26 Janar 2021

Humbjet e BP arrijnë deri në 4 miliardë dollarë

Londër, 20 korrik - Kompania britanike „British Petroleum“ (BP) lajmëroi se dëmi nga dëmtimi në Gjirin Meksikan kushton kompaninë 3,95 miliardë dollarë.

Në këtë shumë, siç transmetoi agjencia Frans Pres, janë përfshirë edhe intervenimet për sanimin e situatave të karakterit teknik, si dhe dëmshpërblimet e paguara.

Aspekti teknik përfshinë mjete të shpenzuara për kufizimin dhe pastrimin e njollës së naftës në ujë, si dhe vendosjen e ndaluesit mbi burimin e hapur. Pjesa e mbetur e parave kanë të bëjnë me dëmshpërblimet e shteteve përgjatë bregdetit të gjirit, thuhet në kumtesën e BP-së.

Sipas të dhënave jozyrtare, deri te kompania janë dërguar 67.500 kërkesa për dëmshpërblime, ndërsa janë paguar dëmshpërblime me lartësi prej 207 milionë dollarëve.

BP-ja përkujtoi se është pajtuar të formojë fond prej 20 miliardë dollarëve për kompensime të të goditurve nga katastrofa, por shton se ende është herët që të flitet për shumën e saktë, meqë dëmi mund të jetë edhe më i madh.

Deri te dëmtimi erdhi pasi që ndodhi një shpërthim në platformën e naftës të BP-së në Gjirin Meksikan, që së shpejti më pas u fundos. Gjatë incidentit burimezt mbetën të pasiguruara dhe nafta filloi lirisht të derdhet në det, duke shkaktuar katastrofë të madhe ekologjike. Shumica e tentimeve për ndalimin e burimeve mbetën të dështuara. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Dhjetor 2020 - Punëtorët teknik  te cilët punojnë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” do të  protestojnë për pagën e tyre të muajit dhjetor 2020 të cilën ende nuk e kanë marr dhe për  mos  pajisje me kontratës së punës. (Para Rektoratit të UP-së”, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti pret në takim përfaqësuesit e shoqatës “Down Syndrome Kosova”, SOS Fshatrave të Kosovës, OJQ “Handikos” dhe përfaqësuesit e strehimoreve të Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj.Meliza Haradinaj-Stublla dhe Ambasadorja e Francës në Kosovë, znj.Marie-Christine Butel do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 9:00)

- Instituti GAP dhe Kosovo 2.0 organizojnë diskutim virtual me temë "Rekrutimet jo meritore në sektorin publik: a do ta ndryshojnë institucionet e reja rrethin vicioz në rreth të virtytshëm?”. (https://zoom.us/j/93876352348, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Këshillit Gjyqësor të Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Mbledhja mbahet përmes aplikacionit ZOOM, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Reforma zgjedhore në Kosovë: Sa është prioritet në programet e partive politike?”. (https://zoom.us/j/92385065303, ora 10:30)

- Promovohet libri i autorit Faton Mehmetaj ''Deçani Nëpër Shekuj'' - Promovimi i Trashëgimisë  Kulturore. (Salla e Asamblesë Komunale në Deçan, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër teatrit kombëtar. (Sheshi Skënderbeu, ora 12:00)
 
- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti merr pjesë në Inaugurimin e Qendrës Kulturore në Vushtrri. (Shtëpia e Kulturës në Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti takon menaxhmentin e Trepçës dhe viziton flotacionin e mineraleve. (Miniera e Trepçës- Stantërg, ora 15:00)