03 Mars 2021

Ftesa e mejdanit te Haradinajt me Dr. Vjosa Osmanin shumë qesharake!

Shkruar nga Rrezart Kalaja

Zhurma qe u ngrit sot me tym  e flakë  me rastin   e lidhjes se marrëveshjes ne mes vetes  Vetëvendosje –me iniciativën “Guxo''.

Sot një muaj para zgjedhjeve parlamentare të parakohshme në Kosovë, në konferencën e përbashkët për shtyp mes Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit u arrit dakordësimi që me fitoren e zgjedhjeve të 14 Shkurtit Kryeministër të jetë z. Kurti dhe Presidente znj. Osmani.

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj i ka bërë ftesë publike Vjosa Osmanit për debat publik, pas zyrtarizmit të kandidaturës për presidente të zonjës Vjosa Osmanit.

Së pari është turp nga një  njeri si Ramush Haradinaj ta krahasoj veten me një intelektuale dhe vizionare   me plot një botë kulture  e vlerave qe posedon Vjosa Osmani , tash me „ INICIATIVA „GUXO“, KOALICIONI I SHPRESËS !

Nga ky rast shfrytëzoj rastin qe ta përshëndesim ketë duel nëse i premton koha  te madhërishmes  Vjosa Osmanit qe ta plandos për tokë një  njeri  te muskujve  me një diapazon shume te ceket  te ngritjes ne kulturë dhe vetëdije!

Përmes këtij shkrimi ftojmë te gjithë shtetasit e Kosovës, të shfrytëzojnë të drejtën demokratike dhe t'i votojnë individët e pa korruptuar, atdhetarë, intelektualë dhe punëtorë, në mënyrë që ti kthehet dinjiteti qytetarit të Republikës së Kosovës, si dhe të krijohen kushtet pë zhvillim ekonomik dhe prosperitet sipas këtyre dy vizionarëve  Vjosa –Kurti.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Mars 2021 - Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit në Mitrovicë inauguron projektin “Fuqizimi i autonomisë universitare dhe rritja e llogaridhënies e transparencës së universiteteve të Ballkanit Perëndimor”. (Selia e Kolegjit IBCM, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Enis Ramadani për vepren penale 'Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj viziton ekspozitën për fëmijët e vrarë gjatë luftës “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani” në Prishtinë, lagjja Dardania, ora 10:00)

- Parlamenti i dytë rural shqiptar organizon konferencë për të diskutuar sfidat dhe veprimet konkrete për mirëqenien e banorëve të zonave rurale. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Gjilan, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, mban konferencë për media pas takimit të Komitetit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. (Zyra e krytarit Haziri, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e shpërndarjes së librave të botuar dhe të blerë me financimin e Departamentit të Kulturës në MKRS. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)