09 Korrik 2020

Doktrina demokratike mos të dëmtojë vota të mjaftueshme për ligjin

Shkruar nga Ali Hertica 

Pothuajse të gjithë njerëzit kanë dashur të janë në një demokraci dhe ne kemi thënë se t ë qenur në demokracia është sistemi më i mirë politik per qytetarin.

Sigurisht çdo gjë është relative dhe në qoftë se ne krahasoim një demokraci me një diktaturë do të jetë një demokraci ku mund të jenë më të jet ë dëmshme dhe e kufizuar me vullnetin te lirë dhe lirinë.

Kjo nuk do të thotë se demokracia në vetvete është e mirë për njerëzit. Dhe ajo gjithashtu nuk përjashton se demokracia në vetvete është ende një sistem për shkak të shtypjes së njerëzimit.

Në librin – Fundi i gjithë të këqijave – nga filozofi Jeremy Locke në mënyrë të qartë shpjegoi se si demokracia është një sistem që vullneti i lirë dhe liria e njerëzve për të bërë zgjedhjet e tyre të shtypur dhe shkatërruar dhe në këtë mënyrë është një sistem imorale Iishtetit dhe shoqërisë, njeriu ka një pikë? Të gjykojë për veten tuaj.

Demokracia është një teori e ndërtuar, jo një e vërtetë moral. Kjo është një nocion i së keqes. Ajo u krijua për të imituar lirinë,e tjerve.

Ligji i mban njerëzit ende në kthetrat e saj, si gjithmonë në histori, duke përsëritur modelin e tiranisë duke reinvenestuar gënjeshtra për të fshehur të njëjtën skllavëri ne shoqërinë moderne.

Demokracia në fjala ë shtë bërë skllevër të pronarëve të këtyre skllevërve. Mësimet që demokracitë më të mëdha në botë na mësojë, të jemë që të gjithë në liri dhe një zë.

Demokracia na mësonë se demokracitë janë forma më të mirë të qeverisjes. Arsyeja është që demokracia jep njerëzve të zakonshëm një për ta thë fjalen e tyre të lirë pa u cenuar e derjta e tyre jetësore dhe bindja politike.

Ndryshe nga mbretërit, diktatorët dhe komunistët, demokracia jep shumicanë e njerëzve me ndikim në punët e fqinjëve të tyreduke mos e keqtrajtuar atë asnjë menyr.

Në vend të kësaj demokracitë japë të gjithëve mundësinë për të bërë jo rob po për ta bërë atë të njejtë me atë që është në udhheqje të shtetit.

Kultura demokratike na mëson që ligji na qeveris e jo njerzit e sistemit politikë Ajo na mëson se ligjet që janë bërë nga shumica, janë moralisht e drejtëdhe duhet te respektohen nga të gjith dhe ligj, e çdo kërkesë, çdo dënimi moralisht si kryhet nga shumica.

Keqpërdorimin e demokracisë si republikat demokratike dhe shumicë të kualifikuar janë të ndryshme.

Çdo ligj që mund të miratohet nga një shumicë përfaqësuese, shumicë të cilësuar apo ndonjë grup tjetër, për këtë arsye, është moralisht e drejtë dhe e ligjshme dhe duhet të respektohet nag tëgjith.

Gjithmonë një liri dhe është gjithmonë e pamoralshme, pa marrë parasysh sa shumë njerëz janë për të ose kundër tij.

I keq nuk kërkon të dominojë njerëzit, për të bërë zgjedhjet e tyre, vullnetin e lirë, lirinë dhe të shkatërrojnë vetëbesimin e tyre. Nuk ka asnjë moral në ligj.

Doktrina demokratike thotë se sa më parë në mënyrë të ligjshme që kjo mos të dëmtojë asnjë nga vota të mjaftueshme për ligjin, atëherë kjo është e mirë dhe e arsyeshme për të krijuar një grup të njerëzve.

Pse të shkatërrohet liria ku do të jetë e pranueshme vetëm për shkak se dikush tjetër thotë kështu? Është e keqe dhe e pajustifikuar dhe e papritur nga shumë njerëz e duan atë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- OVL e UÇK-së mban protestë gjithëpopullore me moton “Në mbrojtje të Luftës Çlirimtare”. (Prishtinë dhe qytetet e tjera të Kosovës, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)