20 Qershor 2019

Adelina: Ndikimi i sllavizmave, tragjedi për kulturën shqipe

Zurich, 16 mars - Këngëtarja e njohur e muzikës shqiptare Adelina Ismajli thotë se ndikimi i rrymave sllave në muzikën shqiptare është një nga tragjeditë më të mëdha që i kanë ndodhur kulturës shqiptare.

Adelina Ismajli, këngëtare e njohur në të gjitha trevat shqiptare në Ballkan, pohon se ndërhyrja e ndikimeve sllave në muzikën shqiptare që prodhohet dhe shpërndahet sot, “do të ketë pasoja fatale”.

Gjatë një interviste për BBC- Albanian, regjistruar në 11 mars 2010, Adelina Ismaili ka thënë se vitet e fundit, është zhvendosur në Zvicër ku po e zhvillon aktivitetin e saj artistik.

Adelina pohoi se tashmë është regjistruar pranë Agjencisë Europiane të Mbrojtjes së Artistave dhe të Drejtave të Aurotit. Duke folur për planet e saj, Adelina tregoi se është duke përgatitur një album të ri ndërsa krahas kësaj, merr pjesë në mbrëmje muzikore kryesisht në Zvicër por edhe në Italoi e Gjermani, ku audienca i përket  mërgatës shqiptare në këto shtete.

Në planet e afërta të Adelinës, duket të jetë edhe një shou i madh në Zurich. Duke folur për jetën e saj dhe aktivitetin në Zvicër, Adelina pohon se tanimë është duke punuar deri në gjashtë muaj për një këngë të vetme, ndërkohë që më parë, këtë kohë e shpenzonte për gjithë albumin.

Teksa komenton gjendjen ku ndodhet muzika shqiptare aktualisht, Adelina thotë se muzika në tërësi po ndikohet nga sllavizmat ndërsa shton se rrymat e muzikës moderne po shkojnë drejt modernizmit.

Adelina e shikon këtë huazim të rrymave moderne si një gjë pozotive, ndërsa shton se revolucioni kulturor do të ndodhë duke marrë më të mirën nga modernja.

Diva e muzikës shqiptare, siç është quajtur Adelina Ismajli, thotë se në hapësirën shqiptare është e nevojshme që të drejtat e autorit të mbrohen me ligj, jo në kuptimin e censurës së ndokujt, por në kuptimin e ndalimit të kaosit dhe të afirmimit të vlerave të vërteta kulturore.

“Nëse vjedh një këngë të hiqet e drejta, kjo është një gjë për të cilën po flas”, tha Adelina. Në emision ka ndërhyrë Dani, një emigrant nga Zvicra, ai pyet:

Morët pjesë në Kënga Magjike, pas dhjetë vitesh dhe morët po atë çmim, po atë vlerësim si dhjetë vite më parë, si e ndien veten, kur quhesh diva e muzikës shqipe?

Adelina Ismajli përgjigjet duke thënë se: Kënga Magjike më ringjalli pas një dekade, u duartrokita më shumë se kurrë në Pallatin e Kongreseve, është është emocion kur i sheh duke duartrokitur.

Ajo zbulon një sekret që nuk është fiksuar nga kamerat në spektakël, ndërsa thotë se ka qarë kur më quajtën Diva e muzikës shqiptare.

Këngëtarja e njohur nuk e fsheh se për një moment pati një zhgënjim nga juria e festivalit. Sipas Adelinës, votimi i saj ishte më i çuditshmi i ndodhur ndonjëherë për shkak se gjysma e jurisë i kishte dhënë pikët maksimale, nga 20 për secilin anëtar, kurse gjysma tjetër i kishte thënë minimumin e pikëve.

“Pati mospërputhje në votim, isha votuar në mënyrë të çuditshme, gjysma zero dhe gjysma maksimale me 20 pikë, megjithatë unë jam mësuar me këto gjëra”, thotë Adelina, duke shtuar se ishte një sabotazh i vogël i kolegëve.

“Por isha për publikun aty jo për ata kolegë që votuan në atë mënyrë, zhgënjimi kaloi kur pashë kush anëtar i jurisë, më kishte votuar me pikë maksimale, janë njerëz që i vlerësoj”, tha Adelina Ismajli. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 qershor 2019 - Organizata Inject- Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi organizojn konferencën “Trajtimi Institucional i Rasteve të Dhunës në Familje”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Open Data Kosovo organizon panelin e diskutimit me temën “Hapja e të Dhënave të Bizneseve dhe Kontributi i tyre në Zhvillimin Ekonomik të Kosovës”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Universiteti ''Kadri Zeka'' në Gjilan në bashkëpunim me Oden e Avokatëve të Kosovës dhe aktivitetin e USAID-it Drejtësia Vlen, do të organizojë Orët për Ndihmë Juridike pa Pagesë, ku do të ofrohen shërbime juridike pa pagesë për qytetarët me nevojë. (Universiteti ''Kadri Zeka'', ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme së bashku me Agjencinë e Kosovës për Forenzikë do të organizojë ceremoninë e pranimit të certifikatës së Ri-akreditimit të laborantëve. (Ambientet e Agjencisë së Kosovës për Forenzikë, ora 10:30)

- Anëtarët e Komisionit për Mbikëqyrje të Financave Publike, Avdullah Hoti dhe Driton Selmanaj nga Grupi Parlamentar i LDK-së mbajn konferencë për media. (Ndërtesa e Kuvendit, para sallës C301.  ora 10:30)

- Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj, do të mbajë konferencë për media. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 11:00)

- Fushata për Zhvillimin e Qëndrueshëm Ekonomik në Kosovë bën shpalljen e finalistëve dhe fituesit të konkursit "Tregojeni mendjen tuaj afariste". (Shtëpia e Evropës, ora 11:00)

- Federata Sindikate e Telekomit të Kosovës mban konferencë për media lidhur me qendrimet rreth kontrates se Z-Mobile dhe hapave qe do të nderrmiren diteve në vijim. (Objekti Qendror i PTK-së në Dardani, ora 11:00)

- Mbahet seanca solemne me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)

- Drejtori i Arsimit i Komunës së Gjilanit, Nazim Gagica mban konferencë për media për 5 mujorin e punës dhe planifikimin për tre-mujorin e ardhshëm. (Zyra e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media. (Zyrët qendrore në lagjen Arbëria, ora 11:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim themeluesin e shoqatës bamirëse, “Jetimat e Ballkanit”, Halil Kastrati. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut bëhën homazhe dhe vendosje kurora lulesh tek Lapidari i Dëshmorëve në Istog. (Qendra e qytetit në Istog, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të projektit të Adresave, ku do të marrin pjesë Kryetari i Komunës së Klinë, Prof. Dr. Zenun Elezaj, Ambasadori Norvegjez në Kosovë, Per Strand Sjaastad, zv. Ministri i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Gjergj Beka dhe Avni Ahmeti, Kryeshefi Ekzekutiv i Agjencisë Kadastrale  të Kosovës dhe qytetarë Klinas. (Oborri i Komunës së Klinës, ora 13:45)

- Ambasadori amerikan Philip Kosnett do të jetë prezent në përurimin e punëtorisë kreative të tipit “makerspace” në Komunën e Gjilanit, të financuar nga USAID-i. (Shkolla Xhavit Ahmeti në Gjilan, ora 14:15)

- Bëhet përurimi i qendrës së tretë të qëndrimit ditor për të moshuarit. (Lagjja Pejton, përballë Katedrales "Nëna Terezë", ora 15:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës do të mbajë tryezën e radhës me temën “Roli i medieve në raportimin e problemeve ndëretnike”. (Hotel Sirius, ora 16:30)

- Aksion për Nëna dhe Fëmijë do të bëj lansimin e Librit 'Ditari i Nënës' udhërrëfyesi për hapat e prindërimit, libër ky i shkruar nga Albiona Beselica Beha. (Libraria Dukagjini në sheshin Nënë Terezë, ora 17:00)

- Me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut mbahet turniri në futboll të madh ku do të marrin pjesë ekipet nga komuna e Istogut, Klinës ,Deçanit dhe Pejës. (Fshati Banjë, ora 17:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton komunitetin egjiptian në Fushë Kosovë, në kuadër të Javës së Egjiptianëve. (Amfiteatri përballë komunës së vjetër në Fushë Kosovë, ora 18:00)

- Me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut mbahet programi festiv me këngë e valle. (Shtëpia e Kulturës në Istog, ora 18:00)

- Qendra Kinematografike e Kosovës në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës dhe Kino Armatën për nder të njëzet vjetorit të çlirimit të qytetit të Prishtinës organizon Javën e Filmit me shfaqjen e filmave "Tisa" nga Valter Lucaj dhe "Përtej Rrugës" nga Yll Çitaku. (Kino Armata, ora 20:00)