21 Tetor 2018

Vjollca Llapashtica disenjatorja e një dasme përrallore

Prishtinë,  31 tetor - Diçka edhe më fantastike dhe shumë madhështore ceremoninë dhe komplet dasmën e modeles  Alba Hoti, e cila është martuar me Milot Nuren, organizatorin i disa nga emisioneve në RTV 21, e kanë bërë edhe katër vellot e saja që i ka njëra pas tjetrës. 

Më konkretisht, për këto katër vello është përkujdesur disenjatorja jone Vjollca Llapashtica. Kjo e fundit, na jep detaje të shkurtra se si janë punuar këto vello e cila thotë: “Njërën ndër vellot e kam quajtur “vello përrallore”. 

Në të  kam punuar tre muaj punë dore dhe janë hy 300 metra material, ndërsa vello e dytë me 250 metra material me pupla, dhe dy vellot tjera të cilat i ka veshur Alba gjatë shkuarjes dhe kthimit në hotel dhe shtëpi”.

Vjollca tregon se për Alben, nga atelieja e saj janë punuar edhe disa fustane të rëndë nusërie, e të cilët sa për foto janë veshur nga modelja Diana Avdiu dhe Agnesa Vuthaj,  shoqe dhe vetë Vjollca. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2018

- Shoqëria Civile e Ferizajt organizon MiniMaratonen 5 km "Vrapo për Tetorin" e cila mbahet për tu sensibilizuar me të gjitha vajzat dhe gratë që janë të prekura me kancer të gjirit, dhe të gjitha mjetet e grumbulluara nga ky event do të dhurohen për shërimin e tyre. (Ferizaj, ora 10:00)

- Dita e tretë e Festivalit të Rakisë vazhdon me punëtorin kreative, pjekja tradicone dhe bashkekohore e rakisë, cilësia dhe shija, krijimi i një brendi të rakisë, krijimi i një tregu të përbashkët. (Etnokompleksit të fshatit Kukaj, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 13:00)