18 Maj 2022

Renault dhe Nissan do të investojnë 26 miliardë dollarë në automjetet elektrike

Prishtinë, 27 janar - Aleanca francezo-japoneze e automjeteve Renault-Nissan planifikon të investojë 23 miliardë euro apo 26 miliardë dollarë në teknologjinë e automjeteve elektrike gjatë 5 viteve të ardhshme, njoftuan kompanitë sot.

Pjesë e aleancës është dhe prodhuesi më i vogël japonez i automjeteve Mitsubishi Motors Corp., me të cilën do të ndajë kërkimet, pjesët e automjeteve dhe teknologjinë për të ulur kostot dhe për të prodhuar 35 modele të reja automjetesh elektrike deri në vitin 2030, duke synuar tregjet në mbarë botën.

Automjetet do të përdorin një nga 5 platformat e zakonshme, pjesët kryesore mbi të cilat janë ndërtuar automjetet.

Nissan Motor Co do të angazhohet në zhvillimin e një baterie të gjeneratës së ardhshme për automjetet elektrike ndërsa Renault do të angazhohet në zhvillimin e elektronikës dhe softuerit.

Prodhuesit e automjeteve në mbarë botën po përpiqen të kursejnë shpenzimet dhe të krijojnë aleanca. Problemet e fundit rreth furnizimit që lidhen me COVID-in, të cilat po paraqesin problem në prodhim dhe shqetësimet në rritje për ndryshimet klimatike, e kanë bërë një koordinim të tillë më urgjent se kurrë.

Tesla është shfaqur si një konkurrent i fuqishëm dhe jashtëzakonisht fitimprurës. Në treg po hyjnë dhe aktorë të rinj si Sony Corp., prodhuesi i video lojërave PlayStation, së fundmi ka shfaqur një prototip të një makine elektrike. Prodhuesi më i mirë japonez i automjeteve Toyota Motor Corp. ka njoftuar një plan energjik për automjetet elektrike.

Renault zotëron 43.4 për qind të Nissan ndërsa Nissan zotëron 15 për qind të Renault. Nissan, me qendër në qytetin port të Yokohama, zotëron 34 për qind për qind të Mitsubishi me bazë në Tokio. Qeveria franceze zotëron 15 për qind të Renault.

Aleanca ishte ide e Carlos Ghosn, të cilin Renault e dërgoi në vitin 1999 për të ngritur Nissan-in pothuajse të falimentuar. Ghosn e bëri atë një nga grupet më të suksesshme të automjeteve në botë. Por, ai u arrestua në Japoni në vitin 2018 me akuzat për shkelje financiare.

Ai la kaucionin dhe iku në Liban në fund të vitit 2019. Libani nuk ka traktat ekstradimi me Japoninë. Ghosn thotë se është i pafajshëm.

Arrestimi i Ghosn-it dhe zhvillimet e lidhura me të shkaktuan tensione brenda aleancës.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 maj 2022 - Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret me nderimet më të larta shtetërore për vizitë zyrtare Presidentin e Malit të Zi, Milo Đukanović. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit më së voni deri në orën 9:20)

- Mbahet dita e dytë e konferencës së përbashkët profesionale ndërmjet Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës Supreme të Republikës së Kosovës, me Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë të Republikës së Shqipërisë. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Muzeve, në do të organizohet punëtoria për Programin Kombëtar të muzeve në Kosovë. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 9:45)

- Ne kuadër të Thirrjes së Parë Publike për Organizatat e Shoqërisë Civile për Dorëzimin e Projekt Propozimeve në Programin ReLOaD2, Komuna e Istogut organizon sesionin e parë informues dhe trajnimin dy ditor mbi ‘Menaxhimin e Ciklit të Projektit’. (Salla e konferencave të Shtëpisë se Kulturës ‘Mensur Zyberaj’ në Rahovec, ora 10:00)

- Trupi Gjykues II i Dhomave të Specializuara të Kosovës shpall aktgjykimin në çështjen Prokurori i Specializuar kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt. (Hagë dhe në https:// https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 10:00)

- Departameni i Gjuhës dhe Letërsisë Gjermane në Universitetin e Prizrenit hap dyert për tu informuar rreth studimeve të gjuhës gjermane. (Universiteti i Prizrenit, ora 10:30)

- Lëvizja FOL organizon forumin “FOL Hapur për Sundimin e Ligjit në Kosovë” me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey M. Hovenier si dhe Ministrja e Drejtësisë znj. Albulena Haxhiu. (Holli i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Malit të Zi, Milo Gjukanoviq. (Kabineti i kryetarit, ora 12:25 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanovic, do të vizitojë Komunën e Prishtinës me ç’ rast Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama do t’i dhurojë “Çelësin e Qytetit”. (Ndërtesa e vjetër të Komunës, ora 15:00)

- Kuvendi Komunal në Istog mban mbledhjen solemne për nder të vizitës së Zëvendësministrit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, Martin Dvorak. (Kuvendi Komunal i Istogut, ora 15:30)

- “Celebrating Kosovo’s Trustbuilders” prezenton interface-in e ri te plaformës Kosovo Trustbuilding Platofrm si dhe festimin e me shumë se tre viteve të arritjeve në avancimin e Agjendës së Ndërtimit të Besimit ne Kosove duke ndare histori frymëzuese dhe pozitive te individeve te ndryshem nga perkatesi te ndryshme etnike ne Kosove. (Hotel Emerald, ora 18:00)

- Shënohet Dita Ndërkombëtare e Muzeve me temën “The Power of Museums - Fuqia e Muzeve”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 19:00)