20 Korrik 2019

Ndriçim Kulla promovon librin “Marrëdhëniet shqiptaro-amerikane, një historik gjithëpërfshirës”

Prishtinë, 27 prill - Shtëpia botuese “Plejad” nga Tirana në bashkëpunim me librarinë “Dukagjini” nga Prishtina, organizojnë promovimin e librit të studiuesit, kritikut dhe publicistit të mirënjohur nga Tirana, Ndriçim Kulla “Marrëdhëniet shqiptaro-amerikane, një historik gjithëpërfshirës”.

Promovimi i mbahet sot në librarinë “Dukagjini” në Prishtinë, ku përveç referuesve nga fusha e studimeve historike e publicistike, pritet të flasin edhe politikanë vendorë e diplomatë të huaj. 

Promovimi i librit “Marrëdhëniet shqiptaro-amerikane, një historik gjithëpërfshirës”, bëhet në shenjë të 20-vjetorit të çlirimit të Kosovës nga Serbia.

 


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 korrik 2019

- Në kuadër të aktiviteteve "Ditët e Diasporës 2019"  Komuna e Deçanit në bashkëpunim më Grupi Lokal i Veprimit “Gjeravica“, organizojnë aktivitetin tradicional “Dita e Qethjes së Deleve, 2019‘’. (Bjeshkët e Strellcit , të ‘’Stanët e Shalës‘’, ora 10:00)

- Lëvizja mban konferencë për media në të cilën flasin Kryetari Albin Kurti dhe nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se edicionit te parë të Prishtina Gastronomy Festival. (Sheshi “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare të pikës kufitare Restelicë-Strezomir. (Pika kufitare Restelicë - Strezomir, ora 12:00)

- Behët zbulimi i pllakës së përkujtimit të Betimit të Brigadës 131 dhe promovimi i dokumentarit të historikut të Brigadës 131 të UÇK-së. (Fshati Baran, ora 18:00)