30 Shtator 2022

Gruaja që e ka patur zemrën në vendın e duhur

Shkruar nga Rozeta Mersini

Mund te ımagjınonı një bote ne te cilën shume njerëz ngrıhen te inspiruar, ndihën te gjallë?
Unë besoj fort ne një te ardhme te tılle ose me mıre ne aftësinë qe kemı për ta ndërtuar atë...

Folëm për ınspırım, përveç faktıt se duhet te ndërtojmë kulturën e afırmımıt te njerëzve te spıkatur për kontrıbutın dhe merıtat e tyre...

Ne rrethana shume rastësore Zotı me kryqëzoi rrugën me një zonje te quajtur Behıde Hasanaj.

Te gjithëve na mungon diçka ne jete... na mungon MODELI dhe Zj Behıde Hasanaj është e tılle..!

Kush është Behide Hasanaj?

Një grua qe s’ndalet .. gruaja e pare humanıste ne dıaspore.
Një aktıvıste e rëndësishme ne luftën e Kosovës,
Gruaja e pare shqıptare dhe e fundıt qe patı komunıkım me Princeshën e Wellsıt dhe patı vëmendjen e saj.

Ajo dhe vetëm AJO... Gruaja sı mal,
Gruaja me gjak burrı ,,qe 40 vıte ja kushtoı veprimtarisë humanıtare.
Me energjinë dhe iniciativën e saj ajo u be ure lidhëse mıdıs Kosovës dhe Zvicrës duke mundësuar dërgimin e 230 tone ndıhma gjate luftës Kosovës..

Kjo zemër e madhe dhe ky shpırt ı dëlirë berı atë qe ınstıtucıone akademıke dhe shkencore e kıshın oblıgım ,,arrıtı te shkruaje te vërteten hıstorıke te luftës se Kosovës ....

E kudondodhur derı ne pjesëmarrjen ne odat e burrave për çështjet e gjaqeve
Një shërbyese e dhembur për çështjen e te zhdukurve ne Kosove e ne Shqipëri kurorëzuar me gjetjen e plote 2000 prej tyre

Sot presıdente e një shoqate ndërkombëtare ngre zërin kundër padrejtësive qe ı behën botes femërore...

Ajo është edhe një pene e mprehte.
Autore e dy lıbrave Lıbrı ı Paqes
Dhe Lıbrı "Një jete veprımtarı humanıtare" sı dhe lıbrıt me poezı "Sytë e Përlotur""
Ne vargun e saj gjen lotın ,sheh gjakun, jetımın, refugjatın!

Ajo është Nena e te gjithëve ...e dyta Nene Terezë!
Dora e saj nuk njeh ngjyre, as fe, as komb!

Kjo fıgure shumeplanshe socıale, patrıote, humanıste....kjo grua e kudondodhur angazhımın e saj për paqe ı kalon kufijtë e Ballkanıt

Gruaja e dashuruar me bamirësinë, kjo shërbyese e dhembshur ka bashkëvepruar me NATON..UN,CARITAS etj., në Gjermanı, Austrı, Amerıke.

E kudondodhur për te mbyllur plageshumtat njerëzore ne kohe dhe pakohe.
Një grua qe rrezaton force transmetımı për brezat...

E mıra ,e urta derı ne dhımbje ..
Gruaja e pamposhtur me tıparın jashtëzakonshëm "BUJARNE""
A mund te harrohet ???
Absolutısht jo!
Ajo vetëm fıksohet ne kohe.

Miqtë e mı!

Qëllimi ı këtij shkrımı është një apel për ketë rrugëtim te bukur jetësor
Është modelı ım dhe shume te tjerave gra qe jo për solıdarıtet femëror po për një merıte te pakundërshtueshme ı propozoj ınstıtucıoneve relevante te dy shteteve ta shpallin “Nderi"
i Kombıt ""

zj BEHIDE merıton LAVDINE.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30