06 Dhjetor 2019

Promovohet libri “Unë jam Anemone”

Gjakovë, 14 nëntor - Sot në shkollën e muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, Medica Gjakova, me mbështetjen e Bashkëpunimit Gjerman për Zhvillim organizon promovimin e librit “Unë jam Anemone”, i pari i këtij lloji i shkruar në Kosovë i publikuar nga Medica Gjakova.

Libri përfshin rrëfimet e 24 grave dhe një burri të mbijetuar nga dhuna seksuale gjatë luftës në Kosovë.  Secili rrëfim që është bërë pjesë e këtij libri është i vërtetë dhe i veçantë.

Medica mondiale po shënon 20 vjetorin e angazhimit në Kosovë, së bashku me Medica Gjakova, QKRMT, Medica Kosova, RrGK si dhe organizata dhe aktivistë vendor e ndërkombëtar.

Medica mondiale ka mbështetur dhe zbatuar projekte të ndryshme me qëllim rehabilitimin, pranimin, riintegrimin dhe sigurimin e drejtësisë për të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë.

Përmes promovimit të këtij libri do të kemi më shumë mundësi që t’i njohim të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës, duke amplifikuar zërin e tyre - 20 viteve pas përfundimit të luftës në Kosovë. 

Ky event organizohet për nder të 20 vjetorit të bashkëpunimit dhe miqësisë në mes të Kosovës dhe Gjermanisë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2019 - Administrata Tatimore e Kosovës organizon tryezën e konsultimeve publike me përfaqësues të bizneseve, lidhur me hartimin dhe zbatimin e “Planit për përmirësimin e integritetit” të ATK-së. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Open Data Kosovo në bashkëpunim me fondacionin ePanstwo, organizatë kjo që operon në Poloni organizojnë konferencën ndërkombëtare mbi të dhënat e hapura dhe iniciativat teknologjike në Kosovë dhe Evropë, titulluar “GOT_Data”. (Prishtinë, 9:30)

- Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës do të prezantoj raportin  e punës për vitin 2019 ku edhe do të bëhet prezantimi i planit të punës për SHSKUK-në  për vitin 2020. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media, gjatë së cilës do të shpaloset analiza “Konsensusi i brendshëm si parakusht për vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi”. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)   

- Unioni i Gazetarëve Shqiptarë organizon ndarjen e çmimeve "Vangjush Gambeta 2019”, për raportimin më të mirë ekonomik të publikuar gjatë këtij viti, nga gazetarë ekonomikë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia. (Hotel Swiss Diamont, ora 11:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë organizon panel diskutimin në temën: “Krimet e luftës – Sigurimi i provave, sfidat dhe përvojat me dëshmitarë”. (Hotel “Star Hill”, Rr. Prishtinë - Veternik, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e përvjetorit të 20-të të Radio K4. (Shtabi Qendror i KFOR-it në kampin “Film City”, ora 15:00)