06 Shkurt 2023

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Maj 2016

 - Lëvizja Vetëvendosje mban tubim mobilizues për zgjedhjet e brendshme. (Hotel Grand, ora 11:00)

 - Lëvizja Vetëvendosje mban konference e rëndësishme ku do të flas Visar Ymeri. (Zyrët e Vetëvendosjes në Viti, ora 13:00)

- Për nder të Ditës Botërore të Familjes, Partia e Drejtësisë-Dega në Gjakovë, organizon tribunën me temë: “Familja-Vlerë e Padiskutueshme”. (Qendra Tregtare “Nertil” në Gjakovë ora 14:00)

- Komuna e Prishtinës do të vendos pllakat përkujtimore  tek bazat ku është themeluar LKÇK​. (Rr. Avni Rrustemi, përmbi Kishen katolike, ora 12:00)

 

- Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj, mban konferencë urgjente për shtyp lidhur me  vendimin e Gjykatës së Apelit në  rastin “Kleçka”. (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 14 Maj 2016

- Me rastin e anëtarësimit të Republikës së Kosovës në UEFA, Universiteti i Prishtinës - Hasan Prishtina organizon turnir në futboll. (Palestra 1 Tetori, ora 10:00)

- Kyetari i LDK-së, njëherësh kryeministër i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, merr pjesë në përvjetorin e degëve të LDK-së në Istog. (Restorantin Trofta në Istog, ora 12:00) 

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosvës dhe Nisma për Kosovën organizojnë protestë gjithëpopullore. (Sheshi Skënderbeu, ora 14:00)

- Kryetari Kadri Veseli, merr pjesë në inaugurimin e shtatores së dëshmorit Qamil Ilazi - Komandant Bardhi, në Kaçanik. (Parku i Qytetit në Kaçanik, ora 15:00)

- Kyetari i LDK-së, njëherësh kryeministër i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, merr pjesë në përvjetorin e degëve në Deçan. (Restoranti Swiss në Deçan, ora 16:00)


Ngjarjet e datës 13 Maj 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Myftiun e Kosovës, z. Naim Tërnava. (Kabineti i Presidentit, ora 9:00 - vetëm pamje)  

- Departamenti për Siguri Publike i Ministrisë së Punëve të Brendshme, në bashkëpunim me anëtarët e Komitetit Lokal për Siguri Publike nga komuna e Skenderajt, do të mbajnë takimin e gjashtëmbëdhjetë të Këshillit Ekzekutiv të Komiteteve Lokale për Siguri Publike. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Mbahet Kuvendi i VII-të i Odës së Infermiereve, Mamive dhe Profesionistëve të tjerë shëndetësor të Kosovës. (Hotel Sirus, ora 10:00)

- Kryetari Kadri Veseli bën homazhe pranë varrit të atdhetarëve Tahir e Nebih Meha, me rastin e 35-vjetorit të rënies heroike të tyre. (Prekaz, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi vendos kurore lulesh në varrin e Tahir Mehës në Prekaz. (Prekaz, ora 10:10) 

- Me rastin e  Ditës Ndërkombëtare të Familjes, Fakulteti i Psikologjisë i Kolegjit AAB  në bashkëpunim me Shoqatën Kosovare të Terapisë Familjare dhe Qendrën për Shërbime Humane dhe Zhvillim organizon hapjen solemne te konferencës “Familjet, jetë e shëndetshme dhe e ardhme e qëndrueshme”. (Objekti i Kolegjit AAB, ora 10:00)

 

- Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani me bashkëpunëtorë viziton sot Kirurgjinë e Fëmijëve në QKUK, për të parë për së afërmi intervenimet e kryera te fëmijët nga ekipi i kirurgut australian Paddy Dewan. (Kirurgjia e Fëmijëve të QKUK-së, ora 10:30)

- Posta e Kosovës Sh.A. do të bëj promovimin e shërbimit “Gjurmimi i Dërgesave Postare". (Ndërtesa kryesore e Postës në lagjen “Dardania”, ora 10:45)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, merr pjesë në lansimin e shërbimit të ri të Postës së Kosovës  “Gjurmimi i Dërgesave Postare” që në gjuhen angleze njihet si Track&Trace. (Objekti i Postës, ora 11:00)

- Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese Internews Kosova dhe përfaqësues të Zyrës së BE-së do të prezantojnë një raport të ri për monitorimin e gjykatave, i cili mbulon vitin 2015. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministria e Arsimit në bashkëpunim me Kolegjin "Tempulli" oganizon aktivitetin tradicional me nxënës të shkollave fillore dhe të mesme të ulëta nga komunat e ndryshme ku nxënësit do të tregojnë njohuritë dhe shkathtësitë e tyre në ngasjen e biçikletave. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani me bashkëpunëtorë do të vizitoj Spitalin e Vushtrrisë, për të parë punën që bëhet aty dhe investimet e kryera së fundi me kontributin e donatorëve. (Spitali i Vushtrrisë, ora 12:00)

- Si pjesë e festimeve me rastin e  Ditës së Evropës 2016, BE-ja në Kosovë do të prezantojë për herë të parë çmimin Evropiani i Vitit, për të falënderuar një individ/institucion për promovimin e idesë evropiane në Kosovë. (Qendra Kulturore dhe Informative e BE-së, 12:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileciviziton kompaninë Fingermarket.Inc,  ku do të pritet me drejtuesit e saj, me ç’rast do të informohet për së afërmi me aktivitetin e saj. (Selia e Fingermarket Corporation-Kosovo Branch, rruga e UCK-së, Hyrja 261, Kati I-rë, ora 13:30)

- Nën patronatin e kryetarit Kadri Veseli, mbahet Akademi Përkujtimore, në nderim të figurës së Tahir Mehës. (Teatri Kombëtar, ora 13:30)

- Drejtori i USAID-it James Hope do të jetë prezent gjatë nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit në mes të USAID-it, Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Gjykatës Themelore të Prishtinës, Gjykatës Themelore të Mitrovicës, Gjykatës Themelore të Gjakovës, dhe Gjykatës Themelore të Ferizajit. (Hoteli Sirius, ora 14:00)

 

- Kryetarët e dy partivë të boshtit opozitar, AAK-NISMA, Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limaj, sot do të mbajnë konferencë shtypi. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 14.00)

- Iniciativa “Ta Pastrojmë Kosovën” në bashkëpunim me operatoret “Vala”, dhe “Z Mobile” do të bëjnë lansimin e numrit “55244”, në të cilin mund të dërgoni mesazhe dhe ta ndihmoni fushatën "Dhuro 1 euro, kontribuo edhe ti në pastrimin e Kosovës". (Salla e konferencave “Orion”, ora 14:00)

- Dega e I-rë e LDK-së, Kodra e Trimave në Prishtinë, do të shënojë 26-vjetorin e themelimi të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari  i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Hotel “Apollonia” në Kondrën e Trimave, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 12 Maj 2016

- Ministria e Shëndetësisë në bashkëpunim me Odën e Infermierisë, mamive dhe profesionistëve të tjerë shëndetësorë për nder të Ditës Ndërkombëtare të Infermierisë, organizon eveniment me moton “Infermierët - Forcë për ndryshim – Përmirësimi i aftësive ripërtëritëse në sistemin shëndetësorë”. (Qendra e Zhvillimit të Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal në bashkëpunim me Misionin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizojnë konferencën ”Orientimet Strategjikje të qeverisjen Lokale 2016 – 2026”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në debatin e organizuar nga Lëvizja FOL, si pjesë e forumit FOL Hapur. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës, Zyra për Barazi Gjinore në bashkëpunim me Grupin e Grave, organizon për herën e tretë me rradhë  “Ditën  ndërkombëtare të infermierisë” me ç'rast do të ketë aksion për dhurimin e gjakut. (Oborri i Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Infermierisë, studentët dhe stafi i Fakultetit të Infermierisë të Kolegjit AAB do ta shënojnë këtë ditë në mënyre simbolike, duke ofruar kujdes dhe shërbime medicinale falas për qytetaret e interesuar në Prishtinë. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën: Orientimet Strategjike të qeverisjes Lokale 2016-2026. (Hotel Emerald, ora 10:00) 

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci pret homologun e tij nga Maqedonia,  Ministrin e Ekonomisë, Driton Kuqi me bashkëpunëtorë me ç'rat mbajnë edhe një konferencë për media. (Ndërtesa e MZHE-së, ora 10:00)

- Ambasadori i ShBA-ve, Greg Delawie do të vizitojë Zveçanin ku do të takohet me Kryetarin e Komunës Vuçina Jankoviqin dhe do të zbulojë pllakën e çerdhes së fëmijëve “Lane”. (Zveçan, ora 10:10) 

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli takohet me ambasadorin e Britanisë së Madhe, Ruairi O’Connell. (Kabineti i Kryetarit, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Friedrich Ebert Stiftung në bashkëpunim me Rrjetin Rinor dhe Debate Center organizon ceremoninë e certifikimit të 250 përfituesve të trajnimit pesë ditor ”Debatet” sipas formatit British Parlamentary. (Sheshin 21, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e komitetit për politika dhe financa e Komunës së Mitrovicës. (Ndërtesa e Komunës së Mitrovicës, ora 11:00)

- Ambasadori i ShBA-ve, Greg Delawie do të vizitojë bejë shpërndarjen e kontejnerëve për mbeturina në fshatin Korile në Zveçan. (Fshati Korile11:20)

- Mbahet ceremonia e hapjes se linjë së re për përpunimin e perimeve në Mamushë. (Kooperativa bujqësore "Nektar" në Mamushë, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për medie më ç'rast do të flas kryetari i Vetëvendosje!-s, Visar Ymeri. (Zyrët qendrore të Lëvizjes, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli takohet me një grup afaristësh izraelitë. (Kabineti i Kryetarit, ora 13:00)

 

- Kryetari Veseli takohet me Kenneth Deane, udhëheqës i Operacioneve Civile në EEAS. (Kabineti i Kryetarit, ora 13:30) 

Ngjarjet e datës 11 Maj 2016

- Në kuadër të “Programi të javës Evropiane te ndërgjegjësimit të popullatës për Pamjaftueshmërinë e Zemrës” organizohet një prezantime për mjekë. (Klinika e Kardiologjisë në QKUK, ora 7:45)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora 8:00)

- Dekanati i Fakultetit të Mjekësisë organizon ceremoni komemorative në nder të Prof. Dr. Abdylatif Ali Fushës. (Dekanati i Fakultetit të Mjekësisë, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të diskutohet lidhur me Akreditimin e Institucioneve të Arsimit të Lartë dhe i ftuar do të jetë Blerim Rexha, kryetar i Këshillit Shtetëror të Cilësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Shoqata e Kardiologëve të Kosovës dhe  Klinika e Kardiologjisë, bëjn informimin e popullatës për pamjaftueshmërinë e zemrës. (Sheshin” Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i Raporteve kthyese të organizatave buxhetore, për zbatimin e rekomandimeve të Komisionit për Mbikqyrje të Financave Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do t’i takojë anëtarët e Këshillit Konsultativ për Komunitete. (Ndërtesa e Kuvendit, salla 301, ora 10:00)

- Ministria e Integrimit Evropian në bashkëpunim me Ambasadën e Holandës organizojnë konferencën për prioritetet e Presidencës së Mbretërisë së Holandës në Këshillin e BE-së, me fokus të veçantë në Ballkanin Perëndimor dhe Kosovën. (Ndërtesa e qeverisë, salla P-38, ora 10:00)

- Qendra Evropiane për Çështje të Minoriteteve në Kosovë në emër të Koalicionit "Të drejtat e barabarta për të gjithë" organizonkonferencë që ka për qëllim prezantimin e krijimit të një Koalicion të ri, një projekt katër vjeçar i financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë: "Koalicioni të drejtat e barabarta për të gjithë". (Hotel Sirius, ora 10:40)

- Kryetari Veseli merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të bustit të Frang Bardhit, afër Gjimnazit “Frang Bardhi” në Mitrovicë, dhe më pas në manifestimin i cili organizohet me këtë rast, në Qendrën e Kulturës “Rexhep Mitrovica”. (Gjimnazi “Frang Bardhi” në Mitrovicë, ora 11:00)

- Një koalicion prej 7 OJQ-sh dhe 19 Organizatave të Shoqërisë Civile, të financuara nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, lansuan një projekt të ri për promovimin e barazisë dhe jo diskriminimit. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa në të cilën do të behët hqyrtimi i Raportit Vjetor të Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik, shqyrtimi i Raportit Vjetor të Organit Shqyrtues të Prokurimit Publik, etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00) 

- KUSA se bashku me Alumni Focus Group 2 do te mbajne nje tryeze te rrumbullaket me temen e diskutimit "Luftimi i Ekstremizmit te Dhunshem". (Objekti i Odes Ekonomike të Kosovës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me identifikimin e temave me interes të komuniteteve lidhur me vizitën studimore në Parlamentin e Republikës së Kroacisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët monitorimi i Ligjit të Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci me bashkëpunëtorë do të  vizitojë Kompaninë Gjirafa. (Dragodan, rruga Ahmet Krasniqi, afër Meridianit. ora 11:30)

 

- Gjimnazi "Frang Bardhi" në Mitrovicë organizon për nderë të 70 vjetorit të themelimit Akademi Solemne. (Shtepia e Kulturës "Rexhep Mitrovica" në Mitrovicë, ora 11:30) 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do ta vizitojë komunitetin kroat në fshatin Janjevë. (Vizita nis nga Kisha e Janjevës, ora 12:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës “Dodona” organizon konferencën për shtyp, përkitazi me premierën më të re shfaqjen “Ikja nga Gjermania”. (Skena e Teatrit “Dodona”, ora 12:00)

 

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj takon Majlinda Kelmendin dhe Nora Gjakovën, si dhe trajnerin e tyre Driton Kukajn. (Zyrët qëndrore të AAK-së, ora 12:00)

- Universiteti Amerikan - RIT Kosova organizon ceremoninë e 12-të të Diplomimit të Studentëve. (Kampusi i RIT Kosovës, ora 14:00)

- Kryetari Veseli takohet me një delegacion të Komitetit për Çështje Evropiane të Parlamentit të Danimarkës. (Kabineti i Kryetarit, ora 15:00) 

- Departamenti për Krime të Rënda, vazhdon seancen gjyqësore me shpalljen e aktgjykimit lidhur me rastin e H.B,  i akuzuar për veprën penale vrasje e rëndë nga neni 179 paragrafi 1 nën paragrafi 1.3 të KPRK-së, si dhe veprës penale përdorimi i armës apo  i mjetit të rrezikshëm nga neni 375 paragrafi 2 të KPRK-së. (Gjykatën Themelore në Ferizaj, ora 15:00)

- Organizata Studentore, studentë të pavarur dhe OJQ rinore mbajn konferencën për medie lidhur me kërkesen studentore në protestën e 14 Majit e organizuar nga opozita. (Para Fakultetit të Filologjisë, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 10 Maj 2016

- Në shënim të Ditës Ndërkombëtare të Infermierisë qeap-heimerer organizon tryezën e diskutimeve "Përmirësimi i Reziliencës së sistemeve shëndetësore". (Qeap-heimerer, ora 9:30)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, Greg Delawie. (Kabineti i Kryetarit, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të bëjë hapjen e Konferencës vjetore kombëtare “Java e Shkencës 2016” në të cilin do të marrin pjesë presidenti i Republikës së  Kosovës, Hashim Thaçi, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, kryeministri Isa Mustafa. (Ndërtesa e Re e Qeverisë, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Javën e Shkencës 2016, të organizuar nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. (Ndërtesa e Re e Qeverisë, ora 10:00)

- Grupi i Grave Deputete i shoqëruar nga ministri Imet Rrahmani, ambasadori i OSBE-së, Jean-Claude Schlumberger, drejtori i përgjithshëm i QKUK-së, Curr Gjocaj dhe Ekipi i Mamografit mobil bën monitorimin e punës së Mamografit Mobil, i cili aktualisht ndodhet në komunën e Vushtrisë. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Vushtrrisë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilin do të behët raporti vjetor për vitin 2015 i Agjencisë për menaxhimin e komplekseve memoriale të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami së bashku me Ministrin e Punës, Arban Abrashi dhe Christof Stock nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë do të marrin pjesë në lansimin e projektit të financuar nga Bashkimi Evropian "Rrjeti i Kosovës për Arsim dhe Punësim". (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit  për Integrime Evropiane në të cilin do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Shërbimin e Jashtëm të Republikës së Kosovës, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

 

- Federata e Sindikatave të Pavarura “ElektroKosova” do të mbajë protestë, në shenjë solidariteti me 74 kolegët e tyre, të cilëve iu ndërpre marrëdhënia e punës të shtunën e kaluar. (Para objektit “ElektroKosova”, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli mban konferencë për medie. (Selinë e Partisë Demokratike në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit ku do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor i Agjencisë Kosovare te Pronës, shqyrtimi i Raportit vjetor i Institutit Gjyqësor të Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Pronari i Kompanisë Meka, Burim Piraj mban konferencë për media për prezantimin e kontratës së MEKA me Majlinda Kelmendin Kampione e Botës në Xhudo. (Hotel Swiss Diamond, ora 12:30)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim xhudisten Majlinda Kelmendi dhe trajnerin e saj, Driton Kuka. (Kabineti i Kryetarit, ora 14:30)

- Hapet ekspozita e 3-të personale e Piktorit Liridon Gashi - Lari, nga Suhareka. (Lokalet e  " Shtepisë së  Felbahut në Suharekë, ora 16:00)

 

- Mbahet ceremonia e promovimit të librit "Për Gjermaninë" histori diplomatike dhe kujtime, te diplomatit të shquar shqiptar Bashkim Zeneli. (Objekti i Rektoratit të Universitetit të Prishtinës, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 9 Maj 2016

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës, në bashkëpunim me Fondacionin gjerman Friedrich Ebert, organizon edicionin e tretë të Shkollës Pranverore për diplomatë të rinj. (Hotel Theranda, në Prizren, ora 9:00)

- Për nder të “Ditës së Evropës”, Iniciativa “Ta Pastrojmë Kosovën” në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës, përkatësisht Drejtorinë e Shërbimeve Publike, me ndërmarrjen “Pastrimi” dhe  Kompaninë për menagjimin e mbeturinave në Kosovë do të largojnë një nga deponitë më të madhe të mbeturinave në kryeqytet që gjendet në fshatin Bardhosh, pastrimi i së cilës do të bëhet me eskavator. (Fshati Bardhosh, ora 9:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit zyrtar të simbolit "LEtGO EU" i cili shpreh në mënyrë simbolike rrugën shumë të vështirë të shtetit tonë në secilin proces të Bashkimit Evropian, si dhe drejtësinë e vonuar të BE-së në raport me Kosovën. (Para Teatrit Kombëtar, Sheshi Nënë Tereza, ora 11:00)

- Për nder të 9 Majit, “Ditës së Evropës” vullnetarët e Iniciativës “Ta Pastrojmë Kosovën” në bashkëpunim me punëtorët e Muzeut të Kosovës, do të pastrojnë parkun e muzeut, në të cilin do të mbjellin pastaj drunj dekorativ, të njohur si “Paulownia”. (Parku përballë Muzeut, ora 11:00)

- Zëdhënësi i Partisë Demokratike të Kosovës, Blerand Stavileci mban konferencë për medie në të cilën do të marrë pjesë. (Selia e Partisë Demokratike në Prishtinë, ora 11:00)

- Me rastin e tetëmbëdhjetë vjetorit të rënies së Dëshmorëve të Kombit, Ilir Konushevci dhe Hazir Mala organizohet Akademi Përkujtimore. (Salla e Muzeut Historik Kombëtar në Tiranë, ora 12:00)

- Me rastin e tetëmbëdhjetë vjetorit të rënies së Dëshmorëve të Kombit, Ilir Konushevci dhe Hazir Mala, nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, bëhen homazhe pranë varrit të Heroit të Kombit, Ilir Konushevci. (Varrezat e Sharrës në Tiranë, ora 13:30)

- Aktivitetet për nder të 9 Majit, do të përmbyllen me pjesëmarrje në aktivitetin e organizuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:30)
 
- Ambasada e Republikës Çeke në bashkëpunim me zyrën e BE-së në Kosovë/Përfaqësuesi Special në Kosovë do të bëjë hapjen e ekspozitës me fotografi “Kohërat po ndryshojnë” për të shënuar Ditën e Evropës. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 19:30)
Ngjarjet e datës 8 Maj 2016

- Mbahet dita e dyte e punimeve te Kongresit te VI-të Ndërkombëtar për Shkenca Mjekësore “KISCOMS 6”. (Swis Diamond Hotel’, ora 10:00)

- Përmbyllja e punimeve të Konventës ku Kryetari i ri i Partisë Demokratike të Kosovës, do t’i drejtohet të pranishmëve dhe qytetarëve. (Pallati i Rinisë, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 7 Maj 2016

- Zhvillohet java e katërt e kampionatit ekipor të Kosovës në Ligen e Juniorëve në pingpong për vitin 2016.  (Prishtinë, ora 10:00)

- Fillon punimet Kongresi i VI-të Ndërkombëtar për Shkenca Mjekësore “KISCOMS 6”, ndërsa pjesëmarrës do të jenë studiuesit e rinj të shkencave mjekësore nga trojet shqiptare, por edhe nga shtetet e rajonit.  Swis Diamond Hotel’, ora 10:30)

- Mbahen punimet e Konventës së VII-të të Jashtëzakonshme zgjedhore të Partisë Demokratike të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Shoqata e Rapsodëve dhe e Folkloristëve të Kosovës, me Drejtoritë e Shkollave përkatëse të disa komunave të Kosovës organizojnë evenimentin kulturor me nxënëx të gjimnazeve të shkollave përkatëse të komunave për nderë të përfundimit të vitit kalendarik shkollor 2015/2016. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e varrimit të Prof. Dr. Abdylatif Ali Fusha. (Varrezat e fshatit Obranqë, Komuna e Podujevës, ora 16:00)

- Anibar organizon shfaqjen e filmit Humen the movie. (Kinema Jusuf Gërvalla në Pejë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 6 Maj 2016

- Ceremonia e pranim-dorëzimit të detyrës detyrës nga Kryeshefi Ekzekutiv i Inspektoratit Policor të Kosovës, Fitim Shishani te Kryeshefi i ri, Hilmi Mehmeti. (Objekti i IPK-së në Hajvali, ora 9:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim kryetaren e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Arta Rama Hajrizi. (Kabineti i Presidentit, ora 9:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim përfaqësuesit e shoqatës gjermane për politikë të jashtme. (Ndërtesa e Kuvendit, alla C 301, ora 10:15)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim një delegacion të gjerë nga Këshilli Gjerman për Marrëdhënie të Jashtme, të kryesuar nga Dr. Harald Kindermann, Sekretar gjeneral i Këshillit. (Kabineti i Kryetarit, ora 11:00)

- Presidenti Thaçi pret në takim kryetarin e Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00 - pamje dhe deklarata për media)

- Kryetari i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, Akademik Isa Mustafa me anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të bëjë homazhe dhe do të vendosë kurora lulesh pranë varrit të prof. Fehmi Agani. (Varrezat e qytetit në Prishtinë, ora 11:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni do të mbaj një konferencë për media, ku do të flasë për gjendjen e sigurisë së përgjithshme në Kosovë dhe për punët e Ministrisë së Punëve të Brendshme. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Brendshme, ora 11:30)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, në bashkëpunim me Rotary Club, do të bëjë përurimin e përfundimit të punimeve të ambienteve të renovuara te Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës. (Ambienteve Lidhjes së Pensionistëve të Kosovës, ora ora 12:00)

- Në kuadër të shënimit të Ditës së Evropës, 9 Majit, OJQ ‘TOKA, e mbështetur nga Ministria e Integrimeve Evropiane dhe Zyra e BE-së/Përfaqësuesi i Posaçëm i BE-së në Kosovë, organizojnë aktivitetin edukativo-zbavitës “Darka me Evropën”. (Hotel Sirius, ora 15:00)

- Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, do të mbaj konferencë për media.(Selia e PDK-së, ora 15:00)

- Mbahet ceremonia e ndarjes së Ҫmimit të BE-së për Gazetarinë Hulumtuese i cili do të prezantohet nga Samuel Zbogar, Shef i Zyrës së BE-së në Kosovë, dhe Nehat Islami, Drejtor Ekzekutiv i Këshillit të Mediave të Shkruara të Kosovës. (Biblioteka Kombtare, ora 15:30)

- Kryeministri Isa Mustafa mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)

- Kolegji ISPE organizon një ligjëratë me Kryetaren e Komunës së Gjakovës Znj. Mimoza Kusari-Lila me titull "Roli i Gruas në Qeverisje". (Objekti i kolegjit ISPE, ora 17:00)

- Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku dhe Shefi i Zyres së BE-së, Samuel Zhbogar do ta mbajnë një konferencë të shkurtër për media si dhe do ta shpërblejnë ekipin fitues me një dhuratë që e simbolizon BE-në. (Hotel Sirius, ora 17:45)

- Hapja e ekspozitës "Remembered Map" së artistës nga Amerika, Joyce Conlon. (Galeria Qahili në Veternik, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 5 Maj 2016

- Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë në bashkëpunim dhe  GIZ-CDBE organizojnë punëtorinë për prezantimin e draftit të Planit Strategjik për Arsim të Kosovës - PSAK 2017-2021. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë  bën lansimin e rezultateve të edicionit të veçantë të sondazhit Barometri Kosovar i Sigurisë mbi Trendet e Perceptimeve të Qytetarëve për Sigurinë Publike. (Salla e Konferencave "Orion", ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës mban konferencë për media në të cilën do të flasin Ministri i Financave, Avdullah Hoti dhe Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së, Sakip Imeri lidhur me raportimin e të hyrave për periudhën Janar - Prill 2016. (Zyra qendrore e ATK-së, ora 11:00)

- Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani takohet me Ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Qemajl Minxhozi. (Ndërtesa e Ministrin se Shëndetësisë, ora 11:00)

- Ministri Kujtim Shala, pret në një takim drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), kryetarin Fadil Vokrri dhe Komitetin Ekzekutiv të FFK-së, pas suksesit të jashtëzakonshëm të federatës, tashmë e pranuar në UEFA. (Kabineti i ministrit, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa bëhet inaugurimi i Kompleksit Memorial “Baza e parë e UÇK-së”. (Fshati Lladoc, Komuna e Podujevës, ora 12:00)

- Ministria për Forcën e  Sigurisë organizon ceremoninë zyrtare të shpalljes "Ushtari më i mirë, 2016" i Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma "Adem Jashari", ora 13:00)

- Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës dega në Ferizaj - Lulzim Aliu, mban konferencën për medie, me temë “Kryetari Sfarqa bën lojë edhe me varreza". (Zyrat e PDK-së dega në Ferizaj, ora 13:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it Xhejsm Houp, i shoqëruar nga Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural Memli Krasniqi, do t’u bashkangjitet fermerëve me rastin e ditëve të promovimit të shpargut. (Tregu i Gjelbër, afër kompleksit Qafa në Prishtinë, ora 14:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherini. (Kabineti i Presidentit, ora 15:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, pret në takim Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherini. (Kabineti i Kryetarit, ora 15:45)

- Seanca solemne e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët adresimi i Përfaqësueses së Lartë të  Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, znj. Federica Mogherini, deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 16:00)

 

- Ministria e Financave dhe Banka Qendrore e Kosovës do të organizoj pritje protokollare me rastin e vizitës së Përfaqësuesve të Konstituencave të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore. (Hotel Swiss Diamond, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 4 Maj 2016

- Ministria e Integrimit Evropian dhe Ministria e Administratës Publike organizojnë konferencën dedikuar nxitjes së transparencës dhe llogaridhënies së Qeverisë “Kosova e Hapur”, ku do të prezantohet portali i parë shtetëror për të Dhënat e Hapura: data.rks-gov.net. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 9:20)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilen do të behët shqyrtimi dhe miratimi i Raportit përfundimtar për Projektligjin për Auditorin e Përgjithshëm dhe Zyrën Kombëtare të Auditimit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi zhvillon takim me përfaqësuesit e BE-së të akredituar në Kosovë. (Kuvendi i Kosovës, salla 301, ora 10:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa ku do të mbahet takimi me Doganat dhe Administrata Tatimore, në kuadër të procesit të monitorimit të realizimin e planit të të hyrave për tremujorin e parë të vitit 2016, si dhe një vrag shqyrtimesh të projektligjeve.(Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Institucioni i Avokatit të Popullit me mbështetje financiare nga Këshilli i Evropës, në kuadër të projektit “Mbështetja për zbatimin e standardeve evropiane për të drejtat e njeriut dhe reformën e Institucionit të Avokatit të Popullit”organizon tryezën e rrumbullakët me temë “Koordinimi i institucioneve dhe mbrojtja nga dhuna në familje”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Inspektorati Policor i Kosovës organizon ceremoninë e ndarjes së medaljeve që u ndahen personaliteteve që kanë dhënë kontribut të dalluar në realizimin me sukses të misionit ligjor të IPK-së. (Objekti i IPK-së në Hajvali, ora 11:00)

- Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës do të publikoj dokumentin punues "Arritja e Ekuilibrit: Opsionet e politikave që synojnë të informojnë amandamentimin e Ligjit të Punës". (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Sindikata e Zjarrfikësve të Kosovës, organizon konferencë për shtyp dhe bënë publike, gjendjen e krijuar e cila është mjaft e vështirë e pa definuar dhe e pa përballuar.(Selia e  Sindikatës se SPAK-ut në ish ndërtesën e Gërmisë në  përdhese, ora 11:00)

- Shoqatat e dala nga Lufta e UÇK-së mbajn konferencë për shtyp lidhur me kërken që do t’u dorëzohet institucioneve të Republikës së Kosovës, Kuvendit dhe qeverisë, që ta zyrtarizojnë festën e Dëshmorëve të Kombit, 5 majin, si datë zyrtare për shënimin e Ditës së Dëshmorëve të Kombit. (Lokalet e Institutit Albanologjik të Prishtinës, ora 12:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci pret në takim Drejtorin Ekzekutiv të Bankës Botërore z. Frans Godts, që njëherit është edhe Drejtor Ekzekutiv i Konstituencës sonë në Bankën Botërore. (Objekti i MZHE-së, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilen do të behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Komisionit të Pavarur për Media, për vitin 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 13:00)

- Ministria e Financave dhe Dogana e Kosovës organizojnë një konferencë për shtyp lidhur me katër mujorin e parë të vitit ku do të paraqiten statistikat e këtij katër mujori si dhe rrjedhoja e implementimit të MSA-së. (Drejtoria e Doganës, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilen do të behët shqyrtimi i Projektligjit për sponsorizime dhe donacione në fushën e kulturës rinisë dhe sportit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Grupi i Grave Deputete i Kuvendit të Kosovës do të takojë deputeten  e parë shqiptare në Parlamentin e Kroacisë, Ermina Prljaskaj Lekaj, me rastin e vizitës së saj në Kuvendin e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C- 301, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban koferencë për medie. (Selia e PDK-së, ora 13:00)

-  Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilen do të behët shqyrtimi i Projektligjit për regjistrimin dhe ofrimin e shërbimeve dhe masave për punësimin e të papunëve, punëkërkuesve dhe punëdhënëseve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, pret në takim Shefin e Zyrës së BE-së në Kosovë/Përfaqësues Special i BE-së, Samuel Zhbogar. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së do të transmetohet LIVE konferencën e përbashkët për shtyp e Komisionerit për të Migracionit, Punëve të Brendshme dhe Shtetësinë, Dimitris Avramopulos me Ministrin e Punëve të Brendshme të Kosovës, Skender Hyseni, me propozim të Komisionit Evropian për udhëtimin pa viza për qytetarët e të Kosovës. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 15:00)

- UNDP fillon me fazën e dytë të Programit Kundër - Korrupsion të zbatuar në partneritet me Agjencinë Kosovare Kundër Korrupsionit, Kuvendin e Kosovës, Qeverinë e Kosovës, Komunat e Kosovës, Këshillin Gjyqësor të Kosovës, Këshillin Prokurorial të Kosovës dhe organizatat e shoqërisë civile. (Swiss Diamond Hotel, ora 17:00)

- Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, do të mbajë konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, kompleksi "Qafa", ora 17:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban fjalë me rastin e lansimit të fazës së dytë të programit kundër korrupsion nga UNDP, me mbështetje financiare nga SDC dhe DANIDA/Ministria e Punëve të Jashtme e Danimarkës. (Swiss Diamond, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 3 Maj 2016

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë me mbështetjen e UNDP-së organizon punëtorinë në të cilën do të prezantohet Marrëveshja e Stabilizim Asocimit, mundësitë e mbështetjes institucionale për Bizneset dhe kërkesat e tregut të BE-së për eksport. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Studentët e Universitetit të Prishtinës, përkatësisht studentët Fakulteteve Ekonomik dhe Juridik organizojnë konferencën ndërkombëtare stundentore të njohur si UPISC’16. (Amfiteatri i Fakultetit Ekonomik, ora 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilen do behët shqyrtimi i Raportit vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale dhe shqyrtimi i Raportit vjetor të Autoritetit të Aviacionit Civil. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 9:30)

- Rektori i Universitetit të Prishtinës ''Hasan Prishtina", Marjan Dema pret në takim Deputeten Shqiptare në Parlamentin e Kroacis znj. Ermine Leka. (Rektorati i UP-së, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon konferencën për media lidhur me monopolin në homologimin e veturave të importuara. (Zyrët e Institutit GAP, Qyteza Pejton, tek Ambasada Norvegjeze, ora 10:30)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon Panelin Diskutues me temë “Anëtarësimi i Kosovës në OBT: Një vlerësim i përfitimeve dhe kostove potenciale”. (Qendra Informative dhe Kulturore të BE-së, ora 10:30)

- Ministria për Forcën e Sigurisë organizon ceremoninë e dorëzimit të certifikatave të pranimit në Akademinë Ushtarake West Point të dy kadetëve të FSK-së. (Ndërtesa e MFSK-së, ora 10:50)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilen do të behët raporti vjetor për vitin 2015 i Agjencisë për menaxhimin e komplekseve memoriale të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Kryetari i Vetëvendosjes!-s Visar Ymeri, bashkë me sekretarin organizativ, Dardan Molliqaj dhe me deputeten Donika Kadaj Bujupi, do ta vizitojnë Qendrën e Vetëvendosjes në Ferizaj ku edhe do t'u drejtohen mediave me një konferencë të rëndësishme. (Zyrët e Vetëvendosjes në Ferizaj, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, të martën, më 3 maj 2016, bën vënien e gurthemelit të kopshtit për fëmijë “Nina”, në Mitrovicë. (Lagjja Bair në Mitrovicë, ora 11:00)

- Presidenti Thaçi pret në takim rektorin e Universitetit të Prizrenit, Ramë Vataj. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin për Rregullat e Komunikacionit Rrugor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Universiteti për Biznes dhe Teknologji organizon prezentimin e rezultateve të sondazhit “Besueshmëria në Mediet Kosovare“. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Profesori polak Walter Janusz Zelazny, ligjëratë speciale për studentët e AAB-së në temën: “Ku ndodhet në kuptimin politik Perëndimi e ku Lindja, si dhe ku është Veriu e ku Jugu, nëse bëhet e qartë se në mes nuk ka Qendër?”. (Objekti  i Kolegjit AAB, ora 12: 30)

- Ministria e Financave organizon ceremoninë e nënshkrimit te kontratave me grupin e parë të studentëve për angazhimin në punë praktike të studentëve të Universitetit të Prishtinës  “Hasan Prishtina”. (Ndërtesa e Qeverisë,  salla - P38, ora 13:30)

- Kosovo 2.0, Çohu dhe Këshilli i Mediave të Shkruara të Kosovës organizojnë konferencë me rastin e lansimit të raportit “Indikatorët e Medias” e cila mbahet më rastin e Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit. (Salla e konferencave në Orion, ora 14:00)

- AAK dhe Nisma mbajnë tubim të përbashkët mobilizues për protestën e 14 Majit. (Salla e kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 15:00)

- Educational Centre Kosova bën promovimin e librit akademikë të përkthyer në gjuhën shqipe "Vështrim i parë mbi Teorinë e Komunikimit" në përshtatje nga pegagogët dhe studentët e çdo fakulteti të gazetarisë, komunikimit masivë dhe shkencave sociale të institucioneve të arsimit të lartë publiko-privatë si në Shqipëri, ashtu edhe në territoret shqipfolëse jashtë Shqipërisë, si në Kosovë, Maqedoni dhe Mal të Zi. (Bibliotekën Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 16:00)

 

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare  Kuvendi i Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-301, ora 16:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, shënon 16 vjetorin e themelimit të saj. (Hotel Emerald, ora 18:00)

- Me rastin e Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit, presidenti Thaçi organizon pritje për përfaqësuesit e medieve. (Hotel Sirius, ora 19:00)
 

Ngjarjet e datës 2 Maj 2016

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Kryetarin e Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri. (Kabineti i Presidentit, ora 10:00 - Pamje dhe deklarata)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të marrë pjesë edhe në Akademinë Përkujtimore kushtuar martirëve të rënë në fshatin Studime të Vushtrrisë. (Varrezat e martirëve në fshatin Studime, ora 11:30)
 

Ngjarjet e datës 29 Prill 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet konferenca inauguruese e projektit të binjakëzimit: “Fuqizimi i institucioneve të Kosovës në menaxhimin efektiv të migrimit”. (Salla e konferencave në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Kosovës, ndërtesa e administratës, ora 9:00)

- Vazhdimi i Seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe Qendra Rajonale e Mjedisit REC - Zyra në Kosovë, edhe sivjet vazhdojnë me projektin THEMIS në nivel kombëtar. (Hotel Dukagjini Pejë, ora 10:00)

- Ministria për Integrim Evropian në bashkëpunim me Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon konferencën informuese me komunat e rajonit të Prishtinës, "Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit Kosovë – BE dhe zbatimi i saj". (Ndërtesa e re e Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi do të marrë pjesë në inaugurimin e objektit të pemëve të imëta në Shillovë të Komunës së Gjilanit. (Fshati Shillovë, ora 11:00)

- Ministria e Financave, Ministria e Tregtisë dhe Dogana e Kosovës në bashkëpunim të ngushtë me Odën Ekonomike do të vizitojnë Parkun e Biznesit në Drenas. (Parku i biznesit Drenas, ora 11:00)

- Vas Group në bashkëpunim me partnerët e biznesit, do të prezantojë në Prishtine VAS Travel Fair II - 2016. (Sheshin Zahir Pajaziti, ora 12:00)

- Mbahet konferenca “Identitetet sociale të të rinjve në Kosovë: bashkëveprimi i përkatësisë etnike, religjioze dhe nacionale”. (RIT Kosovë/A.U.K, ora 13:30)

- Nën patronatin e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mbahet Akademi Përkujtimore për Heroin Ilaz Kodra. (Teatri Kombëtar, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në lidhje me arrestimet e fundit për korrupsion. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi merr pjesë në Akademinë përkujtimore me rastin e 17-vjetorit të rënies së Komandantit Ilaz Kodra. (Teatri Kombëtar, ora 14:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, do të mbajë takime me degët: Gjakovë, Deçan, Junik ku i pranishëm do të jetë edhe pretendenti për kryetar të PDK-së, Kadri Veseli. (Hotel “President” në Gjakovë, ora 16:00)

- Evolution Dance me rastin e Ditës Botërore të Vallëzimit organizon program kulturor - vallëzim. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 17:45)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do ta përcjell finalen e Kupës së Kosovës në Hendboll dhe merr pjesë në ceremoninë e ndarjes së medaljeve dhe kupës së Kosovës në Hendboll. (Pallati i Rinisë, ora 17:50)

- Partia Demokratike e Kosovës, do të mbajë takime me degët Pejë, Klinë dhe Istog ku i pranishëm do të jetë edhe pretendenti për kryetar të PDK-së, Kadri Veseli. (Hotel “Dukagjin”, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 28 Prill 2016

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Komuna e Prishtinës, KUR-Prishtina, dhe KEDS-i, do të nënshkruajnë Marrëveshje Bashkëpunimi për formimin e zyrës shërbyese për aplikimin dhe marrjen e pëlqimeve për leje ndërtimore. (Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, kati 17, ora 9:00)

- Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, gjegjësisht Trupa Ekzekutive e Inspektoratit të Punës,  për hir të Ditës Ndërkombëtare të të Vdekurve në Vendet e Tyre të Punës, organizon Konferencën për Siguri dhe Shëndetin në Punë. (Hotelit Sirius, ora 9:30)

- Për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Vajzave në fushën e Teknologjisë Informative e Komunikuese, Ministria e Zhvillimit Ekonomik në partneritet me AUK, USAID, Ipko Foundation, si dhe partnerë tjerë organizojnë konferencën "TIK si mjet për Barazi". (Ndërtesën e AUK - Kampusi Gërmia, ora 9:30)

- Mbahet seanca e Kuvendit e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit te Kosovës, ora 10:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal, publikon Raportin e Monitorimit të Komunave për vitin 2015. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 10:30)

- Zyra për Planifikim Strategjik e Zyrës së Kryeministrit, do të prezantoj Strategjinë Kombëtare për Zhvillim. (Restaurant Orchide në Ferizaj, ora 10:30)

- Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese “Internews Kosova” dhe përfaqësues të Zyrës së BE-së do të prezantojnë një Raport Monitorues për Gjykata i cili mbulon vitin 2015. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të presë në takim kryetarin e Aleancës Kosovare të Biznesit, Agim Shahinin. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00)

- Educational Centre Kosova dhe shtëpia botuese prestigjioze e teksteve akademike të mjekësisë dhe shëndetësisë Elsevier prezantojnë përmbajtjen e teksteve akademike medicinale të të gjitha fushave studimore, profesionale dhe akademike nga botuesi Elsevier. (Qendra Kombëtare e Telemjekësisë së Kosovës në QKUK, ora 12:00)

- Bëhet pranim - dorëzimi i donacionit për Shërbimin Spitalor Klinik Universitar të Kosovës nga Organizata jo-qeveritare amerikane “Globus Relief”. (Salla e konferencave të QKUK-së, Klinika e Kirurgjisë, ora 13:00)

- Organizuar nga studentët e Komunikimit Masiv të Kolegjit AAB mbahet debati me titull "Tolerancë përmes komunikimit". (Objekti i Kolegjit AAB, ora 13:00)

- Qendra informative dhe kulturore e BE-së organizon ligjëratat EU Master Class, me prezentimin e studimit dhe raportit “Historia  e Kosovës në tekstet shkollore të Kosovës, Shqipërisë, Serbisë, Malit të zi dhe Maqedonisë” nga Shkëlzen Gashi. (Qendra informative dhe kulturore e BE-së, ora 14:00)  

- Hapet ekspozita personale e artistes Afërdita Gërbeshit "Monument". (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)

- Dega e II e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Prishtinë do të shënojë 26-vjetorin e themelimit të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, Akademik Isa Mustafa. (Hotel Sirius, ora 19:00)

- Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prishtinë, organizon takimin e kandidatit për kryetar të PDK-së Kadri Veseli i cili do ta shpalos programin e tij për udhëheqjen e PDK-së. (Swiss Diamond Hotel, ora 19:30)

Ngjarjet e datës 27 Prill 2016

- Policia e Kosovës, respektivisht Drejtoria e Policisë në Bashkësi dhe Preventivë mban ligjërata me temën "Trajtimi  i rasteve të ngacmimeve seksuale’’. (Shkolla fillore “Shaban Shala” në Podujevë, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi do të organizojë një tryezë për të diskutuar performancën dhe rezultatet e institucioneve të drejtësisë, me fokus në luftimin e korrupsionit. (Salla e Konferencave “Orion”, ora 9:30)

- Komuna e Vushtrrisë, në partneritet me Komunën Vaxjo nga Suedia si dhe projektin "Qendra për Grumbullim, Sortim e Paketim të Materialeve të Riciklueshme në Vushtrri " implementuar në partneritet me Prishtina REA dhe përkrahur nga BE, si dhe nga AZHRV mbajnë konferencën rajonale “Ndërmarrësia Sociale dhe Punësimi”. (Kalaja e Qytetit në Vushtrri, ora 9:30)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 10:00)

- OSBE në bashkëpunim me Radio Televizionin e Kosovës do të organizojnë konferencë rajonale me temë financimin e transmetuesit publik. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Memorandumeve të Mirëkuptimit ndërmjet Ministrisë së Financave dhe Kolegjit AAB, Kolegjit Universum, Kolegjit Dardania si dhe Kolegjit Pjetër Budi, për angazhimin e studentëve të këtyre kolegjeve për kryerjen e punës praktike në Ministrinë e Financave dhe agjencitë që janë në varësi të MF-së. (Ndërtesa e  Qeverisë së Kosovës,  kati 11 -  salla e Konferencave, ora 10:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport, në të cilën do të bëhet Shqyrtimi i Projektligjit për sponsorizime dhe donacione në fushën e kulturës rinisë dhe sportit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe Programi për Zhvillim i Kombeve të Bashkuara do të fillojnë projektin Krijimi i besimit përmes Mbrojtjes Kulturore në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, do të ketë takim me Janez KOPAC, Drejtor i Sekretariati të Komunitetit të Energjisë me seli në Vjenë, Austri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:30)

- Kryetari Veseli pret në takim skuadrën e basketbollit "Sigal Prishtina", e cila ditë më parë ka fituar titullin e kampionit në Ligën Ballkanike në basketboll. (Kabineti i Kryetarit, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Buxhet Dhe Financa, në të cilën do të shqyrtohen disa projketligje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani do të marrë pjesë në hapjen e Qendrës Informuese për Shëndetin e Gruas, në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Mitrovicë, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë, në të cilën do të ketë Adresim të sfidave që dalin nga raporti i Progresit për Kosovën për vitin 2015 dhe nga Plani Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në tubimin qendror për shënimin e 27 prillit, Ditës së të Pagjeturve të Kosovës. (Fshati Meje, komuna e Gjakovës, ora 11:00)

- Punëtorët e Ndërmarrjes Publike Posta e Kosovës do të fillojnë protestat kundër Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies  Sociale. (Para selisë së MPMS-së, ora 11:30)

- Ministri i Shëndetësisë Imet Rrahmani do të realizojë një vizitë në Spitalin e Përgjithëshëm të Mitrovicës. (Mitrovicë, ora 12:30)

 

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, bën nderime dhe vendos lule pranë Përmendores dedikuar personave të pagjetur. ( Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 12:30)

- Zyra e BE-së dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizojnë një vizitë monitoruese dhe promocionale në terren tek përfituesit e Programit të Granteve për NMVM në Parkun e Biznesit në Drenas. (Parku i Bizneit në Korrotice e Eperme, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e lëshimit të funksionalizimit te E- kioskave në Komunën e Mitrovicës. (Para objektit të Komunës së Mitrovicës, ora 13:00)

- Instituti Demokratik I Kosovës mban konferencën për media e cila organizohet së bashku me specialistët e diskriminuar të mjeksisë, ku do të prezantohen shkeljet ligjore dhe diskriminimi në punë. (Zyret e KDI-së, ora 14:00)

- Prezantohet kampi për grupmosha të reja të shkollës së futbollit të FC Barcelonës, i quajtur zyrtarisht FCBEscola Summer Camp Kosovo 2016. (Hotel Sirius, ora 14:00) 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. Në konferencë do të flasë kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri. (Zyret e Vetëvendosje, ora 14:00)

- Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë takime me degën e Gjilanit, Kamenicës, Vitise, Novo Bërdës e Kllokotit ku i pranishëm do të jetë edhe pretendenti kryesor për kryetar të PDK-së, Kadri Veseli. (Hotel Kristal në Gjilan, ora 16:00)

- Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë takime me degën e Ferizajt, Kaçanikut, Han i Elezit dhe Shterpcë ku i pranishëm do të jetë edhe pretendenti kryesor për kryetar të PDK-së, Kadri Veseli. (Teatrin e qytetit “Ardiana Abdullahu” në Ferizaj, ora 18:00)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes  së ateliesë dhe prezantimit të koleksionit pranverë- verë 2016, të disenjatorës Vjollca Llapashtica. (Ateliea e Vjollca Lapashticës, afër Komunës së re të Prishtinës, rr. Ahmet Krasniqi, Lagjja Arbëria, ora 19:00)


 

Ngjarjet e datës 26 Prill 2016

- Balkan Green Foundation, në bashkëpunim me Zyrën e BE-së në Kosovë dhe Rockefeller Brothers Fund organizon konferencën rajonale, "Politikat e Qëndrueshme të Ballkanit Perëndimor drejt integrimit në Bashkim Evropian". (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Enërgjinë Elektrike dhe shqyrtimi i Projektligjit për Gazin Natyror. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 9:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të presë në takim Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamzën. (Kabineti i Presidentit, ora 9:30)

- Mbledhja e Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim në të cilën do të behët shqyrtimi i draft agjendës së takimit të parë të Komisionit Parlamentar për Stabilizim-Asociim BE-Kosovë të datës 16 dhe 17 maj 2016 dhe ndarja e përgjegjësive. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Agjencia e Pronësisë Industriale, Zyra për të Drejtat e Autorit, Dogana e Kosovës, Inspektorati i Tregut dhe Policia e Kosovës organizojnë konferenca shtetërore “Të Drejtat Pronësore Intelektuale” për nder të Ditës Botërore të Pronësisë Intelektuale. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për sponsorizime dhe donacione në fushën e kulturës rinisë dhe sportit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi pret në takim edhe drejtorin e Agjencisë Kundër Korrupsionit, Hasan Pretenin. (Kabineti i Presidentit, ora 10:30)

- Zyra për Planifikim Strategjik e Zyrës së Kryeministrit organizon takim publike përmes të cilit do të prezantoj Strategjinë Kombëtare për Zhvillim në Mitrovicë. (Qendra Kulturore, Mitrovicë, ora 10:30)

- Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit ku do të behët shqyrtimi i raportit vjetor i punës së Agjencisë Kundër Korrupsionit, për vitin 2015 si dhe rishqyrtimi i raportit me amendamente i Komisionit funksional në Projektligjin për Auditorin e Përgjithshëm dhe Zyrën Kombëtare të Auditimit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Ambasadori i ShBA-ve, Greg Delawie, i shoqëruar nga Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, Kryeministri, Isa Mustafa, Ambasadorja e Gjermanisë, Angelika Veits dhe Guvernatori i Bankës Qëndrore të Kosovës Bedri Hamza, do të flasë me rastin e nisjes së Fondit Kosovar për Garantimin e Kredive. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Kryetari Veseli merr pjesë dhe mbanë fjalë rasti në ceremoninë e themelimit të Fondit Kosovar për Garantimin e Kredive. (Hoteli Swis Diamond, ora 11:00)

- OSBE do të jetë nikoqir i një ceremonie në të cilën përfaqësues të Këshillit Gjyqësor, Këshillit Prokurorial, Policisë dhe Odës së Avokatëve do të nënshkruajnë marrëveshje me të cilën themelohet një mekanizëm koordinues për ndihmën juridike falas në rastet penale. (Selia e OSBE-së, Bregu i Diellit, ora 11:00)

- Departamenti i Bujqësisë i Partisë Demokratike të Kosovës dega në Ferizaj mban konferencë për medie për "Namin" që la Xhemajl Reçica". (Zyrat e PDK-së dega në Ferizaj, ora 11:00)

 - Mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane ku do të behët shqyrtimi i Projektligjit  për Shërbimin e Jashtëm të Republikës së Kosovës nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e Javës për Personat e Pagjetur, në vigjilje të shënimit të 27 Prillit – Dita e të Pagjeturve të Kosovës, organizohet tryeza lidhur me sfidat në procesin e ndriçimit të fatit të personave të zhdukur, gjatë luftës në Kosovë dhe gjendja e familjeve të personave të zhdukur. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 11:30)

- Kryetari Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu do të takohet me përfaqësuesit e Heritage Foundation për te diskutuar rreth gjetjeve te Index of Economic Freedom, dhe për mundësitë e bashkëpunimit në të ardhmen. (Objekti i OEK-ut, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë takime me degën e Skënderaj, ku i pranishëm do të jetë edhe pretendenti kryesor për kryetar të PDK-së, Kadri Veseli. (Qendrën e Kompetencës në Skënderaj, ora 16:00) 

- Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë takime me degët Mitrovicë, Vushtrri, Çabër, Zveçan dhe Leposaviç ku i pranishëm do të jetë edhe pretendenti kryesor për kryetar të PDK-së, Kadri Veseli. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 18:00)

- Lansohet edicioni më i ri dhe i fundit i revistës Kosovo 2.0 me temë “Vitet ’90”. (Zyret e Kosovo 2.0, te hyrja kryesore e Parkut të Qytetit të Prishtinës, Rr. Rrustem Statovci, Nr. 50, ora 18:30)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut organizon aksionin simbolik me rastin e Ditës Kombëtare për Personat e Pagjetur. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 19:30)

Ngjarjet e datës 25 Prill 2016

- Komisioni për Integrime Evropiane pret një delegacion 20 - anëtarësh të  Komisionit për Çështje Evropiane nga landi  Nordrhein Westfalen i Gjermanisë, i kryesuar nga Kern  Nicolaus. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-1, ora 9:45 - vetëm pamje)

- Presidenti, Hashim Thaçi, do të presë në takim delegacionin e Federatës së Xhudos së Kosovës, të përbërë nga Agron Kuka, kryetar i FXHK-së, Driton Kuka, përzgjedhës i përfaqësueses së Kosovës në xhudo, Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova, xhudiste të përfaqësueses së Kosovës. (Kabineti i Presidentit, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit Vjetor të Institucionit të Avokatit të Popullit për 2015 ku i ftuar është Avokati i Popullit, Hilmi Jashari. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Instituti GAP dhe EC Ma Ndryshe organizojnë konferencën ku do të diskutohet lidhur me nivelin e zbatimit të ligjeve nga komunat më ç'rast do të prezantohet hulumtimi i Institutit GAP, i realizuar në 31 komuna, për nivelin e zbatueshmërisë së ligjeve. (Restorant “Marash” - Prizren, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të bëjë përurimin e renovimit të ShFMU “Xheladin Gashi- Plaku” në Komoran. (Komoran, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të presë në takim, Safet Gërxhaliu, Kryetar i Odës Ekonomike të Kosovës. (Kabineti i Presidentit, ora 10:30)

- Qendra Klinike Universitare të Kosovës mban konferencë për medie në të cilen do të prezantohet rasti  i riplantimit së gishtit tek një pacient i lindur më 1970, i cili kishte këputur gishtin gjatë punës me sharrë elektrike. (Amfiteatri i Klinikës së Kirurgjisë në QKUK, ora 11:00)

-  Ministria e Shëndetësisë, UNICEF, OBSH dhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, shënojnë Javen e Imunizimit. (Qendra Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinë, ora 11:00)

- Fakulteti Filozofik dhe Shoqata e Filozofëve të Kosovës organizojnë promovimin e librit “Metafizika e Emancipimit - ideja e emancipimit të njeriut në historinë e mendimit perëndimor” të Blerim Latifit. (Fakulteti Filozofik, ora 11:30)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e ndarjes së shpërblimeve shtetërore për xhudistet Majlinda Kelmendi, fituese e Medaljes së Artë në Kampionatin Evropian të xhudos që u mbajt në Rusi, dhe Nora Gjakovën, fituese e Medaljes së Bronztë në këtë kampionat, si dhe për trajnerin e xhudisteve, Driton Kuka. (Kabineti i Ministrit Kujtim Shala, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilen do të flasin Dardan Molliqaj dhe Ilir Deda. (Zyrët qendrore të Vetëvendosje, ora 14:00)

- Kryetari Partisë Demokratike te Kosovës, Kadri Veseli do të mbajë takime me degët: Prizren, Suharekë, Rahovec, Zhur, Has, Mamushë. (Restaurant “Nafron Excluzive” Prizren, ora 17:00)

- Kryetari Partisë Demokratike te Kosovës, Kadri Veseli do të mbajë takime me degën e Malishevës. (Shtëpia e Kulturës së qytetit të Malishevës, ora 19:00)

 

Ngjarjet e datës 23 Prill 2016

- Kryetari Veseli pret në takim Shoqatën e të Verbërve të Kosovës, me rastin e daljes së numrit të parë të revistës për të verbrit. (Kabineti i Kryetarit, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në nënshkrimin e Marrëveshjes së Bashkëpunimit ndërmjet Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Odes Ekonomike të Kosovës (OEK) dhe Odes Ekonomike Amerikane në Kosovë për projektin e trajnimit në punë me qëllim të krijimit të mundësive të reja të punësimit për punëkërkuesit dhe të papunët e rinj, ku pritet të angazhohen 600 punëkërkues në të gjitha komunat e Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Organizata joqeveritare ETEA me mbështetjen Ambasadës Amerikane, Drejtorisë së Kulturës dhe asaj të Arsimit nga Komuna e Prishtinës - me qëllim falënderimi ndaj mirësisë qe sjellin librat - organizon Festivalin e Librit ’16. (Sheshi “Nëna Terezë”, pranë Ministrisë së Kulturës, ora 11:00)

- ARTPOLIS organizon panairin lokal të librit më ç'rast përgjatë Panairit të librit biblioteka e qytetit “Hivzi Sylejmani”, do të bëjë regjistrimin pa pagesë për të gjithë qytetarët. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Shënohet Dita Vendore e Perkujtimit te Viktimave te Komunikacionit Rrugor. (Përbri Hotel Grand, përballë Pallatit të Rinisë dhe përballë Hotel Sirius, ora 12:00)

- NISMA për Kosovën organizon Kuvendin e I-rë Zgjedhor të NISMA e Gruas për Kosovën. (Hotel Grand, ora 13:00)

- Organizohet mbyllja solemne e Panairit të XVII i Përgjithshëm Ndërkombëtar “Prishtina 2016” në të cilin produktet e veta i kanë ekspozuar mbi 100 kompani nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia. (Objekti i Panairit, ora 15:00) 

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon pritjen e xhudistëve dhe përfaqësuesve të Federatës së Xhudos në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, pas kthimit të tyre nga Kampionati Evropian që u mbajt në Rusi si dhe mbahet konferenca për media. (Terminali VIP në Aeroport, ora 20:00)

- Mbahet Nata e Poezisë për të festuar poezinë dhe diversitetin me interpretime unike nga artistët dhe aktivistët: Aulone Kadriu, Bajram Kafu Kinolli, Dardana Mehmeti, Melihate Qena, Safete Rugova, Shpetim Selmani, Shukrije Gashi, Visar Arifaj me një muzikë të veçantë nga Oda Haliti. (Modelarium, Fakulteti i Arkitekturës, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 22 Prill 2016

- Parlamenti Studentor do të mbaj një aktivitet në Kampusin e Universitetit të Prishtinës për nder të Ditës Botërore të Planetit Tokë. (Kampusin e Universitetit të Prishtinës, ora 9:00)

- OJQ Green Art Center-Prishtina organizon vendosjen e pankartave nëpër drunj dekorativë në Prishtinë. (Prej katedrales deri tek sheshi “Ibrahim Rugova, ora 9:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në bashkëorganizim me MBPZHR, MFSK, Komunën e Prishtinës, OJQ “GAC”,  organizon manifestimin qendror në shënimin e 22 Prillit - Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Konsorciumi Kosovar i Organizatave të Shoqërisë Civile për Zhvillim të dhe Instituti pë Politika Zhvillimore organizojn tryezën e diskutimit “Kosova, ndryshimet klimatike dhe objektivat e konferencës së Parisit”. (Salla e konferencave ‘Orion’, ora 10:00)

- Iniciativa “Let Do It Kosova” në bashkëpunim me Drejtorinë e Shërbimeve Publike në Komunën e Prishtinës zhvillojnë një aksion pastrimi në fshatin Bardhosh të Komunës së Prishtinës ku do të bëhët pastrimi i deponisë me ekskavator. (Fshatin Bardhosh , ora 10:00)

- Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku takohet me Harlem Désir, Ministër Francez i Shtetit për Çështje të Evropës  dhe Michael Roth, Ministër Gjerman i Shtetit për Evropë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P31, ora 10:00 - vetëm për pamje)

- Mbahet takimi i 115-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, kati i III, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Zëvendëskryeministrin e Republikës së Turqisë, Numan Kurtulmuş. (Kabineti i Presidentit, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Zyra për Çështje të Komuniteteve organuzon konferencën ceremoniale për festimin e Ditës së Komunitetit Turk. (Ndërtesa e Qeverisë, salla nr. P38, ora 10:15)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në konferencën ceremoniale për festimin e Ditës së Komunitetit Turk. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla -P38, ora 10:15)

- Iniciativa EKOSOVA në bashkëpunim me Institutin Kombëtar Demokratik-NDI, mbështetur nga USAID dhe Forumi për Iniciativë Qytetare- FIQ organizojnë tryezë pune me temë “Taksa ekologjike për mjedisin”,me  qëllim ngritjen e cilësisë së mbrojtjes së ambientit. (Kuvendi i Kosovës, salla S - 1, ora 10:30)

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli pret në takim zëvendëskryeministrin e Turqisë, Numan Kurtulmuş. (Kabineti i Kryetarit, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të presë në takim Avokatin e Popullit, Hilmi Jashari. (Kabineti i Presidentit, ora 10:30 - vetëm pamje)

- Hapet ekspozita “Duaje Tokën,sot e përgjithmonë” nga anëtarët e Klubit të Gjelbër të shkollave nëntë vjecare “Zenel Hajdini”,”Shkolla e Gjelbërt”,”Nazim Gafurri”. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:50)

- ARTPOLIS organizon shënimin e Ditës Botërore të Librit në Prishtinë. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 11:00)

- ForumZFD, Fondacioni për shoqëri të hapur dhe magazina javore Vreme organizojnë tryezën publike "Pikë takimi: Çfarë është Ballkani, çfarë flitet për të si dhe çfarë mund të jetë Ballkani?" (Hotel Sirius ora 11:00)

- Behët promovimi i librit "Dokumente te Shoqerise Biblike Britanike dhe per te Huajt 1816-1912" te Memli Sh. Krasniqit & Armend Mehmetit. (Instituti Albanologjik, ora 11:00)

-  Iniciativa “Let Do It Kosova” në bashkëpunim me me Organizatën SWG zhvillojnë një aksion  pastrimi në Komunën e Dragashit. (Dragash, ora 11:00)

- Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, Harlem Désir, Ministër Francez i Shtetit për Çështje të Evropës dhe Michael Roth, Ministër Gjerman i Shtetit për Evropë mbajnë konferencë për media. (Ndërtesa Qendrore e Qeverisë, salla P32, ora 11:00)

- Në shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Tokës behët mbjellja e fidanëve për pyllëzimin e hapësirës N.M.”Meqegllavë  - Dubok. (Mbi fshatin Kolevicë dhe nen Antene te Gërmisë, ora 11:30)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan për nderë të ditës së tokës do të zhvilloj disa aktivitete, si mbjellja e bimëve dekorative, luleve dhe do të organizoj aktivitete tjera me qëllim sensibilizimi dhe edukimi për ruajtjen dhe zhvillimin e mjedisit jetësor. (Gjilan, ora 11:30)

- Projekti Atom mban konferencë për media me rastin e pranimit në Europian Talent Support Network që është pjesë e Këshillit të Evropes për Aftësi të larta. (Objekti i Gjimnazit Matematik në Emshir, kati i 3, ora 13:00)

- Departamenti për Bujqësi ,Pylltari dhe Zhvillim Rural i AAK-së do të mbajë konferencë për media. (Selia e AAK-së, ora 13:00)

- Aktorë, këngëtarë, sportistë dhe shefi i BE - së në Kosovë, Samuel Zhbogar zhvilllojnë një aksion pastrimi në rrugën B. (Rruga B në Prishtinë, ora 13:00)

 - Kryeministri Isa Mustafa viziton Komunën e Hanit të Elezit. (Objekti i Komunës së Hanit të Elezit, ora 13:00)

- Në ceremoninë përmbyllëse të punëtorisë katër-ditore të OBSh-së mbi përdorimin e Librit të Xhepit “Kujdesi spitalor për fëmijë” publikohet Libri i Xhepit “Kujdesi spitalor për fëmijë”. (Institutit Kombëtarë të Shëndetësisë Publike të Kosovës, ora 13:30)

- OJQ Green Art Center-Prishtina organizon mbjelljen e drunjëve dekorativë në SHFMU ”Pavarësia” në Prishtinë. (Objekti i shkollës "Pavarëia. ora 13:30)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Fabrikën Sharr Cem. (Fabrika Sharr Cem, ora 13:40)

- Në shënimin e Ditës Botërore të Librit   organizohet një puntori arti për fëmijët e komunitetit rom, ashkali dhe egjiptas. (Qendra "Fidan Lahu" në Fushë Kosovë, ora 14:00)

- OJQ Green Art Center-Prishtina organizon mbjelljen e drunjëve dekorativë në në SHFMU ”Gjergj Fishta në Prishtinë. (Objekti i shkollës Gjergj Fishta, ora 14:15)

- Në bashkëpunim me  iniciativën “Ta Pastrojmë Kosovën” dhe OJQ lokale mbahet aktivitet pastrimi ne Liqenin e Vërmicës. (Fshati Dobrushë, ora 14:30)

- Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK, Kadri Veseli mbanë konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 15:00

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim zëvendëskryeministrin e Republikës së Turqisë, Numan Kurtulmuş. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00 - vetëm pamje)

- Bëhet prezantimi i programit “Viti 2016, Viti i Kosovës” i shpallur nga Republika e Turqisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 17:00)
 

Ngjarjet e datës 21 Prill 2016

- Mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve për Dramë Origjinale Shqipe “Katarina Josipi”. (Kabineti i Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ora 9:00)

- Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, do të mbajë konferencë për media, ku do ta prezantoj raportin e punës së Prokurorit të Shtetit, për vitin 2015. (Ndërtesa e Zyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, ora 10:00)

- Panairi i Turizmit, Hotelierisë dhe Gastronomisë “Travel Fair 2016” do të hap edicionin e 13-të me rradhë të Panairit Ndërkombëtar të Turizmit. (Pallati i Rinisë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri ku do të shqyrtohen raporti i Projektligjit për Enërgjinë, raporti i Projektligjit për Rregullatorin e Enërgjisë si dhe raporti i Projektligjit për Falimentimin;. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike dhe Instituti i Prishtinës për Studime Politike organizojnë tryezën e diskutimit me temë “Si ta shndrrojmë MSA-në në një proces për reforma thelbësore në Republiken e Kosovës?”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Me rastin e lansimit zyrtar të projekteve të reja në kuadër të Lehtësimit për Shoqërinë Civile dhe Instrumentit Evropian për Demokraci dhe të Drejta të Njeriut, EUOK organizon një Panair të Projektit në Bulevardin “Nëna Terezë”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:30)

- Kryetari Veseli merr pjesë, në cilësi të panelistit, në Konferencën për Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit. (Swiss Diamond, ora 10:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në tryezën e Rrumbullakët me temën "Si ta shndërrojmë MSA-në në një proces për reforma thelbësore në Republikën e Kosovës?", të organizuar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike dhe Instituti i Prishtinës për Studime Politike. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Instituti Demokratik I Kosovës organizon konferencën për media, me qëllim të shpalosjes të së gjeturave të monitorimit për furnizim të centralizuar me derivate. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

- Deputetja e Lëvizjes Vetëvendoje! Besa Baftiu mban një aktivitetet lidhur me Odat e Mjekëve dhe Sigurimet Shëndetësore. (Takimi me gazetarë bëhet tek ish Rilindja, përballë Hotel Prishtinës, ora 11:30)

- Përfaqësuesit e Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe përfaqësuesit e Shoqatave Familjare të të Zhdukurve të Kosovës vendos buqeta lule pranë ‘Përmendores dedikuar personave të zhdukur’ si dhe mbajnë konferencë për media mbi gjendjen e procesit të ndriçimit të fatit të personave të zhdukur.  (Përballë ndërtesës së Kuvendit, ora 11:55)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon Konferencën me titull ‘Diçka për Inovacionin?’. (Pallati i Rinisë, salla e kuqe, ora 12:00)

- Nëndegët e LDK-së në Rugovë të Pejës mbajnë konferencë për media në lidhje me çështjen e demarkacionit me Malin e Zi. (Zyrët e LDK-së në Pejë, ora 12:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në përurimin e fabrikës për përpunimin e qelqit në Mitrovicë. (Parku Industrial Trepça, ish-objekti i Fabrikës së Akumulatorëve në Mitrovicë, ora 12:00)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së në Prishtinë organizon EU Talks-in e radhës me panelin diskutues që shqyrton çështjen e “Çfarë modeli arsimor i duhet Kosovës”. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 13:30)

- Mbahet mbledhja e Këshillit Drejtues të Partisë Demokratike të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 15:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të presë në takim Ministrin gjerman të Shtetit për Evropë, Michael Roth, si dhe Sekretarin francez të Shtetit për Çështjet Evropiane, Harlem Désir. (Kabineti i Presidentit,  ora 16:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

 

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim Ministrin Gjerman të Shtetit për Evropë, Michael Roth, si dhe Sekretarin Francez të Shtetit për Çështje Evropiane, Harlem Désir. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:20 - vetëm pamje)

-  Volkswagen dhe Baki Automobile shënojnë jubileun e 17 të veprimtarisë në Republikën e Kosovës. (Objekti i Baki Automobile, Magjistralja Prishtinë – Ferizaj kilometrai i 5-të, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 20 Prill 2016

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të presë në takim Kryetarin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. (Kabineti i Presidentit, ora 9:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit) 

- Dogana e Kosovës, Projekti i Binjakëzimit dhe zyra e BE-së në Kosovë orgaizojnë konferencën përmbyllëse të Projektit të Binjakëzimit "Mbështetje për Doganën e Kosovës". (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Grupi i Grave Deputete te përkrahur nga OSBE organizojn tryezen me temë "Ndarja e buxhetit për strehimore, për ndihmë në rehabilitim dhe fond për kompensim të viktimave të dhunës në baza gjinore, me fokus në dhunën në familje". (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Institucioni i Avokatit të Popullit me mbështetjen financiare të Këshillit të Evropës, organizon tryezën e rrumbullakët me temë “Diskriminimi në punë dhe lidhur me punën”. (Villa Gërmia, ora 9:30)

- Mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media ku do te behet rishqyrtimi i Projektligjit për Procedurën e përgjithshme administrative. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Oda Ekonomike Gjermano Kosovare organizon konferencë me temë “Sfidat dhe e ardhmja e sektorit të energjisë në Kosovë”. (Ambientet e restaurant “Orion”, ora 10:00)

- Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Prishtinë, Ruairí O'Connell viziton Prizrenin ku edhe merr pjesë në "Indeksi i Reformës së Transparencës Komunale". (Restaurant Villa 100, Prizren, ora 11:00) 

- Kryeministri Isa Mustafa vizitë në "Panairi 2016" në objektin e panaireve. (Qendra e Panaireve, Bërnicë, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët raportimi i ekspertit për përgatitjen e dokumenteve për nismën ligjore, projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për statusin dhe të drejtat e dëshmorëve, invalidëve, veteranëve, pjesëtarëve të ushtrisë çlirimtare të Kosovës, viktimave civile dhe familjeve të tyre. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Nën patronatin e Departamentit të Ekonomisë të AAK-së, mbahet konferenca me temë “Alternativat e Zhvillimit Ekonomik të Kosovës". (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Organizata Jo-qeveritare Emancipimi Civil Ma Ndryshe organizon konferencen "Indeksi i Reformës së Transparencës Komunale". (Restaurant Villa 100, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet takimi i përbashkët  në mes agjencive mbikëqyrëse të policisë së Kosovës dhe Shqipërisë si dhe përfaqësuesve të policive kufitare të dy vendeve Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë. (Objekti i Drejtorisë së Policisë në Kukës, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit vjetor të Agjencisë Shtetërore për Mbrojtjen e të Dhënave Personale për vitin 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Prishtinë, Ruairí O'Connell viziton Organizaten Jo qeveritare Pema në Prizren e cila implementon një projekt të ambasadës. (Prizren, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli do të marrë pjesë në ceremoninë e vënies së gurthemelit të Objektit social në Stantërg të Mitrovicës. (Stantërg, Mitrovicë, ora 13:00)

- Ministria e Shëndetësisëm Caritas Kosova dhe Komuna e Rahovecit do të nënshkruajnë  marrëveshje bashkëpunimi për ngritjen e cilësisë së shërbimit shëndetësor shtëpiak dhe ambulator për qytetarët e komunës së Rahovecit. (Ministria e Shëndetësisë, salla 128, ora 13:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani, do të nënshkruajë Memorandum Bashkëpunimi me kryetarin e Komunës së Ferizajt, Muharrem Svarqën për bashkëfinancimin e projektit “Funksionalizimi i Bifurkacionit në Lumin Nerodime”. (Komuna e Ferizajt, ora 14:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret qendrore te Vetëvendosjes, ora 14:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian organizon ngjarjen përmbyllëse te projektit “Bashkëpunimi Ndër-kufitar” në Viti. (Shtëpia e Kulturës në Viti, ora 14:30)Ngjarjet e datës 19 Prill 2016

- Mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri ku do të shqyrtohet Projektligjit për Patentë Shofer, shqyrtimi i raportit të Projektligjit  për Investimet Strategjike, shqyrtimi i Raportit te Projektligjit për Enërgjinë dhe shqyrtimi i Raportit te Projektligjit për Rregullatorin e Enërgjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Partners-Kosova Center for Conflict Management, në kuadër të projektit: “Angazhimi publik i të rinjve, përmes Paqes dhe Pajtimit, kundër Joteolerancës dhe Radikalizmit’’ të përkrahur nga  Ambasada Amerikane në Kosovë, organizon debatin me temën "Masat parandaluese për luftimin e fenomenit të ekstremizmit dhe radikalizmit fetar që shpie në terrorizëm‘’. (Salla e Kuvendit Komunal të Kaçanikut, ora 10:00)

- Programi i USAID-it Zhvillimi Bujqësor dhe Mundësitë Rurale organizon konferencën e parë e boronicës në Kosovë. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilin do të bëhët shqyrtimi i Projektligjit për Kinematografinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Komunën e Shtimes. (Objekti i Komunës së Shtimes, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Shërbimin e Jashtëm të Kosovës, me amendamentet e Komisionit funksional nga aspekti i përputhshmërisë me legjislacionin e BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani dhe kryetari i Komunës së Podujevës, Agim Veliu, do të nënshkruajnë nesër Memorandum Bashkëpunimi për bashkëfinancimin e projektit “Zgjerimi dhe pastrimi i shtratit të lumenit Llap, me vlerë prej 90 mijë euro. ( Komuna e Podujevës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa zhvillon një vizitë në kompaninë Agrocoop. (Objekti i kompanisë Agrocoop në Shtime, ora 11:05)

- Kryeministri Isa Mustafa zhvillon një vizitë në në Zonën e Biznesit – Parku teknologjik. (Shtime, ora 11:20)

- BIRN Kosova dhe Internews Kosova do ta organizojnë të martën një konferencë në të cilën do ta publikojnë raportin më të ri për ecurinë e zbatimit të marrëveshjeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Sirius në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën patronatin e kryeministrit, Isa Mustafa mbahet Akademi Përkujtimore - Dita e veteranëve të Brigadës 138 “Agim Ramadani”- Dita e rënies së Heroit Sali Çekaj, në kuadër të Manifestimit Tradicional “Ditët e Shqipes”. (Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë, ora 12:00)

- Ambasadori  i  Sllovenisë  në Kosovë, Miljan Majhen mban ligjëratë speciale për studentët e AAB-së me temë "Politika e jashtme e Sllovenisë” . (Objekti i AAB-së, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj në kuadër të kampanjës “AAK në komunën tuaj” viziton Bashkësinë Islame në Gjakovë. (Gjakovë, ora 15:00)

- Mbahet mbrëmje e muzikës klasike – korale e cila i dedikohet kompozitorit pejan Halit Kasapolli. (Kisha “Shën Katarina” në Pejë, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 18 Prill 2016

- Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti i shoqëruar nga nënkryetari dhe drejtorët e drejtorive komunale bëjn homazhe te Varrezat e Dëshmorëve. (Velani, ora 10:00)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Lokaliteteve, me temë “Trashëgimia e Sportit”, Muzeu i Kosovës, do të organizojë aktivitetin edukativ mbi kujtesën e lojërave të vjetra popullore, të cilat ne sot po i quajmë "Lojërat e Gjyshërve tanë". (Lapidariumi i Muzeut të Kosovës, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, do të merr pjesë në mbledhjen konstituive të Asamblesë së Përgjithshme për themelimin e Unionit Nacional të Studentëve. (Salla e Qendrës së Studentëve, ora 10:00)

- Shoqata e të drejtave të pacientëve në Kosovë në bashkëpunim me Minsitrinë e Shëndetësisë organizon tryezën e diskutimit “Sigurimet Shëndetësore një reform që po zgjatë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti i shoqëruar nga nënkryetari dhe drejtorët e drejtorive komunale bëjn nderime të shtatorja e Zahir Pajaziti si dhe marrin pjesë në dhurimin e gjakut. (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 10:30)

- Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të diskutohet lidhur me gjendjen në Trashëgiminë Kulturore të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti i shoqëruar nga nënkryetari dhe drejtorët e drejtorive komunale bëjn homazhe në varrezat e dëshmorëve dhe martirëve në fshatin Makovc. (Makovc, ora 11:15)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të presë në takim Ministren e Mbrojtjes së Republikës së Italisë, Roberta Pinotti. ( Kabineti i Presidentit, ora 11:15 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim Ministren e Mbrojtjes të Italisë, Roberta Pinotti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:50 - vetëm pamje)

- Ish-luftëtarët e UÇK-së protestojnë para Qeverisë në shenë pakënaqësie për mospërmbushjen e kërkesave të tyre. (Para ndërteses së Qeverisë, ora 12:00)

- Me rastin e 18 prillit, Ditës së Dëshmorëve të komunës së Prishtinës mbahet tubimi qëndror përkujtimor në fshatin Marec. (Marec, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendoje! mban konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendojes, ora 13:00)

- Kryetari i komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti bën homazhe në varrezat e Dëshmorëve dhe Martirëve në fshatin Mramor. (Mramor, ora 14:30)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Lokaliteteve mbahet diskutim për lojërat popullore dhe trashëgimin kulturore. (Lapidariumi i Muzeut të Kosovës, ora 14:30)

 

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe NISMA për Kosovën nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimipër inicimin e krijimit të boshtit opozitar në Kosovë. (Selia e NISMA-s, ora 16:00)

- Me rastin e 18 prillit, Ditës së Dëshmorëve të komunës së Prishtinës mbahet akademi përkujtimore. (Salla e kuqe, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 17 Prill 2016

- Mbahet Mbledhja e XXIV e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje ku do të flasë kryetari i Lëvizjes Visar Ymeri. (American School of Kosova në Pallatin  e Rinisë në Prishtinë, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia solemne me rastin e hyrjes në fuqi të Marrëveshjes  ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Maqedonisë per kushtet e udhëtimit me letërnjoftime për shtetasit e të dy vendeve. (Hapësira ndërmjet Pikës së Kalimit Kufitar të Hanit të Elezit dhe Bllacës)

Ngjarjet e datës 16 Prill 2016

- Shkolla "Loyola-Gymnasium", në Prizren organizon njëmbëdhjetë vjetorin e vënies së gurthemelit. (Objekti i shkollës në rrugën e transitit Petrovë, në Prizren, ora 9:30)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton fshatin Reçanin më ç'rast do të takohet më banorët e fshatit. (Salla “Fuad” në Reçan, ora 11:00)

- Shoqata “Miqtë e Amerikës” organizon konferencë me gazetarë ku do të bëhet hapja e konkursit publikë për esen me titull “Edhe unë e festojë 4 korrikun”, ku të drejtë konkurrimi kanë të gjithë nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme të Kosovës. (Rruga “Agim Ramadani” Hy/54, Kati I, Nr.1, perballë Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, mbrapa qebaptores “Jeta” dhe “California”, ora 11:00)

- Departamenti i Administrates i Partisë Demokratike të Kosovës dega në Ferizaj mbanë konferencë për medie, për "Falimentimin e  Ferizajt". (Zyrat e PDK-së dega në Ferizaj, ora 11:00)  

- Kryeministri Isa Mustafa takohet me përfaqësues të fermerëve të mjedrës, biznesmenë, përfaqësues të fshatit dhe përfaqësues të OJQ-ve. (Fshati Reçan, ora 11:40)

- Kryeministri Isa Mustafa bën një vizitë në fshatin Ljubinjë ku do të takohet me banorët e fshatit. (Lubinjë, ora 13:00)

- Dorëzim pranimi solemn i çelsave të shkollës fillore Loyolan si dhuratë nga Bashkësia Evropiane. (Pranë Katedralës në Prizren, ora 13:00)  

- Fondit për të Drejtën Humanitare shfaq premierën e filmit dokumentar “Thellësia dy” ku pas projeksionit të filmit do organizohet debat me regjisorin e filmit dhe të ftuar të tjerë. (Teatri “Oda“, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 15 Prill 2016

- Programi për Arsim Themelor i USAID-it dhe Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, organizojnë konferencën e katërt të përbashkët dy-ditore të vlerësimit me temë “Reformat në vlerësimin e nxënësve sipas kurikulës së re”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International-Kosova organizon konferencën për shtyp mbi publikimin e punimit rreth “mekanizmave institucional për luftimin e korrupsionit.” (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:30)

- Ambasadori i Shqiprisë, Qemajl Minxhozi, merr pjesë në veprimtarinë përkujtimore kushtuar Eksodit 1999, organizuar nga  Komuna e Mitrovicës. (Mitrovicë, ora 11:00)​

- Pomovimi i librit shkencor “Tranzicioni ekonomik - Një rrugëtim pa mbarim” i autorëve prof. dr. Luljeta Minxhozi, prof. dr. Arben Malaj dhe prof. dr. Selami Xhepa. (Qendra Mediale, ora 11:00)

- Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të bëhët shqyrtimi i raportit me amendamente i Komisionit funksional në Projektligjin për Shërbimin e Jashtëm të Republikës së Kosovës  si dhe shqyrtimi i Projektligjit për Kuvendin e Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Bëhet promovimi i 3 librave të botuara nga Kolegji Evropian “Juridica”, Dr.Sc. Shpresa Kursani – “Politikëbërja në Bashkimin  Evropian“, PhD.Cand Përparim Gruda – “Ndarja e pushteteve” – Analizë Kushtetuese dhe PhD.Cand. Salihe Salihu – “Migracioni dhe Shteti Komb në Epokën Globale“. (Klinika Ligjore e Kolegjit Juridica, prapa Hotelit Sirius, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës do të prezantoj lansimi i dy aplikacioneve në Komunën e Prishtinës, E-Rekrutimi dhe E-Shpenzimet, projekt ky i përbashkët i UNDP dhe i Komunës së Prishtinës. (Objekti i vjetër të Komunës e Prishtinës, salla nr. 37, ora 14:00)

- Ministria e Drejtësisë shpërndan certifikatat pёr 57 kandidatët tё cilёt e kanё dhёnё provimin e Jurisprudencës. (Amfiteatër nё ndërtesën e Ministrisë se Drejtësisë, ora 14:00)

- Zyra për Qeverisje të Mirë në bashkëpunim me Shoqatën Autizimi të Kosovës organizon konferencën e cila do të mbahet me qëllim të promovimit dhe mbështetjes së personave me autizëm në vendin tonë. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 13:00)

 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të marrë pjesë në inaugurimin e objektit të ri të Qendrës për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas. ( Qendra për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, ora 15:30)

- Drejtoria e Arsimit në Komunën e Prishtinës organizon një koncert me rastin e binjakëzimit të shkollës së muzikës Prenk Jakova në Prishtinë dhe asaj Dëshmorët e Lirisë Tiranë. (Salla e Kuqe të Pallatit të Rinisë në Prishtinë, ora 18:00)

-  Premiera e radhes qe Kinemaja ABC do te shfaq ne ekranin e saj është Premiera Botërore e Filmit të bazuar në Librin e Xhungles “The Jungle Book” 3D. (Kinema ABC, ora 20:00)


Ngjarjet e datës 14 Prill 2016

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon Konferencën Ndërkombëtare dy ditore “Kultura dhe Arsimi". (Hotel Sirius Prishtinë, ora 09:30)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Fabrikën e Radiatorëve “Enrad” në Gjilan. (Objekti i fabrikës, ora 10:00)

- Instituti Riinvest dhe partnerët e projektit mban Forumin për Mjedisin ku do të prezantohen të gjeturat e raportit “Mbrojtja e Mjedisit në 16 komunat”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Ministrja e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë Hykmete Bajrami do të vizitojë komunën e Istogut më ç'rast do të takohet me kryetarin e komunës, Haki Rugova. (Zyrat e kryetarit të komunës, ora 10:30)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton shtëpinë e Rinisë në Gjilan. (Objekti i shtëpisë në Gjilan, ora 10:30)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës organizon konferencë per medie lidhur me nismën e Inspektoratit të Punës për t`i inspektuar kompanitë mediale lidhur me respektimin e ligjit të punës. (Hotel Grand, ora 11:00)

- FOL në bashkëpunim me Innovation Centre Kosovo dhe Agjencinë e Shoqërisë së Informacionit, mbajnë konferencë për media me ç'rast do të bëhet lansimi i koncept dizajnit të portalit shtetëror E-KOSOVA, që bëhet i mundur falë mbështetjes së Ambasadës Britaneze në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Zyra e BE-së, në bashkëpunim me komunën e Gjilanit do të inaugurojnë Parkun Dardania.(Lagja Dardania në Gjilan, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa bën inaugurimin e Parkut “Dardania” në Gjilan. (Qyteti i Gjilanit, ora 11:00)

- Ministrja e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë Hykmete Bajrami do të marrë pjesë në hapjen e Bau Market në Istog. (Istog, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati mban konferencë për media për zgjedhjet e përgjithshme dhe për iniciativën e Lëvizjes për Bashkim për krijimin e tryezës së Liderëve. (Zyret e Lëvizjes për Bashkim, ora 11:30)


- Presidenti e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi do të presë në takim kryetarin e Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasani.Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit.( Kabineti i Presidentit, C-101, ora 11:45)

- Kryeministri Isa Mustafa bën një vizitë në Palestrën sportive në Kamenicë. (Objekti i palestrës, ora 12:30)

- Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konferencë për media. (Zyrët qendrore të Vetëvendosjes, ora 13:00)

- IPKO prezanton rezultatet financiare për  2015, numrin prej 1 milion përdoruesve dhe planet për 2016. (Hotel Swis Diamond, ora 13:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani, do të vizitojë Komunën e Istogut, me ç’rast me kryetarin Haki Rugova, do të nënshkruajë Memorandum Bashkëpunimi, për financimin e projektit Rregullimi i Parkut Memorial “Ibrahim Rugova”. (Objekti i Komunës, ora 13:00)

- Diskutohet për rrugën e Kosovën drejt anëtarësimit në UNESCO si dhe do të prezentohet analiza e shkurtër e EC Ma Ndryshe mbi shkaqet e dështimit në përpjekjen e parë dhe sugjerimet drejt anëtarësimit. (Swiss Diamond Hotel, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa bën një në Komunën e Kamenicës. (Objekti i komunës, ora 13:00)


- Koordinatori Nacional Kundër Dhunës në Familje organizon dëgjimin publik të Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit kundër Dhunës në Familje 2016-2020.(Ndërtesa e Qeverisë, salla  P38, ora 14:00)


- Bëhet inaugurimi i Institucionit Parashkollor “Xhevë Lladrovci” në Komunën e Klinës. (Komuna e Klinës, ora 14:00)

- Mbahet panairi i Universiteteve Amerikane "EducationUSA University Fair - Kosovo. (Hotel Sirius, ora 14:30)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti thërret mbledhjen urgjente  të Kuvendit të Komunës. (Salla e Komunës, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 13 Prill 2016

- Zyra për Qeverisje të Mirë bashkë me Zyrën e  BE-së në Kosovë, organizojnë konferencë për media më ç'rast bëjn lansimin e projektit të ri të financuar nga BE-ja, "Mbështetje për implementimin e Strategjisë Qeveritare për Bashkëpunim me Shoqërinë Civile". (Ndërtesën e Qeverisë, salla P37, ora 9:00)

- Task Forca Kosovare për Kontroll të Kancerit-TKKK organizon Tryezën e Rrumbullakët mbi Kancerin Testikular me titull “Diagnostikimi dhe menaxhimi protokolar i kancerit testikular”. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Instituti Kosovar për Kërkime dhe Zhvillim të Politikave mban tryezë të rrumbullakët "Monitorimi i Sektorit të Sigurisë së Kosovës: Nëntor 2015 – Mars 2016" në të cilën do të prezantohen dhe diskutohen të gjeturat e monitorimit të përmbledhura në edicionin e tretë të Observerit të Sektorit të Sigurisë së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Partners Kosova - Qendra për Menaxhimin e Konflikteve nga Prishtina të përkrahur nga  Ambasada Amerikane në Kosovë, organizon debatin me temën "Masat parandaluese për luftimin e fenomenit të ekstremizmit dhe radikalizmit fetar që shpie në  terrorizëm‘’. (Salla e Kuvendit Komunal të Vitisë, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport i Kuvendit të Republikës së Kosovës do të mbajë dëgjim publik për Projektligjin për Sponzorim dhe Donacione në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-409, ora 10:00)

- Organizata Çohu! organizon tryezë diskutimi me rastin e prezantimit të hulumtimit mbi procesin e konfiskimit të pasurisë në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Euro-Atlanic Association of Kosovo, në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Friedrich Ebert Stiftung organizojnë konferencën “Nato and South East Europe: Challenges and Perspectives”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin për Sponsorizime dhe Donacione në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-409, ora 10:00)

- Konsorciumi Kosovar i Organizatave të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm organizon panelin diskutues me temë ‘Ndikimi i Veturave në Shëndet dhe Siguri Rrugore’. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore në kuadër të projektit ‘Efiçienca e energjisë për zhvillim’ të mbështetur nga Zyra e BE-së në Kosovë, organizon ceremoninë e ndarjes së çertifikatave për 48 biznese të vogla dhe të mesme nga Komuna e Prishtinës, Fushë Kosovës, Lipjanit, Podujevës dhe Obiliqit. (Qendrën Informative dhe Kulturore të BE-së, ora 10:30)

- Nën patronatin e Rektorit, Prof. Dr. Marjan Dema, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, organizon një Akademi Përkujtimore kushtuar Prof. Dr. Zef Mirdita i cili u nda nga jeta para disa ditësh. (Ndërtesa e Rektoratit, salla e senatit të UP, ora 11:00)

- Promovimi i librit "Paqja afatgjate në Ballkanin Perëndimor përmes integrimit në BE. Procesi i integrimit në BE si mundësi për tejkalimin e konfliktit serbo-kosovar ” të Prof. Dr. Arben Hajrullahu. (Departmentin e Shkencës Politike, Universiteti i Prishtinës, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferid Agani, merr pje​së në ceremoninë e “Certifikimit të Administratorëve për Administrimin e Ndërtesave në Bashkëpronësi”. (Lokalet e Kampusit te UBT-së në Lipjan, ora 11:00)

- Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi raporton në mbledhjen e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor lidhur me planin dhe prioritetet e ministrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Nënshkruhet protokolli për inspektim të përbashkët në mes të Inspektoratit Policior të Kosovës dhe Shërbimit për Çështje të Brendshme dhe Ankesa. (objektin e IPK-së në Hajvali, ora 11:30)

- Me ndihmën e Misionit të OSBE-së në Kosovë, komunat Prishtinë, Graçanicë, Shtime, Lipjan, Fushë Kosovë dhe Obiliq do të nënshkruajnë një deklaratë që ka për qëllim avancimin e dialogut dhe bashkëpunimit mes komuniteteve. (Hotel Swiss Diamond, ora 12:00)

- Agjencia e Pronesise Industriale – MTI, Zyra për të Drejtat e Autorit – MKRS, Dogana e Kosovës, Inspektorati i Tregut dhe Policia e Kosovës, organizojnë debatin me panelistët për “Të Drejtat Pronësore Intelektuale dhe Obligimet nga MSA”. (Qendra Informative e BE-së, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton Komunën e Mamushës. (Objekti i Komunës së Mamushës, ora 15:00)

- Organizata Cyano's Day organizon eventin e tretë me temën “Morali” ku të ftuar në panel janë Albin Kurti dhe Naim Telaku. (American School of Kosova. ora 17:30)

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 shkurt 2023

- Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike të Kosovës do të organizoj një aksion si reagim ndaj skandalit të fundit me vende të punës në Arsim dhe akuzave publike për shitjen e vendeve të punës. (Para Komunës së Prizrenit, ora 9:30)
    
- Ministria e Financave, Punëve dhe Transfereve lanson Platformën për Punësim të të rinjve ku pjesëmarrës do të jenë Kryeministri, Albin Kurti, Ambasadori i Zvicrës, Thomas Kolly dhe Ministri, Hekuran Murati. (Hotel Sirius, ora 10:00)
    
- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit ku në rend dite është Interpelanca e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti. (Kuvendi i Kosovës, salla C301, ora 11:00)

- Kryesia e Parlamentit Studentor mban konferencë për media lidhur me organizimin e marshit kundër asociacionit. (Para Bibliotekës Kombëtare në Prishtinë, ora 11:00)

    Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe Këshillit Koordinues të Familjarëve të Personave të  Zhdukur gjatë luftës në Kosovë. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 12:00)

 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti dhe ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati vizitojnë ndërmarrjen “Liri”, në Prizren. (Ndërmarrja "Liri", Prizren, ora 16:00)

 

- Kryetari i Kryeqytetit Përparim Rama së bashku me përfaqësuesit e grupeve të qytetarëve organizojnë ceremoninë e nënshkrimit të Agjendës për Kontratën Sociale për Kryeqytetin që është zotim i përbashkët ndërmjet zyrtarëve të komunës dhe qytetarëve për të përmirësuar komunikimin, bashkëpunimin dhe veprimet kolektive. (SHFMU “Ismail Qemajli”, Bregu i Diellit, ora 19:00)