22 Maj 2018

Mbahet Asambleja e Dytë të të Rinjve të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork

Nju Jork, 14 maj - Sot dhe nesër në Kosovë do të mbahet Asambleja e dytë e të Rinjve të Kombeve të Bashkuara “Fuqia e të Rinjve: Ndërtimi i paqes dhe sigurisë së bashku”, e cila organizohet nga UNICEF-it dhe UNDP-ja, e cila është në vijim të Asamblesë Globale të të Rinjve të OKB-së në Nju Jork.

Në këtë asamble ku pritet të marrin pjesë rreth 180 të rinj të përkatësive të ndryshme etnike, marrin pjesë edhe përfaqësues të institucioneve të Kosovës. Ndër ta, në emër të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, (MKRS-së), e cila është përgjegjëse për fushën e rinisë në Kosovë, mori pjesë edhe zëvendësministri Rexhep Hoti.

Zëvendësministri Hoti e ka vlerësuar organizimin e asamblesë në Kosovë si një ngjarje të jashtëzakonisht të rëndësishme për Kosovën, sidomos për të rinjtë. “Ne sot jemi mbledhur së bashku në Asamblenë e dytë të Kombeve të Bashkuara në Kosovë për të përkrahur të rinjtë e Republikës të Kosovës që përvojat e tyre të integrimit kulturor, social e rinor të shërbejnë për vendet tjera si model i mirë i të rinjve tanë”, tha ai.

“Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit përmes Departamentit të Rinisë nga themelimi i institucioneve e deri më tani ka pasur një qasje për të përkrahur dhe fuqizuar të gjithë të rinjtë pa dallim etninë, racën apo bindjet e tyre fetare e politike, për një shoqëri të sigurt dhe që jetojnë në paqe bashkërisht”, tha ndër të tjera Hoti.

Hoti ka informuar të pranishmit për angazhimin dhe punën e MKRS-së në raport me avancimin e politikave për të rinjtë duke përgatitur edhe dokumente konkrete strategjike. “Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka qenë dhe është institucion i hapur dhe shumë i përkushtuar që përmes zhvillimit të politikave programore dhe bashkëpunimit rajonal dhe ndërkombëtar të hapë mundësi të shumta që të rinjtë tanë të japin dhe përfitojnë nga bota demokratike”.

“Mbesë me shpresën që bashkërisht këto dy ditë të Asamblesë Rinore do të identifikojmë mundësi të reja që janë në dobi për të gjithë të rinjtë pa dallim dhe në adresim të fuqizimit tuaj. Shpresoj së përfaqësuesit e Kombëve të Bashkuara në Kosovë të kuptojnë dhe të mbështesin Republikën e Kosovës në zhvillimin e saj demokratik, për një shoqëri të hapur edhe më tej, mes të gjitha komuniteteve dhe të përkrahin Kosovën në pjesëmarrjen e barabartë në të gjitha forumet ndërkombëtare duke përfshirë edhe OKB-në”, ka thënë në fund zëvendësministri.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Maj 2018 - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë komunën e Kaçanikut, ku do të takohet me kryetarin e Komunës, Besim Ilazi. (Zyra e kryetarit Ilazi, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë shkollën fillore dhe të mesme të ulët “Jusuf Gërvalla” në Biqec. (Objekti i shkollës në Biqec, ora 9:45)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon tryezën ”Sistemi Pensional në Kosovë: sfidat dhe mundësitë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Në kuadër të kampanjës “Drejtësia dhe biznesi” Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, së bashku me përfaqësues nga KIESA dhe Oda Ekonomike Amerikane, do të takojnë bizneset nga rajoni i Mitrovicës. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilen do të behët shqyrtimi i raportit të Auditimit për PVF-të e Autoritetit të Aviacionit Civil, shqyrtimi i raportit të Auditimit për PVF-të e Organit Shqyrtues të Prokurimit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi, Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione, nesër, më 22 maj 2018, viziton Burgun e Dubravës, me rastin e shënimit të përvjetorit të masakrës së vitit 1999. (Dubravë​, ora 10:15)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, do të vizitojë shkollën e mesme “Feriz Guri dhe Vëllezërit Qaka”. (Objekti i shkollës, ora 10:30)

- Oda Ekonomike e Kosovës publikon studimin “Bottleneck” me qëllim identifikimin e barrierave që pengojnë të bërit biznes në vendin tonë. (Oda Ekonomike e Kosovës, ora 11:00)

- Nënshkruhet memorandum bashkëpunimi mes MKRS-së dhe OJQ George Williams Youth Association in Kosovo me qëllim financimi në projektin “Qendra e edukimit jo-formal për rini” me lokacion në fshatin Pjetërshan në komunën e Gjakovës. (Ministria e Kultures, Rinise dhe Sportit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilen do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale, shqyrtimi i Projektligjit për Masat Mbrojtëse në Importe, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Me rastin e shënimit të 19-vjetorit të masakrës së Dubravës bëhen homazhe në nderim të burgosurve të vrarë në burgun e Dubravës nga forcat paramilitare serbe. (Dubravë, ora 11:00)

- Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, pret në takim futbollistët e FC Drita, të cilët të dielën u shpallën kampion. (Zyra e Kryetarit, objekti i ish-gjykatës, ora 12:00)

- Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në  Kosovë, Qemal Minxhozi viziton komunën e Dragashit, ku do të pritet nga kryetari i komunës, z. Shaban Shabani (Komuna e Dragashit, ora 12:30)

-  Ministri për Punë dhe Mirëqenie Sociale, Skender Reçica dhe Ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jetviq raportojn para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me implementimin e projektit për ndërtimin e shtëpive për komunitetin joshumicë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj do të vizitojë komunën e Vitisë, ku bashkë me kryetarin e komunës do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi për realizimin e një projekti në fushën e mjedisit. (Objekti i komunës së Vitisë, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj bashkë me shefen e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalyia Apostolova dhe Ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, marrin pjesë më inaugurimin e rrugës Krushevë-Shishtavec, e financuar nga BE.. (Krushevë, Komuna Dragashit, ora 15:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova së bashku me autoritetet e Kosovës do të përurojnë rrugën e ndërtuar rishtas midis Krushevës dhe Shishtavecit, që lidh Kosovën dhe Shqipërinë, të financuar nga Bashkimi Evropian. (Vendkalimi kufitar mes fshtarave Krushevë dhe Shishtavec Komuna e Dragashit, ora 15:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it Xhejms Houp do të flasë me rastin e ceremonisë zyrtare që do të shënojë partneritetin me Cacttus Education. (Cacttus Education, rr. Bashkim Fehmiu. Arberia 3, BC2/11, nr. 4,  ora 16:45)

- Dega e OVL te UÇK-së në Kaçanik në bashkëpunim me SHIL, SHFD, institucionet komunale organizon orë përkujtimore me rastin e 19 të rënies heroike të dëshmorëve: Danush Kurtaj, Mejdi Dalloshi, Tefik Raka, Avdylgafurr Luma dhe Suad Brava, të rënë në Masakrën e Dubravës së Istogut me 22 maj ’99. (Shtëpia e Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik, ora 17:00)

- Bëhen homazhe me rastin e 19 të rënies heroike të dëshmorëve të rënë në Masakrën e Dubravës së Istogut me 22 maj ’99. (Varrezat e dëshmorëve dhe martirëve, ora 18:30)