02 Shkurt 2023

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Korrik 2016

- Administrata Tatimore e Kosovës organizon seminar me tatimpagues me veprimtari ndërtimore me qëllim të informimit më përsëafërmi me aplikimin e ngarkesës së kundërt për furnizimin e shërbimeve në lëmin e ndërtimit, brenda vendit. (Hotel Grand, ora 10:00)
 
- Mbështetur nga Ministria e Diasporës, në Prishtinë mbahet panairi me punime artizanale, veshje kombëtare dhe ushqime tradicionale. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Instituti GAP organizon tryezë diskutimi me temë “Institucionet dhe agjencitë e pavarura - marrëdhënia e punës, pagat, organizimi dhe llogaridhënia”. (Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, në të cilën do të  bëhet Shqyrtimi i Raportit vjetor të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare për vitin 2015. (Kuvendi i Koosvës, salla S-I, ora 10:00)

 

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, do të takojë sot ambasadorin e Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruari O’Connell ku pas takimit do të mbajnë konferencë për medie. (Ndërtesa e MPJ-së, në orën 10:00)

- Në kuadër të përgatitjeve që po bëhen për hapjen e Parkut Arkeologjik të Ulpianës, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, do të vizitojë Ulpianën. (Ulpianë, ora 10:30)

- Mbahet Mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë.(Kuvendi i Koosvës, salla N 303, ora 11:00)

- Mbështetur nga Ministria e Diasporës, në Prishtinë mbahet panairi me punime artizanale, veshje kombëtare dhe ushqime tradicionale. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 11:00) 

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim. (Kuvendi i Koosvës, salla N 302, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e komisionit për Integrime Evropiane. (Kuvendi i Koosvës, salla  S-I, ora 11:15)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione, në të cilën do të bëhet Shqyrtimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Fëmijës,.(Kuvendi i Koosvës, salla N 303, ora 13:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, do të vizitojë edhe Kalanë e Hariqait. (Kalaja e Hariqait, ora 13:00)

- Mbahet Ceremonia e mbylljes së aktiviteteve të projektit " Mbështetje për agrobiznesit në rajonin e Gjilanit. (Vali Ranch Resort, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 11 Korrik 2016

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport, mban Dëgjim publik lidhur me Projektligjin nr. 05/L-090 pёr Sponsorizime dhe Donacione në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Kuvendi i Kosovës, salla S-II, ora 10:00)

- Mbahet Seanca Plenare e Kuvendit të Kosovës, në të cilën do të  bëhet Shqyrtimi i Raportit të Radiotelevizionit të Kosovës për vitin 2015, Shqyrtimi i Raportit të Zyrës së Rregullatorit për Energji për vitin 2015, Shqyrtimi i Raportit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për vitin 2015, dhe Shqyrtimi i Propozimit për shpalljen e 5 Shtatorit - "Dita e Bamirësisë-Nëna Terezë". (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Inspektorati Policor i Kosovës do të mbajë një ceremoni me rastin e shënimit të përvjetorit të dhjetë të IPK-së. (Ndërtesa e Inspektoratit Policor të Kosovës, Hajvali - Prishtinë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor, në të cilën do të bëhet Shqyrtimi në parim i Projektligjit për performancën energjetike në ndërtesa. (Kuvendi i Kosovës, salla N 302, ora 11:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qëndrore e PDK-së, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale, në të cilën do të bëhet Shqyrtimi i Projektligjit për shërbimin mjekësor emergjent.(Kuvendi i Kosovës,salla N 302, ora 13:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione, në ët cilën do të bëhet Shqyrtimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës,salla N 303, ora 13:00)

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur, Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim, dhe Ambasada e Norvegjisë organizojnë koktejin e rastit me të cilin shënojnë përmbylljen pas 11 vite punë të suksesshme të  Programit për Zhvillim të Kapaciteteve si dhe shfaqin filmin dokumentar me titull “11 Vite ne 11 Minuta.” (Hotel Swiss Diamond, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 10 Korrik 2016

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim nënsekretaren e shtetit të SHBA-ve, Victoria Nuland. (Zyra e Presidentit, ora 8:20 - pamje në fillim të takimit)

- Zëvendës-sekretarja e shtetit amerikan Victoria Nuland do të takoj Kryetarin e Kuvendit Kadri Veseli. (Zyra e Kryetarit, ora 8:50 - pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim nënsekretaren e shtetit të SHBA-ve, Victoria Nuland. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:20 - vetë pamje) 
 
 - Zëvendës-sekretarja e shtetit amerikan Victoria Nuland do të takoj zëvendës-kryeministrin Branimir Stojanovic. (Zyra e zëvendës-kryeministrit, ora 10:15 - pamje në fillim të takimit)

- Zëvëndës Asistenti i Sekretarit të Mbrojtjes së SHBA-ve Dr Michael Carpenter viziton Ministrinë e Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Objekti i ministrisë së FSK-së, ora 11:00)

 - Zëvëndës Asistenti i Sekretarit të Mbrojtjes së SHBA-ve Dr Michael Carpenter me Ministrin e FSK-së, Haki Demolli dhe Komandantin e FSK-së, Rrahman Rama mbajnë konferencë për media. (Objekti i ministrisë së FSK-së, ora 12:00)
 

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2016

- Ministria e Diasporës vazhdon fushatën për promovimin e Regjistrit të Diasporës. Përfaqësuesit e lartë të qeverisë, donatorëve, të Ministrisë së Diasporës, prezantojnë fillimin e fushatës.  Ministri i Diasporës do t’i ftojë të gjithë pjesëtarët e diasporës dhe mërgatës.  (Hapësira para Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit; Sheshi “Nëna Terezë”, Prishtinë, ora 10:00)-  Aktivistët e Lëvizjes VETËVENDOSJE! mbajnë një aksion simbolik. (Takimi me gazetarë bëhet tek zyret qendore të VV-së,  ora 10:30)

Ngjarjet e datës 8 Korrik 2016

- Akademia e Ndërmarrësisë së Kosovës organizon  modulin e fundit të Top-Trajnimit „Menaxher i Ndërmarrjes 2016“, dhe të  gjithë  pjesëmarrësit nga kompanitë kosovare në fund të këtij trajnimi do të pajisen  me certifikata të lëshuar nga Oda Zejtare e Dortmundit. ( Hotel “Dukagjini” në Pejë, ora 9:30) 

- Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, fton përfaqësuesit e medieve për ta përcjellë ligjëratën e ish ministrit të Punëve të Jashtme të Malit të Zi, Miodrag Vlahovic, njëherësh ish ambasador në Washington me temë  “Ballkani Perëndimor, sfidat dhe perspektivat: një këndvështrim nga Mali i Zi”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kompania Coca-Cola Hellenic në Kosovë, organizon aktivitet vullnetar në Shoqatën HandiKos. (Ambientet e shoqatës HandiKos në Fshatin Ndërkombëtar, ora 10:00)

- Komuna e Gjilanit- Departamenti për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale dhe Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në bashkëpunim dhe koordinim me Ministrinë e Shëndetësisë dhe me përkrahjen e Zyrës së UNICEF-it në Kosovë është duke u angazhuar për të zbatuar vizitat në shtëpi për kujdesin për nëna dhe fëmijë në komunë të Gjilanit. (Qendra e Mjekësisë Familjare Dardania në Gjilan, ora 10:00)

- Vazhdon Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

 - Mbahet tryeza më temë: “Sfidat e arsimit të lartë dhe të kërkimit në kohën e diversitetit të institucioneve të arsimit të lartë në Kosovë - eliminimi i barrierave të bashkëpunimit”. (Kampusi Inovativ në Lipjan, ora 10:00)

- Kryeministri Isa Mustafa i shoqëruar nga ministrat Avdullah Hoti e Valon Murati viziton Fabrikën KosovaTex. (Fabrika Kosovatex, lagja Emshir, ora 10:45)

- Mbahet takimi jashtëzakonshem i Këshillit Drejtues të SBASHK-ut. (Qendra e studentve, ora 11:00)

- Mbahet Mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, orA 11:00)

- Mbahet  ceremonia e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit mes MAShT-it dhe Ambasadës së ShBA-ve në Prishtinë për zhvillimin e Programit Fullbright, i cili financon shkëmbimin akademik, përkatësisht bursa studimore për studentët nga Republika e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. (Bibloteka Kombëtare të Kosovës në Prishtinë,  ora 14:30)

- Penya Kosovar del FC Barcelona ka organizuar pritje për futbollistin e ri me të mirë të Brcelones, Labinot Kabashin! (Lokai Mezzeria të kafet e vogla, 18:00)

Ngjarjet e datës 7 Korrik 2016

- Mbahet Seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Hapet Shtepia e Inovacionit në Istog iniciativë kjo e cila vjen në bazë të projektit "Zhvillimi i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë në rajonin ndërkufitar Mal i Zi dhe Kosovë", i financuar nga Bashkimi Evropian në kuadër të programit për bashkëpunim ndërkufitar Kosovë dhe Mali i Zi. (Shtëpia e Inovacionit gjindet në Pallatin e Kulturës në Istog, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e shkatërrimit të mbi 2382 armë të vogla dhe të lehta. (Rrestorant “Anija” në Janjevë, ora 10:00)

- KFOS dhe Riinvest organizojnë diskutim në panel me temë "Një Don Kishotizëm Modern - Pse nuk ka Kosova strategji afatgjate energjetike?". (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 118-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Ish-objekti i Inspektoratit Komunal, rruga Enver Zymberi, Prishtinë, ora 10:00)

- Instituti Kosovar për Qeverisje Lokale dhe Instituti për Demokraci Lokale dhe Informim (LGiU) me seli në Londër, mbajn konferencën vjetore të qeverisjes lokale me titull “Nevoja për Rishikim të Decentralizimit në Kosovë”. (Sheshi 21, ora 11:00)

Ngjarjet e datës 6 Korrik 2016

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, takohet me Erhard Busek dhe nënshkruhet memorandumi i mirëkuptimit. (Kabineti i Kryetarit, ora 9:00) 

-  Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon tubimin e nismës së Projektit të financuar nga BE "Asistencë në zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit - Direktivës së Shërbimeve të BE ". (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 10:00)

-  Ministria e Shëndetësisë dhe Drejtoria për Shëndetësi e Komunës së Prishtinës bejnë lansimin zyrtar të projektit të skriningut të kancerit të qafës së mitrës në Komunën e Prishtinës, që është pjesë e Programit Nacional për Kontroll të Kancerit në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Buxhet Dhe Financa ku do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për hua ndërmjet KfW Frankfurt am Main dhe Qeverisë së Republikës së Kosovës për Programin "Masat e efiçiencës së energjisë në ndërtesat publike në nivel komunal në Kosovë". (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë do të marrë pjesë në inaugurimin e vazhdimit të asfaltimit të rrugës Botushë-Koshare, me gjatësi prej 8.3 kilometrash. (Botushë, ora 15:00)

 

- Mbahet ceremonia e varrimit të ish policit ushtarak të UÇK-së Adem Kastrati. (Varrezat e fshatit Verboc, ora 17:00)

Ngjarjet e datës 5 Korrik 2016

- Mbahet manifestimi qendror për festën e Fitër - Bajramit për Republikën e Kosovës mbahet në Xhaminë e Madhe në Prishtinë. (Xhamia e Madhe në Prishtinë, ora 5:40)

- Me rastin e  Fitër - Bajramit, ditën e parë të festës, Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava, si tradicionalisht, organizon pritje urimi në selinë e Kryesisë së BI të Kosovës nga ora 9:00-12:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, me rastin e festës së Fitër Bajramit viziton Bashkësinë Islame të Kosovës. (Bashkësia Islame e Kosovës, ora 09:15)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, viziton Bashkësinë Islame të Kosovës, për të uruar drejtuesit e saj për festën e Fitër Bajramit. (Bashkësia Islame e Kosovës, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, shtron darkë për nder të Festës së Fitër Bajramit, në të cilën janë të ftuar të drejtues të bashkësive fetare në Kosovë dhe grupe të tjera shoqërore. (Oborri i Kuvendit, ora 19:00)

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2016

- Mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me amendamente i Projektligjit për Rregullat e Komunikacionit Rrugor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora 11:00)

- Me rastin e 4 korrikut ditës së Pavarsisë së SHBA, shoqata “Miqte e Amerikës”, në bashkpunim me Drejtoratin për Kulturë Rini e Sport të Vushtrrisë dhe Garda Ceremoniale e FSK do ta bëj ngritjen e flamurit ku me pas  do te zhvillohet nje program i shkurt artistik për qytetarët e rastit. (Shtatorja e Bill Klintonit, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi raporton para deputetve të Komisionit për Integrime Evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00) 

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së. ora 11:30)

- Java e Arkitektures në Prishtinë hapet me ekspoziten retrospektive te Entit te Urbanizmit dhe Projektimit. (Objekti i Entit te Urbanizmit, ora 12:00)

- Elmaze Nura, regjisore edhe zyrtarisht aderon në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës. (Selia Qendrore të AAK-së, ora 14:00)

- Me rastin e 4 korrikut ditës së Pavarsisë së SHBA, shoqata “Miqte e Amerikës”, në bashkpunim me Drejtoratin për Kulturë Rini e Sport të Vushtrrisë organizojnë turnir në basketball për grupmoshat e reja. (Vushtrri, ora 15:00)

- Në kuadër të Javës së Arkitektures në Prishtinë organizohet aktiviteti Studioja e Hapur në studiot e Krenare Rugoves. (Studiot e Krenare Rugoves, ora 15:00)

- Mbahet ligjerata e Javes se Arkitektures në Prishtinë. (American School of Kosova, ora 18:00)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes së edicionit të XVI-të të Universitetit Veror Ndërkombëtar të Prishtinës. (Qendra e Studentëve, ora 19:00)

shoqata “Miqte e Amerikës”, në bashkpunim me Drejtoratin për Kulturë Rini e Sport të Vushtrrisë organizojnë koncert për nder të  4 korrikut ditës së Pavarsisë së SHBA. (Kalaja e Vushtrrisë, ora 21:00)

Ngjarjet e datës 3 Korrik 2016

- Qytetarët e Mitrovicës mbajn protestën paqësore për të kundërshtuar fuqishëm ngritjen e shtarorës së \"Car Llazarit\" të tokat tona, poashtu ndërtimin e një lagje serbe të quajtur \"Lugina e Diellit\" të financuar nga Beogradi. (Pranë Urës së Ibrit në Mitrovicë, ora 16:00)

Ngjarjet e datës 2 Korrik 2016

- Kompanitë “Xella Kosova L.L.C”, “Eskavatori” dhe “Dino” do të organizojnë protestë dhe bllokim të punimeve të autostradës “Arbër Xhaferi” lidhur me problemin e shkaktuar nga shtrirja e autostradës, e cila u a ka mbyll rrugën e operimit. (Vendi mes fshatrave Smallushë e Dobratin të komunës së Lipjanit, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosovës - Dega në Mitrovicë mban konferencë lidhur me të gjeturat e Auditorit Gjeneral në lidhje me shkeljet që janë bërë nga ekzekutivi i Komunës së Mitrovicës. (Selia e Partisë Demokratike në Mitrovicë, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, organizon pritje për delegatët e Kuvendit të Kosovës të cilët miratuan Deklaratën e 2 Korrikut të vitit1990. (Holli i Kuvendit, ora 12:30)

Ngjarjet e datës 1 Korrik 2016

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon tryezën ku do të diskutohen mundësitë e shfrytëzimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit për rritje të Eksportit, në kuadër të sektorit sektorit të teknologjisë informative dhe komunikimit. (Hotel Sirius, ora 9:45)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të kadetëve të FSK-së, gjenerata 2016. (Kazerma "Skënderbeu" në Ferizaj, ora 10:00)

- Këshilli Rinor i Ambasades Amerikane në Kosovë do të realizoj projektin "Healthy Living Campaign", ka për qëllim edukimin e fëmijëve të kopshteve rreth higjienes orale, specifikisht pastrimit të drejtë të dhëmbëve dhe të ushqyerit të shëndetshem në Kopshtin e Endrrave, Fushë Kosovë. (Apollonia 2- E6 afër Bau Market, kthesa e rrugës për Uglarë, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, do të marrë pjesë në ceremoninë e certifikimit të Koordinatorëve të Cilësisë dhe Drejtorëve të shkollave për zhvillimin e cilësisë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

 

- Policia e Kosovës mban konferencë për media pasi qe turni i parë i zyrtarëve policor të Policisë së Kosovës, do të udhëtojnë për në Republikën e Shqipërisë fillon sot kur edhe do të filloj implementimi i memorandumit. (Pika e Kalimit Kufitar Vërmice, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se shkollës së Lartë Profesionale - Cacttus Education, ku do të marrin pjesë ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci dhe ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arben Abrashi. (Sheshi 21, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Auditimit të përformances Menaxhimi i procesit të pajisjes së nxënësve me tekste shkollore, i ftuar ministri Arsim Bajrami. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, merr pjesë në promovimin e  Programit të Vetëpunësimit në Mitrovicë. (Agjensia për Zhvillim Rajonal Veri, Parku i Biznesit në Mitrovicë, ora 11:30)

- Mbahet takimi i radhës i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur. (Ndërtesa e Qeverisë salla P-38, ora 14:00) 
 
- Kryetari i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Prenk Gjetaj do të mbaj konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:45)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim senatoren amerikane, Joni Ernst. (Kabineti i Kryetarit, ora 15:40)

- Me rastin e shënimit të ditës së pavarësisë së SHBA-ve, Ambasadori Greg Delawie organizon gosti. (Shtëpia e Ambasadorit Amerikan - vetëm fotografët apo kameramanët munden të mbulojnë pjesën formale të ceremonisë, ora 18:30 - Pajisjet do të kontrollohen dhe do të lihen në shtëpinë e Ambasadorit, nën vëzhgimin e sigurimit, ora 16:00)    

 

- Kryeministri Isa Mustafa pret në takim senatoren amerikane Joni Ernst. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:35 - vetëm pamje)
 

Ngjarjet e datës 30 Qershor 2016

- Mbahen konsultimet e Nivelit të Lartë rreth procesit të Integrimit Evropian dhe Barazisë Gjinore, të organizuara nga Ministria e Integrimit Evropian, Agjencia për Barazi Gjinore dhe Qendra Kosovare për Studime Gjinore. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 9:20)

- Administrata Tatimore e Kosovës mban konferencën e organizuar në bashkëpunim me GIZ-in në të cilën do të prezantohen të gjeturat e anketës “Perceptimet e tatimpaguesve lidhur me Administratën Tatimore të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në konsultimet e Nivelit të Lartë rreth procesit të Integrimit Evropian dhe Barazisë Gjinore. (Ndërtesa e Qeverisë, P-38, ora 9:30)

- Instituti Riinvest në kuadër të projektit Partneriteti për Qeverisje të Hapur në Kosovë mban ‘Forumin Kombëtar për Shkëmbimin e Eksperiencave mbi Qeverisjen e Hapur’. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Ministria për Forcën e  Sigurisë së Kosovës organizon konferencën “Lansimi i Planit të Integritetit të MFSK-së”. (Objekti i MFSK-së në Kazermën "Adem Jashari", ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim Rektorin e Universitetit të Tiranës Prof. Dr. Mynyr Koni. (Kabineti i Presidentit, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Mbahet ceremonia  e fillimit të bartjes së disa kompetencave nga Ministria e Shëndetësisë te Odat e profesionistëve shëndetësor, si përgjegjësitë për edukimin e vazhdueshëm profesional dhe rilicencimin. (Ndërtesa e MSh-së, salla 128, ora 10:30)

- Agjencia Shtetërore për Mbrojtjen e të Dhënave Personale shënon 5 vjetorin e themelimit te saj njëkohësisht të pesë mbikëqyrësit e emëruar nga Kuvendi i Kosovës do bëjnë përmbylljen e mandatit të parë pesëvjeçar. (Hotel Amazona në Milloshevë, ora 11:00)

- Rektori i Universitetit të Prishtinës, Marjan Dema pret ne takim Mynyr Koni, Rektor i Universitetit të Tiranës së bashku me delegacionin nga Universiteti i Tiranës më ç'rast do të nënshkruajnë marrëveshje  bashkëpunimi mes Universitetit të Prishtinës dhe Universitetit te Tiranës. (Ndërtesa e Rektoratit të UP-së, ora 11:00)

- Komisioni Shtetëror i Maturës  do të mbajë konferencë për media ku do të publikojë rezultatet e Provimit të Maturës dhe do të japë informata të përgjithshme rreth procesit të organizimit dhe administrimit të testit. (Ambientet e MAShT, ora 11:00)

- Koalicioni i Strehimoreve të Kosovës mban konferencë për media ku do të paraqesë të gjeturat e hulumtimit për analizimin e përgjithshëm të implementimit të kornizës ligjore lidhur me dhunën në familje dhe trafikimit të qenieve njerëzore. (Qendra e konferencave “Orion”,  ora 11:00)

- Zyra e BE-së do të organizojnë  ngjarjen lansuese të projektit  "Rritja e konkurrencës dhe promovimi i eksportit". (Qendra Informative e BE-së, ora 11:00)

- Bëhet promovimi i librit “Hyrje në Politikat e Sigurisë”, i autorëve Bahri Beqiri e Nur Çeku. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope, i shoqëruar nga Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë Hykmete Bajrami, do të flasë me rastin e hapjes së Konferencës mbi Çertifikimet e Kualitetit për NVM-të. (Hoteli Emerald, ora 13:30)- Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, do të mbaj konferencë për media, ku do të flas për raportin vjetor të Departamentit Amerikan të Shtetit, lidhur me rezultatet e punës së Republikës së Kosovës kundër  trafikimit të qenieve njerëzore.(Objekti kryesor i MPB-së, ora 15:45)


- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi pret në takim MG Timothy Orr, Komandant i Gardës Kombëtare të IOWA-s. (Kabineti i Presidentit, ora 16:00 - vetëm pamje)

- Muzeu i Kosovës, në bashkëpunim me Departamentin e Etnologjisë dhe Antropologjisë Kulturore, të Universitetit të Prishtinës mban serinë e debateve të antropologjisë muzeore me temën: “Përgaditja e ekspozitës”. (Lapidariumin e Muzeut të Kosovës, ora 18:00)

- Zëvendësshefja e Misionit të ShBA-ve Jennifer Bachus, e shoqëruar nga Ministri i Arsimit Arsim Bajrami dhe Rektori i Universitetit të Prishtinës Marian Dema, do të flasë me rastin e nisjes së Programit të Lidershipit Transformues - komponenta Korpusi i Qytetarëve. (Restauranti Rron, ora 18:00)

- Në kuadër të fushatës së EUICC-së, BE ka të bëjë me Mjedisin e qëndrueshëm, EUICC organizon një ekspozitë me fotografi të titulluar Fotografët e Rinj të Mjedisit, është përzgjedhur nga fotografi i mirënjohur, Atdhe Mulla. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 19:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi shtron iftar për përfaqësuesit e Bashkësisë Islame të Kosovës. (Hoteli “Swiss Diamond”, ora 20:00)
 

Ngjarjet e datës 29 Qershor 2016

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Punëtorët teknik të fakulteteve të Prishtinës protestojnë për të kërkuar pagesën e 0.5 për qindshit të stazhit të punës. (Para Rektoratit “Hasan Prishtina”, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport, mban Dëgjim publik për Projektligjin për Kinematografinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Fondacioni Ndërkombëtar për Sisteme Zgjedhore dhe Grupi për Qasje në Zgjedhje të përkrahur nga Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvilim Ndërkombëtar lanson Doracakun për Qasjen dhe Terminologjinë e Drejtë për Personat me Aftësi të Kufizuara. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Diasporës, Valon Murati, në kuadër të bashkëpunimit me komunat e Kosovës për pritjen sa më të mirë të bashkatdhetarëve tanë që vijnë për pushime në atdhe, takohet me kryetarin e Mitrovicës, Agim Bahtiri. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Zyra e Programit Zhvillimor të OKB-së në Kosovë organizon tryezë diskutimi me temën “Vlerësimi i rrezikut nga korrupsioni në industrinë nxjerrëse: Gjetjet dhe rekomandimet” në të cilen do të prezentohet raporti mbi gjendjen dhe shkallën e rrezikshmërisë së korrupsionit në industrinë nxjerrëse në vend. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese do ta publikojë raportin e monitorimit të prokurimit publik të titulluar “Nder me Tenderë” për vitin 2015. (Salla e konferencave “Orion”, ora 11:00)

- Bletaria “Apimedica”, do të hap Qendrën për Kultivimin  e Ëmave. (Fshati Klinë e Epërme në komunën e Skenderajt, ora 11:00)

- Ministri i Diasporës, Valon Murati, në kuadër të bashkëpunimit me komunat e Kosovës për pritjen sa më të mirë të bashkatdhetarëve tanë që vijnë për pushime në atdhe, takohet me kryetarin e Vushtrrisë. (Vushtrri, ora 12:00)

- Ministri i Diasporës, Valon Murati, në kuadër të bashkëpunimit me komunat e Kosovës për pritjen sa më të mirë të bashkatdhetarëve tanë që vijnë për pushime në atdhe, takohet me kryetarin e Obiliqit. (Obiliq, ora 13:30)

 

- Kosovo Twopointzero organizon biseda të shkurta me temë "Bashkë apo vetëm? Qysh mu mobilizu?". (Kosovo 2.0, Rr. Rrustem Statovci, Nr. 50, te hyrja kryesore e Parkut të Qytetit të Prishtinës, ora 18:30) 

Ngjarjet e datës 28 Qershor 2016

- Misioni i OSBE-së së bashku me Policinë e Kosovës do të mbaj konferencë dy ditore për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizimit. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me amendamente i Projektligjit për Rregullat e Komunikacionit Rrugor. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Qendra për Shërbime Humane dhe Zhvillim prezanton të gjeturat dhe rekomandimet e hulumtimit për qendrimet e të rinjve Kosovarë mbi qështjet politike dhe sociale në Aktualitetin e sotëm. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Profesionet e Rregulluara në Republikës e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ambasada e Mbretërisë së Holandës organizon tryezë me përfaqësues të organizatave të shoqërisë civile në Kosovë, për të diskutuar rreth prioriteteve të Presidencës Holandeze të Këshillit të Bashkimit Evropian për vitin 2016 dhe presidencën e rradhës së Sllovakisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian se bashku me Ministrin e Tregtisë dhe Industrisë organizojnë konferencë lidhru me rolin e metrologjisë në procesin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit me arritjet e BE-së në metrologji. (Hotel Sirius, 10:15)

- Ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi raporton në mbledhjen e Komisionit për Integrime Evropiane në të cilën do të behët edhe shqyrtimi i Projektligjit për Kundërvajtje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në ceremoninë e inaugurimit të linjës së re të interkonjeksionit 400kw Shqipëri-Kosovë. (Kashar - Tiranë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e  e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për performancën energjetike në ndërtesë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit ku behët propozimi i anëtarit në Komisionin për kompensimin e viktimave të krimit, shqyrtimi i rekomandimeve të institucioneve që bien në fushëveprimin e Komisionit lidhur me kërkesat buxhetore, etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Ushtruesi i detyrës së Drejtorit të USAID-it Mike de la Rosa, i shoqëruar nga Presidentja e AUK Dr. Sharon Hart, do të flasë me rastin e ceremonisë së shënimit të përfundimit nga gjenerata e 3-të e Programit tonë të Lidershipit Transformues - komponenta e Trajnimeve Intenzive. (Qendra e librave Soma, ora 16:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës orgnizon hapjen e ekspozites përsonale të Luka Mjeda. (Galeria Kombëtare të Kosovës, ora 20:00)

- Me rastin e mujait të Ramazanit Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava shtron iftar të posaçëm për përfaqësues të mediave. (Hotel Sirius, ora 20:00)

Ngjarjet e datës 27 Qershor 2016

- Shoqata e Kontabilistëve të Çertifikuar dhe Auditorëve të Kosovës organizon forumin e parë për profesionistët e fushave të ndryshme me qëllim që të promovojmë specializimin profesional të individëve. (Shkolla Amerikane dhe District Club në Prishtinë, ora 9:00)

- KIPRED bënë prezentimin e punimit “Çfarë ndodhi me shqiptarët e Kosovës: Roli i religjionit në identitetin etnik në periudhën e shtet-ndërtimit”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Ministria e Zhvillimit Ekonomik, në bashkëpunim me Shoqatën për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK, do të organizojë Konferencën Lansuese të “Strategjisë së Kosovës për Teknologji Informative”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Ministri i Financave Avdullah Hoti dhe Drejtori i Përgjithshëm Lulzim Rafuna, mbajnë konferencë për media, ku do të flasin për "Implemetimin e MSA-së, procesi dhe ndikimi në të hyra, Lirimet për lëndën e parë dhe makineri dhe impakti i tyre në të hyra dhe në biznes, Ri-vlerësimet  e mallrave dhe të hyrat e gjashtë mujorit 2016. (Drejtoria e Doganës, ora 11:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës së bashku me Projektin Promovimi i Punësimit në Sektorin Privat organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve lidhur me artikujt dhe storiet e botuara nga gazetarët pjesëmarrës në udhëtimin njoftues për sektorin e turizmit, gjegjësisht turizmit në Kosovën perëndimore. (Qendra e Konferencave “Orion”, ora 11:00)

- Instituti për Studime Gjeopolitike dhe Siguri në bashkëpunim me Institutin Albanologjik të Prishtinës, organizojnë Akademi Përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kroacisë dhe 85-vjetorit të vrasjes së historianit dhe albanologut të shquar kroat me famë botërore, Dr. Milan Shuflaj në shenjë vlerësimi, nderimi dhe mirënjohjeje të përhershme për jetën dhe veprën e Tij në shërbim të Shqipërisë dhe shqiptarëve. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 12:00)

- Mbahet konferencë për media e Galerisë Kombëtare të Kosovës.(Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

 

- Mbahet konferencë për media në lidhje me deportimin e aktivistëve Boiken Abazi dhe Arbër Zaimi. Në konferencë merr pjesë edhe nënkryetarja e Kuvendit, Aida Dërguti. (Zyra e avokatit Tomë Gashi, ora 14:00)

 

- Dega e LDK-së në Malishevë, do të shënojë 26-vjetorin e themelimit të saj, e në të cilën do të marrë pjesë edhe Kryetari  i LDK-së, njëherësh dhe Kryeministër i Republikës së Kosovës, akademik Isa Mustafa. (Restorani “Mani”, në Malishevë, ora 17:30) 

 


- Gruaja Demokratike e PDK-së – dega në Ferizaj, organizon tryezën ku do të diskutohet tema “Ndërrmarrësia dhe zhvillimi ekonomik regjional”. ( Restauranti “Orchide” në Ferizaj, ora 15:00)

Ngjarjet e datës 26 Qershor 2016

- Policia e Kosovës dhe Ministria e Punëve të Brendshme në bashkëpunim me OSBE- në,mban konferencën vendore e cila shënon 26 qershorin, Ditën Ndërkombëtare Kundër Abuzimit dhe Trafikimit me Droga. ( Hotel “Sirius”, ora  09:30)         

- Vazhdon mini-olimpiada për persona me aftësi të kufizuara “Kosova 2016”, ku do të marrin pjesë më shumë se 400 të rinj. (Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike, Vushtri, ora 10:00)

 

-  Këshilli Rinor i ambasadës amerikane në Kosovë prezanton pjesën e dytë të projektit Re:Act, të quajtur “Mural Weekend”, në kuadër të një nisme që synon rimendimin dhe transformimin e peizazhit urban të qyteteve.( Sheshi kryesor i qytetit të Vushtrrisë. ora 10:00 deri në 16:00)

Ngjarjet e datës 25 Qershor 2016

- Mbahet mini-olimpiada për persona me aftësi të kufizuara “Kosova 2016”, ku do të marrin pjesë më shumë se 400 të rinj. (Në Akademinë e Kosovës për Siguri Publike, Vushtri, ora 10:00)

- NISMA për Kosovën mban Kuvendin e I-rë Qendror Zgjedhor, ku do të marrin pjesë delegatët nga të gjitha degët e NISMA për Kosovën.(“Salla e Kuqe” (Pallati i Rinisë) në , ora 10:00)

- Këshilli Rinor i ambasadës amerikane në Kosovë prezanton pjesën e dytë të projektit Re:Act, të quajtur “Mural Weekend”, në kuadër të një nisme që synon rimendimin dhe transformimin e peizazhit urban të qyteteve.( Sheshi kryesor i qytetit të Vushtrrisë. ora 10:00 deri ne 16:00)

Ngjarjet e datës 24 Qershor 2016

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- 120 studentë të komunitetit Egjiptian vizitojnë Kuvendi e Kosovës, me c'rast do të bisedojnë me kryetarin e Kuvendit Kadri Veseli,  Ministrin e Punës, Arban Abrashin dhe Ministrin e Arsimit Arsim Bajramin.(Salla e Kuvendit të Kosovës, ora 9:30)

- Mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve në temën “Tregu i Punës / Punësimi”. (Orion Conference Center, ora 9:45)

- Mbahet konferenca “Siguria në trafik”. (Kampusi i UBT-së në Lipjan, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami merrë pjesë në konferëncën përmbyllëse të projektit “Mbrojtja e fëmijëve nga dhuna në shkollë”, i cili është zbatuar përgjatë dy viteve nga Qendra për Arsim e Kosovës - KEC me përkrahjen e Zyrës së UNICEF-it dhe të BE-së në Kosovë dhe në bashkëpunim me MAShT. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, në të cilën do të ketë njoftim nga Projekti i BE-se rreth propozim- ndryshimeve të kornizës ligjore për mbrojtjen e të dhënave personale në Kosovë. (Kuvendi i Kosovës, salla S-II, ora 10:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë, në të cilën do të Raportojë Inspektori i Përgjithshëm i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, z. Shkelzen Sopjani. (Kuvendi I Kosovës, salla N 302, ora 11:00)

- Mbahet konferencë Ceremoniale për festimimin e Ditës së komunitetit Egjiptian. (Ndërtesa e Qeverisë salla nr.P38, ora 11:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, merr pjesë në manifestimin për nder të Ditës së Komunitetit Egjiptian. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, 11:00)

- Rektori i Universitetit të Prishtinës ''Hasan Prishtina''  Marjan Dema  dhe Rektori i Universitetit të Zagrebit  Damir Boras, nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi. (Ndartesa e Rektoratit të UP-së, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku, do të bëjë inaugurimin e fillimit të punimeve për asfaltimin e tri projekteve rrugore në komunën e Kaçanikut. (Komuna e Kaçanikut, ora 12.00)

- Studentë, përfaqësues të shoqërisë civile dhe përfaqësues të tjerë politik dhe jo politik të komunitetit Egjiptian do të mbahjnë PROTESTË  simbolike. (Sheshi Skenderbeu, ora 12:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, viziton Administratën Tatimore të Kosovës (ATK). (Objekti i ATK-së, Bulevardi “Bill Clinton”, pranë Katedrales “Nënë Tereza”, ora 13:00)

- Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi viziton kompaninë KOSTT. (Ambiententet e KOSTT-it, rr. Isa Boletini nr. 39, ora 14:00)

- Jepet shfaqje teatrale dhe program Muzikor, për nder të  Ditës së komunitetit Egjiptian. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 18:00)

Ngjarjet e datës 23 Qershor 2016

- Komuna e Gjakovës në bashkëpunim me Komitetin Olimpik të Kosovës, organizojnë “Panairin e Sportit”, një aktivitet ky që ka për qëllim të promovoj sportin si dhe klubet e ekipet sportive të komunës së Gjakovës. (Platoja e Namazgjahut, ora 9:00)

- Me rastin e përfundimit të projektit të financuar nga BE "Mbështetje për Kodin Civil dhe të Drejtat e Pronës", do të organizohet ceremonia përmbyllëse me qëllim të prezantimit të të arriturave të këtij projekti me vlerë prej 1,9 milionë euro. (Hotel Sirius, 10:00)

- ANP 'Adem Jashari' ne bashkepunim me kompanine mediale KOHA  sjell sherbimin e ri 'Kendi i Leximit' per te gjithe udhetaret qe udhetojne nga ky aeroport. Ky sherbim është i vetmi në rajon.(ANP, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, bën inaugurimin e fillimit të punimeve për realizimin e dy projekteve: rehabilitimit dhe rikonstruktimit të rrugës nacionale N9 - pjesa Rrethrrotullimi Prishtinë - Rrethrrotullimi Fushë-Kosovë dhe riorganizimit të rrugës nacionale N2 – segmenti Veternik (udhëkryqi për Gjilan) – QMI. (Tek hyrja e FSK-së, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, bën inaugurimin e fillimit të punimeve në rrugën N2. (Veternik, te rrethi QMI, ora 11:30)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope, dhe Ministri i Arsimit Arsim Bajrami, marrin pjesë në ceremoninë e mbylljes së Programit të Arsimit Themelor të USAID-it. (Hoteli Swiss Diamond, ora 14;00)- Një grup i mbi 40 organizatave të shoqërisë civile do të mbajnë konferencë për media në lidhje me tragjedinë e 6 qershorit në Prizren, ku humbi jetën një fëmijë i moshës tre vjeçare.(Para ndërtesës së Qeverisë së Kosovës në Sheshin Ibrahim Rugova, ora 14:00)


- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim diplomatin gjerman Ernst Reichel. (Kabineti i Kryetarit, ora 17:00)

- Mbahet debati me temën: ”Dokumentimi audiovizuel në Muze”, si rrjedhojë e bashkëpunimit të Muzeut të Kosovës, me Departamentin e Etnologjisë dhe Antropologjisë Kulturore, të Universitetit të Prishtinës!. (Lapidariumi I Muzeut të Kosovës, ora 18:00)


- Shfaqet filmi "INDEPENDENCE DAY: Resurgence" 3D, Premier Botërore.(Kino ABC, ora 22:00)

Ngjarjet e datës 22 Qershor 2016

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Ministria e Zhvillimit Ekonomik të Kosovës në bashkëpunim me Bankën Botërore e organizon diten e dytë të punëtorisë me temën Programi për Ekonominë Dixhitale të Kosovës. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:30)

- Forumi për Iniciativa Qytetare mban eventin Programi Përshpejtues në Bujqësi dhe Turizëm për të Rinjtë - ATAR, "Rritja e mundësive për punësimin e grupeve në nevojë”. (Sirius Hotel, ora 10:00)

- Mbahet Takimi i Krerëve të Institucioneve të Drejtësisë. (Hotel Sirius, ora 10.00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale, në të cilën do të bëhet Shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit për aftësimin, riaftësimin profesional dhe punësimin e personave me aftësi të kufizuara. (Kuvendi i Kosovës, salla S-I, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon diskutim paneli për akseleratorin e bujqësisë dhe ekoturizmit për të rinj. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Raportit vjetor për funksionimin e sistemit të Kontrollit të Brendshëm të Financave Publike të Republikës së Kosovës për vitin 2015, I ftuar z.Kosum Aliu Drejtor në NJQH. (Kuvendi i Kosovës, salla N 303, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) në bashkëpunim me programin për ndërtim të paqes dhe të drejtat e njeriut në kuadër të Universitetit të Kolumbias të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, mban konferencën “Parandalimi i ekstremizmit të dhunshëm përmes edukimit”. (Hotel “Sirius” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit, në të cilën do bëhët Intervistimi i kandidatëve për anëtar të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla S-II, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, merr pjesë në Konferencën për etikën parlamentare dhe krijimin e Komisionit për etikën parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla 409, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 21 Qershor 2016

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim drejtorin e Komitetit për Etikë të Kongresit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Omar Ashmaëy. (Kabineti i Kryetarit, ora 9:00)

- Zyra për të Drejtat e Autorit dhe të Drejtat e Përafërta, në mbështetje të programit TAIEX të Bashkimit Evropian, organizojnë punëtorinë me temën “Sistemi i Menaxhimit Kolektiv të Drejtave të Autorit dhe të Drejtave të Përafërta”. (Hotel AFA, ora 9:00)

- Ministria e Zhvillimit Ekonomik të Kosovës në bashkëpunim me Bankën Botërore e organizon punëtorinë me temën Programi për Ekonominë Dixhitale të Kosovës. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Ministria e Integrimit Evropian së bashku me Ambasadën e Republikës së Francës dhe Rrjeti i Qendrave Rinore të Kosovës organzion konferencën “Integrimi në BE dhe bashkëpunimi rinor - nga perspektiva rajonale tek ajo evropiane”. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, në të cilën do të diskutohet për Harmonizimin e qëndrimeve me Komisionin për Buxhet dhe financa, lidhur me Projektligjin për Investimet strategjike në Republikën e Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla S-I, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës shënon “Festën e Muzikës”. (Sheshi “Zahir Pajaziti", ora 10:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, mban mbledhje komemorative për Tomë Hajdaraj, anëtar i Kryesisë së AAK-së, i cili ndërroi pas një sëmundjeje të rëndë. (Shkolla e muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon ceremoninë e hapjes së qendrës “Evropa” në Prizren. (Qendra Evropa, Prizren, ora 10:30)

- Instituti GAP organizon konferencën për media me temë "Sa i zbatojnë ligjet komunat e Kosovës?". (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Ministria e Financave dhe Oda Ekonomike e Kosovës organizojnë tryezë publike me përfaqësuesit e Ndërtimtarëve ku do të diskutohet për Tatimin e Vlerës së  Shtuar. (Ndërtesa e Odës Ekonomike të Kosovë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa, në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Raportit të punës së Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës si dhe shqyrtimi në parim i Projektligjit për Ndihmë Shtetërore. (Kuvendi i Kosovës, salla C 203, ora 11:00)

- Ministri i Diasporës, Valon Murati për të zyrtarizuar vazhdimin e bashkëpunimit me Valën, pret në një takim drejtorin e Valës, Agron Mustafa për të nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit. (Ministria e Diasporës, ish objekti i Gjykatës Themelore - prapa Muzeut Kombëtar, ora 11:00)

- Forumi i Gruas  së LDK-së organizon konferencën me temë "Politikat e Qeverisë në fuqizimin ekonomik, social e politik të gruas". (Swis Diamond, ora 12:00)

- Varroset Tomë Hajdaraj, anëtar i Kryesisë së AAK-së, i cili ndërroi pas një sëmundjeje të rëndë. (Varrezat e fshatit të tij të lindjes, në Palabardh, ora 13:00)

- Përfaqësuesit e Zyrës së BE-së-PSBE dhe Komuna e Mitrovicës së Veriut, do të shënojnë nisjen e punimeve ndërtimore për tri projekte të ndryshme në Mitrovicën e Veriut. (Ndërtesa e Qendrës Shëndetësore dhe parku i qytetit, Mitrovica e Veriut, ora 14:00 )

 

- Parlamenti Studentor  i Univeritetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" për nder të mujait të shenjtë të Ramazanit shtron iftar në menzën e studentëve për studentët dhe stafin akademik të UP-së pa dallim. (Menza e Studentëve te konviktet, ora 20:15) 

Ngjarjet e datës 20 Qershor 2016

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim i Kuvendit të Republikës së Kosovës mban dëgjim publik lidhur me "Zbatimin e Ligjit për Shërbimin Civil të Republikës së Kosovës". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Zyra për të Drejtat e Autorit dhe të Drejtat e Përafërta, në mbështetje të programit TAIEX të Bashkimit Evropian do të organizojnë punëtorinë me temën “Sistemi i Menaxhimit Kolektiv të Drejtave të Autorit dhe të Drejtave të Përafërta”. (Hotel AFA, ora 9:30)

- Shoqata e Prodhuesëve të Qumështit të Kosovës mban konferencën ceremoniale të projektit "Transparenca". (Hotel Golden, ora 10:00)

- Punëtorët teknik të kompanisë “Higjiena”që mirëmban qendrën studentore të Prishtinës do ndërpresin punën dhe do protestojnë për të kërkuar tu paguhet stazhi I punës 0.5% nga Qendra Studentore. (Para Qendrës Studentore, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja konstitutive e Kuvendit të Shoqatës Sindikale të Punetorëve të Teatrit Kombetar të Kosoves. (salla e vogël ë TKK-së, ora 10:00)

- Në shënim e Ditës së Refugjatëve, Departamenti për Diasporën i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në bashkëpunim me Aleancën e të Rinjëve të Kosovës bën shpërndarjen e fletëpalosjeve me moto ‘’Shqiptarët nuk do duhej te jenë refugjatë’’. (Aeroporti “Adem Jashari”, ora 10:00) 

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, takon përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar. (Kabineti i Kryetarit, ora 10:00)

- Drejtoresha e Kulturës, Saranda Bogujevci, përfaqësues të Ambasadës Franceze, si dhe interpretues e krijues muzikor mbajnë konferencë për media lidhur me shënimin e “Festës së Muzikës” që mbahet të nesër në sheshin “Zahir Pajaziti". (Komunës së Prishtinës, salla nr. 37, ora 10:30)

- Mbahet Mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit, në tyë cilën do të bëhët Shqyrtimi i Raportit Vjetor i Punës së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, për vitin 2015. (Kuvendi i Kosovës, salla S-II, ora 11:00)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë organizon turne basketbolli për juniorë. (Qendra Rekreative e Gërmisë, ora 14:00)

- Zëvendësministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Qazim Rrahmani dhe zv/ambasadori i Emirateve të Bashkuara Arabe, Ibrahim Al-Alavi, do të shpërndajnë pako ushqimore në Ferizaj. (Qendra për Punë Sociale në Ferizaj, ora 14:00)
 
- UNHCR, agjencia e OKB-së për refugjatët, misioni në Kosovë, shënon së bashku Ditën Botërore të Refugjatëve. (Sheshi Skënderbeu, ora 17:30)

- Departamenti për Diasporën i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në bashkëpunim me Aleancën e të Rinjëve të Kosovës zhvillon aktiviteti kulturor, kolonia e piktorëve nga e gjithë Kosova, me temën “Refugjati”, ku do të bëhen punime artistike, dhe do të ekspozohen punime të shumta. (Sheshi ‘’Skenderbeu”, ora 18:00)
 

Ngjarjet e datës 19 Qershor 2016

- Nën patronatin e kryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, mbahet Takimi Ndërkombëtar i Lidershipit, në të cilin marrin pjesë përfaqësues të shteteve nga të gjitha kontinentet. (Hotel Emerald, ora 8:00) 

 
- Sonte në prag të ndeshjes së futbollit Shqipëri – Rumani Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Kosovë organizon një koncert festiv madhështor me artist nga grupet artistike të Vlorës, Tropojës dhe Kukësit së bashku me këngëtaret Ilir Shaqiri dhe Ermira Babaliu. (Sheshi Skënderbeu në Prishtinë, ora 19:45)
 

Ngjarjet e datës 18 Qershor 2016

- Mbahet pjesa e dytë e Provimit të Maturës Shtetërore për rreth 32 mijë maturantë sa ka këtë vit Kosova, ora 10:00.

- Hapja solemne e Konferencës Shkencore Ndërkombëtare ICLLC 2016, “Gjuhësi, letërsi dhe kulturë",  të organizuar me rastin e 400-vjetorit të vdekjes së Shekspirit nga Kolegji AAB. (Objekti i Kolegjit AAB, ora 10:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të vizitojë nxënësit që do të testohen në qendrën e testimit në Gjimnazin e Shkencave Shoqërore “Sami Frashëri” në Prishtinë. (Objekti i Gjimnazit, ora 10:00)

- Partisë Demokratike të Kosovës - Dega e Mitrovicës mban konferencë të jashtëzakonshme me temën ''Zhvillimet e fundit që kan ndodhur në Mitrovicën Veriore''. (Selia e PDK-së, sheshi ''Adem Jashari'' - në Mitrovicë, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Arsim Bajrami do të vizitojë nxënësit që do të testohen në Shkollën Ekonomike në Prizren. (Objekti i shkollës, ora 11:30)

- Iniciativa Qytetare për Veprim organizon aksion simbolik për të kërkuar përgjegjësi publike dhe dorëheqje nga kryetari i komunës Agim Bahtiri për fjalën dhe premtimet e dhëna për heqjen e barrikadës mbi lumin Ibër. (Përpara komunës së Mitrovicës, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Maturës do të mbajë konferencë për media, ku do të paraqesë rrjedhën e Provimit të Maturës Shtetërore. (Objekti i MSH-së, ora 14:00)

Ngjarjet e datës 17 Qershor 2016

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione, në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Mbrojtje nga Dhuna në Familje. (Kuvendi i Kosovës, salla S-II, ora 9:30)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, respektivisht Drejtoria e Akreditimit e Kosovës organizon festimin e Ditës ndërkombëtare të Akreditimit. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport, në të cilën do të ketë diskutim lidhur me gjendjen në infrastrukturën sportive, si dhe do të shqyrtohet Raporti me rekomandime për Projektligjin për Kinematografinë. (Kuvendi i Kosovës, salla N 303, ora 10:00)

- Handikos pranon donacion 450 karroca dhe pajisje ndihmese. (Zyrat e HandiKOS - Qendra e Resurseve për Persona me Aftësi të Kufizuara afër fshatit ndërkombëtar, ora 10:00)

- Ministri Bajrami do të marrë pjesë edhe në ceremoninë e lansimit të Projektit të Përmirësimit të Sistemeve në Arsim në Kosovë, projekt i financuar nga kredia e Bankës Botërore. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare në mes të Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian mbi misionin e Bashkimit Evropian për sundim të ligjit në Kosovë, etj.  (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në Universitetin "Ukshin Hoti" në Prizren bëhet vendosja e gurthemelit për shtatoren e Ukshin Hotit-Profesorit dhe intelektualit të shquar Shqiptar. (Oborri i Universitetit, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli merr pjesë në ceremoninë e vënies së gurthemelit të shtatores së prof. dr. Ukshin Hotit në Prizren. (Oborri i Universitetit, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të presë në takim ministrin e Arsimit të Maqedonisë, Pishtar Lutfiu. (Kabineti i Ministrit, ora 13:00)

Ngjarjet e datës 16 Qershor 2016

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në mbledhjen e parë konstituive të Konferencës së Rektorëve, në të cilën do të marrin pjesë të gjithë rektorët e institucioneve publike të arsimit të lartë, të cilët janë edhe anëtarë të këtij organi. (Rektoratin e Universitetit të Prishtinës, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe rektorët e institucioneve publike të arsimit të lartë. (Rektoratin e Universitetit të Prishtinës, ora 9:45)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Instituti Riinvest mban ceremoninë përmbyllëse të Akademisë Zhvillimore II për ta pranuar solemnisht certifikatën e grantit. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope, i shoqëruar nga Ministri i Bujqësisë Memli Krasniqi, do t’u bashkangjitet fermerëve me rastin e ditëve të promovimit të boronicave. (Sheshi Nëna Terezë,  ora 11:00)  

- Agjencia kundër korrupsionit mban ceremoninë e hedhjes së shortit për kontrollin e plotë të pasurisë së zyrtarëve të lartë publik. (Rruga” Nazim Gafurri” Nr. 31 Prishtinë, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, pret në takim Auditorin e Përgjithshëm të Republikës së Kosovës, Besnik Osmani. (Kabineti i Kryetarit, ora 11:15)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në ceremoninë e përurimit të kabineteve të informatikës në Qendrën Burimore “Përparimi” në Prishtinë. (Qendra Burimore “Përparimi”, ora 13:30)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së organizon diskutim lidhur me bisedimet  e BE-së mbi "Mbrojtja e Mjedisit të Kosovës: Si Ndotja e ajrit dhe Shpyllëzimi Ndikimet Mjedisi ynë". (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 13:30)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami do të marrë pjesë në ceremoninë e përurimit të kabineteve të informatikës në Shkollën Profesionale “Hivzi Sylejmani” në Fushë Kosovë. (Shkolla Profesionale “Hivzi Sylejmani” në Fushë Kosovë, ora 14:30)

- Shfaqet premiera e filmit botër “Finding Dory” në 3D. (Kinema ABC, ora 16:00)

- Mbahet faza e dytë e dezinsektimit hapësinor në Komunën e Prishtinës. (Lgjaet Arbëria, Tophane, Kodra e Trimave, Vreshtat dhe Kolovica,ora 19:30)

Ngjarjet e datës 15 Qershor 2016

- Fillon trajnimi “Vlerësimi Doganor, Klasifikimi dhe kontrollet pas-importuese për Doganën e Kosovës II” që mbahet nga ekspert amerikan të Departamentit Amerikan për Tregti. (Drejtoria e Doganës, Lagjja Emshir, ora 9:15)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Konferencën Rajonale me temë “Kërcënimet ndaj Sigurisë Bërthamore“. (Hoteli Sirius, ora 9:15)

- Bëhet ndarja e certifikatave për 136 këshilltarë bujqësor të sektorit publik dhe privat, të cilët kanë vijuar trajnimin në kuadër të projektit “Asistencë në forcimin e shërbimeve këshilluese të MBPZHR-së dhe përmirësimin e cilësisë së shërbimeve teknike të ofruara nga laboratorët e ministrisë”, i financuar nga MBPZHR-ja dhe Bashkimi Evropian. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës do të dhurohet një donacion në barna dhe pajisje mjekësore nga Emiratet e Bashkuara Arabe. (Klinika e Neonatologjisë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të diskutohet rreth raporteve kthyese të organizatave buxhetore, për zbatimin e rekomandimeve të Komisionit për Mbikqyrje të Financave Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Organizata Mjedisore “Let’s Do It Kosova” dhe vullnetarët e Iniciativës “Ta Pastrojmë Kosovën” do të realizojnë aksion pastrimi në fshatin Besi të Komunës së Prishtinës. (Fshati Besi, ora 10:00)

- Zyra e Bashkësisë Evropiane dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizojnë Panairin e Programit të granteve te ndërmarrjeve mikro, të vogla dhe të mesme. (Sheshi Nëna Terezë, ora 10:00)

- Ministri Rrahmani do të marr pjesë në përurimin e Ambulancës së Mjekësisë Familjare në fshatin Zaskok të Ferizajt. (Fshati Zaskok, ora 10:00)

-  Mbahet takimi i 117-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, në ish-objekti i Inspektoratit Komunal, ora 10:00)

-  Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në promovimin e Udhëzimit Administrativ për Masat e veçanta për regjistrimin e pronës së paluajtshme të përbashkët të organizuar nga Agjencia për Barazi Gjinore.  (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 10:30)

- Iniciativa Qytetare për Veprim organizon ekspozitë me fotografi ku i do të prezantohen ndërtimet dhe kolonizmin që Serbia e ka bërë dhe po vazhdon ta bëjë në veri të Kosovës, dhe në anën tjetër shtëpitë e djegura dhe të shkatërruara të shqiptarëve të cilët Serbia i ka dëbuar nga shtëpitë e tyre dhe ua ka djegur e shkatërruar ato. (Përpara qeverisë së Kosovës, ora 11:00)

- Organizat Jo qeveritare organizojnë protesta qytetare për të kërkuar dorëheqjen e Kryetarit të Komunës së Prizrenit dhe dy ministrave të qeverisë së Kosovës, atij të kulturës dhe atij të planifikimit hapësinor, si dhe ndjekjen penale të të gjithë përgjegjësve institucional që me mosveprimin e tyre shkaktuan tragjedinë e tre vjeçares Xheneta Gashi. (Sheshi Shadërvan Prizren, 12:00)

- Behët promovimi i librit  ”Politika në fokus”, të autorit Dr. Belul Beqaj. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 12:00)

 

- Komiteti Olimpik i Kosoves dhe MABETEX Group firmosin marreveshjen e Partneritetit ekskluziv Gjeneral per 5 vite 'Nga Rio ne Tokyo". (Swiss Diamond Hotel, ora 12:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Mbahet ceremonia e vendosjes së gurthemelit të Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik në Ferizaj. (Në afërsi të Parkut Liria, kilometri i 2-të i rrugës Ferizaj - Shtime, ora 14:00 - ndryshon, ora 15:00)

- Mbledhja e Komisionit për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticiione në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për Mbrojtje nga Dhuna në Familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 14:00)

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në vënien e Gurthemelit të Institutit Rajonal të Shëndetësisë Publike në Ferizaj. (Në dalje të Ferizajt (kilometri i parë majtas, rruga për Shtime, ora 14:00 - ndryshon, ora 15:00)

- Shoqata e Bujqëve  Prodhues te Grurit te Kosoves, organizon konferencë për media me temen “Fushata e korrjeshirrjeve për vitin 2016 dhe politikat mbeshtetese për ketë sektor në vendet te rajonit”. (Lokalet e Odes Ekonomike të Kosovës, ora 14:30)

Ngjarjet e datës 14 Qershor 2016

- Shoqata e Bankave të Kosovës organizon forumin e hapur lidhur me sektorin bankar dhe sistemi i zbatimit të kontratave në Kosovë. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Fakulteti i Edukimit, Universiteti “Hasan Prishtina” organizon hapjen e simpoziumit shkencor me temë "Avancimi i Hulumtimeve në Arsim në Fakultetin e Edukimit të Universitetit të Prishtinës". (Amfiteatri i Madh i Fakultetin te Edukimit, ora 9:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon tryezën ku do të diskutohen mundësitë e shfrytëzimit të Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit për rritje të Eksportit, në kuadër të sektorit të tekstilit, veshmbathjeve dhe lëkure këpucëve. (Hotel Emerald, ora 9:45)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri lidhur me harmonizimin e qëndrimeve me Komisionin për Buxhet dhe financa, lidhur Amendamentetin 32 të Projektligjit për Investimet strategjike në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës dhe Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës organizojnë tryezë diskutimi me temën “Parandalimi i korrupsionit në prokurimin publik”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për të Drejtat e Autorit dhe të Drejtat e Përafërta. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë bën Inaugurimin e projektit "Rinovimi i varrezave në fshatin Dubravë, Komuna e Ferizajt". (Fshati Dubravë, Komuna e Ferizajt, ora 11:00)

- EC Ma Ndryshe ogranizon konferencën për media lidhur me protestën së 15 qershorit në Prizren për të kërkuar llogari për tragjedinë e javës së kaluar . (Kino Lumbardhi në Prizren, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit Vjetor i Punës së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, etj.. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Ramush Haradinaj dhe anëtarë të tjerë të AAK-së, do të dhurojnë gjak. (Qendra e Transfuzionit të Gjakut, ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora 11:15)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë organizon ceremonin e inaugurimit për ndërtimin e kopshtit të ri të fëmijëve në Ferizaj. (Ferizaj, ora 12:20)

- Komisioni i Pavarur i Mediave mban dëgjim publik me përfaqësuesit e shërbimeve mediale audio-vizuele dhe palët e tjera të interesuara lidhur me Rregulloren për shpërndarjen e shërbimeve mediale audio dhe audiovizuale. (Hotel Prishtina, ora 13:00)

- Mbahet tryeza e dytë publike të Ministrisë së Financave me palët e interesit për Projektligjin  për Agjencinë e Tatimit dhe të Doganës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla - P38, ora 13:30)

Ngjarjet e datës 13 Qershor 2016

- Kryeministri i Republikës së Kosovës Isa Mustafa, merr pjesë në takimin e radhës të Komitetit Ndërministror për të Drejtat e Fëmijëve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P37, ora 9:00)

- EMPOWER Sektori Privat i USAID-it në bashkëpunim me Shoqatën Kosovare për Marketing të Veshmbathjeve lansojnë web portalin që do të jetë adresa e përbashkët online e të gjitha kompanive të veshmbathjeve dhe dizajnerëve të Kosovës e që ka për qëllim nxitjën e eksportit të produkteve vendore dhe krijimi i lidhjeve të biznesit mes kompanive kosovare dhe të huaja. (Ndërtesa e Bankës Botërore dhe Deloitte në Fushë Kosovë, ora 10:00)

-  Drejtori i misionit të USAID-it James Hope, i shoqëruar nga Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë Hykmete Bajrami, do të marrë pjesë në evenimentin e nisjes së portalit informativ të Shoqatës së Kosovës për Marketing të Veshmbathjeve. (Ndërtesa e Deloittes dhe Bankës Botërore në Fushë Kosovë, ora 10:00)

 

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, me kryetarët e grupeve parlamentare. (Kuvendi i Kosovës, salla C-301, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në manifestimin për 90-vjetorin e Shkollës Fillore dhe të Mesme të Ulët në Turiqec të Skënderajt. (Fshati Turiqec, komuna e Skënderajt, ora 11:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën ku do të prezantohen rezultatet e edicionit special të sondazhit nga Barometri Kosovar i  Sigurisë, me titull“Pikëpamjet e qytetarëve ndaj ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit në Kosovë”. (Qendra e konferencave “Orion”, ora 11:00)

 

- Mbahet tryeza e rrubmbullakët e organizuar nga Klubi i Prodhuesve të Kosovës me fokus në Industrinë e Qumështit. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- NISMA për Kosovën do të mbaj kuvendin zgjedhor në Komunën e Gjilan. (Restaurant Luli në Gjilan, ora 17:00) - Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës.  (Ndërtesa e Qeverisë, ora 18:00)

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)