02 Shkurt 2023

Mercedes tërheq rreth 324 mijë automjete për shkak të një defekti në motor

New York, 6 janar - Mercedes ka vendor për tërheqjen e afro 324 mijë automjeteve në SHBA, sepse motorët mund të ndalen ndërsa automjeti është në lëvizje.

Tërheqja përfshin disa modele nga 2012 deri në 2020 duke përfshirë ML550, ML350, AMG ML63, ML250, ML400, GLE450, GLE300, GLE350, GLE550, GLE400, AMG GLE43 dhe AMG GLE63.

Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut theksoi se uji mund të mblidhet në vendin e gomës rezervë dhe të dëmtojë njësinë e kontrollit të pompës së karburantit. Kjo mund të shkaktojë fikjen e motorit.

Agjentët e shitjeve do të kontrollojnë nëse ka prani të ujit, do të instalojnë një prizë kullimi dhe do të zëvendësojnë pompën e karburantit nëse është e nevojshme. Pronarët do të njoftohen me letër duke filluar nga 21 shkurti.

Mercedes thotë në dokumente se është në dijeni të 773 kërkesave të garancisë amerikane, raporteve në terren dhe raporteve të shërbimit për shkak të problemit. Kompania thotë se nuk është në dijeni të ndonjë përplasjeje apo lëndimi të shkaktuar nga defekti.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)