09 Dhjetor 2019

Intelektualët në gjumë, Al Kaponet e Kosovës sundojnë egërsisht

Shkruar nga Ali Hertrica

Kjo klasë e të inkriminuarve nuk ka se çka të kremtojë pavarësinë, pasi shteti ka pasur degradim total.

Këta politikanë e shndërruan shtetin në mafi të tipit të Al Kapones, ku për të gjitha këto dukuri më negative të shoqërisë moderne haraçin po e paguan qytetari i pambrojtur nga askush.

Edhe pse Kosova po kalon periudhën më të rëndë që nga shpallja e pavarësisë, shtresa intelektuale duket më e heshtur se kurrë,pyesim se edhe çfarë të këqijash do t'u ndodhin qytetarëve të Kosovës për ta flakur këtë pushtet dhe këtë klasë politike të inkriminuar, që po e zhbën shtetin.

Ata pyesin se përse nuk po ngritën intelektualët e vendit, patriotët e vërtetë, për të shporrur këto keqqeverisje dhe për ta larguar këtë klasë politike me protesta e votë, por njëkohësisht për të formuar alternativa politike thotë se populli duhet të ndërgjegjësohet se protestat e thirrura nga partitë opozitare shërbejnë për të ndryshuar gjendjen aktuale politike dhe sociale në vendin ku është kapur shteti nga kjo kastë e gastarbajterëve dhe oligarkëve.

"Duhet ta kuptojnë që nëse dikush të vendosë flamurin në dorë dhe të thotë tunde, domethënë që po e tund për atë dhe jo për vete, por për qytetarin dhe shtetin. Pas protestës, si gjithmonë, në vendin tonë do të përballemi me të njëjtin realitet të padrejtë që e krijojmë vetë ne si shoqëri.


Kosova u bë një Eldorado e krimit të organizuar

Kapja e shtetit të Kosovës u bë nga politikanët tërësisht të inkriminuar për të gjitha këto vite të pasluftës, të cilët e shndërruan Kosovën në një "oazë" të krimit të organizuar në të gjithë sektorët e shtetit dhe një lloj Eldoradoje të krimit të organizuar në çdo sektor.

"Kemi dështime në politikën e jashtme, pasi Kosova është lënë jashtë strategjisë së integrimeve evropiane. Në mesin e dështimeve, ata përmendin mungesën e liberalizimit të vizave.

Të gjitha këto politika ndikojnë në shkatërrimin e shtetit. Politikën e jashtme janë duke e udhëhequr njerëzit më injorantë të shtetit, të cilët madje nuk dinë edhe as të flasin mirë shqip, e lëre më që të menaxhojnë një politikë të nivelit evropian, sepse nga mosaftësia e këtyre politikëbërësve ne nuk jemi as për së afërmi në organizatat ndërkombëtare, sikur që janë UNESCO dhe Interpoli.

Kjo klasë e të inkriminuarve nuk ka se çka të kremtojë në  pavarësinë, pasi shteti ka pasur degradim total.

Këta politikanë e shndërruan shtetin në mafi së tipit të Al Kapones, ku për të gjitha këto dukuri më negative të shoqërisë moderne haraçin po e paguan qytetari i pambrojtur nga askush.

Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës, e cila normalisht do të duhej të mos heshtte, po luan rol negativ duke qenë kaq pasiv.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2019 - Qendra Burimore për Persona të Zhdukur, QBPZH me mbështetjen e Ambasadës Britanike dhe Ambasadës Amerikane organizon diskutimin e tryezës së rrumbullakët, në shenjë të shënimit të Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut. (Hotel Garden, ora 9:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë në bashkëpunim me Programin Aktiviteti për Drejtësi Komerciale të USAID, prezantojn te gjeturat e një studim të ri rreth Perceptimit të Korrupsionit sipas Bizneseve. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Javën Kundër Korrupsion 2019  mban konferencë për media për të publikuar Kalendarin e Aktiviteteve të JKK 2019 ku edhe do përqoj disa mesazhe kryesore për temat të cilat do diskutohen gjatë këtyre pesë ditëve. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi Komunali Gjilanit mban seancën e jashtezakonshme më pikënn e vetme te rendit të ditës është 'Diskutimi rreth lokaciont të ardhshëm të varrezave të qytetit'.(Objekti i Kuvendit Komunal te Gjilanit, ora 10:00)

- Universiteti i “Kadri Zeka” në Gjilan nënshkruan marrëveshje me  Agjencin Ekzekutive te Komisionit Evropian, për projektin milionësh në programin ERASMUS + Cooperation for Innovation and the exchange of good Practices. (Ambientet e Rektoratit, ora 10:30)

- Save the Childreb bën lansimin i instrumenteve për vlerësimin pedagogjik  të fëmijëve në Kosovë. (Qëndra Burimore Përparimi afër Don Bosko, ora 10:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizojnë ekspozitën dhe ceremoninë e ndarjes së çmimeve për garën për fotografinë më të mirë kundër korrupsionit 2019. (Parku Arkeologjik, përballë Muzeut Kombëtar, ora 11:00)

- Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj, do të bën promovimin e librit "Turizmi Ndërkombëtarë", nga Prof. As. Dr. Hysen Sogojeva. (Universiteti i Ferizatj, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon një tryezë me temë “Ligji për Mbrojtjen e Sinjalizuesve - Sfidat e zbatimit në praktikë”. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim përmes projektit Mbështetje Përpjekjeve Kundër Korrupsionit do të shënojë Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, duke ndarë shpërblimin për storjen më të mirë gazetareske kundër korrupsionit për vitin 2019. (Kino Armata, ora 18:00)

- Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në IHRC Elvana Shala sonte organizon pritjen solemne “Bashkë për të drejtat tona” në bashkëpunim me Ambasadorin e Norvegjisë në Kosovë Jens Erik Grondahl dhe Ambasadoren e Suedisë në Kosovë znj. Karin Hermarck Ahliny. (Swiss Diamond Hotel, ora 18:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe “Betimi për Drejtësi” shfaqin premierën e dokumentarit “Sinjalizuesit e korrupsionit”. (Hotelin Sirius, ora 19:45)