11 Dhjetor 2018

Mos vdeksha sa të jenë në pushtet Hashimi e Behxheti

Shkruar nga Behxhet Sh. Shala - Bajgora

Duhet të vdesësh që të vlerësojnë: Ditë më parë ndërroi jetë sigurisht, deri më tani futbollisti më i mirë shqiptar, jo vetëm në Kosovë por në të gjitha trojet ku kanë jetuar dhe ku kanë luajtur futboll, Fadil Vokrri. 

Fadili rrjedh nga një familje 100 % futbollistike, babai Abdullahu ka luajtur në klubin futbollistik Llapi sikur edhe xhaxhallarët, Selatini dhe Muhameti kurse vëllai më i vogël , gjithashtu ka qenë futbollist i talentuar.

Podujeva e Agim Veliut dhe Besiana e Adem Demaçit ka pasur futbollistë të shquar si Shaban Hajrullahu, Emin Simnica, Esat Mehmeti, Emin Ajvazi, Ibrahim dhe Ruzhdi Demiri, Fazli Llugaliu apo Xhorxh Besti llapjan, Ragip Çitaku i cili ka qenë i paparë kur e ka pasur topin në këmbë, muçollët gjithashtu dhe shumë të tjerë.

Nga Besiana janë vëllezërit Xhaka dhe vëllezërit Ajeti që kanë bërë emër në futbollin ndërkombëtarë.

Besiana ishte bërë qendër e shovinizmit dhe çetnikizmit serb të cilët e kishin në posedim qendrën e qytetit kurse shqiptarët jetonin në periferi, me përjashtim të familjes së Shaban Bajgorës, babushit tim të ndjerë e cila ishte enklavë e vetme shqiptare në qendër të Besianës.

Për atë kohë Besiana ishte qendër e organizuar mirë, me lumin Llap i pastër si loti ku laheshim dhe peshkonim peshq, me një park të mrekullueshëm i cili u degradua sot e që nuk i ngjanë një parku të dikurshëm me asgjë, me një rrugë kryesore, me blinjë të shumtë që, përveç aromës, na shërbente edhe për dimër duke e përdorur çajin e blirit.

Klubi futbollistik Llapi e më vonë edhe ai i henbollit kishin respekt në Kosovë dhe kishin shikues besnikë dhe lirisht mund të thuhet se më shumë shikues kishin atëherë këto dy klube se që kanë sot, së bashku.

Në Besianë ishin disa familje me traditë e që respektoheshin midis vetes, sikur të ishin një familje. Ishin familja Fusha, Çitaku, Simnica, Lepaja, Muçolli, Blakçori që ishin bërthama e Besianës e që më vonë kjo strukturë ndryshoi për shkak të lëvizjeve të popullatës në kërkim të një perspektive apo jete më të mirë.

Në Besianën e atëhershme kishte bohemë që jetonin nën ndikimin e zhvillimeve  në Europë, duke filluar me ata që e dëgjonin muzikën rok përmes valëve të Radio – Luksemburgut dhe patriotëve që e dëgjonin Radio – Kukësin e që përndiqeshin nga regjimi i Serbisë.

Pionerët e bohemizmit në Llap ishin Agim Çavdërbasha që bëri emër ndërkombëtarë në fushën e skulpturës, Avdush Hasani, artsist me famë botërore dhe Shaip Çitaku që bëri emër në grafikë.

Këta e jetonin jetën ashtu si donin, pa iu nënshtruar skemave të atëhershme që ishin etabluar si standard moral i të jetuarit e që ishte shndërruar në arketip për vlera në një mjedis të rrënuar në aspektin social dhe material. Këtyre mysketirëve të parë të bohemizmit nuk u interesonin paratë prandaj u desh ta paguajnë një çmim për jetën që e zgjodhën.

I pari ndërroi jetë Avdush Hasani e pastaj edhe Agim Çavdarbasha duke e lënë Shaip Çitakun ( baba i ambasadores Vlora Çitaku ), pa krahë dhe pa motiv për ta vazhduar atë stil të jetës. Krahu i Radio – Kukësit  identifikohej me Xhemajl Zeqirin ( gjyshin e këngëtares Dafina Zeqiri ) i cili, kulmin e shtëpisë ku jetonte me bashkëshorten Zizen, katër vajzat dhe dy djemtë, e kishte mbjellur me shumë antena dhe gjatë çdo feste kombëtare, Xhemajli arrestohej dhe mbahej në burgun e Besianës.

Edhe gjatë çdo vizite që i bënte Kosovës krimineli Tito dhe kriminelët tjerë, “ kuksjani “ Xhemajl izolohej, deri në përfundim të vizitës.

Ndonëse i pa shkollë, kur shkonim në shtëpinë e tij, ai na mbante orë të historisë duke i treguar fotot e personaliteteve të shquara kombëtare. Xhemajl Zeqiri ka mbeture i tillë deri kur ndërroi jetë.

Gjenerata e patriotëve  të rinjë të frymëzuar nga Met Podjeva, Jahja Fusha, Xhemajl Zeqiri dhe mbi të gjitha nga Baca i Madh, Adem Demaçi, ishin Shaban Shala, Xheladin Rekaliu, Hamit Berberi, Hakif Sheholli dhe të tjerët e vazhduan, me të gjitha sakrificat që duhej bërë rrugën e frymëzuesve.
 
Shumë shkurtimisht për një të kaluar patriotike, politike, kulturore dhe sportive të Besianës.Në atë kohë kishte respekt për ata që duhej respektuar.

Skuqeshim në rrugë kur takonim mësuesin e parë, Shaban Zebica apo mësuesen Nexhmije. Bënim vizita të rregullta te Xhemajl Zeqiri kurse, për të uruar Bajramin fëmijët e familjes sime, së pari e vizitonim inxhe Zejnien ( gjyshe e Anita Haradinaj ) e pastaj familjen tonë të ngushtë.

Kur bohemët e parë të Llapit më merrnin gjatë pelegrinazhit të tyre te lumi Llap, që për ne kishte kuptimin që e ka lumi Nil në Afrikë, ku pinin birra dhe luanin shah, ndjehesha si zot i vogël.

Realisht, luaja mirë shah dhe në të shumtën e rasteve i fitoja lojët.                                              Thuaja për çdo ditë luanim futboll të vogël në oborrin e shkollës fillore ku vokrrollët dhe Ragip Çitaku dominonin dhe bënin shou.

Ragipi kishte një vëlla më të vogël, të talentuar, Fitimin i cili vdiq shumë i ri. Të njëjtin që luanim futboll, gjatë dimrit skijonim te Kisha e Podujevës, me ski të punuara nga tarabat e Nikollës që ia shkulnim.

I fusnim në një kusi me ujë të vluar dhe pastaj bënim përpjekje t’ua japim formën e skive.

Fadil Vokrri ishte bindshëm më i miri në futboll të vogël apo fusball siç e quanim atëherë. Kishte këmbë si shtylla graniti dhe nuk kishe gjasa ta rrëzoje apo t’ia merrje topin.                                              Pastaj kaloi në Prishtinë ku u bë yll i vërtetë për të kaluar në Partizanin e Beogradit.  

Ne atëherë, ndonëse ishim të padijshëm për politika të mëdha, bënim tifo për klubet e ligës së parë të ish – Jugosllavisë në bazë të preferencave politike.

Ata që e donin më shumë pjesën serbe të Jugosllavisë kryesisht ishin me Partizanin apo Crvena Zvezden kurse ne, “ patriotët “, ishim me Dinamon e Zagrebit apo Hajdukun e Splitit. Naivë ishim në atë kohë, u përmirësuam pakëz më vonë.

Kur Fadili luante në Beograd dhe për Jugosllavinë ne e donim dhe brohorisnim për te se ishte shqiptar dhe binim në delirij kur shënonte gol ( i shënonte shpesh ) sikur kur “ tranoheshim “ kur Nazif Gashi e mundi Beneshin apo kur Bogujevci, Hashani, Xhevdet Peci dhe Aziz Salihu i rrihnin ata që ne nuk mund t’i rrihnim e kishim shumë dëshirë t’i rrihnim.

Fadil Vokrri ishte futbollist i jashtëzakonshëm i cili, po ta kishte disiplinën e të bërit jetë sportive dhe të ushtronte si e bënë Ronaldo, sot do të ishte në 5 –shinë e futbollistëve më të mëdhenj botërorë.

 Fadil Vokrri, Ismet Bogujevci, Afrim Kusia, Luli dhe disa të tjerë ishte vala tjetër e bohemëve të Llapit, tash në rrethana tjera dhe mundësi tjera.

Nëse Ismeti, një këngëtar i mrekullueshëm, Fadili, futbollist par exellance, Afrimi, këngëtar i mbushur me zë eksploziv dhe Luli, futbollist shumë i mirë, do të ishin dhënë ekskluzivisht pas të mirave materiale, Behgjet Pacolli dhe Ramiz Kelmendi sot do të ishin shegërt të tyre.

Ismeti nuk ka pranuar kurrë, për asnjë çmim ta këndojë muzikë tallava për të fituar lekë por ka kënduar muzikë të pastër shqiptare për qejfin e shoqërisë me të cilët e ka kaluar një gjysëm shekulli jetë e në mesin e tyre ka qenë edhe Fadili. 

 Me Fadilin jemi rritur sikur edhe me Ismetin ndërsa edhe raportet familjare i kemi shumë korrekte. Për Fadilin flasin ata që e kanë dashur, e kanë respektuar, e kanë njohur dhe kanë ndjerë dhimbje të sinqertë me vdekjen e hershme kurse, për mua është shumë brengosëse që për Fadilin sot po flasin profiterët politikë që, për së gjalli nuk ia kanë varur fare apo që kanë bërë përpjekje ta përmbysin nga posti që e ka pasur  e tash, duan të vdesin për hidhërimin e madh që e kanë përjetuar për vdekjen e këtij mjeshtri të futbollit.

Ceremonia e varrimit të Fadil Vokrrit është dashur të bëhet nën përkujdesjes së Ministrisë për Kulturë, Rini dhe Sport e kurrsesi nga Kuvendi i Kosovës . 

 Kuvendi i Kosovës duhet të merret me këso ceremonishë, mos e dhashtë Zoti me i ndodhë diçka Milaim Zekës, Zafir Berishës, Haxhi Shalës, Ganimete Musliut ; Danush  Ademit apo Sllobodan Petroviqit.

 Kurse, për Duda Baljen as që duhet biseduar prandaj një lutje deri në qiell, O Zot ruaje Duden e për të tjerët, nëse të mbetet kohë e tepërt...!

Te ne është bërë si rregull që dikend e vlerësojmë vetëm kur të vdesë apo kur na duhet për përfitime politike.

 Prandaj edhe gruaja po më thotë shpesh : “ ishalla martohesh edhe një herë, për të më vlerësuar si duhet ...”. 

 Punë që nuk bëhet, martesa për herë të dytë është sikur ta siguroni një “ apartman “ të përjetshëm në Alkatraz .

Dy miq të mi të idealit, sakrificës, bashkëpunimit e që lë të kuptohet se jemi tre shpirtëra binjakë, Shkëlqesia e Tij, presidenti i Republikës së Kosovës, z. Hashim Thaçi dhe Z/kryeministri i Parë  ( para Enver Hoxhës ) dhe Ministri për Punë të Jashtme, z. Behgjet Pacolli dhe unë, ( kurrkushi ),  reaguan shpejt, e shpallën të dielen si Ditë Zie kombëtare.                                              Nga ky gjest i të parëve të Kosovës, kam mbetur pa gjumë. 

Të fortë janë, të fortë ! Asnjëri nuk e di datën kur kalon nga një gjendje e përkohshme, në një gjendje të përhershme.   

 Dhe mirë është se është kështu sepse, po të ishte ndryshe të gjithë do të vdisnim përveç deputetëve të Kuvendit të Kosovës, që janë të pavdekshëm. E në veçanti Grupi që po lobon për v ( m )iza. Nuk e di nëse do të jetoj edhe 20 vjet, 30, 40 apo dyzet ditë.

Por, e kam një dëshirë që të mos vdesë sa të jenë në pushtet Hashimi dhe Begja sepse, Begja nuk do të shpallte as 10 minuta ditë zie për mua, që e vlerësoj dhe plotësisht do të jetë e pranueshme kurse Hashimi, në fejsbukun e vet do të shkruante aso fjalë për mua me të cilat fëmijët e mi do të binin në dilemë nëse unë kam qenë vërtet baba i tyre !

Apo, do të ma rreshtonte familjen sikur dikur në talim, do t’ua ndante një znaçkë e do të urdhëronte të më varrosin me nderime shtetërore sipas Protokollit të Gjylekarës dhe me orkestrën e Muçivërcës !  Ta shohim nëse kjo dëshirë do të më plotësohet ! 

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 dhjetor 2018 - Organi Shqyrtues i Prokurimit fillon me transmetim të drejtpërdrejtë “live stream” të sesioneve të tij, një hap ky në drejtim të një qasjeje më transparente nga ana e këtij institucioni. (Zyra e Organit Shqyrtues të Prokurimit, ish-Banka e Lubjanës, kati i 5-të, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë tryezën e diskutimit me temë “Zbatimi i Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit në ushtrimin e funksionit publik në pushtetin legjislativ”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Shoqata “Miqtë e Amerikës” dhe Komuna e Gjakoves hapin Librin e Zisë, në nderim të Presidentit George H.W. BUSH. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 10:00)

- Në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” do të organizohet aksion pastrimi në Komunën e Rahovecit. (Rruga kryesore në fshatin Zaqisht të Rahovecit, ora 10:00)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova, do të diskutojë me nxënësit e shkollave të mesme me temë "Të mbështesë ndryshimin kulturor: roli i gjeneratave të reja për formësimin e vlerave të së nesërmes".  (Kafiteria Dit' e Nat', ora 10:00)

- Kompania vendore 'Produktet Natyrale të Kosovës' organizon ceremoninë e inaugurimit të linjës së re me teknologji të avancuar për përpunimin e farave të kungullit. (Fabrika 'Produktet Natyrale të Kosovës' në fshatin Loxhë në Pejë, ora 11:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës të mbajë konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve të sektorit privat. (Zyret te BSPK, së ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ngjarjen vjetore të shpërblimeve në kuadër të projektit “Leja prindërore për barazi gjinore” që financohet nga Qendra Ndërkombëtare Olof Palme dhe mbështetet nga Qeveria Suedeze. (Libraria Dukagjini, ora 11:00)

- Mbahet tryeza në të cilën do të diskutohet për pakon ligjore kundër korrupsionit, si dhe për punën e institucioneve të drejtësisë në luftën ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-405, ora 11:00)

- Asociacioni i Arkitektektëve të Kosovës dhe Komunës së Gjilanit bën prezantimin e “Bienales së Arkitekturës 2018”, ku do të marrin pjesë edhe përfaqësuesit e Komunës së Gjilanit dhe arkitektët në nivel Kosove dhe ata regjional. (Gjilan, ora 13:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon konferencën për shtyp me temë “Standardizimi i produkteve vendore: Shpërndarja dhe shitja e standardeve. (Resource Center Kosovo, në lagjen Pejton, në zyre të Forumit për Iniciativa Qytetare, ora 13:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të organizoj tryezen e diskutimit me temë “Zbatimi i Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit në ushtrimin e funksionit publik në pushtetin ekzekutiv”. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media lidhur me çështjen e dialogut me Serbinë, për të cilën do të flasin nënkryetarët Visar Ymeri dhe Dukagjin Gorani. (Zyrat e PSD-së, në lagjen "Arbëria", ora 14:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal në prag të përfundimit të vitit 2018, organizon ngjarjen vjetore për shënimin e të arriturave në vetëqeverisjen lokale në Kosovë si dhe të prezantojë orientimet për vitin e ardhshëm. (Sheshi 21, ora 18:00)