologjike Adriatiko-Meditariane në Kosovë” të autorit Tomor Kastrati. (Objekti i Muzeut, ora 12:00)

- Komuna e Istogut organizon homazhe dhe vendosje kurora lulesh tek Lapidari i Dëshmorëve në qendër të Istogut . (Istog, ora 12:00)

- Për nder të 12-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të organizojë ceremoninë e ndarjes së çmimeve për letërsi për vepër jetësore dhe çmimet tjera vjetore për vitin 2019. (Kabineti i ministres Vlora Dumoshi, ora 13:00)

- Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani merr pjesw nw prezantimin e Obeliskut Newborn me pamje të re. (Newborni tw Pallati i Rinisw, ora 13:00)

- Komuna e Skenderajt organizon manifestimin qendror pë Pavarësinë. (Sheshi Adem Jashari në Skenderaj, ora 13:00)

- Komuna e Rahovecit organizon program qendror festiv. (Qendra e Kulturës ‘’Mensur Zyberaj’’, Rahovec, ora 13:00)
 
- Komuna e Istogut organizon programi festiv me këngë e valle për pavarësi. (Para Qendrës Kulturore në Istog, ora 13:00)

- Komuna e Skenderajt organizon turnir në futboll të vogël të quajtur 'Kupa e Pavarësisë'. (Shkolla profesionale në Skenderaj, ora 15:00)

- Komuna e Rahovecit organizon finalen e garave në futboll në mes katër shkollave në komunën e Rahovecit. (Palestra Sportive ‘’Mizahir Isma’’, Rahovec, ora 16:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, për nder të 12 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, u drejtohet ushtarëve të FSK-së. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 16:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës organizon shfaqjen “Ngjyrat e vallëzimit”. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 17:00)

- Komuna e Gjilanit mban akademi për nder të ditës së mëvetësisë së Kosovës, ku edhe do të ndahen çmimet, Nderi i Qytetit dhe Heroinat e Qytetit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

- Organizohet pritje shtetërore me rastin e 12 vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë se Kosovës. (Bogdanipolis, Katedralja Shën Nënë Tereza, ora 18:00)

- Kosovafilmi organizon Javen e filmit shqiptar në Prishtinë. (Kino ABC, ora 19:00)

- Teatri Kombëtar i Kosovës organizon shfaqjen “Bryma e vdekjes”. (Teatri Kombëtar, ora 20:00)