25 Janar 2020

Vesna Pisarović Quartet perfron në Prizren

Prizren, 19 korrik - Një eksplorim ironik i trashëgimisë së muzikës jugosllave pop të viteve 1950 dhe 1960, The Great Yugoslav Songbook bashkon një kombinim të zhanreve muzikore dhe i dekonstrukton ato të ngjasojnë me një montazh të veçantë muzikor.

Përfshirë baladat e bendeve të mëdha dhe hitet e Eurovisionit, meloditë franceze dhe Schlagers italiane, meloditë tronditëse të shkrehura dhe meloditë eksperimentale të rokut, së bashku me ritmet latine të Mesdheut, projekti zhveshet dhe manipulon tingujt.

Në këtë kornizë, në vend që të shfaqet e vjetra, formohet një krijim i ri i të kaluarës.

Duke performuar për herë të parë te Lumbardhi, zëri i veçantë i këngëtares Vesna Pisaroviq dhe ansambli i saj i partnerëve muzikor përfshirë Giorgio Pacorig në piano, Zeno de Ross në bateri dhe Romano Todesco në bas , do të sjellë në jetë një koleksion të improvizimit dhe eksperimentimit të xhazit .

Ky koncert organizohet në kuadër të partneritetit mes Fondacionit Lumbardhi dhe Forum ZFD në Kosovë dhe Forum ZFD në Serbi, me mbështetje nga Ministria Federale për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (BMZ). Sezoni i muzikës te Lumbardhi mbështetet nga Gjirafa, BpB dhe Koha Group.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 janar 2020

- Federata e Futbollit e Kosovës mban ligjëratë kundër kurdisjeve të ndeshjeve nga zyrtari për integritet në FFK. (Salla e kuqe në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 12:00)