27 Nëntor 2020

Mjeku i Xheksonit akuzohet për vrasje paparamendim

Los Angelos, 4 shkurt - Mjeku personal i pop-yllit Majkëll Xhekson do të akuzohet për vrasje paparamendim, lajmëruan mediumet botërore. Mjeku Konrad Murej vendosi t’u dorëzohet autoriteteve dhe të dalë para gjykatësit hetues, deklaroi avokati i tij Edvard Çernov.
 
Ai potencoi se Murej fare nuk fshihet dhe se është i gatshëm të paraqitet para gjykatësit hetues i cili, sipas dëshmive të shpalosura, do të vërtetojë nëse Murej duhet të akuzohet dhe t’i nënshtrohet gjykimit.
 
Patologu i cili bëri kontrollimin e kufomës së Majkëll Xheksonit si arsyje për vdekjen theksoi vrasjen, gjegjësisht helmim me sasi të madhe të anestetik propofol.
 
Kjo substancë krijon varësi dhe futet në mënyrë intervenoze, ndërsa më së shpeshti si terapi jepet në kushte spitalore, e jo në ato shtëpiake, kumtoi patologu. Ai konfirmoi se në kufomën e Xheksonit është gjetur edhe koktej i barnave tjera si lorazepam dhe valium.
 
Murej mbrohet se nuk i rekomanduar Majkëll Xheksonit asgjë që do të mund ta vriste. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën nga Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblese së Gjyqtarëve të EULEX-it, përfaqësuar sipas autorizimit nga dr. Artan Qerkini, avokat. (Ndertesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore mban konferencë për media me temë “Promovimi i efiçiencës së energjisë dhe burimeve të ripërtëritshme në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, merr pjesë në nisjen e asfaltimit të zgjerimit të llotit të 4 të rrugës Podujevë - Prishtinë, gjegjësisht në fshatin Llugë. (Rruga Podujevë - Prishtinë, fshati Llugë, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma Adem Jashari në Prishtinë, ora 12:00)

- Ministria e Mbrojtjes organizon ceremoninë e shënimit të Ditës së Forcës. (Ambientet e kazermës “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve  Kryeministri Avdullah Hoti do e përcjellin realizimin e eksportit të produkteve kosovare në Serbi e që lidhet me marrveshëjen në Shtëpinë e Bardhë në Washington për bashkëpunim ekonomik Kosovë - Serbi e cila pason me një marrëveshje mes dy operatorëve ekonomik. (Objekti i Agrokosova Holiding në zona industriale - Shirokë, Suharekë, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti në kuadër të Javës së Biznesit Kosovar 2020, viziton Verarinë ‘’Agro Kosova Holding ’’ në Suharekë. (Veraria ‘’Agro Kosova Holding ’’, Suharekë, ora 14:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Podujevë, bën sot përmbylljen e fushatës zgjedhore përmes një konference për media. (Restorant “Artela”, ora 14:00)