19 Mars 2018

Kur fati i qytetarëve varet nga të zgjedhurit e vet

Shkruar nga Albert Ramadani

Fati i qytetarit të Republikës së Kosovës është dhe mbetet përherë në duart e të zgjedhurit të tyre. Qytetarët kaherë janë treguar të etur që kjo republikë t'i ketë institucionet e veta funksionale dhe me anë të këtyre institucione të zhvillohet vendi. Por institucionet kur vonohen nga vetë ata që qytetari i zgjedh dhe ua jep mandatet për të qeverisur vendin.

 

Këta të fundit pas marrjes së mandatit për tu bërë deputet, kryetar parlamenti, kryeministër, ministra, fillojnë edhe të prodhojnë bllokadë institucionale. Krejt kjo bllokadë vjen pasi të zgjedhurit e popullit ndihen më komod dhe ata më nuk e lodhin kokën për votuesit e tyre, ata fillojnë të luftojnë për interesat tyre partiake, grupore dhe vetë individuale, mendojnë për rehatimin e vetvetes, krijimin e vendeve për të afëmit e tyre. Ky fat i qytetarëve vazhdon ende edhe është aktual. Në Kosovë zgjedhjet kanë përfunduar dhe të zgjedhurit e popullit thuajse janë regjistruar si deputetë, ku pritet që seanca e parë të mbahet me 3 gusht, ku pritjet e qytetarëve janë të mëdha që këta të zgjedhurit t'i zgjedhin institucionet e Republikës së Kosovës.

Zgjedhja e institucioneve të vendit do jetë në dobi të vendit, kurse zvarritja e institucioneve ka filluar të jep shenja negative. Me zvarritjen e institucioneve, vendi humb investitorët, humb kredibilitetin në rajon, shfaqen problemet në institucionet publike, në kompanitë publike.

Zvarritja e institucionve ka ndikuar edhe tek Hekurudhat e Kosovës, ku në mungesë të institucioneve, në mungesë të marrjes se vendimeve për alokim të mjeteve, hekurudhat e Kosovës, gjegjësisht menxhmenti saj ka marrë vendim t'i ndërpres disa linja të trenit të cilat qarkullojnë në disa qytete të Kosovës. Si shembull e mora këtë kompani publike, që do thotë se mosfunksionimi i institucioneve dëmton vendin së bashku me qytetarët e vet.

Thirrja nga qytetarët për të zgjedhurit mbetet përherë formimi dhe funksionimi i mirëfilltë i organeve shtetërore. Qytetarët presin që sa më shpejt të fomohen organet legjislative dhe ekzekutive, pasi me fomimin e organeve dhe fillimin e funksionimit ndoshta do të filloj apo ndryshojë të paktën vendi për së mbari, edhe pse deri më tani nuk kanë funksionuar ashtu siç duhet legjistraturat e kaluara.

Kësaj here mbetemi me shpresë se kjo legjistraturë do të ndryshojë për së mbari dhe krahas legjislaturës edhe ekzekutivi, ta furnizojë me projekt-ligje dhe ligje të nevojshme për avancimin e vendit dhe për qytetarët të ketë një shpresë.

Por, siç po duket disponimi nga të zgjedhurit për t'i formuar institucionet duket së është tepër i zbehtë dhe zbehja e tyre mund t'i zbeh edhe pritjet e qytetarëve të cilët presin shumë nga këto institucione dhe nga të zgjedhurit e popullit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Mars 2018 - Kryetari i Komunes, Lutfi Haziri do të organizojë pritje për përfaqesuesin më të lartë politik, të Misionit Diplomatik të Japonisë në Kosovë. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 9:00)

- Shefi i Njësisë për Kosovën në Drejtorinë e Përgjithshme për Fqinjësi dhe Negociata të Zgjerimit të BE-se, në Komisionin Evropian, David Cullen do të vizitojë Kosovën ku do të marrë pjesë në punëtorin për Programin e BE-së për konkurrueshmëri të ndërmarrjeve dhe NVM-ve. (Hotel Afa, ora 9:30)

- Lansohet Fondacioni Jahjaga ku si qëllim ka të sjellë një qasje të re në angazhimin dhe përfaqësimin efikas dhe domethënës të grupeve të margjinalizuara, me theks të veçantë të grave dhe të rinjve në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunimme USAID-in organizojnë Forumin e Tretë të Nivelit të Lartë për Energji “Investimet në Infrastrukturën e Energjisë”. (Hotel Swis Diamond, ora 9:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Forumin e Tretë të Nivelit të Lartë për Energji “Investimet në Infrastrukturën e Energjisë”, organizuar nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunim me USAID-in. (Swiss Diamond, ora 9:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) ka kënaqësinë të ju ftoj që të përcillni lansimin e punimit “Gjendja e vullnetarizmit në Kosovë: Sfidat dhe perspektivat”. (Dit’ e Nat’, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon një tryezë diskutimi lidhur me Ligjin e ri për Sponsorizimet, me qëllim të diskutimit të të gjitha aspekteve të tij të cilat mbesin të panjohura për bizneset dhe për publikun. (Qendra e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Ambasadori i Japonisë në Austri përgjegjës për Kosovën Kiyoshi Koinuma dhe Sekretari i parë pranë kësaj Ambasade Mitsunori Ogasawar vizitojn Odën Ekonomike të Kosovës ku do të priten nga Kryetari Safet Gërxhaliu. (Objekti i Odës Ekonomike, ora 10:20)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic do të vizitoj komunën e Novo Bërdës dhe me këtë rast do të takoj dhe të nënshkruaj marrëveshjen e mirëkuptimit me Kryetarin, Svetislav Ivanovic. (Komuna e Novo Bërdës, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të paraqitet një vlerësim rreth punës së deritashme të legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës dhe shqyrtimi i Projektligjit për Inovacion Shkencor dhe Transfer të Dijes dhe Teknologjisë(Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic do të vizitoj fshatin Prekovc të komunës së Novo Bërdës. (Fshati Prekovc, ora 11:40)

- Ministri i  Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Todosijevic manastirin Draganac të komunës së Novo Bërdës ku me pas do të jap edhe një deklarat për media. (Manastirin Draganac, ora 12:30)

- Zyra e BE-së në Kosovë dhe Ministria e Integrimit Evropian organizojnë prezantimin e Projektit të Binjakëzimit “Mbështetja e institucioneve të Kosovës në zbatimin e MSA-së”. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Ambasadori Delawie do të jetë folësi kryesor në panelin “Korrupsioni si Kërcënim ndaj Demokracisë” që do të mbahet në ditën e dytë të aktivitetit vjetor “Java e Grave”. (Hoteli Emerald, ora 13:00)

- Lansimi i Raporti i monitorimit për Kosovën për administratën publike, SIGMA 2017. (Hotel International Prishtinë, ora 14:00)

- Me rastin e ceremonisë së dhurimit dhe nënshkrimit të dokumenteve për pranim-dorëzim të një sërë përfitimesh dhuruar Prokurorisë Themelore të Gjilanit, përfshirë këtu pajisje për video konferenca, arkivë, dublikues DVD-sh dhe pajisje përkthimi, Drejtoresha e Zyrës për Europë dhe Azi pranë Byrosë për Çështje Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit të Departamentit të Shtetit, Erin Sawyer. (Prokuroria Themelore në Gjilan, ora 14:30)

- Zëvendësja e Ndihmës Administratorit për Europë dhe Euroazi pranë USAID-it, Gretchen Birkle, do të flasë me rastin e hapjes së punëtorisë kreative “makerspace” në shkollën e mesme Xhevdet Doda. (Shkolla e mesme Xhedet Doda, ora 15:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme në të cilën do të bëj shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 16:00)

- Fondacioni Kosovar Trashëgimia Kulturore pa Kufij, CHwB Kosova organizon debatin publik me temë "Hapësirat e braktisura të Kosovës". (Parku arkeologjik - Lapidariumi i Muzeut të Kosovës,  ora 18:00)