03 Gusht 2021

Skenari i Zgjim Terziqit pjesë e Script Station të Berlinale Talents

Prishtinë, 19 dhjetor - Skenari ‘2000: A post war Odyssey’ i Zgjim Terziqit i cili ishte ndër fituesit e konkursit të sivjetshëm të QKK-së në kategorinë për zhvillim skenari, do të jetë pjesë e Script Station të Berlinale Talents për edicionin e ardhshëm që do të mbahet në shkurt 2020.

Në këtë rast juria përzgjdhëse e Script Station komentoi skenarin:

“Me një sy të mirë për tragjiko-komiken, me një ndërthurje të kontekstit historik, politik dhe njohje dashuri për njerëzit, të cilët e jetojnë këtë realitet politik në përditshmërinë e tyre, duke mos hequr vështrimin nga personazhet e juaja me nuancë, ju e sulmoni gjendjen e rajonit tuaj në një mënyrë komike dhe shumëngjyrëshe.”

‘2000: A post war Odyssey’ me skenar dhe regji nga Zgjim Terziqi dhe me producente Valmira Hysemi, do të jetë prodhim i Plan Bee Films.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Gusht 2021

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ratifikimin e Amendamentit  të Marrëveshjes të lidhur ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë Hungareze në lidhje me Programin Kornizë për bashkëpunim financiar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton nismën legjislative “Projektligji për kriptovaluta”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia inaguruese e Qendrës së parë për Arsim në Distanë. (Rr. "Rexhep Mala" nr. 49, Prishtinë, përballë ICK -së, ora 18:30)