24 Shtator 2018

Kur mungojnë të pagjumët në përgjumjen e madhe

Shkruar nga Bahri Bivolaku

“Kur rrekeni të përfitoni, ju s’jeni gjë tjetër veç një rrënjë që tokës i është qepur, gjirin për t’ia thithur” thotë mendimtari Gibran, thënie kjo që i adresohet shoqërisë e që lidhet me fatin e një ish ushtari të UÇK-së të plagosur në bjeshkët e Junikut, Riza Ibra, i cili me vështirësi mbante familjen (bashkëshorten me dy djem) duke punuar tokën e huaj.

 Personazhi nga gushti i vitit 2016 gjendet në komë në QKUK. Ribotimi i artikujve që kanë personazh Riza Ibrën (Takalukun) e të botuara me 29 qershor, 2009, pastaj 5 shtator 2011 dhe e fundit në vitin 2013, kanë një porosi e mbase edhe adresën e qartë e që lidhen me thënien në fillimin të këtij shkrimi.

Jeta mes bedenave të lumit Sitnic

Vushtrri, 29 Qershor, 2009

Në prill të vitit 1998 nga perëndimi hyra në Kosovë për t’iu bashkuar vullnetarëve të tjerë në luftë për liri. Gjatë betejave anekënd Kosovës mora edhe një plagë nga plumbat e pushtuesit, nis rrëfimin e tij Riza Ibra (Takaluki).

Ai thotë se para 6 viteve ka filluar të rrafshoj dhe përgatit për të mbjellura afërinën e lumit, tokën në mes bedenave, nga e cila tani siguron jetën për familjen 4 anëtarëshe.

Ibra thotë se këtë vit në këtë hapësirë afër 1 hektar ka mbjellur shumë kultura bujqësore si fasule, bizele, speca, domate, tranguj, karrota, qepë, kungullesha etj.

Të gjitha këto të mbjellura janë në gjendje shumë të mirë de siç po shihet do të kem bereqet të mirë sivjet. Duke iu referuar mjeteve të punës me të cilat e punon tokën, thotë se krejt në mënyrë primitive e punon pasi nuk ka asnjë pajisje motorike, por që shpreson se gradualisht nga puna e vet do të arrij nga pak të ndajë për pajisjet e domosdoshme për bujqësi.

Me këtë profesion nuk jam marrur më parë, nuk e kam nga dëshira, por nevoja për të jetuar nga puna e djersa ime. Do të dëshiroja që edhe për mua të kishte ndonjë vend pune adekuat, por prita gjer më tani kot dhe kjo djerrinë këtu buzë lumit është shpresa dhe buka ime, thotë z.Ibra.

Ndërtova këtë kasolle me drunjë këtu të mbuluar me folie nga arsyeja që të kem një strehë për të pushuar dhe për t’u mbrojtur nga shirat.

Çdo ditë për të ardhur këtu nga shtëpia në qytet bëjë mbi 10 kilometra rrugë në këmbë dhe kasollen e kam shpëtim, thotë z.Ibra.

Shpesh më vizitojnë shokët dhe miqtë këtu dhe vërtet unë mendoj edhe për shëndetin tim jeta më e mirë është në natyrë pranë këtyre bereqeteve e lumit, sesa në kafehane të qytetit.

Në vazhdim z.Ibra thotë se vitin e ardhshëm planifikon që në këto hapësira të vendos sera të mëdha nga ku edhe fitimi do të ishte më i madh, pasi bereqeti bëhet më herët dhe japin më shumë fryte në sera sesa në natyrë.

“ Shpresoj të fitoj nga puna ime me të mbjellurat e sivjetme. Të gjitha bereqetet janë në gjendje shumë të mirë nëse ka edhe shitje të mirë do të më krijohen kushtet që të investoj pak në ngritje të serave dhe makinën bujqësore aq të domosdoshme për këtë punë “ përfundon z.Ibra.

Bujqësia zgjedhja e imponuar për familjen Ibra

Vushtrri 5 shtator, 2011
 
Është viti i gjashtë nga ku kam filluar të punojë me bujqësi duke marrur parcela toke në shfrytëzim, të cilat i punoj dhe kultivoj perimet ku siguroj të ardhurat për familjet, shprehet ish ushtari i UÇK-së i plagosuri në bjeshkët e Junikut në Josiq, Riza Ibra.

Ai thotë që sivjet ka pasur të mbjellura 2.5 hektar me perime dhe se është i kënaqur me rendimentin.

“Kam pasur 1 hektar tokë të mbjelluara me qep nga  ku kam siguruar 32 mijë kg për treg, pastaj 30 ari me domate ku nga 3300 bimët e mbjellura kam siguruar 56100 kg domate pastaj 10 tonë vidima(kungull misiri) e artikuj tjerë si fasulja, karrota etj” thot Riza.

Ai thotë të jetë i kënaqur me rendimentet e nxjerra për këtë vitë përkundër punës që bënë ende jo me mekanizëm përkatës, shumicën në mënyrë manuale.

Sipas tij, plasmani në treg i prodhimeve bujqësore aktualisht nuk është i favorshëm por që prodhuesit bujqësor aktualisht nuk është i favorshëm por që prodhuesit shpresojnë që me kalimin e kohës dhe afrimin e vjeshtës e dimrit do të kem oferta më serioze në treg dhe çmimi  që shpaguan mundin e investimin.

“Aktualisht çmimi për një kg çep është në treg 20 cent, domate 30 cent,vidima 30 cent, gjersa fasulja arrin tek 1.5 euro për kg.” thotë Ibra.

Si prodhim eksperimental Riza këtë vit ka mbjellur një kungull misri të farës Holandeze i cili ka arritur që një i tillë të arrin në 70 gjer 80 kg. Unë duke u marrur me bujqësi siguroj ekzistencën për familjen time katër antarëshe “E rëndë është kjo punë por nga bujqësia si unë jetohet sa mos me ia shtrirë dorën dikujt dhe për këtë fakt jam i lumtur se po jetoj nga puna ime” thotëRiza.

Ai ka dëshirë dhe gatishmëri për tu punësuar diku por që nuk po ka rast . “Si ushtarë i UÇK-së kam shërbyer nga 15 prilli i vitit ’98 nëpër të gjitha zonat së Pashtrikë, Shalë e Drenicë ku edhe jamë plagosur por ja që ende jam i pa punë dhe po merrem me bujqësi” shprehet Ibra.

Ekspozitë e fotografive me porosi të qarta
Vushtrri 28 Prill, 2013

Ish ushtari i UÇK-së Riza Ibra (Takaluku) për dy muaj rresht ka vizituar 31 fshatrat e Shalës, nga të cilat 15 sish tërësisht të boshatisura nga banorët, që përmes fotove artistike të paraqet emocionet e tija nga ky realitet i dhimbshem.

Për tre ditë rresht në Qendrën e Kulturës Hasan Prishtina, ekspozita e 121 fotove nga këto fshatra ka qenë e vizituar nga afërisht 1500 qytetarë.

Të gjitha fotot pasqyrojnë përveç të tashmes sonë edhe të kaluarën, gjegjësisht vlerën e trashëgimisë kulturore si fotot e kullës së Isa Boletinit, kulla në shkatërrim e Sherif Tërstenës, oda e shkatërruar e Ukshin Kovaçicës dhe themelet e shtëpisë së Ahmet Selacit.

Gjithashtu në foto paraqitet edhe Mulliri në bjeshkët e Shalës, nga i cili gjatë luftës ishte shpresa për jetë e mijëra banorëve dhe pjesëtarëve të UÇK-së. Autori përmes fotografisë artistike ka dashur të tregoj edhe brengën shpirtërore të tij nga braktisja e banorëve dhe mbetja e shtëpive e odave të cilat i mbulojnë therrat.

Ndryshe ekspozita e këtyre fotografive e cila ka porosinë e autorit “E dua një Shalë plot gjallëri” ka zgjuar kërshërinë e shumë vizitorëve vushtrrias por edhe të komunave përreth. Veprimtari kombëtar Ali Jonuzi pas vizitës së kësaj ekspozite theksoi: “

Autori në këtë ekspozitë po e prezenton trashëgiminë tonë të lashtë. Po ua prezenton gjeneratave të reja lashtësinë tonë shqiptare ” tha Jonuzi. Shkrimtari Bedri Tahiri ekspozitën e fotografive e vlerëson si të veçantë.

“ Dhuntia është specifike, atë nuk e ka çdokush. Këto foto janë me porosi të qarta. Ato bartin historinë tonë nëpër shekuj ” tha Tahiri. Mendim suplementar për ekspozitën dha edhe veprimtari Idriz Asllani.

Vet autori Riza Ibra thotë që të ketë punuar në terren plot dy muaj duke i shkelur me këmbë të gjitha fshatrat e Shalës për të fotografuar, gjersa për realizim të këtij projekti thotë t’i kenë ndihmuar miqtë dhe bashkëveprimtarët.

 “Mendoj që ekspozita ka arritur qëllimin tim, pasi është vizituar nga një numër i madh i qytetarëve dhe veçanërisht intelektualëve e veprimtarëve. Shpresoj që ta hap ekspozitën edhe në komunën e Mitrovicës”.
 

Kalendari

Ngajrjet e datës 24 shtator 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Transmetuesin Publik të Kosovës, shqyrtimi i Projektligjit për Pagat në Sektorin Publik, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së do të publikojë dy raporte që kanë të bëjnë me legjislacionin dygjuhësh dhe respektimin e të drejtave gjuhësore në Policinë e Kosovës, në kuadër të aktiviteteve të shumta për shënimin e Ditës Evropiane të Gjuhëve. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e Diskutimit me temë "Monitorimi i Planit Strategjik të KPK-së: Ku po qëndron sistemi prokurorial në luftën kundër korrupsionit dhe krimit ekonomik?". (Hotelin Swiss Diamond, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit mban ceremonin e ndarjes së certifikatave për të rinj për shkathtësitë e buta. (Salla e konferencave Orion, përballë Kino ABC, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës së Sportit Evripian Federate e çiklizimit te Kosovës organizon garën e hapur çiklistike për të gjitha kategoritë dhe grupmoshat nga 20 deri 100 km. (Gjilan, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të shoqëroj Drejtoreshën e Korpusit të Paqës, Dr. Darlene Grant, gjatë vizitës ku ata do të përcjellin një Vullnetare të Korpusit të Paqës në punë në shkollën e saj në një fshat të Kosovës. (Shkolla fillore “Nëna Tereza”, fshati Vranidoll, ora 11:15)

- Organizata ETEA, në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës, do ta organizojë “Ditën e Librit të Ndaluar” me temën “Librat digjen, (por) idetë jo”, si përgjigje ndaj cenzurës, me theks të veçantë te cenzurimi i librave. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban mbledhje me Grupin Parlamentar të LDK-së. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për sigurime sociale ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Konfederatës së Zvicrës, ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Mbretërisë së Belgjikës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban mbledhje me kryesinë e LDK-së. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe drejtoresha për Eksport në UniCredit Bank Austria AG Sabina Eder do të nënshkruajnë marrëveshjen për kredi në vlerë prej 5.349 milionë euro për financimin e projektit të trajtimit të ujërave të zeza në Komunën e Podujevës. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 15:00)

- Mbahet diskutim i hapur me shkrimtarin dhe publicistin Veton Surroi mbi temën “Librat digjen, (por) idetë jo” me moderim nga Liridona Sijarina. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 15:00)

- Anëtarët e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohen me Robert Gajda, Komisioner për Mbrojtjen nga Diskriminimi në Republikën e Shqipërisë.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 15:00)

- Partia Socialdemokrate bën hapjen e zyrave në qytetin e Mitrovicës. (Zyrat gjenden në afërsi të Raiffeisen Bank dhe IPKO-s, ora 18:00)

- Organizohet shfaqja e filmit “Fahrenheit 451” në bashkëpunim me “Film n’park”. (Parku i Qytetit të Prishtinës, ora 19:00)