17 Janar 2021

Shembja e Teatrit Kombëtar sulm ndaj historisë

Prishtinë, 22 maj - Aktori Naim Berisha shprehet se me rrënimin e godinës së Teatrit Kombëtar, vendi ynë humbi një pasuri të pakthyeshme shpirtërore dhe historike.

Berisha shprehet se çdo godinë që të jetë në vend të saj do ta shpërfytyrojë atë pjesë të Tiranës.

Në intervistën për gazetën “SOT” aktori Naim Berisha, thotë se institucionet shtetërore janë përgjegjës për mos restaurimin, e tani edhe për shembjen që ju bë kësaj godine.

Për aktorin Naim Berisha që dhe më parë ka reaguar për problemet që has sot arti dhe kultura, Ministria e Kulturës është përgjegjësja kryesore për mosmarrjen në mbrojtje të godinës së Teatrit Kombëtar, sidomos me hyrjen e saj në listën e 7 monumenteve më të rrezikuara në Evropë.

Aktori flet edhe për qëndrimin e Shoqatës Sindikale të Teatrit Kombëtar të Kosovës për Teatrin Kombëtar në Tiranë.

Si nënkryetar i saj ai shprehet se ndihet i paqtuar me veten, që kryeson një subjekt si Shoqata Sindikale e Teatrit Kombëtar të Kosovës, që ishte një ndër të vetmet shoqata teatrore në Kosovë, që e mbështeti kauzën e mbrojtjes së teatrit prej fillimit.

Në vijim të problemeve të artit dhe kulturës, aktori pohon dhe vështirësitë me të cilat përballen artistët në jetën artistike, ku sipas tij problemet nisin që nga çështjet me ligjet.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)