27 Janar 2023

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Dhjetor 2015

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës ku pas mbledhjes,kryeministri Mustafa mban konferencë për media ku do të shpalosë rezultatet e punës njëvjeçare të Qeverisë.  (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31,  ora 9:30)

- Kryetari i Gjykatës Themelore në Gjilan, Zyhdi Haziri do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të publikohet raporti vjetor për vitin 2015 dhe vizioni për të ardhmen. (Gjyta Themelore në Gjilan, ora 10:00)

- Organizatat e Veteranëve të Luftës së UÇK-së do të shënoj Ditën e Veteranit duke berë homazhe në Prekaz. (Prekaz, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia tradicionale për pasurimin e 36 Bibliotekave brenda dhe jashtë kufijve të Kosovës. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e rregullt e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 11:00)

- Në Fshatin Pagarushë të Malishevës, i dorëzohen çelësat e shtëpisë një familjeve skamnore, të ndërtuar nga Skënder Pagarusha, po ashtu do të ketë vizita nëpër 9 shtëpi tjera, të cilat janë në përfundim e sipër, e që deri në fund të muajit janar do të jenë të gatshme për familjet që deri më tani jetonin në kushte shumë të rënda, të financuar nga Skënder Kryeziu, e vlera e tyre kalon 200 mijë euro. (Fshati Pagarushë, ora 11:00)

- Me rastin e përmbylljes së vitit kalendarik 2015, Institucioni i Avokatit të Popullit organizon konferencë për media. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja komemorative për Profesorin Isa Bajçinca. (Fakulteti i Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, ora 12:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media në lidhje me përmbledhjen e punës dhe zhvillimeve të Kuvendit përgjatë vitit 2015, bazuar në monitorimin e KDI-së. (Zyrat e KDI-së, ora 12:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci mban konferencën përmbyllëse për vitin 2015, me ç’rast do të prezantojë sfidat dhe të arriturat e këtij viti. (Ndërtesa e MZHE-së, ora 12:00 - shtyhet per ora 13:00)

- Organizatat e Veteranëve të Luftës së UÇK-së mban manifestimin kryesor për Ditën e Veteranit. (Salla e kuqe e Pallatit të Rinisë në Prishtinë, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e varrimit te Profesor Isa Bajçinces. (Fshati Bardh i Madh, Komuna e Fushë Kosovës, ora 15:30)

- vetevendosje mban konferwnc per media. (Zyret e vetvendosjes, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 29 Dhjetor 2015

- Mbahet takimi i 110-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, kati i III, salla e takimeve e Këshillit Prokurorial, Ish-objekti i Inspektoratit Komunal, rruga Enver Zymberi, ora 10:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri  Hamza mban konferencë për media në të cilën do të shpalos treguesit dhe zhvillimet që kanë karakterizuar Bankën Qëndrore të Republikës së Kosovës gjatë vitit 2015. (Ndërtesa e BQK-së, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media e cila organizohet në lidhje me përmbledhjen e aktiviteteve të Qendrës për Këshilla Ligjore dhe Avokim pranë Institutit Demokratik të Kosovës. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Grupi i Këshilltarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës në Kuvendin Komunal të Prishtinës, do të mbajnë konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, kompleksi "Qafa", ora 11:00)

- Anulohet - Kryetari i Gjykatës Themelore në Gjilan, Zyhdi Haziri do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të publikohet raporti vjetor për vitin 2015 dhe vizioni për të ardhmen. (Gjyta Themelore në Gjilan, ora 11:00)

- I kryesuar nga zëvendëskryeministri Kujtim Shala, mbahet takimi i dytë i Komitetit Drejtues Ndërinstitucional për vitin 2015, për Zbatimin e Strategjisë dhe Planit të Veprimit për Integrimin e Komuniteteve Rom, Ashkali dhe Egjiptian, 2009 – 2015. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla P- 37, ora 11:00)

- Bëhet pranim-dorëzimi i materialit të grumbulluar, respektivisht dëshmive faktografike të krimeve të forcave ushtarake, policore e paramilitare serbe të kryera gjatë viteve 1998 dhe 1999 në Komunën e Kaçanikut. (Komuna e Kaçanikut, ora 11:00)

- Mbahet tubim publik me qytetarët e Komunës së Istogut. (Salla e Kuvendit Komunal, Istog, kati III, ora 11:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu mban konferencën përmbyllëse për media për vitin 2015. (Salla e OEK-ut, ora 11:30)

- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e Komunës së Gjakovës organizon manifestimin tradicional sportiv “Laureati i vitit 2015”. (Salla solemne e Pallatit të Kulturës “Asim Vokshi”, Gjakovë, ora 12:00)

- Ministri i Infrastrukturës,Lutfi Zharku do të mbajë konferencën e fundvitit për media,ku do të prezantohet raporti vjetor i të arriturave të Ministrisë së Infrastrukturës. (Lokalet e MI-së, ora 13:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media. (Lokalet e BSPK-së, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konerencë për media në lidhje me Termocentralin "Kosova e Re". (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 13:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës sot mban konferencë për shtyp lidhur me ngjarjet e vitit 2015. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 13:00)

- Vazhdon seanca gjyqësore me komunikimin e aktgjykimit ndaj te pandehurit Bratisllav Nikoliq dhe Agim Rexhepi, për veprën penale te kryer ne bashkëkryerje keqpërdorimi i pozitës apo i autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1 dhe 2 nën paragrafi 2.2 lidhur me nenin 31 të Kodit Penal te Republikës se Kosovës. (Gjykata Themelore e Ferizajt, ora 13:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, organizon ceremoninë e ndarjes së çmimit “Shkencëtar i Vitit 2015 “ dhe “Shkencëtar i ri i vitit 2015”. (Ndërtesa e MAShT-it, ora 14:00)

- Bëhët promovimi i librit “Skica Amerikane” e autorit Avni Spahiu, Ambasador i Republikës së Kosovës në Republikën e Turqisë. (Kolegjin ILIRIA, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 28 Dhjetor 2015

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, së bashku me Drejtorin e Drejtorisë për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Arben Vitia, do ta vizitojnë Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë, ku do t’i inspektojnë renovimet në këtë qendër dhe vendosjen e ashensorëve për pacientë që kanë vështirësi të ngjiten shkallëve. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

-  Ministri për Komunitete dhe Kthim, Dalibor Jevtic do të mbajë konferencën vjetore për media në të cilën do të prezentoj punën e tij dhe të Ministrisë gjatë vitit 2015. (Ndërtesa e Ministrisë për Komunitete dhe Kthim, ora 10:00)

- Policia e Kosovës mban ceremoninë përmbyllëse të vitit ku do të prezantohen të arriturat dhe sfidat  e Policisë gjatë vitit 2015, si dhe do të ndahen Medalje, Certifikata dhe Letër falënderime për zyrtarë institucional, për punonjës të PK-se dhe për gazetarë. (Ndërtesa e  administratës së re DPP –Prishtinë, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, së bashku me Drejtorin e Drejtorisë për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Arben Vitia do ta vizitojnë Qendrën e Studentëve, ku me drejtuesit e kësaj qendre do të bisedojnë rreth mundësisë së hapjes së një ambulance brenda Qendrës, për nevoja të studentëve. (Qendra e Studentëve, ora 10:40)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, së bashku me Drejtorin e Drejtorisë për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, Arben Vitia do ta vizitojnë Qendrën e Mjekësisë Familjare në Breg të Diellit, ku poashtu do t’i inspektojnë renovimet dhe vendosjen e ashensorëve. (Qendra e Mjekësisë Familjare në Breg të Diellit, ora 11:30)

- Aleanca Kosovare të Bizneseve mban konferencën përmbyllëse për vitin 2015 me temë "Politika pengesë e zhvillimit ekonomik si dhe Rekomnadimet për institucionet e Kosovës për vitin 2016". (Zyret e AKB-së, ora 12:30)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi mbanë një konferencë për shtyp për të folur rreth zhvillimeve në bujqësi gjatë vitit 2015 dhe programit për 2016. (Zyret e ministritë Krasniqi, ora 13:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Visar Ymeri mbanë konferencë për media. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit organizon një koktej në të cilën do të bëhet prezantimi i punës dhe aktiviteteve përmbledhëse të Agjencisë Kosovare të Privatizimit gjatë vitit 2015. (Selia qendrore e AKP-së, ora 15:00)

- Mbahet ceremonia e shpalljes së sportistëve më të mirë për vitin 2015 në komunën e Rahovecit. (Galeria e arteve e Qendrës së Kulturës në Rahovec, ora 15:00)  

- Zyra për Çështje të  Komuniteteve që është në kuadër të Zyres së Kryeministrit, do të shpërndaj dhurata për festat e fund vitit për fëmijët e komunitetit Rome, Ashkali Egjiptianë. (Mahalla Rome në Mitrovicë, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 27 Dhjetor 2015

- Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, bashkë me nëntë entuziast të vrapit, kanë organizuar vrapimin me kauzën për rrugë të sigurta dhe të qeta në Kosovë. (Vrapimi fillon në ora 5:55 në mëngjës nga qendra e qytetit në Gjakovë dhe do të vazhdoj deri në Pejë deri tek hotel Dukagjini)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Selia qendrore e Lëvizjes Vetëvendosje!, ora ora 14:00)

Ngjarjet e datës 26 Dhjetor 2015

- Ministri i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi organizon konferencën përmbyllëse me gazetarë për vitin 2015 në të cilen do të paraqesë të arriturat e Ministrisë së Punës për vitin 2015. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 11:00)

- Grupi Troja do të shpalos albumin e tyre të fundit i cili do të përcjellet me një shfaqje teatrale. (Galeria Kombëtare pranë Bibliotekes Kombëtare, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban tubim me bashkatdhetarë, ku do të flasin Kryetari Visar Ymeri, si dhe Koordinatori i Qendrës së Lëvizjes në Ferizaj, Emrush Xhemajli. (Shtëpia e Kulturës në Ferizaj, ora 14:00)

- Promovohet libri i dytë i autorit Alban Fejza  “theks”, i cili gërsheton në vete tregime të shkurtëra në vargje të c ilat shoqërohen me variante të ndryshme të formateve,materialeve, dizajnit, ilustrimeve të fotografisë. (Rr.Nazim Gafurri, nr. 27, ora 19:00)

 

- Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport e Komunës së Prishtinës organizon manifestimin për shpalljen  e Laureatëve sportivë  të vitit 2015. (Objekti i ri i Komunës së Prishtinës, në lagjen  Arbëria, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 25 Dhjetor 2015

- Për Ditën e Krishtlindjes mesha mbahet sot në Kishën Shën Ndou në Ulpianë. (Kisha Shën Ndou, Ulpianë, Prishtinë, ora 11:00)

- Klubi Basketbollit Sigal Prishtina mban konferencë për shtyp lidhur me risite e klubit për vitin 2016. (Zyret e klubit, ora 13:00)

- Shfaqet premiera “#2015” e cila, trajton edhe realitetin në Kosovë, me fokus tek drama e të rinjve. (Teatrit të Qytetit të Prishtinës - “Dodona”, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 24 Dhjetor 2015

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, merr pjesë në një mëngjes pune të organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë. (Villa Gërmia, Gërmi, ora 8:30)

- Me rastin e Festës së Krishtlindjes, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, do të realizojë vizitë në fshatin Janjevë. (Janjevë, ora 9:25)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P - 31, ora 10:00)

 - Institucionet e Prokurimit Publik të Kosovës KRPP-së, OSHP-së dhe AQP-së në bashkëpunim me Projektin Përmirësimi i kapaciteteve administrative në fushën e Prokurimit Publik në Kosovë” organizojn koktej me gazetar me rastin e përmbylljes së këtij viti i cili. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Me rastin e vdekjes së ish-profesorit të Fakultetit të Mjekësisë të Universitetit të Prishtinës, Dr. Ymer Koçinaj, do të mbahet mbledhja përkujtimore për të. (Amfiteatrin e Klinikës së ORL-së në Prishtinë, ora 10:00)

- Ministri i Diasporës, Valon Murati do të mbajë konferencën përmbyllëse të vitit 2015 ku edhe do të bëjë publike edhe shifrat e deritashme të Regjistrit të Diasporës dhe Mërgatës. (Ministria e Diasporës, ora 10:30)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, do të realizojë vizitë në fshatin Sallagrazhdë. (Sallagrazhdë, ora 11:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë  do të bëjë ndarjen simbolike të bursave të MAShT në një ceremoni solemne ku do të marrin pjesë të gjithë përfituesit e bursave të Ministrisë. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Mbahet takimi i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, i fundit për këtë vit. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-37, ora 11:00)

- Ministri i për Forcën e Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli, komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama, zëvendësministrat Fadil Gashi dhe Muhamet Latifi si  dhe Sekretari i Përgjithshëm Shkelzen Sylaj konferencën e fund vitit për media të shoqëruar më një koktej për botuesit, kryeredaktorët dhe gazetarët. (Ministria për Forcën e Sigurisë së Kosovës, Kazerma “Adem Jashari”, hyrja  nga rruga për Obiliq, ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë, organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore për gazetari në fushën e mbrojtjes së fëmijëve në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, mban konferencën përmbyllëse për media në të cilën do të shpalosen sukseset, sfidat për vitin 2015 dhe planet për vitin 2016. (MMPH, salla e konferencave, ora 11:00)

- Ndërmarrja Trepça organizon konferencën vjetore me ç’rast do të shpaloset e gjithë  puna e sukseshshme, të arriturat dhe vështërsit që ka hasur gjiganti Trepça gjatë gjithë vitit 2015. (Salla për media e Ndërmarrjes Trepça në Parku industrial në Mitrovicë, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku do ta bëjë përurimin e rrugës që lidh Prizrenin me Autostradën “Ibrahim Rugova”. (Në Hoqë të Qytetit, ora 11:00)

- Organizata e Veteranëve të Luftës e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës shënon 17-vjetorin e Betejës së Tabeve në Llapashticë të Besianës. (Lagjja e Kastratëve, Besianë, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, mban konferencën e fundvitit për media. (Zyra e kryetarit, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, do të vizitojë fshatin Shpenadi. (Shpenadi, ora 11:50)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni do të mbajë konferencën përmbyllëse për vitin 2015. (Objekti i ministrisë, ora 12:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë Arsim Bajrami do të mbajë konferencën e fundvitit për media. (Hotel Emerald, ora 12:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës mban konferencën për shtyp, që mbahet përkitazi me premierën e shfaqjes “#2015”, që jepet të premten në ora 19:30 - bashkëprodhim i Teatrit të Qytetit të Prishtinës - “Dodona” dhe Teatrit Urban -  bazuar në veprën e autorit amerikan Kenneth Lonergan, “This Is Our Youth”  me regji të regjisorit të mirënjohur, Fatos Berisha. (Teatri Dodona, ora 12:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, do të vizitojë fshatin Korenicë. (Korenicë, ora 13:10)

- Subjektet opozitare mbajnë konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes Vetëvendosje!, ora 13:30)
 
- Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës mban konferencën  përmbyllëse  për medie. (Salla e Qendrës së Studentëve afër selisë së SBASHK-ut, ora 14:00)

- anulohet - NISMA për Kosovën mban konferencë për medie, përkitazi me vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Kosovës në rastin KO 130/15, për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe. (Selia e NISMA për Kosovën, ora 14:30)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, do të vizitojë Klinën. (Klinë, ora 14:35)

- Universitet për Biznes dhe Teknologji organizon një koktej rasti për media. (Restaurant Collection, Lagja Kalabria, ora 15:00)

 - Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, do të vizitojë fshatin Zllakuqan. (Zllakuqan, ora 15:10)

- Aleanca Kosovare eBizneseve organizon Darkën e Bereqetit të Kosovës  me prodhime vendore, aktivitet në kuadër të  “Javëve të Biznesit Kosovar”. (Hotel Amazona, në magjisëtralen Prishtinë -Vushtrri, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 23 Dhjetor 2015

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:00)

- Me rastin e përmbylljes së vitit pas mbledhjes së Qeverisë ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, do të mbaj konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-32, pas mbledhjes së Qeverisë)

- Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave dhe Qendra Ndërkombëtare Olof Palme – Suedi, organizojnë tryezën e rrumbullakët me temë "Politikëbërja e partive politike në nivelin lokal". (Salla e konferencave Orion, ora 9:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës do të mbajë një tryezë diskutimi mbi punën e Agjencis Qendrore te Prokurimit gjatë periudhës së funksionimit të saj ku njëkohësisht do të publikojë të gjeturat nga monitorimi i kontratës për furnizim me karburante për 37 institucione publike “Paraja publike apo konkurrenca?”. (Hotelin Sirius, ora 10:00)

- Peer Edukatorëve Network - PEN oranizon konferencë Pro WO + njeriu. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Organizohet aksioni për dhurimin e gjakut "Babadimri dhuron Gjak". (Innovation Centre Kosovo, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi, do të takohet me ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Italisë, Paolo Gentiloni. (Ndërtesën e Qeverisë, ora 10:10 - vetëm pamje)

-  Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal me rastin e përfundimit të vitit 2015 mban takimin e përbashkët me kryetarët e komunave, përfaqësuesit diplomatik, komunitetin e donatorëve, shoqërinë civile dhe mediat ku do të promovohet fillimi i implementimit të Strategjisë për Vetëqeverisje Lokale 2016-2026. (Hotel “Prishtina”, ora 10:15)

- Me rastin e festave të fundvitit, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, do të vizitojë fëmijët në Qendrën e SOS Fshatit në Prishtinë, me ç’ rast do të ndajë dhurata për fëmijët në këtë qendër. (SOS Fshati, ora 10:40)

- Me rastin e 26-vjetorit të themelimit të Lidhjes Demoratike të Kosovës, Kryetari i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, Akademik Isa Mustafa me anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe te varri i Presidentit historik Ibrahim Rugova. (Velani, ora 11:00)

- Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari  Lila do të bëjë shpërndarjen e dhuratave për familje në fshatin Netic. (Fshati Netic, ora 11:00)

- Me rastin e ceremonisë përmbyllëse të projektit "Start-up Biznesit për të gjithë" në Mitrovicën Veriore, partneri implementues 'Miqtë e Rinisë "OJQ-ja do të organizojë një konferencë për të shpërndarë të arriturat e projektit. (Qendra Kulturore dhe Informative e BE-se në veri të Mitrovicës, ora 11:00)

- Sindikata e Pavarur e Administrates se Kosovës organizon konfernencë për shtyp dhe bënë publike, të arriturat , sfdat dhe kërkesat e artikuluara substanciale te SPAKU-ut për sherbyesit civil te Kosovës , drejtuar Qeveris së Kosovës për implementim për vitin 2016. (Hotel Grand, ora 11:30)

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, do të organizojë pritjen e fundvitit për të gjithë gazetarët, xhiruesit dhe fotoreporterët e akredituar në Kuvendin e Kosovës. (Hotel “Sirius”, ora 12:00)

- Tri subjektet opozitare mbajnë konferencë për media. (Selia qendrore e Lëvizjes Vetëvendosje!, ora 12:00)

 - Lidhja Demoratike të Kosovës do të shënojë 26-vjetorin e themelimit të saj. (Hotel “Emerald”, ora 12:00)

- Ministria për Integrime Evropiane dhe Tere Des Homes do te bejë shpendarjen e 200 dhuratave dhe matrijalit shkollore për fëmijët Romë, Ashkali dhe Egjiptase në komunen e Fushë Kosovës. (Sala e Sporteve ne komunen e Fushe Kosoves, ora 12:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala do të inspektojë punimet në stadiumin “Adem Jashari” në Mitrovicë, ku janë duke u finalizuar shtigjet e atletikës në stadium dhe pritet të përfundojë edhe vijëzimi i tyre. (Stadiumi “Adem Jashari” në Mitrovicë, ora 14:00)

- Lëvizja Studentore për Barazi Studin Kritikë Veprim organizon tubim me Glauk Konjufcen lidhur me aktualitetin politik. (Fakulteti Filozofik, salla 101, ora 14:00)

- Bëhet prezantimi i vitit të dytë të qeverisjes së Lëvizjes Vetëvendosje!, përkatësisht Kryetarit Shpend Ahmeti dhe ekipit të tij në Komunën e Prishtinës ku do të shfaqet një film i shkurtër rreth projekteve të vitit 2015 në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e re e Komunës së Prishtinës, ora 14:00) 

- Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari  Lila do të bëjë shpërndarjen e dhuratave për familjet strehuese në Qerim, Plançor, Lugbunar, Moglicë dhe Ujëz, ora 14:00
 
- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala do të inspektojë punimet në palestrën e sportit në Skenderaj. (Skenderaj, ora 15:30)

- ForumZFD-Kosovo Program, Programi për Studime dhe Hulumtime Gjinore në Universitetin e Prishtinës, dhe Alter Habitus – Instituti për studime në shoqëri dhe kulturë, organizojnë ngjarjen përmbyllëse publike të projektit “Hartëzimi i Kujtesës në Kosovë#2-2015”. (Kafe librabri Dit’ e Nat’, Rr. Fazli Grajcevci 5, ora 17.00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit te pikës së re të karburantit të kompanisë Al Petrol si dhe në përmbylljen e suksesshme të një viti afarist të kompanisë. (Objekti i ri gjendet në magjistralen Prishtinë – Mitrovicë, kilometri i tretë, ora 17:30)

- Zyra për Kosovë e Qeverisë së Republikës së Serbisë organizon koktejin e shënimit të Vitit të Ri për drejtorët, kryeredaktorët dhe redaktorët e mediave (“Etno Shtëpi”, Graçanicë, ora 19:00)

 

- Galeria Kombëtare e Kosovës në Prishtinë dhe Galeria Kombëtare e Arteve në Tiranë kanë organizojn hapjen e ekspozitës “Realizmi Socialist Shqiptar në GKK”. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 22 Dhjetor 2015

- Instituti i Kosovës për Mbrojtjen e Monumenteve në bashkëpunim me organizatën për qasjen e lirë ne kulturë, FLOSSK, mbajn takimin e organizuar me qëllim të prezantimit të punës dhe projekteve rreth trashëgimisë kulturore. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, merr pjesë në tryezën shkencore me temë “Investimet e Huaja Direkte në Kosovë”, që organizohet nga Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës. (Objekti i ASHAK, ora 10:00)

- Ministria për Forcën e  Sigurisë organizon ceremoninë e certifikimit dhe dhurimi i donacionit për Kompaninë e Deminimit të FSK-së. (Kazerma e Kompanisë së Deminimit të FSK-së në Prizren, ora 10:00)

- Ambasadori i Sh.B.A.-ve  Greg Delawie do tu drejtohet të pranishmëve në ceremoninë e permbylljës së trajnimit tre javor të Nivelit të parë për Trajnim të Trajnerëve në Njësitin e Deminimit të Mjeteve Shpërthyese dhe në ceremonin e dhurimit të pajisjeve për deminim  në vlerë prej ~ $ 195,000.00 për  Njësitin e Deminimit të Mjeteve Shpërthyese të FSK-së në Prizren. (Njësia e Deminimit e FSK-së, Prizren, ora 10:00)

- Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë mban konferencë informuese me bizneset të cilat kryesisht merren me eksport ku po ashtu shoqata e eksportuesve të Kosovës do të bëjë  “Shpalljen e eksportuesit të vitit për kompanitë eksportuese mikro, të vogla dhe të mesme”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Zyra Erasmus+ në Kosovë, në bashkëpunim me ekspertët për reforma të arsimit të lartë në Kosovë organizojnë seminarin me temë “Dimensioni profesional në arsimin e lartë”, të ekspertëve për reformat e arsimit të lartë në Kosovë. (Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ora 10:00)

- Agjencia e Kosovës për Forenzikë e Ministrisë së Punëve të Brendshme, do të mbajë një ceremoni, ku do të prezantojë standardizimin-akreditimin ndërkombëtarë sipas normave 17025, të tri laboratorëve të AKF-së. (Objekti i Agjencisë së Kosovës për Forenzikë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 10:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare organizon ceremoninë e shpalljes së fituesve të programit përshpejtues në bujqësi dhe EkoTurizëm - ATAR. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e njëmbëdhjetë për vitin 2015 e Kuvendit të Komunës së Gjakovës. (Ndërtesa e Komunës së Gjakovës, ora 10:00)

- Qendra për Hulumtim, Dokumentim dhe Publikim bënë lansimi e hulumtimit "Gjendja Aktuale e Sistemit Financiar në Kosovë dhe Efektet e tij në Siguri Njerëzore". (Qendra Informative dhe Kulturore të Bashkimit Evropian, ora 10:30)

- Mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit me rekomandime për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Policinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Instituti i Kosovës për Mbrojtjen e Monumenteve organizon ndarjen e Çmimeve për fituesit e garës së organizuar nga FLOSSK, në kuadër të Wikimedia, për fotografitë më të bukura të monumenteve të Kosovës dhe Shqipërisë, Wiki Loves Monuments. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e radhës të Forumit "FOL Hapur", ku i ftuar do të jetë politikani/shkrimtari nga Tirana, Ben Blushi. Bibliotekën Kombëtare, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme të Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Mitrovicës. (Salla e mediave e komunës, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, do të vizitojë  lokalitetin arkeologjik në Dresnik në komunën e Klinës. (Dresnik, ora 12:30)

- Drejtori  i Infrastrukturës, Hysen Durmishi mban konferencë për​ media, në të cilën do të flitet për projektet e kësaj drejtorie gjatë vitit 2015 dhe planet për vitin 2016. (Ndërtesa e vjetër e Komunës së Prishtinës, salla nr 37, ora 13:00)  

- Mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione në të cilën do të behët shqyrtimi i propozim rregullores për procedurat e zgjedhjes dhe shkarkimit të Avokatit të Popullit dhe zëvendëseve të Avokatit të Popullit dhe diskutim për sfidat me të cilat ballafaqohet Komitetit i Grave të Verbëra të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, do të inspektojë punimet në Palestrën e Sportit të komunës se Klinës. (Klinë, ora 13:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, do të inspektojë punimet në Palestrën e Sportit në Istog di dhe do të vizitojë lokalitetin arkeologjik në këtë komunë. (Istog, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, do të organizoj pritje për përfaqësuesit e mediave, me rastin e festave të fundvitit. (Restoranti “Rron”-   Veternik, ora 17:30)

Ngjarjet e datës 21 Dhjetor 2015

- Kryetari i Komunës së Istogut Haki Rugova me bashkëpunëtorë do të bëje inaugurimin e 8 shtëpive për të pastrehët, të ndërtuara nga Komuna e Istogut. (Istog, ora 10:00) 

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit – MKRS, respektivisht Departamenti i Rinisë, ju fton në Ceremoninë e Certefikimit të 240 përfituesëve të programit për fuqizimin e “Shkathtësive Jetësore” respektivisht përgaditjen e të rinjëve për tregun e punës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik Infrastrukturë, Tregti dhe  Industri i Kuvendit të Kosovës, mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S -1, ora 10:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në përurimin e segmentit të rrugës nacionale N2, Prishtinë - Mitrovicë, segmenti Milloshevë - Stanovc. (Afër mbikalimit, fshati Gracë, Vushtrri, ora 11:00)

- Koalicioni për KOMRA organizon debatin mbi pajtimin në rajon - Çka paraqet procesi i pajtimit në rajon? Cili është kontributi i politikanëve të rajonit në këtë proces?, etj. (Hotel Sirius, ora 11:00)
 
- Komuna e Gjakovës lanson një portal të qytetit gjithëpërfshirës i cili do të quhet “Gjakova Portal” dhe nga ai do të përfitojnë jo vetëm qytetarët, mirëpo edhe bizneset, turistët e investitorët. (Ndërtesa e Komunës, ora 11:00)

- Drejtori i Arsimit të komunës së Gjilanit, Nazmi Musa mban konferencë për media. (Komuna e Gjilanit, ora 11:00)

- Shoqata EP EnergyPlus e mban konferencë për media ku do të informojë për Projektin EP sfida, që do të organizohet të njëjtën ditë në Bibliotekën Pjetër Bogdani. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në lidhje me liberalizimin e vizave. (Selia qendrore e Vetëvendosjes, ora 12:30)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon konferencën për media me temë "Kosova trajtohet e pabarabartë në CEFTA". (Zyret e AKB-së, ora 13:00)

- Hapet ekspozita humanitare për të drejtat dhe liritë e fëmijëve “Arti - Zëri i së drejtës sime”. (Pallati i Rinise, Sportit dhe Kultures, salle e kuqe, ora 17:00)

 

- Deputeti dhe publicisti i njohur shqiptar, Ben Blushi sot do të vizitojë Prishtinën, me ç’rast do të flas edhe për zhvillimet e fundit politike në Kosovë, kurse lexueve të tij do t'ua nënshkruaj librin e tij "Kandidati" në librarinë "Dukagjini". (Libraria Dukagjini, Sheshi Nene Tereza, ora 18:00)

- Sigal Uniqa Group AustriaA, organizon pritje për përfaqësuesit e medias, ku edhe do të inaugurohet ekspozita “UNIQ’Art”, si një përmbledhje e karikaturave nga prof. Bujar Kapexhiu. (Muzeu Historik Kombëtar, ora 18.30) 

Ngjarjet e datës 20 Dhjetor 2015

- Mbahet mbledhja e XXII-të e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje!. (American School of Kosova në Pallatin e Rinisë, ora 10:00)

- Aleanca e Gruas së Kosovës do të shpërndajë ndihma për 13 familje dhe dhurata për 15 femijë në lagjen Fusha e Pajtimit -Prishtinë. (Lagja Fusha e Pajtimit, ora 12:00)

- Drejtoria e Inspekcionit e Komunës së Prishtinës mban konferencë për media, mbi aktivitetet dhe të arriturat e kësaj drejtorie gjatë vitit 2015. (Drejtoria e Inspekcionit, ish Gjykata e Qarkut, ora 13:00)

 

Ngjarjet e datës 19 Dhjetor 2015

- Task Forca Kosovare për Kontroll të Kancerit organizon tryezën e dytë të rrumbullakët  me titull: “Diagnostikimi dhe menaxhimi protokolar i kancerit të mushkërive”. (Hoteli Emerald, ora 9:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës organizon Kuvendin Vjetor të 13-të të Anëtareve të RrGGK. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Bëhet përmbyllja e projektit “Ulpiana 2015” në të cilën do të merr pjesë edhe ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala. (Lokaliteti arkeologjik i Ulpianës, ora 11:00)

- Ministri për Integrim Evropian, Bekim Çollaku mban konferencë për media në të cilen do të jap detaje lidhur me raportin përmbyllës të Komisionit Evropian për procesin e liberalizimit të vizave. (Ndërtesa e Qeverisë, salla e konferencave P32, ora 11:00)

- OJQ Islamic Relief në Kosovë, bën dorëzimin solemn të çelësave të shtëpisë së përfunduar dhe të mobiluar për banim për familjen Bytyqi në fshatin Terstenik. (Fshati Terstenik në Drenas, ora 11:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizoj shpalljen e më të mirëve për vitin 2015. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti mban konferencën e fundvitit për media ku do të prezantoj para mediave Raportin  e punës së Ministrisë së Financave për vitin 2015. (Ministria e Financave në ndërtesen e qeverisë, kati 11, ora 12:00)

- jCoders ogranizon Hackathonin e parë në Kosovë për fëmijë i cili ka për qëllim të shtyjë fëmijët të moshës 8-15 vjeçare që brenda një dite të programojnë dhe zhvillojnë video lojëra si Pac-Man, Space Invaders dhe Bomberman. (Ndërtesa e ICK-së në Prishtinë, ora 15:50)

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2015

- Mbahet konferenca vjetore e Forumit të Gjygjatreve dhe Prokuroreve të Kosovës. (Hotel Victory, ora 9:00)

- Studentë të Universitetit Shtetëror të Tetovës me seli në Shkup vijnë në Kosovë për një vizitë njëditore me moton "Mos - harresa në shërbim të kujtesës historike". (Fakulteti i Edukimit, ora 9:00)

- Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave organizon një tryezë të rrumbullakët lidhur me monitorimin e sektorit të sigurisë së Kosovës, Gusht - Nëntor 2015, në të cilën do të prezentohen dhe diskutohen  të gjeturat e monitorimit të përmbledhura në edicionin e dytë të Observerit të Sektorit të Sigurisë së Kosovës. (Salla e konferencave Orion, ora 9:45)

- Kryetari i GjykatësThemelore të Ferizajt, Bashkim Hyseni mban konferencë vjetore ku do të publikoj raportin e punës për vitin 2015. (Gjykata Themelore në Ferizaj, salla, ora 10:00)

- Hapet panairi për turizëm, “eKSplorer - Destinacion për Turizëm dhe Aventurë”, që ka për qëllim kryesor promovimin e vendeve turistike dhe aktiviteteve në natyrë, duke ofruar informacione si dhe vetëdijësimin e qytetarëve. (Plato të Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Studentë të Universitetit Shtetëror të Tetovës me seli në Shkup do të takohen me Kryetarin e Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti. (Zyrat e kryetarit Ahmeti, ora 10:00)

- Caritas Kosova mban konferencë për media me rastin e përmbylljes se projektit “Personat me aftësi të kufizuara së bashku për një jetë më të mirë - POWER”. (Hotel Nartel në Emshir, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, merr pjesë në ceremoninë e shënimit të 40-vjetorit të themelimit të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës. (Objekti i Akademisë së Shkencave dhe e Arteve të Kosovës, ora 10:30) 

- Drejtoresha e Arsimit, Arbërie Nagavci, Drejtuesja e Kabinetit të Kryetarit, Fitore Pacolli, si dhe Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti marrin pjesë në hapjen e çerdhes e tretë publike me rradhë këtë vit nga Komuna e Prishtinës. (Fshati Besi, ora 11:00) 

- Ne prezencën e ministrave të Qeverisë së Republikës së Kosovës, kryetarit të Odës Ekonomike të Kosovës dhe kryetarit të Komunës së Ferizajt në hapet reparti i ri i Eurometalit. (Në hyrje të Ferizajt, ora 11:00)

- Studentë të Universitetit Shtetëror të Tetovës do ta vizitojnë ndërtesën e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Nërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

 

- Ministri i financave Avdullah Hoti do të merr pjesë në hapjen solemne të fabrikës  “Ebbers Grup Hollanda Shpk”.  (Fshati Bellacerkë, Rahovec, ora 11:00)

- Grupi Parlamentar i Partisë Demkratike të Kosovës organizon konferencën e fund vitit me gazetar, ku do të bëhet rezyme e punës së Grupit tonë Parlamentar në kuadër të Kuvendit të Kosovës. (Zyret e Grupit Parlamentar të PDK-së në Kuvend, salla C-202, ora 12:00)

- Kryeshefi Ekzekutiv i Ndërmarrjes Publike Banesore, Nexhat Kryeziu, si dhe Kryesuesi i Bordit të Drejtorëve, Lazër Ndrecaj, do të mbajnë konferencë për media në të cilën do të flitet për punët e kryera në këtë ndërmarrje pas ndërrimit të menaxhmentit, si dhe për parregullsitë e shumta që i kanë evidentuar e që ndërlidhen me periudhën paraprake. (Objekti i Ndërmarrjes Publike Banesore, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! në Prizren do të mban konferencë për media ku do ta flasin përfaqësuesit e opozitës së bashkuar lidhur me manifestimin për Republikën që do të mbahet ditën e shtunë në këtë komunë. (Zyrët e Vetëvendosje në Prizren, rr. Adem Jashari, ora 13:00)

- Shfaqet premiera kosovare e filmit “Shok”, me skenar dhe regji të Jamie Donoghoue me producent Harvey Ascott dhe Eshref Durmishi, subvencionuar nga Qendra Kinematografike e Kosovës.(Kinema ABC, ora 13:00)

- Mbahet konferenca përmbyllëse për media në kuadër të Projektit Serbija dhe Kosova: Kultura pa kufinj duke nxitur kështu njohjen dhe shkëmbimin kulturor në mes të dy shoqërive. (Qendra Kulturore dhe Informative e BE-së, ora 13:00) 

- Aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje! do të dorëzojnë 80 Kallëzime Penale lidhur me intervenimin e dhunshëm të Policisë së Kosovës më 28 nëntor të këtij viti brenda zyrave të Vetëvendosje!-s. (Pallati i Drejtësisë, ora 13:30)

- - Studentë të Universitetit Shtetëror të Tetovës  do ta vizitojnë Kompleksin Memorial të dëshmorëve të kombit në Prekazin legjendar, për t'u pritur vëllazërisht edhe nga Kryefamiljari i Familjes heroike Jashari, nga bacë Rifat Jashari. (Prekaz, ora 13:30)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të merr pjesë në ceremoninë e dorëzim - pranimit të librave shkencorë për komunat e Republikës së Kosovës, të cilat janë dhuratë nga MASHT-i. (Fakulteti i Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, salla e kuqe, ora 14:30)

 - Ministria e Zhvillimit Ekonomik dhe Kompania Contour Global nënshkruan Memorandum Mirëkuptimi për Termocentralin “Kosova e Re”. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 15:00)

 

- Komisioneri Avramopulos mban konferencë për shtyp për publikimin e raportit të tretë të Komisionit Evropian për progresin e Kosovës në përmbushjen e kërkesave të udhërrëfyesit për liberalizimin e vizave. (Qendra Informative dhe Kulturore në Prishtinë, ora 15:00)

- Kompania "KAWA" do të bejë inaugurimin e objektit të parë të Kompleksit KAWA. (Objketi tek rruga B, pas bio restaurant "Fshati'" në Prishtinë. ora 16:00)

- Sharrcem dhe Fondacioni LAB me mbështetjen e Rrjetit CSR të Kosovës, organizon Forumin e 3-të të Qëndrueshmërisë së Hisedarëve, për të paraqitur, dhe më e rëndësishmja, për të diskutuar ndikimin social dhe mjedisor të industrisë. (Hotel Emerald, ora 16:30)

- Organizata Ndërkombëtare per Migrim së bashku me komunitetin artistik të Prishtinës do të realizojë një program për Ditën Ndërkombëtare të Migrantëve, për të përkujtuar ata që kanë vdekur ose janë zhdukur duke marshuar nëpër dete dhe shkretira për të arritur në një vend te sigurt. (Teatri Oda në Pallatin e Rinisë dhe i Sporteve, ora 17:00)

- Hapet ekspozita Muzeu i Memories i tri artisteve Arta Agani, Arbana Hajdredinaj dhe Vlora Hajdini- Hajrullahu. (Galeria e Fakultetit të Artëve, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 17 Dhjetor 2015

- Për shkak të kushteve të rënda të punës, të gjithë punonjësit e prokurorive dhe gjykatave, të akomoduar në Pallatin e Drejtësisë, do mbajnë protestë. (Jashtë objektit të Pallatit të Drejtësisë në Hajvali, ora 10:00) 

- Mbahet prezantimi dhe diskutimi në panel i studimit “Hapat e Parë në Tregun e Punës” nga Deloitte. (Ndërtesa e zyrave të Deloittë, ora 10:00) 

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon panelin diskutues me temë "Burimet e ‘fshehura’ të financimit të Partive Politike - Dështimet dhe sfidat në auditimin e rregullt të financave të partive politike”. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 10:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët adresimi i Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00) 

- Mbahet ceremonia e certifikimit për ndërmarrësit e rinjë dhe bizneset ekzistuese, përfshi edhe minoritetet, projekt ky i mbështetur nga CDF-USAID. (Salla Orion, përball Kino ABC. ora 11:00) 

- Ministri Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala viziton Komunën e Pejës më ç'rast viziton stadiumin e qytetit si dhe  Qendrën e Rinisë dhe Qendrën e Sportit. (Pejë, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia përmbyllëse e projektit "Promovimi i Përdorimit të Internetit në mënyrë të Sigurtë dhe të përgjegjshme nga ana e Fëmijëve II". (Hotel Victory, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Mitrovicës. (Salla e mediave të Komunës, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës ndan mirënjohje të veçantë Kompanisë Elkos Group dhe pronarit të Kompanisë, Ramiz Kelmendi. (Objekti i OEK-ut, ora 13:00)

 

- Tri partitë opozitare, VV, AAK dhe Nisma do të mbajnë manifestimin e radhës në qytetin e Malishevës. (Sheshi i dëshmorëve në Malishevë, ora 13:00)

- Për të shënuar fundin e detyrës së Menaxherit të Bankës Botërore në Kosovë, Jan-Peter Olters, Zyra e Bankës Botërore në Kosovë do të jetë e një konference me titull "Të ndërtosh ura drejt ardhmërisë së begatshme, për të diskutuar proritet zhvillimore afat-mesme dhe afat-gjate për Kosovën dhe rajonin". (Hotel Swiss Diamond, ora 13:30)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami,  ministri i Administratës Publike, Mahir Yakcilar, kryetari i Komunës së Shtimes, Naim Ismajli dhe Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë së Shoqërisë se Informacionit, Kujtim Gashi do të promovojnë fillimin e implementimit të projektit e-Shkolla. (ShFMU “Emin Duraku” në Shtime, ora 14:00) 
 
- Ministri Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala viziton Komunën e Deçanit ku edhe do të bejë inspektimin e punimeve në Palestrën e Sportit. (Deçan, ora 14:00)

- Misioni i OSBE-së do të prezantojë edicionin e katërt të Raportit Vlerësues për të Drejta të Komuniteteve para përfaqësuesve të institucioneve vendore, shoqërisë civile dhe organizatave ndërkombëtare. (Hotel Emerald, ora 14:30)

- Inaugurohet Projekti “Rregullimi Sekondar Frekuencë-Fuqi Kosovë-Shqipëri’’ dhe përfundimi i punimeve në Linjën Interkonektive 400 kV deri në kufirin me Shqipërinë. (Nënstacioni 400/220 kV Kosova B, në Obiliq, ora 15:00)

- Kinemaja ABC në programin e saj të shfaqjes se filmave sjell Premieren Botërore të sages dhe historisë me personazhe e krijesa te versionit origjinal te cilin ne vitin 1977 e ka krijuar George Lucas. (Kinema ABC. ora 19:00)

Ngjarjet e datës 16 Dhjetor 2015

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:00)

-  Institutit Demokraci për zhvillim organizon konferencën e titulluar “Organizatat me bazë në anëtarësi dhe avokimi”. (Hotelin Swiss Diamond, ora 9:30)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, merr pjesë dhe mban fjalë rasti në Konferencën e Parë Vjetore për Partneritet midis Kuvendit të Kosovës dhe Shoqërisë Civile. (Hotel Afa, ora 9:30)

- Konrad Adenauer Stiftung dhe Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave organizon tryezë të rrumbullakët me temë "Financimi i partive politike në Kosovë: Aspektet legale dhe praktikat. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike i Kuvendit të Republikës së Kosovës, do të mbajë dëgjim publik për shqyrtimin e Raportit të Performances Financiare dhe Shërbimeve të ofruara në komuna në vitin 2014 dhe raporteve të auditimit të PVF-ve të komunave për vitin 2014. (Restaurant “Garden”, ora 9:30)

-  Shoqata Kosovaro-Austriake bën prezantimin e Raportit Vjetor për 2015 si dhe aktivitetve të planifikuara për vitin 2016. (Rings Center Sheshi- Nëna Terezë, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik Stavileci dhe Ministri i Financave, Avdullah Hoti do të prezantojnë Fondin për Efiçiencë të Energjisë. (Qendra e Konferencave “Orion”, ora 10:00)

- Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Kosovë Qemal Minxhozi dhe Ambasadorja e Republikës së Turqisë në Kosovë znj. Kivilicim Kiliç, vizitojnë Fabrikën Ramatex në Komunën e Dragashit. (Dragash, ora 10:30)

 - Ambasadori i Republikës së Shqipërisë në Kosovë Qemal Minxhozi dhe Ambasadorja e Republikës së Turqisë në Kosovë znj. Kivilicim Kiliç, vizitojnë Komunën e Dragashit ku do të takohen me Kryetarin e Komunës Dragash Salim Jenuzi. (Objekti i komunës, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim ambasadoren e re të Portugalisë në Hungari, jorezidente për Kosovën, Maria Jose Morais Pires. (Kabineti i Kryetarit, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe ambasadorja e Gjermanisë në Kosovë, znj. Angelika Viets, do të vizitojnë gjimnazin “Loyola” në Prizren. (Prizren, ora 11:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat te Kosovës dhe Radio-taksitë e Prishtinës do te protestojnë për të kërkuar përmbushjen e kërkesave të parashtruara me shkrim më shume së 6 muaj. (Para objektit te Komunës se Prishtinës, ora 11:00)

- Mbahet promovimi i librit "Propedeutika e mjekësisë intere" të autorit Gani Bajraktari. (Bibloteka Kombëtare, ora 11:00)

- Kryetari i Gjykatës Supreme të Republikës së Kosovës Fejzullah Hasani do të mbajë konferencë për media, ku do të prezantohen Raporti Vjetor i punës së gjykatës dhe Buletini i Gjykatës Supreme si dhe do të bëhet promovimi i Bibliotekës së Gjykatës Supreme. (Gjykata Supreme në Pallatin e Drejtësisë, ora 11:00)
 
- Lëvizja Vetëvendosje!, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën mbajn manifestimin e radhes në Pejë për të kundershtuar Demarkacionin me Malin e Zi dhe Asociacionin e Komunave serbe. (Sheshi kryesor në Pejë, ora 12:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim një grup të grave nga Krusha e Vogël. (Kabineti i Kryetarit, ora 12:00) 

- Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, organizon Akademinë Përkujtimore me rastin e shënimit të 15 vjetorit të vdekjes së gjeneral Jashar Salhiu, i shpallur “ Hero i Kosovës”. (Salla e Kuvendit të Komunës se Junikut, , ora 12:00)

- Shtëpia botuese “Drita” organizon promovimin e tri librave - Don Lush Gjergji, “Miqtë e mi në amshim”, Don Anton Uka, “Udhëheqja shpirtërore sfidë dhe nevojë e ditëve tona” dhe Dedë Palokaj, “Dritë prej Dritës” (Rezidenca e Ipeshkvisë së Kosovës, pranë Katedrales “Nënë Tereza” Prishtinë, ora 12:00) 

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon konferencën për media me temë "BE-ja godet ekonominë, qytetartarët dhe Qeverinë e Kosovës". (Zyrat e AKB-së, ora 13:00)

-  Kryetari i Komunës së Prishtinës​, Shpend Ahmeti, do të ndezë dritat e Vitit të Ri. (Sheshi "Skënderbeu", ora 18:45)

-  Kryetari i Komunës së Prishtinës​, Shpend Ahmeti, do ta bëj hapjen zyrtare të Tregut të fundvitit. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 19:00) 

Ngjarjet e datës 15 Dhjetor 2015

- Ministri i Financave Avdullah Hoti dhe ambasadorja e Republikës Federale të Gjermanisë në Kosovë znj. Angelika Viets nënshkruan Marrëveshjen për Bashkëpunim Financiar 2015 ndërmjet Qeverisë së Republikës Federale të Gjermanisë dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e  Qeverisë, Qendra për Media, salla P-32, ora 9:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon konferencën "Ndikimi i Sektorit Dinamik Bankar në Zhvillimin e Sektorit Privat". (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme, do të mbajë një takim të përbashkët me  kryetarët e Komunave të Republikës së Kosovës, ku do të diskutohet për ekstremizmin e dhunshëm dhe radikalizmin që shpie në terrorizëm, sfidat dhe roli potencial i KKSB-ve. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës i Kuvendit të Republikës së Kosovës, të martën, më 15 dhjetor 2015, do të mbajë dëgjim publik për Mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit nr. 04/L-076 për Policinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Ambasadori i ShBA-ve, Greg Delawie, i shoqëruar nga Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale Arban Abrashi, Zëvendës Ministrja e Zhvillimit Ekonomik Besa Zogaj–Gashi, Ambasadori i Norvegjisë Jan Braathu dhe zëvendësja e shefes së misionit pranë Ambasadës së Gjermanisë Christina Gehlsen, do të marrë pjesë në nisjen e trajnimit për teknologji informative. (Lokalet e Innovation Centre Kosova, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë bën lansimin e të gjeturave  të rezultateve të Barometrit Kosovar të Sigurisë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Teatri i Qytetit të Mitrovicës, në bashkëpunim me MKRS organizon konferencë dy ditore me drejtorët e Teatrove në shtetin e Kosovës. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00) 

- Mbahen konsultimet publike lidhur me Draft Strategjinë Kombëtare për Zhvillim 2020 dhe Programin e Reformave Ekonomike 2016 -2018. (Swiss Diamond, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës në bashkëpunim me SPARK nga Holanda dega ne Kosovë mbajn konferencën për media për te lansuar aktivitetin e përbashkët kushtuar informimit te komunitetit te biznesit lidhur me përparësit dhe sfidat me te cilat do te ballafaqohet me rastin e fillimit te implementimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit me Unionin Evropian. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:00)

- Në kuadër të  programit "Guest Speaker", në edicionin e XII-të, do të merr pjesë  ", Prof.dr.Shinasi Rama, i cili do të mbajë ligjëratë me temën: "Tranzicioni shqiptar ne fund - shekullin XX dhe fillim - shekullin XXI" në Universitetin "Kadri Zeka" ne Gjilan. (Objekti i Universitetit, ora 11:00)

- Kosovo Cinematography Center shfaq premierën e dokumentarit “Trapped by law”, i cili rrëfen tregimin e dy vëllezërve nga komuniteti Romë, Kefaet dhe Selami Prizreni, që janë rritur në Gjermani dhe pastaj fare papritur dëbohen në Kosovë ku nuk kanë qenë kurrë më parë. (Kino ABC   ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për Patentë Shofer. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Instituti Riinvest publikon raportin ‘Matja e Opinionit Publik’. (Hapësirat e Institutit Riinvest ora 12:00)

 

- Mbahet ceremonia e aderimit të 50 aktivistë, ekspertë profilesh të ndryshme në AAK. (Selia qendrore e AAK-së, ora 12:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala viziton Ferizajn, ku do të inspektojë punimet në Qendrën Rinore, investim i MKRS-së. (Qendrën Rinore në Ferizaj, ora 13:00)

 

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni dhe ambasadorja e Turqisë në Kosovë, znj Kivilcim Kiliç nënshkruhet Marrëveshja mbi Ri-pranimin e Personave që Qëndrojnë pa Autorizim ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Turqisë. (Kabineti i ministrit të Hyseni, ora 14:00)
 
- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala viziton Kaçanikun, ku do të inspektojë punimet në Palestrën e Sportit në këtë qytet. (Palestrën e Sportit në Kaçanik, ora 14:30)

Ngjarjet e datës 14 Dhjetor 2015

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës Kuvendi i Kosovës. (Ndertesa e Kuvendit, salla C-301, ora 9:00) 

- Kuvendi i Kosovës mban seancën plenare të radhës, në të cilën do të shqyrtohet për herë të dytë Projektligji për Buxhetin për vitin 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Mbahet takimi i fund-vitit i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Zyra në Prishtinë, ku do të prezentohen arritjet dhe sfidat e dyvjeçarit 2014/15 dhe planet për dyvjeçarin 2016/17. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Subjektet opozitare Lëvizja Vetëvendosje!, AAK dhe NISMA mbajnë konferencë për shtyp, për ''Thirrje të qytetarëve për Manifestimin në Kundërshtim të Zajednicës dhe Demarkacionit'' që do të mbahet të mërkurën, më 16 dhjetor, në Pejë. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje! në Pejë, rruga Eliot Engel, afër urës së Gurit, ora 11:00)

- Në kuadër  të Young Women’s Peace Academy, përkrahur nga Kvinna till Kvinna mbahet diskutimi me temën “Feminizmi me fokus në gjeneratat e reja”, i cili për qëllim ka promovimin e feminizmit dhe nxjerrjen e rekomandimeve mbi këtë temë. (Salla e kuvendit të Komunës së Mitrovicës, ora 11:00)

- Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, në vigjilje të festave të fundvitit, , do të shpërndajë dhurata për fëmijët në Lagjen e Ashkalinjve, Qendra e Komuniteteve  në Fushë Kosovë.(Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Me rastin e ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Koalicioni për KOMRA prezanton rezultatet e hulumtimit të viktimave dhe rrethanave të vdekjes të së paku 130.000 njerëzve të vrarë/zhdukur në luftërat dhe në lidhje me to në territorin e dikurshëm të ish-Jugosllavisë, si dhe kampet e përqendrimit dhe objektet tjera të robërimit, në të cilat disa dhjetëra mijëra njerëz janë mbajtur në kundërshtim me arsyet që i përcakton e drejta ndërkombëtare humanitare. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Promovohet drama “Komedi e kuqe” e autores Albana Muja. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 12:00) 

- Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Ambasada e Mbretërisë së Norvegjisë në Tiranë dhe Prishtinë, dhe British Council do të nënshkruajnë sot një Memorandum Mirëkuptimi në kuadër të bashkëpunimit për zbatimin e projektit “Projekti për diplomaci dixhitale – Shqipëria Dixhitale dhe Kosova Dixhitale”. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 13:30)

 


Ngjarjet e datës 12 Dhjetor 2015

- Mbahet “Konferenca e prokurorëve të shtetit”. (Restoran Golden në Emshir, ora 10:00)

- Këshilli Rinor i Ambasadës Amerikane në Kosovë prezanton projektin Re:Act, një nismë që synon rimendimin dhe transformimin e peizazhit urban të kryeqytetit. (Modelariumi i Arkitekturës, ora 10:00)

- Në Universitetin e Prishtinës, do të mbahet provimi i Jurisprudencës. (Amfiteatri i madh i Fakultetit Juridik, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi zgjedhor i Partisë Ekologjike të Kosovës. (Hoteli Grand, ora 11:30)

- Fondacioni Atmosfera-Gjimnazi Hasan Nahi, me mbështetjen e Ministrisë së Arsimit dhe Drejtorive Arsimore Komunale, organizon për të tretin vit radhazi Garën e Inteligjencës EUREKA me pjesëmarrjen e mbi 2500 nxënësve më të mirë nga e gjithë Kosova. (Gjimnazin Hasan Nahi, ora 12:00)

- Opozita e bashkuar mban manifestim kundër marrëveshjes për Asociacionin e Komunave Serbe dhe demarkacionin me Malin e Zi. (Sheshi para teatrit të qytetit në Gjilan, ora 13:00)  

Ngjarjet e datës 11 Dhjetor 2015

- Mbahet ceremonia e përmbylljes së aktivitete të OJQ VoRAE – Voice of Rpma Ashkali and Egyptians në Fushë Kosovë (Komuna e Fushë Kosovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e katërt e Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 10:30)

- Ambasadori i Shqipërisë, Qemajl Minxhozi, do të Kolegjin ISPE dhe me këtë rast do të mbaj një ligjëratë kushtuar marrëdhënieve mes Kosovës dhe Shqipërisë me theks të veçantë në proceset aktuale nëpër të cilat po kalojnë dy vende dhe i rajoni si i tërë. (Objekti Kolegji ISPE, ora 11:00)

- Me qëllim të njoftimit nga afër me efektet e ndryshimeve të politikave fiskale të Qeverisë së Republikës së Kosovës gjatë vitit 2015, me theks të veçantë në lirimin e TVSh-së për makineritë prodhuese, Ministri i Financave Avdullah Hoti do të fabrikën  e prodhimit të barnave “TrePharm”. (Fabrika  e prodhimit të barnave “TrePharm” në Sllatinë të Fushë-Kosovës, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në aktivitetin “Ora e Kodimit”. (Shkolla fillore e mesme e ulët "Faik Konica” në Prishtinë, ora 11:00)

- Asociacioni i Agjencive Rajonale për Zhvillim, të financiar nga Bashkimi Evropian organizon panairin dimëror. (Sheshi Skënderbeu në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Istogut Haki Rugova do të pres në takim ambasadorin Austriak në Kosovë Gernot Pflander. (Komuna e Istogut, ora 12:00)

- Me rastin e shpalljes së Vlona Maloku dhe Linor Çitakut si lojtarët FAIR PLAY më të mirët në botë për vitin 2015 Federata e pingpongut do të organizoj konferencë për media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Istogut Haki Rugova do të pres në takim ambasadorin e OSBE-së në Kosovë Jean-Claude Schlumberger. (Komuna e Istogut, ora 13:30)

- Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri në bashkëpunim me Kryesuesin e Kuvendit të Komunës mban tubimin e dytë publik për vitin 2015. (Salla e Kuvendit të Komunës, ora 14:00)

- Në kuadër të Programit Guest Speaker, në Universitetin "Kadri Zeka” i ftuar të mbaj ligjëratë është, Man Hee Lee, International Peace Advocate,  Kryetar i Organizatës "Heavenly Culture, World Peace, Restoration of Light”. (Objekti i Universitetit në Gjilan, ora 14:30)Ngjarjet e datës 10 Dhjetor 2015

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:00)

- Agjencia e Arsimit dhe Aftësimit Profesional dhe Arsimit për të Rritur organizon konferencën kombëtare për arsimin dhe aftësimin profesional të Kosovës me moton “AAAPARr Mision për Reformimin e AAP-së”. (Hotel Grand, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe ambasadorja e Gjermanisë në Kosovë, znj. Angelika Viets do të mbajnë konferencë për media, ku do të flasin për riintegrimin dhe punësimin, për arsimin dhe aftësimin e të rinjve, si dhe për mundësitë e migrimit legal për punësim të shtetasve të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 9:45)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Ambasadës Britanike do të organizojë një tryezë për të diskutuar performancën dhe rezultatet e institucioneve të drejtësisë në luftimin e korrupsionit. (Hotel Garden, ora 9:45)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani dhe Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi janë të ftuar sot në mbledhjen e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike ku do të bëhët shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Pasqyrat Financiare të ministrive që udhëheqin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)
 
- Lëvizja FOL mban konferencën për media, me ç'rast do të bëjë publikimin e Hulumtimit rreth matjes së opinionit publik mbi Partitë Politike në Kosovë. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Projektligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës pë vitin 2016, shqyrtimi i Projektligjit për Menaxhimin e Financave Publike dhe Përgjegjësitë, etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala do të vizitojë Komunën e Rahovecit ku do të takohet me kryetarin e Komunës, Idriz Vehapi. (Objekti i komunës, ora 11:30)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut - Kosovë organizon aksionin simbolik i cili do të organizohet me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. (Përgjatë sheshit Nëna Terezë dhe në Sheshin Skënderbe, ora 12:00)

- Misioni i OSBE-së së bashku me Institucionin e Ombudspersonit do të publikojnë në Prishtinë Ligjin për Mbrojtje nga Diskriminimi në alfabetin Brajl. (Villa Gërmia, ora 12:00)

- Kryesuesi i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Prenkë Gjetaj, merr pjesë në takimin e Shoqatave Familjare të Personave të Zhdukur, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 13:00)

- Ambasadori i ShBA-ve, Greg Delawie, Presidentja Jahjaga, Drejtori i misionit të USAID-it James Hope dhe Ministri i Drejtësisë Hajredin Kuçi, do të marrin pjesë në nisjen e fushatës kombëtare për mbështetjen e të drejtave pronësore të grave. (Sheshi 21, ora 14:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, në bashkëpunim me Zyrën e Kryeministrit bejnë prezantimin e Regjistrit Qendror të Lejeve dhe Licencave. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 14:00)

- Policia e Kosovës organizon konferencë për media e cila i dedikohet një operacioni të suksesshëm të realizuar nga Policia Kufitare. (Zyra për Informim e PK-se, DPP -Prishtinë, ora 14:30)

- Universiteti i Prishtinës organizon një ligjeratë për Paqen, nga Ambasadoret e Paqes - Korea e Jugut. (Salla e konferencave në Fakultetin Juridik, ora 15:00)

- OQJ Multiethnic Culture of Kosovo organizon edicionin e 4 te Festivalit kulturës rome në komunën e Fushë Kosovës. (Para komunës në Fushë Kosovë, ora 16:00)

- Qendra e njohur e fitnesit dhe atletikës Fivestar do të bëjë hapjen e qendrës së saj të tretë në Prishtinë. (Hotel Grand, ora 17:00)

- Muzeu i Kosoves organizon hapjen e ekspozitës “Qasja taktile”, në bashkëpunim me Shoqatën e të Verbërve të Kosovës, përkrahur nga Ambasada Holandeze në Kosovë. (Lapidariumin e Muzeut të Kosovës, ora 18:00)

 
 

 

Ngjarjet e datës 9 Dhjetor 2015

- anulohet - Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 9:00)

- Zyra e GIZ-it në bashkëpunim me Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale do të bëjë hapjen e panairit të punës „Krijoni lidhjet për Kosovë“ i organizuar nga projecti i GIZ dhe MPMS-ë “Promovimi i Punësimit të të Rinjve në Kosovë – YEPiK”. (Modelariumi i Fakultetit të Arkitekturës në Prishtinë, ora 9:00)

- Ekspertët ndërkombëtarë dhe autoritetet lokale do të diskutojnë politikat aktuale, aktivitetet dhe mekanizmat mbështetëse për arsimin e përgjithshëm gjithëpërfshirës në shkollat e Kosovës veçanërisht për romët, ashkalitë dhe egjiptianët. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- UBT dhe Shoqata Austriake-Kosovare organizojnë konferencën “Dita Austriake-Kosovare e Tregut të punës 2015”. (Kampusi Inovativ i UBT-së afër QMI-së, Lipjan, ora 9:00)

- Mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Projektligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës pë vitin 2016, shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Menaxhimin e Financave Publike dhe Përgjegjësitë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 9:30)

- Me qëllim të diskutimit të çështjeve që lidhen me administrimin e tokës si dhe me qëllim të koordinimit të projekteve në fushën e administrimit të tokës,  mbahet takimi i Komisionit Ndërministror për Administrimin e Tokës. (Hotel Nartel, ora 9:30)

-  Ambasadorja e Republikës Federale të Gjermanisë, znj.Angelika Viet,  Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale Arban Abrashi, si dhe Ministri i Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami marrin pjesë në konferencën "Promovimi i Punësimit të të Rinjëve në Kosovë – YEPiK". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së së bashku me Ministrinë e Drejtësisë; Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit; dhe Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal, do të përmbyllin Programin për Praktikantë 2015 gjatë një konference. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet takimi i dytë i Këshillit Kombëtar për Investime, i cili do të bashkëkryesohet nga ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku si dhe ministri i Financave, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Mbledhje e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Raportit me rekomandime për Projektligjin për Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ambasadorja e Republikës së Turqisë në Kosovë, Znj. Kivilcim Kiliç do mbaj ligjëratë në Departamentin e Shkencave Politike me temë "Politika e Jashtme e Turqisë dhe marrëdhenjet me Kosovën". (Salla e kaltërt, në Departamentin e Shkencave Politike, ora 10:30)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, Qendra për studime të avancuara FIT do të organizojë një ceremoni që të shënoje rëndësine e kësaj dite. (Hotel Victory, ora 11:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës dhe Agjencia Kundër Korrupsionit organizojnë  ceremoninë e ndarjes së çmimeve për storiet më të mira hulumtuese në TV, radio, shtyp dhe online kundër korrupsionit. (Kino ABC, ora 11:00)

- Zyra e Koordinatorit për Zhvillim të OKB-së organizon shitjet ekspozitë për të blerë diçka të paharrueshëm nga Kosova në festimet e fundvitit në mbështetje të OJQ-ve lokale dhe ekonominë lokale. (Lokalet e përbashkëta të OKB, rr. Zagrebit, Prishtinë, ora 12:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës do të mbajë konferencë për shtyp për Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. (Sheshi "Nënë Tereza" përballë Teatrit Kombëtar, ora 12:15)

- Aleanca Kosovar e Bizneseve organizon hapjen solemne të ekspozimit të biznesit vendor në Pejë në kuadër të Projektit tradicional  të “Javëve të Biznesit Kosovar 2015”. (Të korza në qendër të qytetit të Pejës, ora 13:00)

- Kryeministrit të Republikës së Kosovës  mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Lëvizjes Vetëvendosje! mbanë konferencë për media. (Zyrat eqendrore të etëvendosjes, ora 13:00)

- Promovohet libri “Mashtrimi i madh” i autorit Bardhyl Mahmuti. (Qendra nediale e Kolegji AAB, ora 13:00)

- Drejtori i Urbanizmit, Liburn Aliu dhe Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmetie mbajn konferencë për media, ku do të shpallen rezultatet e konkursit ndërkombëtar për planin urbanistik të kompleksit "Kodrina". (Objekti i komunës, salla numër 37, ora 13:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën: "Lufta Kundër Korrupsionit: Mision i Mundshëm". (Sheshi 21, ora 14:00)

 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, do të vizitojë fshatin Gorazhdec të Pejës. (Gorazhdec, Pejë, ora 14:00)


- Lëvizja FOL do të bëjë hapjen e Qendrës Edukative Kundër-Korrupsion, me ç'rast Ambasadorja Holandeze Gerrie Willems do të mbaj një fjalim rasti. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 16:00)

- Në njëvejetorin e njohjes së KOK nga Sesioni i KON, Bordi Ekzekutiv ka vendosur të organizoj një konferencë për shtyp ku përveç gazetarëve të sportit, te ftuar do te jene edhe perfaqesuesit e FS, DS, MKRS dhe personalitete tjera sportive. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë do të shpall fituesit e garës për foton më të mirë online të lansuar me fushatën “#fajikorrupsionit”. (Cafe Union, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 8 Dhjetor 2015

- Me organizimin e Inspektoratit Policor të Kosovës në bashkëpunim me Qendrën e Gjenevës për Kontroll Demokratik të Forcave të Armatosura, do të filloj “Seminari ndërkombëtar për mbikëqyrjen dhe kontrollin e Policisë”. (Akademia e Kosovës për Siguri Publike në Vushtrri, ora 9:00)

- Microsoft në bashkëpunim me Ministrinë e Administratës Publike dhe Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë organizojnë evenimenti Microsoft Industry Week. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti dhe zëvendësdrejtori i përgjithshëm i Bankës Evropiane të Investimeve Romualdo Massa Bernucci nënshkruajn marrëveshjem për kredi ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe Bankës Evropiane të Investimeve për financimin e projektit Rehabilitmi i Linjës 10 të Hekurudhës. (Ndërtesën e  Qeverisë, salla P 32, ora 10:00)

- IFC si anëtare e Grupit të Bankës Botërore dhe Banka per Biznes ben lansimin e produketeve te reja te kreditim ne Energji Efiqiente. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë mban konferencën për prezantimin e Strategjisë për Sigurimin e Cilësisë në Arsimin Parauniversitar në Kosovë 2016-2020, e cila organizohet në kuadër të Projektit të Binjakëzimit nga MAShT, e mbështetur nga Bashkimi Evropian dhe Kultur Kontakt Austria. (Shkolla e mesme ekonomike “Hoxhë Kadri Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, do të vizitojë Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës ku do të diskutojë për zhvillimet aktuale në Kosovë, si dhe për Projektligjin për Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, i cili gjendet në procedurë parlamentare. (Objekti i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, ora 11:00)

- Mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri ku do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Siguri në Punë në Veprimtarinë Minerare, shqyrtimi i Raportit me Rekomandime i Projektligjit për Energjinë Termike, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Mbahet prezantimi i Pilot Projektit "Women in Online Work" – “Gratë në Punë Online”.(Asambleja Komunale e Gjakovës, ora 11:00) 

- Zyra e Bashkimit Europian organizon ceremonin e rindërtimit të oborrit të shkollës “Veljko Dugosevic” në Ranillug. (Shkolla “Veljko Dugosevic”, komuna e Ranillugës, ora 11:30)

- Mbledhja e komisionit  për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për statusin dhe të drejtat e personave paraplegjik dhe tetraplegjik, njoftim për fushatën 16 ditëshe të aktivizimit kundër dhunës ndaj gruas. (Ndërtesa e Kuvendit, N 303, ora 13:00 )

- Zyra e BE-së në Kosovë/Përfaqësuesi Special i BE-së do të inaugurojë fushën e futbollit në komunën e Ferizaj. (Komuna e Ferizajt, ora 13:30)

- Mbahet konferencë për media me rastin e përkthimit në gjuhën shqipe të shtatë teksteve shkollore akademike në fushën e lidershipit, ligjësisë, politikës publike dhe integrimeve evropiane. (Kolegji “Universum”, Ulpianë, ora 14:00)

 

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora 16:00)
 

Ngjarjet e datës 7 Dhjetor 2015

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në bashkëpunim me Institutin Demokratik Kombëtar organizojnë konferencën me titull: A ka Korrupsioni Gjini?. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Grupi i Grave Deputete të Kuvendit të Kosovës, në bashkëpunim me Misionin e OSBE-së mban konferencë në shenjë të 10-vjetorit të themelimit të Grupit të Grave Deputete. (Hotel Emerald, ora 9:30)

 Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë në bashkëpunim me Projektin e financuar nga Bashkimi Evropian organizon konferencën rajonale për mbrojtjen e fëmijëve nga rreziqet në internet. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Projektligjit për Procedurën e Përgjithshme Administrative. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Republikës së Shqipërisë do të vizitojë Komisionin Qendror të Zgjedhjeve të Republikës së Kosovës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Klubi i Basketbollit SIGAL mbanë konferencë të jashtëzakonshme për media. (Zyret e klubit në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, ora 12:00)

- Mbledhja e komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Projektligjit  për Akademinë e Shkencave dhe të Arteve, shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit  për parandalimin e konfliktit të interesit në ushtrimin e funksionit publik dhe shqyrtimi i Projektligjit për Buxhetin e Republokës së Kosovës për vitin 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Shefi i Zyrës së, Samuel Žbogar do të vizitojë disa projekte të infrastrukturës të financuara nga BE në komunën e Leposaviqit me ç'rast do të takohet edhe me kryetarin e komunës së Leposaviqit komunës, Dragan Jabllanoviqin. (Kopshti i ri në fshatin Leshak Re, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane ku do të bëhët shqyrtimi i Raportit të Grupit punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për parandalimin dhe luftimin e trafikimit me njerëz dhe mbrojtjen e viktimave të trafikimit, dhe tjera pika. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 14:00)

- Rrjeti i OJQ-ve AVONET, do të mban debatin me degët e partive politike që janë të përfaqësuara në Kuvendin e Kosovës, ku temë diskutimi do te jetë "Situata në të gjindet Kosova dhe si mund të tejkalohet kjo situatë, cilat mundësi do të jenë ". (Restaurant "Orchide" në Ferizaj, ora 14:00) 

- Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të bëhët shqyrtimi  i propozim-amendamentit të Qeverisë së Republikës së Kosovës që ta të bëjë me nenin 108 të Kushtetutës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 14:00)

 

- Drejtori i USAID-it James Hope se bashku me Rektorin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” Ramadan Zejnullahu, dhe Ministrin e Arsimit Arsim Bajrami do të flasin me rastin e certifikimit të mësimdhënësve nga Qendra për Përsosmëri në Mësimdhënie në Universitetin e Prishtinës. (Villa Gërmia, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 5 Dhjetor 2015

- ​Shoqata e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë Shënon Ditën e Solidaritetit me Pacientë duke bërë dhurimin e gjakut si aktivitet kryesorë i cili do të shoqërohet edhe me disa aktivitete të tjera përcjellëse. (Spitali i Përgjithshëm i Prizrenit nga ora 8:00 deri në ora 16:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës organizon konferencën e pestë vjetore Gjyqësore e cila mbështetet nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), Misioni në Kosovë. (Hotel ‘’Emerald’’, ora 9:30)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa i shoqëruar nga Ministri i shëndetësisë, Imet Rrahmani, do të vizitojnë Klinikën e Kardiokirurgjisë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës - QKUK-së. (Klinika e Kardiokirurgjisë, ora 10:00)

-  Federata e pingpongut të Kosovës ka paraparë që të mbaj turneu TOP 12 për Seniorët më të mirë të Kosovës për vitin 2015, që njëherit janë edhe garat e fundit për vitin 2015. (Palestra e Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Fillon seria e manifestimeve të opozitës së bashkuar, për kundërshtimin e marrëveshjeve për Demarkacionin dhe Asociacionin. (Gjakovë, ora 13:00)

- Ambasada Gjermane prezanton filmin pa zë "Metropolis" më ç'rast para fillimit të filmit ambasadorja Angelika Viets do të mbajë një fjalim të shkurtër rasti. (Teatri Kombëtar, ora 19:00)


Ngjarjet e datës 4 Dhjetor 2015

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë  në bashkëpunim me Projektin e GIZ-it për ndërtimin e kapaciteteve në arsimin fillor, do të organizojnë punëtorinë planifikuese për Planin e ri Strategjik për Arsim në Kosovë 2017-2021. (Villa Gërmia, ora 9:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë organizon konferencë Informative për zhvillimin e sektorit privat në Prishtinë. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia për nder të aktivizimit të shërbimeve shëndetësore të Stomatologjisë Sekondare, e cila gjendet në kuadër të kujdesit parësorë shëndetësorë në Gjakovë. (Gjakovë, ora 10:00)

- Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës në bashkëpunim me Projektin “Iniciativa e Burrave të Rinj”, i implementuar nga CARE Internacional dhe Organizata lokale “Rrjeti i Edukatorëve Bashkëmoshatarë” "PEN", organizojnë Tryezë me Gazetarë për të diskutuar rreth ndjeshmërisë gjinore në media dhe raportimit me perspektivë gjinore. (Salla e konferencave Orion, ora 10:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës do të publikojë raportin e ri të titulluar “Buxhetimi drejt Mirëqenies Sociale”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Greg Delawie  do të vizitojë Klinikën e Pediatrisë në QKUK për t’u njoftuar nga afër në lidhje me punën e mjekëve amerikanë që po kryejn disa intervenime mjekësore tek fëmijët në këtë klinikën. (Klinika e Pediatrisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim dhe Komuna e Obiliqit, do të përurojnë zyrtarisht, në një ceremoni rasti, ndërmarrjen sociale “Tallagani i Grave”. (Lokacioni i ish tregut të gjelbër, rr. Hasan Prishtina në Obiliq, ora 11:00)

- Bëhet përurimi i dy urave të ndërtuara mbi lumin Llap; njëra në Podujevë afër Stacionit të Autobusëve dhe tjetra në rrugën që lidh fshatrat Letanc dhe Peran. (Podujevë, ora 11:00)

- Shoqata e Gazetarëve Sportiv të Kosovës organizon turneun “Burim Hatipi”, ku marrin pjesë Policia e Kosovës, Forca e Sigurisë së Kosovës, FC Prishtina, Komiteti Olimpik i Kosovës, ndërsa dy ekipe përbëhen nga gazetarë sportivë. (Pallati i Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë, ora 12:00)

 

- Aleanca e Gruas së Kosovës, organizon një aktivitet në përkrahje të lirimit të deputetës Donika Kadaj-Bujupi dhe në kundërshtim të marrveshjeve , demarkacionit dhe asociacionit. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 12:00)

- Aleanca Kosovar e Bizneseve organizon hapjen solemne ekspozimin e viznesit vendor në Prizren në kuadër të Projektit tradicional  të “Javëve të Biznesit Kosovar 2015”. (Sheshi i Dëshmorëve në Prizren, ora 13:00)

- Kolegji Riinvest organizon ligjeratën e Koordinatorit për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara, Andrew Russel. (Biblioteka e Kolegjit Riinvest, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! organizon konferencë për media. (Zyrat qendrore në Prishtinë, ora 15:00)

- Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila dhe Rektori i Universitetit të Gjakovës, Shaban Buza, ju ftojnë të merrni pjesë në konferencën për media me rastin e nënshkrimit të memorandumit me Universitetin e Torinos. (Kabineti i kryetares, ora 15:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës Modernizmi Kosovar, një Abetare e Arkitekturës. (Galeria Kombëtare të Kosovës, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 3 Dhjetor 2015

- Universiteti për Biznes dhe Teknologji dhe Shoqata Austriake-Kosovare organizojnë konferencën “Dita Austriake-Kosovare e Strategjisë së Turizmit 2015”. Kampusi Inovativ i UBT-së, afër QMI-së, Lipjan, ora 9:00)

- UNICEF-i dhe Programi i Këshillit të Evropës për “Rritjen e qasjes në arsim dhe kuptimin ndërkulturor”, së bashku kanë bërë studimin lidhur me Ndikimin dhe Qëndrueshmërinë e Qendrave të Nxënies, rezultatet e të cilit do të prezantohen gjatë tryezës së rrumbullakët.  (Hotel Sirius, ora 9:15)

- Ministria e Integrimit Evropian organizon konsultimet publike për draftin e Programit Kombëtar për Zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 9:30)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë - KOMF në bashkëpunim me One to One Children’s Fund organizon tryezën në kuadër të ditës ndërkombëtare për të drejtat e personave me aftësi të kufizuara. (Qendra e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Në Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuar, HANDIKOS dhe  Forumi Kosovar i Aftësisë së Kufizuar, shënojnë këtë ditë me konferencën “Qasja dhe fuqizimi i personave me aftësi të kufizuar”. (Qendra e Resurseve për Personat me Aftësi të Kufizuar/HandiKOS në Veterrnik, ora 10:00)

- Aktivistët e subjekteve opozitare organizojnë aksion simbolik. (Takimi me gazetarë bëhet përpara Pallatit të Rinisë, pranë New Born-it, ora 10:50)

- Kompania Ujësjellësi Rajonal “Prishtina” bën Inaugurimin e Laboratorit të ri qëndror të analizave fiziko-kimike dhe bakteriologjike të ujit në KUR ”Prishtina” sh.a. (Drejtoria qëndrore e KUR”Prishtina” në Lagjja ”Emshiri” rruga” Tahir Zajmi”, ora 11:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përkatësisht Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë në bashkëpunim me OJQ “Gratë në Biznes”, organizon Panairin “Gratë në Biznes 2015”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian bën restaurimin e Mullirit Haxhi Zeka dhe "Përmirësimi i hapësirës publike në Zonën EST" në Pejë. (Salla e Sporteve Karagaçi në Pejë, ora 11:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, do të marrë pjesë në inaugurimin e projektet të financuara nga zyra e BE-së në Kosove, në kuadër të programeve “Beautiful Kosovo II”. (Salla e Sporteve Karagaçi në Pejë, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencë për media me rastin e ceremonisë së marrjes së certifikatës për ISO 9001:2008 Sistemi i menaxhimit të cilësisë. (Zyret e AKB-së, ora 12:00)

- Zyra e BE-së dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizojnë një vizitë monitoruese dhe promovuese në terren për përfituesit e Programit të Granteve NMVM. (Kompania Arta Tex, afër rrugës “Mbreteresha Teuta”, Çarshia e vjetër në Pejë, ora 12:00)

- Shoqata Down Syndrome Kosova në ditën ndërkombëtare të personave me aftësi të kufizuar, do të hapë qendrën e re të Down Syndrome Kosova, dega në Prizren. (Down Syndrome Kosova, dega Prizren. Rr. 113 ”Rifat Ukimeri” nr. 50/a, Ortakoll, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 13:00)

- Me rastin e shënimit të Ditës Ndërkombëtare të të Drejtave të Njeriut, Instituti për Hulumtimin e Krimeve të Luftës hapë ekspozitën “Terrori dhe Gjenocidi i Serbisë në Kosovë 1998-1999”, tё autores Mr.sc. Fetnete Ramosaj, bashkëpunëtore profesionale në Institutin për Hulumtimin e Krimeve të Luftës. (Galeria e Pallatit të Rinisë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 2 Dhjetor 2015

- Zyra e Bashkimit Evropian e mbështetur nga Ministria e Arsimit organizon konferencë me temë “Rritja e sigurisë së cilësisë në arsimin e lartë përmes menaxhimit financiar dhe llogaridhënies”. (Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, do të marrë pjesë në Konferencën për Financimin e Arsimit të Lartë, që mbështetet nga projekti i Tempus-it, ku MAShT është partner së bashku me disa universitete në Kosovë dhe disa universitete nga vende të Bashkimit Evropian. (Ndërtesa e MASHT,  ora 9:30)

- Mbahet takimi përmbyllës punes njëvjecare në zhvillimin dhe zbatimin e shërbimeve shëndetësore mike për adoleshentë në pesë komuna, Prishtinë, Fushë Kosovë, Lipjan, Drenas dhe Obiliq, të mbështetur nga zyrat e OBSh-së dhe UNFPA-së me fondet e projektit të përbashkët të financuar nga Qeveria e Luksemburgut. (Hotel Afa, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër Zekiria Qazimit dhe të tjerëve për rekrutim për terrorizëm, nxitja e urrejtjes, përçarjes ose mos durimi kombëtarë, racor, fetar apo etnik nga, organizimi dhe pjesëmarrja në grup terrorist, shtytja për kryerjen e veprave terroriste. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Bëhen homazhe me rastin e 17 vjetorit të rënies së Heroit të Kombit Hyzri Talla dhe dy bashkëluftëtarëve Afrim Maliqi dhe Ilir Durmishi. (Bregu i Diellit, ora 10:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Imet Rrahmani takohet me delegacionin e Fondacionit amerikan nga fusha e shëndetësisë “Project Hope” i kryesuar nga vet Kryeshefi ekzekutiv dhe President i Fondacionit,  Dr. Thomas Kenyon. (Ndërtesa e Ministrisë se Shëndetësisë, ora 10:30)

- Instituti Gjyqësor i Kosovës, i përkrahur nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim, do të publikojë revistën juridike Opinio Juris. (Lokalet e Institutit, ora 11:00)

- EC Ma Ndryshe bën prezantimin e vizionimit “Shtegu për çiklistë në Prizren”. (Sheshi i Lidhjes në Prizren, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës mban Konferencë për Media lidhu me ushqimin e fëmijëve në kopshtet e fëmijëve në Prishtinë. (Sallanr 37, në objektin e vjetër,  ora 11:00)

- Aleanca Kosovar e Bizneseve oganizon ekspozimin e biznesit vendor në Mitrovicë. (Sheshi Isa Buletini në Mitrovicë, ora 13:00)

- Komuna e Mitrovicës në bashkëpunim  me  OJQ "Kosova për Sanxhakun”, organizon tribunë të hapur me temën  "Sanxhaku dhe raportet  Kosovë-Bosnje Hercegovinë” me musafir të ftuar rektori i Universitetit të Tuzllës Prof. Dr. Enver Haliloviq. (Qendra e Kulturës "Rexhep Mitrovica" në Mitrovicë, ora 14:00)

- Komuna e Malishevës dhe shoqata “Miqtë e Amerikës”, organizojnë aktivitetin “Faleminderit Novegji”. (Malishevë, ora 14:00)

- Institucioni i Avokatit të Popullit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë organizojnë  dorëzimin e Platformës “Njih të drejtat tua”, nga UNICEF tek IAP. (Union Caffe, ora 14:00) 

Ngjarjet e datës 1 Dhjetor 2015

- Mbahet seanca gjyqësore në lëndën penale ndaj të akuzuarit Xhevat Bislimi etj., për shkak të veprës penale keqpërdorim i pozitës zyrtare, kryetare e trupit gjykues, Emine Salihu. (Gjykata Themelore e Gjilanit, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Grupit punues për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për parandalimin dhe luftimin e trafikimit me njerëz dhe mbrojtjen e viktimave të trafikimit, si dhe tjera. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Me rastin e 1 Dhjetorit-Ditës Ndërkombëtare të HIV/AIDS-it, Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me  Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike dhe Zyrën e OBSh-së në Prishtinë organizojnë një tryezë profesionale kushtuar kësaj dite. (Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 109-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i ri i Prokurorisë së Shtetit, Ish-objekti i Inspektoratit Komunal, rruga Enver Zymberi, ora 10:00)

- Ministria e Forcës se Sigurisë së Kosovës organizon ceremoni ushtarake për nder të Mimi Kodheli, Ministre e Mbrojtjes e Republikës së Shqipërisë. (Ndërtesa e Ministrisë së Forcës se Sigurisë së Kosovës , ora 10:15)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit me amendamente i Komisionit funksional në Projektligjin për themelimin e fondit Kosovar për garanci kreditore, si dhe tjera. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- BIRN Kosova, Internews Kosova dhe ACDC bëjn analizimin e rezultateve të pjesës së tretë të hulumtimit tonë për implementimin e marrëveshjeve të nënshkruara mes Serbisë dhe Kosovës, “Big Deal”. (Hotel “Sirius”, ora 11:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci raporton mbi para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri lidhur me ecurinë e realizimit te Projektit "TC Kosova e Re". (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Ministri i Forcës se Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli dhe Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Mimi Kodheli japin deklaratë për media. (Ndërtesa e Ministrisë së Forcës se Sigurisë së Kosovës, ora 11:30)

- Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Mimi Kodheli viziton Qendrën për Studime Univerzitare. (Objektin e Qendrës, brenda kazermës “Adem Jashari”, ora 11:50)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P – 31, ora 13:00)

- Gjyqi i Apelit, i përkrahur nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të hap zyrtarisht dyert e bibliotekës së re dhe do të lansoj Buletinin e Praktikave Juridike. (Pallati i Drejtësisë, në Gjyqin e Apelit, ora 13:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrat e Lëvizjes Vetëvendosje!, ora 16:30)

- Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj mban konferencë shtypi me temë aktualiteti politik në vend. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 17:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare në bashkëpunim me Rockefeller Brothers Fund organizon ceremoninë e dhënies së Çmimit FIDES 2015 për të nderuar  bizneset dhe individët nga Kosova dhe diaspora.që gjatë vitit 2015 kanë kontribuar në të mirën e përbashkët. (Hotel Emerald, ora 18:00)

- Mbahet mbrëmje teatrore-letrare e aktorit, shkrimtarit dhe regjisorit të mirënjohur të Bosnjës dhe Hercegovinës, Zijah Sokolloviq. (Qendra Multimediale në Prishtinë, ora 20:00) 

Ngjarjet e datës 30 Nëntor 2015

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora  9:00) 

- Gjykata e Apelit e Kosovës mban seancen e kolegjit penal në rastin e Natali Velijaj dhe të tjerëve. (Objekti i Pallatit të Drejtësisë, ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet takimi konsultativ i Ministrisë së Financave me palët e interesit për të diskutuar rreth finalizimit të Udhëzimeve Administrative për Tatimin në të Ardhurat e Korporatave dhe Tatimin në të Ardhurat Personale. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve organizon hapjen solemne të projektit tradicional "Javët e Biznesit Kosovar" me moto: Unë konsumoj prodhime vendore, Po Ju!. (Hotel Grand, ora 12:00)

- Forca e Diasporës për Atdheun (FDA) mban konferencë për media ku do të japë mendimin dhe versionin e saj për temat e nxehta aktuale politike. (Rr. Ganimete Tërbeshi përballë objektit ku qëndron OSBE, konkretisht te Vivafresh Store, ora 13:00)  

- Klubi i Basketbollit SIGAL Prishtina organizon konferencë për shtyp lidhur me ndeshjen në kuadër të FIBA EuropeCup, ndaj AEK Larnaca nga Qipro. (Salla e konferencave të KB SIGAL Prishtina, ora 15:00) 

Ngjarjet e datës 29 Nëntor 2015

- Federata e pingpongut të Kosovës organizon turneun e veteranëve Dita e Flamurit Kombëtar. (Prishtinë, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon konferencë për media me temë “Projektbuxheti 2016: Sa premton zhvillim të qëndrueshëm ekonomik?”. (Zyrat e Institutit GAP, ora 10:30)

- Këshilli Rinor i Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Kosovë, organizon një drekë për ndertë Festës së Falënderimeve me vajzat e komunitetit Rom, Ashkali dhe Egjiptian(Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Partia e të Gjelbërve të Kosovës mban Kuvendin e VI-tërregullt Zgjedhor(Hoteli Grand, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës organizon mbyllejn e mbyllja e Panairit “Blej shqip”. (Sheshi i qytetit të Prishtinës, ora 18:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2023

 - Mbahet dita e dytë e konferencës Ndërkombëtare për Siguri Siguri Kinernetike “Cyber Zero” në të cilën diskutohet sulmet online dhe kërcenimet në sigurinë kibernetike. (Klan Arena, ora 9:00)
    
- Bordi i Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale raporton në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti lidhur me vendimin për lirimin nga obligimi për rentën minerare për ndërmarrjen “Ferronikeli”. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 10:00)
    
- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione takohet me përfaqësues të OJQ-së “Zëri i Romëve, Ashkalinjve dhe Egjiptasve”. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)
    
- Ministri i Financave Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, raporton në Komisionin për Buxhet, Punë dhe Transfere, lidhur me vendimin për rritjen e vlerës së faturave të tatimit në pronë. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora 13:30)
    
- Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike (AKSP) mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 42 të kadetëve të Shërbimit Korrektues të Kosovës (SHKK). Merr pjesë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu etj. (Ndërtesa e re e Fakultetit të Sigurisë Publike në AKSP, Vushtrri, ora 13:30)
    
- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan do të nderojë me çmimin “Doctor Honoris Causa” anëtarin e Parlamentit Evropian, Lukas Mandl. (Teatri i Qytetit, Gjilan, ora 15:00)